kalca.gen.tr https://www.kalca.gen.tr Kalça, Kalça Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kalca.gen.tr Wed, 18 Nov 2015 00:00:00 +0000 Thu, 12 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Kalça Egzersizleri https://www.kalca.gen.tr/kalca-egzersizleri.html Sun, 28 Oct 2018 08:58:50 +0000 Kalça Egzersizleri, kalçaları ve baldır kısımlarını şekillendirmek ve sıkılaştırmak için spor yapmamız elbette gerekmektedir. Eğer şekillendirmek ve sıkılaştırmak istiyorsak spor yapmamamız için bahanemiz olmamalı. Tama Kalça Egzersizleri, kalçaları ve baldır kısımlarını şekillendirmek ve sıkılaştırmak için spor yapmamız elbette gerekmektedir. Eğer şekillendirmek ve sıkılaştırmak istiyorsak spor yapmamamız için bahanemiz olmamalı. Tamamı resimli ve evinizde yapabileceğiniz ayrıca hiçbir ekipmana gerek duymadan yapabileceğiniz egzersizler mevcuttur. Eğer vücudunuzu forma ve iyi bir şekle sokmak istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken şeyin beslenme olduğunu bilmelisiniz. İyi, şekilli ve sıkı kalçalara sahip olmak istiyorsanız bu hedefe ulaşmanın yolu %60'ı beslenme, %30'u egzersiz ve %10'u kaliteli dinlenmekten geçer. Bu oranlara bakılırsa beslenmenin önemi, egzersizlerden 2 kat daha fazladır diyebiliriz. Egzersizlerden sonra vücudunuzu dinlendirmeye dikkat etmelisiniz. 8 saatlik kaliteli bir uykunun yanı sıra, kaslarınızın dinlenmesi için hafta da 3-4 günden fazla egzersiz yapmamalısınız.

Kalçaları Şekillendiren Ve Sıkılaştıran Egzersizler

Lunge Egzersizi: Bu egzersizi bacaklarınızla birlikte kalçalarınızı çalıştıracaktır. Bu egzersiz bacakların sıkılaşması ve kalça kaslarınızın ısınmaya başlaması için önemli bir egzersizdir. Bu egzersize uzun süre devam edildiği durumda kalça ve bacak bölgesinde toparlanma görülür.

Lunge Egzersizi Nasıl Yapılır 

Başlangıç da pozisyonunuz bu şekilde başlamalı. Bacaklarınız omuz genişliğinde açık bir şekilde ayakta durun. Belinizi dik konuma getirin. Bir bacağınızla ileriye doğru büyük bir adım atın ve bu sırada diğer bacağınız yerinde durmalı. Sonrasında belinizi dik tutarak dizlerinizi bükün.Taki arkadaki bacağınızın diz bölgesi yere değene kadar vücudunuzu aşağı indirmeye devam edin. Bu sırada ise arkadaki ayağınız parmak ucundadır. Öndeki ayağınız yere tam olarak basmaktadır. Bu pozisyonda 1-2 saniye durduktan sonra öndeki bacağınızdan kuvvet alarak  başlangıç pozisyonuna dönünüz. Bu esnada nefes veriniz.

Hip Lift Egzersiz: Bu egzersiz biraz zor, fakat kalçalara yoğunlaşmış bir hareket. Özellikle kalça ve karın kaslarınızı mükemmel derecede çalıştıracak olan bu egzersizin etkisini hemen, ilk setin ardından fark edebileceksiniz.

Hip Lift Egzersizi Nasıl Yapılır

Dizlerinizi büküp yere uzanın. Daha sonra ise  bir bacağınızı ileriye doğru uzatın, havaya kaldırın ve karnınızı sıkmalısınız. Karnınızı egzersiz bitene kadar sıkmayı ihmal etmemelisiniz. Bu belinizi korumaya yarar. Yerde olan bacağınızdan kuvvet alarak vücudunuzu yukarı doğru itin. Vücudunuz düz bir şekil alana kadar itmeye devam edin. Bu pozisyonda 1-2 saniye bekleyip aşağı inin. Tekrarları yaptıktan sonra diğer bacağa geçebilirsiniz.

Geriye Tekme Egzersizi: Şimdi ise kalça bölgesindeki yanmayı tam anlamıyla hissedebileceğiniz bir egzersizden bahsedeceğiz. Geriye tekme hareketiyle kalça kaslarını yüksek oranda çalıştırır. Karın kaslarını ise sıkılaştırır. Sıkı ve dik kalçalar için süper bir egzersizdir.

Geriye Tekme Egzersizi Nasıl Yapılır 

Diz üstü çökerek ellerinizi yere sabitleyin. Sonrasında bir diziniz yerdeyken, diğer bacağınızı geriye tekme atar gibi uzatın ve yukarıya doğru kaldırılmasını sağlayın. Yere dokunmadan havadaki bacağınızı bükerek aşağı doğru indirin. Tekrar geriye tekme hareketi yapın. Unutmamanız gereken tüm egzersiz boyunca bacağınızı yere değdirmeyin. Sonrasında diğer ayağa geçebilirsiniz.]]>
Kalça Kası Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/kalca-kasi-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 06:54:35 +0000 Kalça Kası Ağrısı, birçok kişinin karşı karşıya kaldığı bir rahatsızlıktır. Kalça vücuttaki en büyük ekleme sahip olan bir bölgedir. Hemen, hemen yapmış olduğunuz her harekette kullanılmaktadır. Kemikler içinde ekl Kalça Kası Ağrısı, birçok kişinin karşı karşıya kaldığı bir rahatsızlıktır. Kalça vücuttaki en büyük ekleme sahip olan bir bölgedir. Hemen, hemen yapmış olduğunuz her harekette kullanılmaktadır. Kemikler içinde eklemi korumak amaçlı yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engellemekte olan bir kıkırdak tabakası bulunur. Kalça eklemi bu dayanaklı mekanizmasına rağmen yinede çeşitli birçok hareketlere, gerilmelere ve fazla kilolara maruz kaldığından dolayı çok kolay bir şekilde incinir. Bu genelde aşınma, sakatlanma ve yıpranma sonucunda olmaktadır. 

Kalça Kası Ağrısının Sebepleri

Artrit (Kireçlenme): Kalça kası ağrısının en bilindik sebeplerinden biriside kireçlenmedir. Osteoartrit (aşınma ve yıpranma artriti) kalça kasını etkilemekte olan en bilindik kireçlenme türüdür. Osteoartrit kalça ile uyluk kemiğinin sonunu kavrayan kıkırdağı etkilemektedir. 

Zorlanma Ve Yaşlanma: Kalça eklemi çeşitli birçok gerilme ile karşı karşıya kaldığından dolayı eklemler içinde bulunan kıkırdak zaman içinde yıpranır. Bu kıkırdak en sonda da yaşlanmak veya sert zeminler üstünde çok uzun müddet koşmak gibi baskılara maruz kalması yüzünden eklemlere yeterli koruma sağlayamaz hale gelmektedir. Kemiklerin birbirlerine sürtünmesi ile de eklemlerde ağrı oluşmaya başlamaktadır. 

Kalça Bursiti: Bursit kalçanın çeşitli birçok noktasında bulunan küçük yağlayıcı bir kesecektir. İçerisinin sıvı dolması ile şişmesi bunun sonucunda da iltihaplanmasıyla meydana gelen bir durumdur. İnsan vücudunda tendon, kas ve kemiklerin yanındaki eklemlerin çevresinde kayganlaşmayı sağlayan bursa adı verilen kesecikler bulunur. Bursa'nın iltihap kapması sonucunda da hareketler ağrılı hale gelmektedir. 

İltihap: Normalde eklemlerin yumuşa bir biçimde hareket etmesine yardımcı olan az miktarda bir sıvı kalça eklemine salgılanmaktadır. Ancak salgılanan bu sıvı miktarı çok fazla olur ise yada herhangi bir iltihaplanma oluşur ise bu eklemlerde yeterli miktarda boşluk olmadığından dolayı baskının artmasına ve kalçada ağrının oluşmasına neden olur. 

Osteonekroz: Kalçaya kan desteğinin hasar görmesi sonucunda meydana gelen bir durumdur. Bu durum eğer tedavi edilmez ise kemik dokusu ölür ve kalça ekleminde çok büyük hasarlar meydana gelir. 

Kalça Kırılması: Yaşlı kişiler kalça kırılmalarına karşı çok daha meyilli olurlar. Çünkü yaşlanma ile beraber kalça kemiği de incelir ve zayıflar. Kalça kırılması özellikle de düşme sonrasında ve osteoporoz hastalarında görülür. 

Kalça Kası Ağrısı Tedavisi

Kalça kası ağrısının tedavisi sebebine bağlı olarak tam üç başlık altında sınıflandırılır: egzersizler, ilaç tedavisi ve ameliyat

İlaç Tedavisi İçin Bazı İlaçlar

 • Gut İlaçları: Gut rahatsızlığı için alınan bazı ilaçlar ürik asidinin kandaki miktarını azaltır ve eklem ağrılarının, iltihapların nöbetlerini engelleyebilmek için dizayn edilmiştir. Diğer bazı ilaçlar da ağrıları akut atakların iltihabını önleyebilmek için üretilmiştir. 
 • Steroit Olmayan İltihap Sökücü İlaçlar: Bu ilaç türleri kireçlenme ağrısını ve iltihabı hafifletici etki göstermektedirler. Kireçlenmenin bütün türleri ve diğer ağrılı kalça kası sorunları için bu ilaçlar kullanılır. Birçok iltihap söktürücü ilaç ağızdan alınır ancak son yıllarda yeni topikal krem çeşidinde türleri de çıkmıştır. 

Kalça Kası Ameliyatları

 • Osteotomi: Osteotomi kalçanın zarar gören yerinin alınarak eklemin düzeltildiği bir ameliyat çeşididir. Osteotomi kalça ekleminde kireçlenme rahatsızlığı olan kişiler için oldukça uygun bir ameliyattır. 
 • Artroskop: Küçük bir kamera ile aletlerin eklem üstünde deride açılan küçük kesikler içine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Artroskopik ameliyatı uzun senelerdir diz ameliyatları için kullanılır. Son yıllarda ise kalça kası sorunları içinde kullanılmaya başlanmıştır. 

]]>
Kalça Eklem Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/kalca-eklem-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 23:34:39 +0000 Kalça eklem ağrısı, Kalça kemiği kırığı, Diyelim ki Kısa süre önce düşündünüz ve şimdi kalçanız ve eklemde aşırı şekilde ağrı var, yatağa yattığınızda bacağınızı uzatamıyor Kalça eklem ağrısı, Kalça kemiği kırığı, Diyelim ki Kısa süre önce düşündünüz ve şimdi kalçanız ve eklemde aşırı şekilde ağrı var, yatağa yattığınızda bacağınızı uzatamıyor ve kaldıramıyorsunuz. Aslında bacak kemiğinin en üstü olan kalça kemiği çok hafif bir düşmeyle bile kolayca kırılabilir. Bu durumda Yaşlılar ve osteoporozu olanlar büyük risk altındadır.

Kalça eklem ağrısı nedenleri

Aşırı kilolu vücut: Kalçanızda yürüdükten sonra ya da uzun süreli ayakta kaldıktan dolayı şiddetlenen eklem de ve kalçada bir ağrı var. Kalçamız vücut ağırlığını taşıyan başlıca eklemlerden birisidir. Kilonuz çok fazla artarsa, kalça ağrınız da o kadar şiddetlenir.

Kese iltihabı: Kalça eklemi etrafında ağrı ya da hassasiyet vardır. Bu durum Bacağa veya dize vurabiliyor ve gece üstüne yattığınızda çoğalıyor olabilir. Bu durum, kalçanın kemikli kısmına yastıkçık yapan ayrıca hareketin yol açtığı sürtünmeyi hafifleten içi sıvı dolu keselerin iltihaplanması sebebiyle oluşur.

Kalça Eklem Ağrısı Diğer Sebepleri: Osteoartrit, ağrı, genellikle arkaya doğru vuran ağrı, aseptik nekroz, tendon iltihabı, romatizmalı artrit, yapısal değişiklik ankiloz an sondalat, polimyaljik romatizma, dolaşım sebebi.

Kalça Eklem Ağrısı Tedavisi 

Kalça ağrınızı çoğaltan faaliyetlerden uzak durun. Ağrı, vücudunuzun temposunu düşürmeniz gerektiğini size anlatma şeklidir. Ancak Egzersiz yapmayı tamamıyla bırakmanız gerekmez, ama yalnızca germeye dayanan ve ağır kaldırmayı gibi hareketler yapın. Diğer bir öneride Günde en az 3-4 kere kalça bölgesine 20 dakikalık ıslak sıcak bez koyarak masaj yapın. Sıcak suya batırılmış ve suyu sıkılmış havlu koyduktan hemen sonra ısıyı muhafaza etmesi için üzerine bir de sıcak kuru havlu koyun. Kese iltihabı söz konusuysa, doktor buz tedavisi önerebilir.Ağrı kesici bir merhem ile ağrılı bölgeye iyice yedirerek sürün. Kalçanızın eklem kısmına masaj yapın. Yatarken Sert bir şiltede uyuyun, sırt üstü yatmaya öncelik verin. Özellikle Kalçanızın üzerine sakın yatmayın. Dizleriniz altına ya da sırtınızın alt kısmına yastık kesinlikle koymayın.

Kalça Eklem Ağrısı İçin Önlem: Düzenli olarak egzersiz yapın, ama aşırıya kaçarsanız kalçada sorun yaratabilir. Kalça ağrınız yeni oluşmuşsa, yüzmek, bisiklete binmek ya da yürümek gibi çok hafif egzersizler yapabilirsiniz. Yürüyüş yapmak için çok hafif ve ayağı dengede tutan bir ayakkabı tercih edilmelidir. Kilo almamaya dikkat edin. Kalça ağrınız aşırı kilodan olmasa da biraz fazla kilonuz varsa, bundan hemen kurtulun göreceksiniz ağrılarınızda gözle görülür ölçüde azalacaktır. 

 

]]>
Yenidoğan Kalça Çıkığı https://www.kalca.gen.tr/yenidogan-kalca-cikigi.html Tue, 30 Oct 2018 13:02:33 +0000 Yenidoğan Kalça Çıkığı,  erken dönemde anlaşılıp tedavi edilmediği zaman sakatlığa yol açar. Kız bebeklerde, erkek bebeklere oranla 6 kat daha fazla görülen kalça çıkığını yakalamak için bebekler doğar doğmaz bir Yenidoğan Kalça Çıkığı,  erken dönemde anlaşılıp tedavi edilmediği zaman sakatlığa yol açar. Kız bebeklerde, erkek bebeklere oranla 6 kat daha fazla görülen kalça çıkığını yakalamak için bebekler doğar doğmaz bir ortopedist tarafından da muayene edilmelidir. 

NYenidoğan Kalça Çıkığı Ne Kadar Sıklıkla Görülür  

Genelde kalça çıkığı yeni doğan bebeklerde binde bir ile binde bir buçuk arasında değişen sıklıklarla görülmektedir. Anne ve babasında kalça çıkığı görülen yeni doğan bebeklerde de kalça çıkığı rahatsızlığının görülme oranı oldukça yüksektir. 

Yenidoğan Kalça Çıkığı Çeşitleri :
 • Kalçanın yerinde olduğu ancak muayene esnasında basit bir manevra ile yerinden çıkabilen kalçalar.
 • Kalçanın tamamen çıkık olduğu ama muayenede kalça ekleminin basit bir manevra ile yerine oturtulabildiği kalça çıkığı, 
 • Kalçanın yerinde olduğu ancak kalçanın kemik ve kıkırdak ve diğer yumuşak dokularda gelişme geriliği olan kalçalar. 
Yenidoğan Kalça Çıkığı Önlemek Mümkün mü

Kalça çıkığına neden olan rahim içinde anne suyunun az olması, rahim içindeki duruş bozuklukları, ailesel bağ gevşeklikleri gibi kalça çıkığının oluşmasındaki nedenleri önlemekte  çok mümkün değildir.Yalnız yukarıdaki üçüncü tip kalça çıkıkları doğum sonrasında ailelerin bazı hataları nedeniyle veya bazı gelenek ve göreneklerden dolayı tam çıkık ile sonuçlanabilir. 

Örneğin; yeni doğan çocuklarda sıkı kundakla yapılması, banyo yapıldıktan sonra bebeğin ayaklarından asılıp başından aşağıya doğru sarkması kalça çıkığı tehlikesini arttırır. Ülkemizde yapılan kundaklamanın tam tersine Afrikalılar çocuklarını sırtlarında veya kucaklarında taşıdıklarından buralarda kalça çıkığı daha az görülmektedir.

Bebeklerde Doğumsal Kalça Çıkığı Olup Olmadığını Anlayabilir Miyiz  

Doğumsal kalça çıkığının olup olmadığı yürüme yaşından önce çocuğun her iki ayağının yanlara doğru tam açılamaması, bacaklardan birinin daha kısa olması, bacaklardaki et kıvrım çizgilerinin simetrik durumda olmaması kalça çıkığının habercisi olabilir. Yürüme yaşına gelmiş çocuklarda ise özellikle tek taraflı çıkıklarda topallama, iki taraflı çıkıklarda ise paytak yürüyüş kalça çıkığının habercisi olabilmektedir. Özellikle ailesinde anne veya babasında kalça çıkığı olan çocuklarda kalça çıkığı riski normal ailelere oranla daha fazla. Kardeşlerinde kalça çıkığı olan bebeklerde kalça çıkığı riski daha fazladır. 

Yenidoğan Kalça Çıkığı Tedavisi Mümkün Mmüdür

Kalça çıkığının tedavisine bebek doğar doğmaz başlanmalıdır. Bir yaşından önce kalça çıkığı tedavisi yapılan bebeklerde neredeyse tamamına yakın başarı görülür. Yani tamamen sağlıklı kalça elde edilmektedir. Bir yaşından sonraki tedavilerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak başarı oranı da düşmektedir. Erken bebeklik dönemi kalça çıkığı tedavisinde, ara bezlerinden, atel  gibi yöntemlerden başarılı sonuçlar alınabiliyor. Bunların yetersiz kaldığı durumlarda çıkığın anestezi altında yerine oturtulması ve bazen de ufak cerrahi müdahaleler ve alçılı tespitlerle tedavi yapılır. Bazen açık ameliyat gerekebilmektedir.]]>
Kalça Kasları https://www.kalca.gen.tr/kalca-kaslari.html Tue, 30 Oct 2018 15:23:37 +0000 Kalça kasları; kalça kemiği uyluk kemiği ile leğen kemiğinin birleşim yerindeki oynak yer kalça eklemidir. Aynı zamanda kalça vücudun yuva eylemidir. Uyluk kemiği ile leğen kemiği arasında olan mekaniği olan bir eklemdir. Omuz Kalça kasları; kalça kemiği uyluk kemiği ile leğen kemiğinin birleşim yerindeki oynak yer kalça eklemidir. Aynı zamanda kalça vücudun yuva eylemidir. Uyluk kemiği ile leğen kemiği arasında olan mekaniği olan bir eklemdir. Omuz eklemine benzer ancak kalçada daha dar olan labrum adı verilen halkaya benzer esnek ve kıkırdak yuvanın sınırını çevreler. Kalça eklemi kas güçlerinin dengeli şekilde dağılmasını ve kalın eklem kapsülü ile kapsül üstündeki bağlarda sabitliğe destek olur. İnsanların en fazla ağrı sorunu ile karşı karşıya kaldıkları bölge kalça bölgesidir. Çünkü kalça eklemi gövdenin kendine gönderdiği aşağı ve yukarı kuvvetleri dengeleme özelliğine sahip olan vücuttaki tek eklemdir. Ayrıca omurilik ile birlikte vücudun ağırlığının dağıtılmasında da kalça kemiğinin rolü oldukça fazladır. Kalça gövde ile alt ekstremile arasındaki yüklerin dağıtımı görevinin yanı sıra alt karın boşluğu ile pelviste olan organların korunmasına da yardımcı olur.

Kalça kasları ve görevleri;

Kalça bölgesi glutel bölge olarak isimlendirilir. Yukarıda crista illiaca, aşağıda M.Gluteus maksimus bulunur. Kalça kemiğine şekil veren kasta M. Gluteus Maksimus kasıdır. M. Gluteus medius kası uyluğa abdülsiyon yaptıran en önemli kastır. M. Glutes ve N. Gluteus kasları aynı zamanda yürüme için gerekli ve önemli kaslardır. Yürüme sırasında bir taraf ayak yerden kaldırıldığında diğer taraf yani zıt olan tarafın kasları çalışır ve pelvisin yerden kalkan tarafa doğru düşmesini engeller. 

Kalça bölgesindeki diğer kaslar ise; 
 • M. obrurator ınternus - pleksus sacralis
 • M. gamellus - interior -pleksus sacralis 
 • M. obtrator eksternus- N. obtratorius ' dur.
]]>
Kalça Dikleştirme Hareketleri https://www.kalca.gen.tr/kalca-diklestirme-hareketleri.html Wed, 31 Oct 2018 01:40:36 +0000 Kalça Dikleştirme Hareketleri: Herkesin hayalidir seksi, dar, sıkı ve dik kalçalar. Latin Amerika kadınları gibi dışarı bombe şeklinde uzanan yer çekimine meydan okuyan kalça istiyorsanız sizlere evde rahatça uygulayabileceğin Kalça Dikleştirme Hareketleri: Herkesin hayalidir seksi, dar, sıkı ve dik kalçalar. Latin Amerika kadınları gibi dışarı bombe şeklinde uzanan yer çekimine meydan okuyan kalça istiyorsanız sizlere evde rahatça uygulayabileceğiniz 2 ile 4 hafta içerisinde fark yaratacak egzersizlerden bahsedeceğiz. Fakat şunu belirtmekte fayda vardır ki sadece egzersiz yapmak kısmen değişikliğe sebep olabilir ama kalıcı değişim için üç önemli kuralımız var: Egzersiz, beslenme ve dinlenme. Yani beslenmenize dikkat edip yeteri kadar uykunuzu alırsanız bu egzersizler daha kısa sürede size yanıt verip kalıcı bir hal alacaktır. 

Kalça Dikleştirme Hareketi Sıkıştırma,

Kalçaya en iyi gelen, sıkılaştıran ve dikleştiren hareketlerin başında tabi ki çömelme gelir. Buna squat denilir. Bu hareketi dilediğiniz her yerde rahatlıkla yapabilirsiniz. Dik bir pozisyon alıp ayaklar omuz hizasında açık olmalıdır. Ellerden güç almak için öne doğru paralel uzatabilirsiniz. Sanki arkanızda bir sandalye varmış gibi poponuzu yere doğru bırakın. Burada elinizden geldiğince poponuzu geriye doğru itin. İlk hafta 2'şer set halinde 10 kere yapabilirsiniz. Daha sonraki hafta  setleri 3'e  çıkarıp 15 kez yapabilir., üçüncü hafta 20'ye çıkarabilirsiniz. Eğer spora yeni başlamışsanız ağırlık yapmadan başlayın. Daha sonraları 1-2 kiloluk dambıllar ile yaparsanız daha etkili olacaktır. Evde dambıl yoksa 1, 1.5, 2 ve yahut 2.5 litrelik kola ve su şişelerinin içine su katarak yapmanız mümkündür. Bu harekette dizler ve sırtınızı olumsuz etkilememek için dikkat etmeniz gerekenler:
 • Dik bir pozisyonda durmalısınız.
 • Dizler ayak parmaklarını geçmemelidir.
 • Kafa yukarıda olmalıdır, yerde değil.
Kalça Dikleştirme Hareketi Çömelme,

En iyi kalça egzersizinin çömelme olduğunu yukarıda söylemiştik. Çömelme yani squatın farklı çeşitleri vardır. One leg squat yani tek bacakla çömelme dediğimiz hareket kalçalara çok iyi gelecektir. Squatta uygulanması gereken yöntem ve kuralları aynı olmakla birlikte daha zor bir harekettir. Bundan ötürü öncesinde ısınma hareketleri yapmak zorunludur. Buradaki fark bir ayağınız kalkık yani havada olacak şekilde yapacak olmamızdır.  Destek için eller paralel şeklinde uzatılabileceği gibi birbirine kenetlenecek şekilde de olabilir. İki setten oluşan 10 tekrar ilk hafta için uygundur.

Kalça Dikleştirme Hareketi Squat,

Bu da bir squat çeşididir. Jump squat denilen bu hareket Türkçeye zıplayarak çömelme olarak çevrilebilir. Squat ile aynı olmakla birlikte çömeldikten sonra ayağa zıplayarak kalkmaktan ibaret bir harekettir.  İlk hafta için 2'şer setten oluşan 10 tekrar yeterlidir. Dizlerinde sorun olanların yapması önerilmez. 

Kalça Dikleştirme Hareketi Bbiriede Hid Bridge

Kalça dikleştirme ve sıkılaştırma hareketlerinden biriede hid bridge denilir.  Hatta dizlerinde  ve yahut sırtında problemi olanlara kalça için sadece bu hareket önerilir. Sırt üstü yere uzanılır. Bacaklar dizden kırılır. Eller yerden destek alacak şekilde yukarı doğru köprü şekli oluşacak şekilde kalça kaldırılır. Burada kalça gergin bir şekilde ve yaklaşık 1-2 saniye bekledikten sonra inilir ve kalça tam yere inmeden harekete devam edilir. İlk hafta için 3'er setten oluşan 15 tekrar yeterli olacaktır. 

Kalça Dikleştirme Hareketi Süpermen,

Süpermen kalkışı denilen bu hareket kalçaları sıkılaştırıp dikleştirdiği gibi bel kaslarına da çok iyi gelir. Yere yüzüstü uzanılır. Eller paralel şeklinde öne doğru uzatılır. Ayaklar ve eller aynı anda havaya kaldırılır. İlk hafta için 3'er setten oluşan 10 tekrar yeterlidir. 
]]>
Kalça Çıkığı Ameliyatı https://www.kalca.gen.tr/kalca-cikigi-ameliyati.html Wed, 31 Oct 2018 16:44:24 +0000 Kalça çıkığı ameliyatı: Kalça çıkığı yetişkinlerde 6-7 cm kadar bacak kısalığına neden olmaktadır. Kalça çıkığı iki taraflı olur ise, bu boy kısalığı demektir. Bu kişilerde topallayarak yürüme problemi va Kalça çıkığı ameliyatı: Kalça çıkığı yetişkinlerde 6-7 cm kadar bacak kısalığına neden olmaktadır. Kalça çıkığı iki taraflı olur ise, bu boy kısalığı demektir. Bu kişilerde topallayarak yürüme problemi vardır. Eğer tedavi edilmez ise, hastanın belinde, kalçasında ve dizlerinde kireçlenmeyle beraber ağrı ortaya çıkar. Kalça çıkığı ameliyatı sayesinde hastaların uzun süre topallaması sorunu ortadan kalkmıştır.

Hastanın detaylı muayenesi sonucunda, bacak boyları ölçülür. Uygulanabilecek tedavi seçenekleri ve bunların sonuçları hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Hastaya ameliyat gerekmeden ayakkabı takviyesinin kullanılması ve bacak boyu uzatma yöntemiyle sorunun giderilmesi sağlanır. Bunlardan sonuç alınmadığında kişiye özel protez hazırlanır ve hastaya kalça çıkığı ameliyatı yapılması kararlaştırılır. Ameliyat kararı alındığında hasta bir gün önceden anestezi tetkiki, muayenesi ve gereken diğer incelemeler yapılır.

Kalça çıkığı ameliyatı nasıl yapılır

Hastalarda genel ya da spinal anestezi kullanılarak ameliyat yapılır. İlk olarak  yumuşak doku denilen kaslar, tendonlar, kapsül ve bağ dokular gevşetilir. Bu işlem kalçanın normal yerinde olmasını sağlamak için önemlidir. Buradaki hareket kısıtlılığı da düzeltilmiş olur. Kalça eklemi olması gereken yerine hazırlanır ve kalça kemiği implanta yerleştirilir. Eklemin diğer uyluk kemiği karşılığı da hazırlanıp, implant yerleştirilir. Böylece kalça ekleminin iki parçası da hazırlanır. Diğer taraftan önceden ölçümü yapılan bacak boyu da ayarlanır. Ayarlar yapıldıktan sonra kalça eklemi yerine konur ve kontrol edilir. Sorun yaşanmadığı takdirde, kesilen dokular estetik şekilde dikilir. Son olarak hastaya ağrı pompası takılır ve ameliyattan kaynaklanan ağrılar engellenir.

Kalça çıkığı ameliyatı sonrası: 

Ameliyattan sonraki gün çoğunlukla hastaya konulan drenler ve sonda yerlerinden çıkarılır. Hastanın hareket edebilmesi ve ihtiyaçlarını görebilmesi için nelere dikkat etmesi konusunda bilgilendirme yapılır. Ayrıca yürüteçle yürümesi teşvik edilir. Hastalar hastanedeyken fizik tedaviye başlanır. Bu uygulama  da adaleler güçlendirilir ve eklem hareketleri düzenlenir. hastalar genellikle 5 gün sonra ambulansla evlerine gönderilir ve evde fizyoterapist eşliğinde tedaviye devam edilir. 40-60 gün süreyle hastalar yürüteçle ve kanadyen destekleri yardımı ile aşamalı olarak yürütülür. 1 ay sonra hasta kontrole gitmesi gerekir. Muayenede tetkikler yapılır ve röntgen çekilir. 2 ay sonra hastanın durumu uygun olur ise hafif işlerde çalışabilir.
]]>
Bebeklerde Kalça Ultrasonu https://www.kalca.gen.tr/bebeklerde-kalca-ultrasonu.html Thu, 01 Nov 2018 07:54:07 +0000 Bebeklerde Kalça Ultrasonu, Yeni doğmuş bebeklerde kalça çıkıklığı görülebilen bir hastalıktır. Ağırlıklı olarak kız çocuklarında görülse de erkek çocuklarında da görülebilmektedir. Bu hastalıkta erken teşhi Bebeklerde Kalça Ultrasonu, Yeni doğmuş bebeklerde kalça çıkıklığı görülebilen bir hastalıktır. Ağırlıklı olarak kız çocuklarında görülse de erkek çocuklarında da görülebilmektedir. Bu hastalıkta erken teşhis önemlidir. Kalça ultrasonu bebeklerde ilk aylarda teşhis edildiği takdirde tedavisi daha kolaydır. Kalın olan veya bir numara büyük bezlerle tedavi edilebilir. Aksi takdirde fark edilmemesi durumunda ilerleyen aylarda tedavisi zorlaşır. Bu tür durumlarda ameliyat yapılabilir ya da  kalça uzun süreli alçıya alınabilir. İlk olarak bebek ortopediye götürülmelidir. Ortopedi uzmanlarınca ilk üç ayda görülme imkanı olmayan hastalarda teşhis ve tanı için kalça ultrasonu şarttır.

Bebeklerde Kalça Çıkığına Sebep Olan Nedenler Nelerdir

 • Annelerin aşırı kilolu olması bebeklerde çıkıklığına sebep olmaktadır.
 • Normal doğum yerine sezeryan ile yapılan doğumlarda meydana gelmektedir.
 • Bebeğin beklenenden farklı bir biçimde dünyaya gelmesi yani ters doğması sebep olur.
 •  Annelerin bebeği kundaklamaları yüzünden çıkıklık meydana gelebilir.
 • Genelde ilk kız çocuklarında meydana gelebilen bir rahatsızlıktır.
 • Ailede meydana gelmiş gelişimsel kalça displazisi var ise bu hastalık  sık olarak görülebilir.

Bebeklerde Kalça Ultrasonu Nasıl Çekilir

Ortopedi uzmanının yönlendirmesiyle bebek anne veya babanın gözetimi altında olmalıdır.  Uzman bir radyolog tarafından sessiz ve rahat bir ortamda yapılmalıdır. Bu işlem ağrısız bir  işlemdir ve radyasyon riski bulunmamaktadır. Dolayısı ile güvenle yapılabilecek yöntemlerden biridir. Bebeklere zarar vermediğinden aileler gönül rahatlığı ile yaptırabilirler.

Sağlık Bakanlığı tarafından son yıllarda bebeklere yapılan kalça ultrasonu tarama yöntemi olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Bebeklerde ileride bel kireçlenmesi, topallama, ayak kısalığı gibi  benzeri kalıcı hastalıklara yol açmamak için tüm anne ve babaların çok dikkatli olması gerekmektedir.

]]>
Kalça Kemiği Ağrısı Kanser https://www.kalca.gen.tr/kalca-kemigi-agrisi-kanser.html Fri, 02 Nov 2018 05:58:01 +0000 Kalça kemiği ağrısı kanser, kanser hastalığı şikayetleri arasında kemik ağrıları yer alır. Kemiğin içerisinde kan hücreleri, kıkırdak dokusu, kan damarları sinirler gibi birçok doku bulunur. Bunlardan herhangi birinin ina Kalça kemiği ağrısı kanser, kanser hastalığı şikayetleri arasında kemik ağrıları yer alır. Kemiğin içerisinde kan hücreleri, kıkırdak dokusu, kan damarları sinirler gibi birçok doku bulunur. Bunlardan herhangi birinin inanılmaz şekilde büyümesi kemik kanseri olarak tanımlanırken; kemik kanseri oldukça tehlikeli bir hastalıktır ve ur şeklinde ifade edilir. Kemikte bulunan ağrı dikkate alınması gereken şikayetler arasındadır. Kemik ağrısı erken teşhis edilerek tedavinin kolay olması sağlanır. Kalçada bulunan kemik ağrısı kanser ile alakalıysa vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Vakit kaybedilirse hayati tehlike arz eder. Kemik kanserinin birçok çeşidi varken; bu çeşitler ana başlıklar altında toplanarak birincil ve de ikincil kanseri olarak ikiye ayrılır.

Birinci kemik kanseri, kemiğin dokusunda yer alan kanser türüdür ve kemiğin içerisindeki dokudan kaynaklanan kanser olarak bilinir. Kendi arasında iki kısma ayrılır. Habis vücutta yayılan kemik kanseri diye adlandırılırken; kemiğin içerisinde çabuk büyür. Bu büyüme başka organlara metastaz yapılması ile çoğalmasına sebebiyet verir. İkinci olan kısım ise primer kanser türüdür ve bu kanser karakterli kanser olarak bilinir. Bu kanser türü kemik içerisinde yavaş büyürken; ağrısız kanser olarak vücutta yavaş yavaş büyüyerek çoğalır.

İkincil kemik kanseri, vücudun başka bölgelerinde bulunurken; sıçrama yaparak kanser türleri arasında yer alır. Kemik kanserleri kaynaklandığını dokutan aldıkları isimler ile tanımlanır. Kıkırdak dokudan başlayarak yayılan kanser çeşidi liposarkom, anjiyosarkom şeklinde ikiye ayrılır.

Kalça kemik ağrısı kanser belirtileri

Kötü huylu tümörün vücuda yayılması ile birlikte kişide aşırı ağrılar, kalça bölümünde şişlik, ağrıların gitgide çoğalması gibi belirtiler gözlenir. Vücutta bulunan şişliğin büyümesi sonucu cilt damarlarında daralma meydana gelirken; vücudun yüzeyinden bakıldığı zaman toplardamarlarda atış fark edecek şekilde belirginleşir. İyi huylu kemik tümörleri genellikle ağrı yapmazken bu tümörler bulundukları bölgede sinirlerin baskı yapmasına neden olur. Sinir baskısı sebebiyle sinir sıkışması meydana gelir. Kalça kemiği ağrısı kanser ile ilişkilendirilir. Bu şikayetler olduğu zaman doktor kontrolü gerektirir.

Kalça kemik kanseri teşhisi

Kemik kanserinin kalça bölümünde yayılmasının teşhis edilmesi için doktor kontrolü gerekir. Bu konuda dikkatli olunması önemlidir. Erken döneminde ağrılar ortaya çıkarken bu ağrıların artması sonucu kişinin doktora gitmesinde yapılan tetkikler ile ortaya çıkar. Hastaya röntgen filmi, Sintigrafi, manyetik rezonans görüntüleme ile kalça bölümünde bulunan tümörü belirlemek için gerekli görülürse biyopsi yapılarak kemik tümörü teşhisinin konulması sağlanır. Kalçada bulunan kemik kanseri kötü huylu ise hızlı büyürken erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Tümör büyüdüğü zaman tedavi oldukça zorlaşır ve tümörün çıkarılması gerektiğinde dokunun etrafının daha büyük zarar görmesine neden olur. Bu sebeple erken teşhis son derece önemlidir.

Kalça kemik kanseri ağrısı tedavi

Yapılan tetkikler sonrasında kanserin türü belirlenerek tedavi için yol izlenir. Tümörün türüne göre gerekli görülürse bu bölgedeki doku tamamen çıkartılır. Cerrahi tedavi gerektirmeden önce kişiye kemoterapi tedavisi uygulanır. Böylelikle kanserin yayılması önlenir. Bazı tümör çeşitlerinde önce cerrahi tedaviden uygulanır. Sonra hastaya kemoterapi uygulanmasının yanında radyoterapi gibi tedavi şekilleri uygulanır. Hasta açısından zor bir süreçtir. Tümör yayılmamış ise tedavi kolay olur.
]]>
Kalça Kemiği Ameliyatı https://www.kalca.gen.tr/kalca-kemigi-ameliyati.html Fri, 02 Nov 2018 12:55:08 +0000 Kalça kemiği ameliyatı, İlerleyen teknoloji ile birlikte kalça kemiği ameliyatları da günümüzde artık çok kolay bir hale gelmiştir. Kalça kemiği vücutta en büyük ekleme sahip olan bölgedir. hemen hemen her hareketimizde kal Kalça kemiği ameliyatı, İlerleyen teknoloji ile birlikte kalça kemiği ameliyatları da günümüzde artık çok kolay bir hale gelmiştir. Kalça kemiği vücutta en büyük ekleme sahip olan bölgedir. hemen hemen her hareketimizde kalça kemiği etkilenir. Bu yüzden kalça kemiği ameliyatından sonra hastaların kendilerine çok özen göstermesi ve bu sıkıntılı süreci en kolay atlatabilmek için yardım alması gerekir.

Kalça Kemiği Ameliyatları

Total Eklem Protezi Ameliyatı: Günümüzde en yaygın şekilde olan ameliyat türüdür. Kalça kemiği ameliyatları diz ameliyatlarından sonra en yaygın görülen ameliyat türüdür. Kalça kemiğinin değişmesi, kalça eklemlerinde onarılması imkansız hasarların meydana gelmesi sonucu tercih edilen bir ameliyattır.

Kalça Yüzeyi Değiştirme: Yaş olarak genç kişiler için total eklem protezi ameliyatı pek düşünülmez. Kemik yaşı daha genç olduğu için hastaların kendilerini toparlama süreci daha çabuk olacaktır. Bu ameliyatta hasar görmüş uyluk kemiğinin baş bölümüne yeniden şekil verilir ve metal bir kaplama ile tutturulur.

Artroskopi: Bu ameliyat türü diğer yöntemlere göre çok farklıdır. Küçük bir kamera ve aletlerin deride açılmış olan küçük kesiklere yerleştirilmesi ile yapılan bir ameliyat türüdür. Uzun yıllardır diz ameliyatları için kullanılan bu yöntem günümüzde kalça ameliyatlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Kalça kemiği ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler
 • Yaklaşık 6 hafta süre ile destek için bacakların arasına yastık koyup yatılmalı,
 • Alçak sandalye ve tabureye oturulmamalı,
 • Kesinlikle otururken ve yatarken bacak bacak üzerine atılmamalı vücudu zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat olan bacağın üzerine kesinlikle ağırlık verilmemeli koltuk değneği yardımıyla adım atılmalıdır.
 • Ayakkabı giyerken uzun saplı çekecek kullanılmalı yada yardım istenmeli, yerden bir şey almak için kesinlikle eğilmemek gerekir.
Kalça kemiği ameliyatı geçiren hastalar yalnız bırakılmamalı tedavi süresince yanında daima bir yardımcının olması gerekir.
]]>
Bebeklerde Kalça Gelişim Geriliği https://www.kalca.gen.tr/bebeklerde-kalca-gelisim-geriligi.html Fri, 02 Nov 2018 22:00:45 +0000 Bebeklerde kalça gelişim geriliği, Bebeklerde özellikle yeni doğanlarda %2-4 arasında görülen kalça gelişim geriliği en sık karşılaşılan doğum problemlerindendir. Doğuştan gelen bir iskelet sorunu olarak da sınıflandırı Bebeklerde kalça gelişim geriliği, Bebeklerde özellikle yeni doğanlarda %2-4 arasında görülen kalça gelişim geriliği en sık karşılaşılan doğum problemlerindendir. Doğuştan gelen bir iskelet sorunu olarak da sınıflandırılır. Kalça ekleminde meydana gelen bu durum doğumda vardır veya süt çocukluğu dönemi boyunca gelişim gösterir. Çevresel ve mekanik nedenler ile başta herhangi bir sorun görülmeyen bebeklerin kalçasında da kalça gelişim geriliği gelişebilmektedir. Bu sebepten ötürü doğuştan kalça çıkığı olarak adlandırılan bu durum için günümüzde bebeklerde kalça gelişim geriliği denmektedir. 

Bebeklerde kalça gelişim geriliği nedenleri

İnsidansı bin canlı doğumda ortalaması yedi olarak bildirilmektedir. Bebeklerde kalça gelişim geriliği yani GKD unsuru saptanan bebeklerde % 50 sinde bir haftanın dolması ile %90 nında ise ikinci aylarda durum kendiliğinden düzelme meydana getirir. Kalçada gelişim geriliği kızlarda erkeklere oranla sekiz kat daha sık ortaya çıkar ve kalıtsal olabilme olasılığı yüksek olur. Makat gelişi doğan bebeklerde, ailesinde kalça çıkığı olan kişilerin olması bebeklerde bu olasılığın yükselmesine neden olur. Ayrıca kalçada gelişim geriliği görülen bebeklerde tortikollis ve metatarsus varus gibi sorunlarda görülmektedir. Bu gibi gelişim geriliği yaşayan yeni doğanların tüm bu sebeplerden ötürü sürekli olarak risk grubu altında tutulması gerekir. 

Bebeklerde kalça gelişim geriliği tanı ve tedavisi

Kalça gelişim geriliğinde yani GKD de erkan tanı ve tedavi çok önemlidir. Birçok sakatlıkların önlenmesini sağlamaktadır. Doğum öncesindeki son dört hafta ve doğum sonrasında ilk hafta kalçanın instabilitesi yönünden en önemli evreleri kapsar. GKD nin erken tanısı için yeni doğanlarda dönemi geldiğinde yürüyünceye dek her süt çocuğunun kalçası sağlam çocuk kontrolleri sırasında GKD açısından değerlendirilerek dikkate alınmalıdır. 

Kalça gelişimi, doğum sonrasında devam eden bir süreç olduğundan gelişimsel kalça displazisinini önlenmesinde yeni doğan dönemlerinde bebeklerin kalçalarının normal gelişimi sağlayacak optimal pozisyonda tutulması; ara bezi bağlanması ve kucakta taşıma işlemi esnasında bacakların ayrık tutulması çok önemlidir. Ayrıca tedavisi için bacaklarını rahatlıkla hareket ettirecekleri geniş kıyafetler giydirilmesi gerekir. Bebekleri kundaklamak,sarmak veya bacaklarını germeye yönelik hareketler bebeklerde kalça gelişim geriliğinin artmasına neden olur. O nedenle bunlardan kaçınarak bilinçli bir şekilde bebeklerin giydirilmesi ve bacaklarının ayrık tutulması gerekir. Tedavide ayrıca Pavlik Bandajı başarı ile kullanılan bir yöntemdir. Bu bandaj yeni doğanların yada süt çocuklarının bacaklarını sağlıklı bir bebeğin kalça eklemleri gibi doğumdan önce rahmin içinde aldığı konumda tutarak tedavisini yapar. Bu bandaj kalça kemikleri normal biçimlerine ulaşıncaya kadar gece gündüz sürekli takılır. Bebekler kalça gelişim geriliği, önemli bir sağlık sorunu olup tüm anne ve baba adaylarının bu tür konularda bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gerekir.  Sağlıkla kalın. 
]]>
Kalça Kırığı Ameliyatı Sonrası https://www.kalca.gen.tr/kalca-kirigi-ameliyati-sonrasi.html Sat, 03 Nov 2018 16:51:28 +0000 Kalça Kırığı Ameliyatı Sonrası, hastaya sunulan bakım çok önemlidir. Bireyin hareket yeteneğini doğrudan etkileyen kalça kırığı ameliyatı ile kişi daha önce yapamadığı aktivitelerinde ve hareketlerinde dikkat etmesi gere Kalça Kırığı Ameliyatı Sonrası, hastaya sunulan bakım çok önemlidir. Bireyin hareket yeteneğini doğrudan etkileyen kalça kırığı ameliyatı ile kişi daha önce yapamadığı aktivitelerinde ve hareketlerinde dikkat etmesi gereken durumlar yaşayacaktır. Hastanın koltuk değnekleri ve yürüteç ile nasıl yürüyeceği, yataktan tekerlekli sandalyeye nasıl geçeceği gibi bilgilerin ameliyat sonrasında olumsuz deneyimler yaşanmaması için, fizyoterapist yada hemşire tarafından kişiye dikkatlice anlatılması gerekir. 

Kalça Kırığı Ameliyatı Sonrası Yaşam Değişikliği

Kalça kırığı ameliyatı sonrası hastanın günlük aktivitelerini yapana kadar ve bağımsızlığını kazanana kadar bakımının ve gereksinimlerinin karşılanması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hareketsiz kalmasının sağlanması ve komplikasyonları, anksiyeteyi önlemeye yönelik çeşitli önlemler alınması gerekmektedir. Hastanın psikolojik ve sosyo-kültürel yaşamında kendi kendine yeterli duruma gelmesini sağlamaya dikkat edilmesi çok önemlidir. 

Kalça Kırığı Ameliyatı Sonrası Hemşirelik Bakımı

Kalça kırığı ameliyatı sonrası erken dönemdeki hasta bakımı, ağrı yönetimini, sıvı elektrolit dengesi, pansuman yerinin ve drenajının gözlenmesini, nörovasküler durumun değerlendirilmesini, ayak ve bacak egzersizlerini başlatmayı, öksürmeye cesaretlendirmeyi, yatak istirahati boyunca 2 saatte bir pozisyon değişikliğinin yapılmasını kapsamaktadır. Kalça kırığı ameliyatı sonrası komplikasyonların önlenmesi ve hızlı iyileşmenin sağlanması için hemşirelik bakımı çok önemlidir.

Kalça Kırığı Ameliyatı Sonrası Karşılaşılabilinecek Sorunlar

Ağrı Yönetimi: Ameliyat sonrası şiddetli ağrı, hastanın öksürme egzersizlerini uygulamasında, yatakta dönme ve ayağa kalkmasında isteksizlik yaratmaktadır. Oral analjezikler ağrı yönetimi için en iyi yoldur.

Yara Bakımı ve Pansuman: İnzisyon bölgesindeki sıvıyı dışarı almak amacı ile yerleştirilen vakum drenlerinden gelen sıvı, renk, miktar,kontrol edilmeli ve doktor bilgilendirilmelidir.

Deri Bütünlüğü Sağlama Ve Sürdürme: Hastanın pozisyonunun 2 saatte bir değiştirilmesi, elastik çorap ve masaj ile basınç altında kalan yerlerin basınç yarası bakımından değerlendirilmesi çok önemlidir. Komplikasyonların önlenmesi için yatak içi hareketlere başlanması ve venöz dolaşımın kolaylaştırılması sağlanmalıdır.

Kalça kırığı ameliyatı sonrası hastanede gerekli desteği alan hastaların, taburcu olduklarında evde bakımlarını sağlayacak kişiye tıbbi personel tarafından yeterli eğitimin ve bakımla ilgili bilgilendirilmenin verilmesi gereklidir. 

]]>
Kalça Mr https://www.kalca.gen.tr/kalca-mr.html Sat, 03 Nov 2018 23:07:50 +0000 Mr: Manyetik rezonans kelimesinin kısa yazılımıdır. Görüntüleme teknolojilerinden en etkileyici cihazlardan biridir.Kalça Mr ağrısız bir şekilde ilaç kullanılmadan kalça kısmına uygulanan bir tanı tekniğidir. Hastanın Mr: Manyetik rezonans kelimesinin kısa yazılımıdır. Görüntüleme teknolojilerinden en etkileyici cihazlardan biridir.
Kalça Mr ağrısız bir şekilde ilaç kullanılmadan kalça kısmına uygulanan bir tanı tekniğidir. Hastanın alt beden kısmı bu cihazın içerisine sokularak yatar vaziyette vücuttaki hidrojen atomlarının enerji yaymasına yol açan radyo dalgalarının gönderilmesiyle işlem yapılmaktadır. Mıknatıs etkisi ile hareketli olan yüzlerce atoma ait bilgiler bilgisayara aktarılır. İncelenen kalça kısmının kaliteli bir şekilde resmi elde edilir. Bu alanda uzman radyolog hekimler tarafından kalça mr görüntüleri değerlendirilerek mevcut hastalık problemi hakkında bilgi verilir.

Kalça Mr çekim süresi ne kadardır

Kalça Mr incelenmesi 20-45 dk bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Süre değişkenliği incelecek olan alandaki belirgin hastalık hakkında bilgi toplanması açısından değişiklik ve tekerrür gösterebilir.

Kalça Mr nasıl ve ne amaçla yapılır

Mr ile kalça kemik içi, kaslar, bağlar, kan damarlarının görülmesi mümkün olduğundan derin alanları detaylı incelemeye olanak sağlar. Kalça Mr taramasıyla kısa süreli yapılan tanı ile hastanın uzun süre hastanede kalma mecburiyetinin olmaması hastanın uzun süre stresli kalmasını engelleyerek artı bir yön oluşturmaktadır.
]]>
Bacak Ve Kalça Eritme Egzersizleri https://www.kalca.gen.tr/bacak-ve-kalca-eritme-egzersizleri.html Sun, 04 Nov 2018 20:52:05 +0000 Bacak ve kalça eritme egzersizleri, Özellikle kadınlarda görülen bir problemdir. Bölgesel kilolar özellikle bacak ve kalça kısmında oluşur ve bunlar sadece diyet ile verilemez. Diyet programı uygulanırken düzenli bir şekilde de Bacak ve kalça eritme egzersizleri, Özellikle kadınlarda görülen bir problemdir. Bölgesel kilolar özellikle bacak ve kalça kısmında oluşur ve bunlar sadece diyet ile verilemez. Diyet programı uygulanırken düzenli bir şekilde de egzersiz hareketleri yapılmalıdır. Bu yapılacak bacak ve kalça eritme egzersizleri hem kişinin formda kalmasına hemde yağ yakma işlemini sürekli bir şekilde sağlamış olur.

Bacak ve kalça eritme egzersizleri 
 • Günlük yürüyüş: Bacak ve kalça eritme egzersizlerinin başında gelendir. Bu yürüyüşlerin günlük ve ritmik olması önemlidir. Günlük programlı olarak yapıldığında yürüyüşler sayesinde kısa süre içerisinde kalçada ve bacakta incelmeler gözle görülür şekilde hissedilir.
 • Bisiklet sürme işlemi: bacak ve kalça eritme egzersizlerinin başında gelen oldukça etkili bir yağ yakımı hareketidir.
 • Çeşitli jimnastik hareketlerinden çember çevirmede bacak ve kalça eritme egzersizlerinin başında gelir. 
 • Squart: Bacak ve kalça eritme egzersizleri ile fazla olan yağları yakmak için bir diğer şekilde ağırlıklar ile çalışmaktır. Örneğin squart ayaklar omuz hizasında açılarak ellere ağırlık alarak sandalyeye dik bir şekilde oturur gibi yapılarak çalışılacak, etkili bir harekettir. 
 • Yatar bir şekilde bacakların paralel mideye çekilmesi hareketi basen ve kalçanın erimesinde etkili bir egzersizdir.
 • Yana tekme egzersizi: Özellikle iç bacak ile beraber kalça kısmını inceltmek için yapılır. Bu hareket eller göğüs hizasında toplanarak yana doğru gerilerek bacağı 90 derece açı ile açma şeklindedir.
 • Geriye tekme: Kişinin göğüsü yere bakacak şekilde omur ilik ve boyun düz bir şekilde sağ bacak yerde iken sol bacağı arkaya doğru yitme hareketidir.
 • Köprü egzersizi: Sırt üzerine yere uzanılır ve dizler bükülerek vücudun ağırlığı omuzlara verilerek yapılan hareket bacak ve kalça eritme egzersizlerinde etkili bir yöntemdir.
]]>
Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı https://www.kalca.gen.tr/bebeklerde-kalca-cikigi-ameliyati.html Mon, 05 Nov 2018 07:51:34 +0000 Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı, Kalça çıkığı uyluk kemiği topuzunun, leğen kemiğindeki yerinden dışarı çıkmasıdır. Anne karnında  bebeğin gelişmesinin yetersiz olması nedeniyle çıktığı için G
Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı, Kalça çıkığı uyluk kemiği topuzunun, leğen kemiğindeki yerinden dışarı çıkmasıdır. Anne karnında  bebeğin gelişmesinin yetersiz olması nedeniyle çıktığı için Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) ismi verilir. Kalçadaki çıkık, iltihaplanma ya da felç nedeniyle olduğu zaman patolojik kalça çıkığı, herhangi bir darbe nedeniyle olduğu zaman travmatik kalça çıkığı adlarını alır.

Anne 11 haftalık hamileyken çocuk 5 cm boyundadır ve bütün organları, bu arada da kalça eklemi teşekkül etmiştir, lakin henüz olgunlaşmamıştır. Kalça gelişiminin devam ettiği zaman içerisinde; ilk 12 haftada, 18. haftada ve son haftalarda da çıkık oluşabilir. Tam olgunlaşmamış kalça doğumdan sonra da çıkabilir, ama bu durum enderdir.

Doğuştan kalça çıkığı kız çocuklarında daha çok görülür. Çıkık, her iki kalçada olabileceği gibi, tek kalçada da olabilir. Çocuk yürümeye başladığında topallayarak ya da sallanarak yürür. Bu dönemde çıkığın aile tarafından fark edilmesi ve hekim tarafından teşhis edilmesi kolaydır, fakat gecikilmiş olunmaktadır. Tedavide tam iyileşme ancak çıkığın çocuk yürümeden teşhis edilmesiyle elde edilir.

Erken teşhis için yeni doğan her bebeğin, özellikle ailesinde kalça çıkığı olanların, hekimlerce muayene edilmesi gerekir. Bu dönemde; hareketler sırasında kalçadan “tık” sesi gelmesi, tek taraflı çıkıklarda uyluğun arkasındaki kıvrımların öbür tarafla eş olmaması, bacağın kısa olması ve en önemlisi bacakların yanlara açılmasındaki kısıtlılık, çıkıktan şüphelendiren belirtilerdir. Bu dönemde kalçalar kolaylıkla yerine girer. Teşhis edilip de kalçaları yerinde tutan bir araç ile tedavi edilirse, sakat kalmadan iyileşme olacaktır.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı nasıl yapılır Altıncı aydan itibaren teşhiste gecikme başlamış demektir. Kalça artık kolay yerine girmez; bu nedenle tedavi zorlaşır. İki tedavi biçimi vardır; çocuğu ameliyathanede anestezi verilerek kalça yerine konulur ve radyografik yöntemle yerine konduğu görüldükten sonra alçı yapılır ya da ameliyatla kalça yerine konur ve alçılanır. Hasta üç ay alçıda tutulduğu vakit kalça yerine alışır ve çıkmaz.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı Sonrası yapılacaklar:

 • Alçı kesinlikle ıslatılmamalıdır.
 • Verilen ilaçlar eksiksiz kullanılmalıdır.
 • Dikişler 15 gün duracağı için hijyene azami ölçüde dikkat edilmelidir.
 • Ameliyat yerinde akıntı, kızarıklık gibi anormal bir durum olur ise mutlak hekime müracaat edilmelidir.

Bir yaşından, yani çocuk yürümeye başladıktan sonra, kalçayı cerrahi müdahale olmadan yerine koymak mümkün değildir. 1,5 yaşına kadar kalça tedavi edilmeyip çıkık kalmışsa; uyluk kemiğinin üst ucu yani topuzunun biçimi bozulmuş, leğen kemiğindeki yuvası ise düzleşmiştir. Yani kalçanın çıkık oluşuna, kemiklerin biçimin bozulması da ilave olmuştur. Ameliyatla kemiklerin biçimi düzeltilmeden kalça yerine konamaz, konsa da yerinde durmaz.

6-7 yaşlarından sonra ise; kalça kemiklerinin biçimleri ileri derecede bozulmuş yassılmış ve düzleşmiştir, kalça daha fazla yukarı çıkmış durumdadır. Kemiklere ameliyat yapılsa da, kalçayı yerine koymak çok zordur, yerine konulabilse de, hareketleri kısıtlı olacaktır. Bu nedenle bu yaştan sonra tek taraflı kalça çıkıkları, ileri yaşlarda kalça eklemini değiştirme ameliyatını teknik olarak kolaylaştırmak için tedavi edilir. Ancak iki taraflı olanlar tedavi edilmezler.


  ]]>
  Kalça Kemiği Kırığı Ameliyatı https://www.kalca.gen.tr/kalca-kemigi-kirigi-ameliyati.html Mon, 05 Nov 2018 09:47:47 +0000 Kalça Kırığı Ameliyatı, Kalça kırığı  genelde yaşlılarda ve daha çok 60-65 yaş üstü kişilerde görünen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni insan kemiği yaşlandıkça zayıflar ve ani bir hareket veya ağır bir iş Kalça Kırığı Ameliyatı, Kalça kırığı  genelde yaşlılarda ve daha çok 60-65 yaş üstü kişilerde görünen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni insan kemiği yaşlandıkça zayıflar ve ani bir hareket veya ağır bir iş yapma sonucunda kalça kırılması 60-65 yaş üstü kişilerde çok kolay bir şekilde gerçekleşir.

  Kalça kırıkları nasıl tedavi edilmektedir

  Kalça kırıklarının cerrahi müdahalesinde başlıca iki yöntem vardır:
  •   Kalça kırığının çivi yardımıyla tespit edilmesi, 
  •   Kalça protezi ile tedavi edilmesi. 
  Genç hastalarda, kemik kalitesi yaşlılara göre daha  iyi, ameliyat öncesi çok iyi hareket edebilen dinç ileri yaştaki kalça kırıklı hastalarda kırığın çivi ile tespiti uygulanmaktadır. Kemik kalitesi oldukça kötü ileri yaş hastalarda  epilepsi, parkinson gibi nörolojik hastalığı olanlar, demansı olan hastalar, tümör metastazı ile kalça kırığı oluşmuş hastalarda tedavi seçimi protez uygulanmaktadır. Her iki grup hastada erken dönemde ayağa kalkabilmesi içinde protezde yük verme daha erken yapılmaktadır. Hastalarda ameliyat sonrası pıhtı oluşumunu önlemek için kan nemlendirici ilaçlar kullanılır.

  Kalça Kırığı Ameliyatı Riskleri
  • Anestezinin bir takım riskleri bulunmaktadır ama genelde kalça kırığı ameliyatlarında dahili problemler ön planda olduğu için belden aşağı uyuşturularak yapılır. Genel anestezi verilmesi pek uygun görülmez.
  • Cerrahi risk olarak enfeksiyon her zaman büyük bir risktir.
  • Bacaktaki kılcal damarların toplar damarlara gitme yolunun tıkanması.
  • Akciğere pıhtı atması 
  • Nadiren yapılan protezin yerinden çıkması
  Gibi durumlar kalça kırığı ameliyatının riskleri arasında yer alır bunlar dışında herhangi büyük bir risk söz konusu değildir.

  Kalça Kemiği Ameliyatı Sonrası

  Ameliyattan sonraki gün yürüyebilmek mümkün olsa da bacakta kan pıhtısı olmaması için pek tavsiye edilmemektedir, fizyoterapist beraberinde kalça egzersizleri uygulanır ve verilen hareketler önerilen süre içinde tekrar edilmelidir. İki hafta gibi bir süre sonra dikişlerin hepsi alınır, yaşlı hastalara evde bakım çok zor ve bilgi gerektirdiğinden  bakacak kişilerin de eğitim almaları tavsiye edilmektedir. 

  Tamamen iyileşme süresi 4-6 ay gibi bir süredir, hasta tamamen iyileşmiş olsa bile çok daha fazla dikkat edilmelidir. Özellikle protez yapılan hastalarda protezin çıkması (genelde arkaya doğru) durumunda arka tarafta bulunan siyatik sinirlere baskı olur ve oluşan travma sonucu sinir felci oluşabilir.
  ]]>
  Fitness Kalça Hareketleri https://www.kalca.gen.tr/fitness-kalca-hareketleri.html Mon, 05 Nov 2018 23:47:50 +0000 Fitness kalça hareketleri,  popo veya kalça eritme ve sıkılaştırma özellikle bayanları ilgilendiren bir konudur. Çünkü erkeklerde bu bölge diğer bölgeler gibi bayanlarınkine oranla daha kaslı olduğu için ve erkekler Fitness kalça hareketleri,  popo veya kalça eritme ve sıkılaştırma özellikle bayanları ilgilendiren bir konudur. Çünkü erkeklerde bu bölge diğer bölgeler gibi bayanlarınkine oranla daha kaslı olduğu için ve erkekler çok fazla kilolu olmadığı için bu tarz bir sıkıntısı olmuyor. Bu nedenle kalça eritme durumu kadınlarda daha fazla sorun olan bir durumdur. Fitness kalça hareketleri, bu sorunu gidermek için çeşitli yöntemlere başvurup kalçalarını istedikleri konuma getiremeyebiliyorlar. Bölgesel yağlanma sonucu olan kalça büyüklüğü, sadece diyet ile ortadan kalkacak bir sorun değildir. Bu sebeple bu diyetler uygulanırken aynı zamanda kalça eritme işleminden başarılı sonuçlar alabilmek için egzersizlerde yapılmalıdır. Kalça kısmında ki yağların eriyip, istenilen bir kalça büyüklüğüne ulaşılabilmesi için düzenli olarak diyet ile birlikte egzersizler devam ettirilmelidir. Ayrıca yapılacak olan egzersizler sayesinde vücudunuz formunu koruyacak, basen ve kalça kısımlarınızda yağ eritme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

  • Fitness kalça hareketleri olarak yapılması gereken ilk egzersiz günlük yürüyüşlerdir. Yürüyüşlerin günlük olarak düzenli bir şekilde ve belirli tempo ile yapılması çok önemlidir. Hem kalçayı istenilen büyüklüğe getirmek için hem de oluşan çatlaklar var ise bunların giderilmesi için oldukça önemlidir. Bu yürüyüşleri düzenli olarak yaparsanız etkisini kısa süre içerisinde fark edeceksinizdir.
  • Fitness kalça hareketleri emekleme pozisyonunda yapılmaktadır. Emekleme pozisyonu alarak bir bacağınız dizinizin üzerinde yerde durur iken diğer bacağınızı dik konumda tutun ve yukarı aşağı kaldırıp indirin. Bu hareketi 3 erli setler halinde 10 defa tekrarladıktan sonra aynı işlemi diğer bacak için de tekrarlayınız.
  • Başka bir fitness kalça hareketleri ise ayakta iken yapılmaktadır. Bacaklarınızı yaklaşık bir metre kadar açınız. Daha sonra bir bacağınızı adım atıyormuş gibi belli bir miktar öne çıkartın. Ellerinizi belinizde sabitleyip, arkadaki bacağınızı 90 derece olacak şekilde büküp, diziniz yere değecek biçimde bükülün. Daha sonra doğrulup diğer bacak için aynı şeyi tekrarlayın. Bu fitness kalça hareketleri, kalça ve bacakların sıkılaşması için önemli bir hareket olup kalori yakmanıza da yardımcı olur.
  • Diğer bir fitness kalça hareketleri de ayakta yapılmaktadır. Ayakları omuz hizasında açın ve kollar uzatılır. Daha sonra sanki sandalyeye oturuyormuş gibi çömelip kalkınız. Bu hareketi 10 ar defa 3 erli setler halinde yapın, aralarda 10 saniye kadar dinlenebilirsiniz.
  • Fitness kalça hareketleri arasında yer alan bir diğer hareket ise emekleme pozisyonunda yapılır. Emekleme pozisyonu alıp bir bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırınız ve pozisyonunuzu bozmadan bir süre öyle kalınız. Daha sonra aynı hareketi diğer bacak için de yapınız.
  • Fitness kalça hareketlerinin sonuncusu ise ayakta yapılır. Bir bacağınızı öne atıp, diğer bacağınızı ise arkaya doğru gerdirin. Öne attığınız bacağınızı 90 derecelik bir dik açı yapacak bir pozisyona getiriniz ve vücudunuzu arkaya doğru esnetiniz. Bu pozisyonda 20 saniye kadar bekleyiniz ve diğer bacağa geçiniz. Bu hareketi 3 set uygulayınız

  ]]>
  Kalça Tutulması https://www.kalca.gen.tr/kalca-tutulmasi.html Tue, 06 Nov 2018 04:15:41 +0000 Kalça Tutulması, Günümüzde kalça tutulmaları ve ağrıları birçok insanın karşı karşıya kalabileceği bir rahatsızlıktır. Kalça vücutta bulunan en büyük ekleme sahip alandır genelde her harekette kullanılır. Kemik Kalça Tutulması, Günümüzde kalça tutulmaları ve ağrıları birçok insanın karşı karşıya kalabileceği bir rahatsızlıktır. Kalça vücutta bulunan en büyük ekleme sahip alandır genelde her harekette kullanılır. Kemikler arasında sünger gibi bir vazife görerek kemiklerin korunmasını sağlar. Sürtünmeyi engelleyen kıkırdak dokusuna sahiptir. Kalça kemiği çok güçlü yapısına rağmen zorlama, ağır kaldırma, aşırı derecede kilo alınması gibi durumlarda kolaylıkla incinebilir. Bu gibi durumlarda kalçada tutulma, sakatlanma, aşınma ve yıpranma oluşur.

  Kalça Tutulması Nedenleri

  Yaşlanma ve Zorlama: Kalça eklemi yaşadığımız zaman diliminde birçok olay ile karşı karşıya kalır. Zamanla kalça kemikleri arasında bulunan eklemler aşınır ve yıpranır. Kemikler birbirine sürtünmeye başlar zamanla kalçada ağrılar ve kalça tutulması meydana gelir.

  Kemikler arası iltihap: Kemikler arasında kemiklerin rahat bir şeklide hareket etmesini sağlayan yumuşak bir sıvı bulunur. Bu sıvı kalça ekleminde de mevcuttur. Fakat bu sıvı çeşitli nedenlerden dolayı bir şekilde fazla olursa, kemikler arasında fazla boşluk bulunmadığı için bu alanda baskının artmasına neden olur. Oluşan iltihap yüzünden kalça tutulması ve aşırı ağrılar meydana gelir.

  Artrit (Kireçlenme): Kalça Tutulmalarının ve ağrılarının en önemli nedenlerinde biride kireçlenmedir. Aşırı yıpranma ve zorlama nedeniyle meydana gelir. Uyluk kemiğini ve kalçanın sonunu kavrayan kıkırdağa kadar etkilemektedir. 

  Kalça Kırılması: Özellikle yaşlı insanlarda görülen kalça kırılmaları ilk başlarda kalça tutulmaları ile kendini gösterir. Kalça kırıkları aşırı bir düşme yada kaza olamadığı sürece kemiklerin incelmesi ve zayıflaması ile oluşur. Sürekli tekrar eden kalça tutulmaları dikkate alınmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Kalça tutulmaları ileride yaşanacak daha önemli rahatsızlıkların habercisi olabilir.

  Kalça Tutulması Tedavisi

  Kalça tutulması tedavisi nedenine bağlı olarak 3 bölümde sınıflandırılır.

  İlaç Tedavisi: İlaçların çeşidine göre ağrıları hafifletici, enflamasyonu ortadan kaldırıcı, kemik kaybını azaltıcı, bol kalsiyum içeren eklem hasarını önleyici etkileri vardır. Ayrıca hastaların bol miktarda kemiklerin güçlenmesi için D vitaminine de ihtiyaçları vardır.

  Kalça Ameliyatları: İlaçların ve diğer tedavilerin kalça ağrılarına cevap vermediği durumlarda  uzman doktorlar ameliyat terrcih ederler. Bu ameliyatlar çok çeşitlidir. Kalça protezi, kalça yüzeyinin değiştirilmesi, Osteotomi, Artroskopi olarak adlandırılır. hastanın durumuna göre en uygun ameliyat şekline karar verilir.

  Egzersizler: Egzersizler kalça tutulmalarında ve ağrılarında en uygun tedavi yöntemlerindendir. Egzersizler vücudun sürekli hareket etmesini sağlayarak kasların kuvvetlenmesini ve kalçaya destek olunmasını sağlar. Eklemleri saran kasları ve tendonları gerdirmek de kalça ağrılarını ve kalça sakatlıkları riskini azaltmada etkilidir. İnsan yaratılış olarak hareketli bir yapıya sahiptir. Egzersiz yapılmadığı zaman kemikler zamanla aşınıp zarar görür. 
  ]]>
  Kalça Altı Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/kalca-alti-agrisi.html Tue, 06 Nov 2018 09:14:34 +0000 Kalça Altı Ağrısı, kalçanın hemen alt bölgesinde oluşan bacak ağrısı en sık yaşanan ağrı şikayetlerinden biridir. Bu tür ağrıları çeken kişiler ilk başlarda pek önemsemezler. Çünkü ilk etapta ağrılar Kalça Altı Ağrısı, kalçanın hemen alt bölgesinde oluşan bacak ağrısı en sık yaşanan ağrı şikayetlerinden biridir. Bu tür ağrıları çeken kişiler ilk başlarda pek önemsemezler. Çünkü ilk etapta ağrılar çok şiddetli olmaz ve yavaş seyreder. Ağrılardaki artış zamanla belirir ve müdahale edilmediğinde büyük sıkıntılara sebep olur. Bu ağrıların başlangıç yeri kalça olup kısa bir süreç içinde kalçanın altına bacak bölgesine iner. Kalça bölgesinde iken ara ara girip çıkan ağrılar, kalça altına indikten sonra ağrılarda şiddetli artış ve yayılım gözlenir.

  Kalça altı ağrısı nedir

  Kalça altında oluşan ağrılar zaman için de hasta da hareket kısıtlamaları oluşturur. Bu durum kişinin güncel yaşamını fazlası ile etkilemeye başlar. Bundan dolayı ağrılar kalça bölgesinde başlar başlamaz kalça altına inmesine fırsat verilmeden edilen müdahale büyük önem taşımaktadır. Kalça altından diğer bölgelere de yayılma ihtimali vardır. Sonrasında cerrahi müdahale gerektiren işlemlere maruz kalabilirsiniz. Kalça ve kalça altı ağrılarının sebepleri çoğunlukla zorlanmaktan ve çalışma ortamının ağırlığından kaynaklanmaktadır. Kalça altı ağrısı çok farklı nedenlerden oluşabilmekte ve beraberinde tehlikeli rahatsızlıklara da yer verebilmektedir. Doktor muayenesinde teşhis edilerek büyük ve zor tedavilere gerek kalmadan yok edilmesi ve kişinin normale dönemsi mümkün olabilmektedir. Bedeni zorlayacak şekilde çok fazla ağır yük kaldırmak kalça altı ağrısının nedenlerinden bir tanesidir. Kaslar ve bağların zorlanması bu durumu oluşturur. Kalça bölgesi ve kalça altında oluşan ağrıya ayak ve bacaklarda uyuşma eşlik ediyorsa sorun daha ciddi hale gelmiş demektir. Bu durum hastada sinirlerin zedelenmiş olabileceği anlamına gelmektedir.

  Diyabetli hastalarda kalça altı ağrıları daha fazla gözlemlenmektedir. Çünkü şeker hastalığında kişinin eklem bölgelerinde ağrı hissedilir. Kalça bölgesi de bu eklem yerlerinden bir tanesi olup, ağrıların kalça altına inmesi ve bacaklarda ağrı oluşması meydana gelir. Sinir hasarlarının meydana getirmiş olduğu, kalça altı ağrıları da çok sık görünen bir durum olup, nedeni vücuttaki tüm sinirlerin kalça bölgesinden geçiş yaparak bacaklara ulaşmasıdır. Sinirlerin çok yoğun olarak bulunduğu kalça ve bacaklara alınan hasar ve darbeler kişide zedelenmenin yanında uzun süreli ağrılar oluşturur. Kas ağrılarının bu durumla karıştırılmaması gerekir. Çünkü kas ağrıları genellikle yoğun bir fiziksel aktivite ve egzersizler sonucunda oluşan ağrılar olup genelde ertesi gün ortaya çıkmaktadır. Beden gücü ile çalışmanızı gerektirecek bir işiniz var ise sık sık dinlenerek ve kalça bölgesini zorlamadan çalışmanız tavsiye edilir.  

  Kalça altı ağrısı tedavisi

  Mutlaka ağrılar başlar başlamaz uzman bir doktora başvurulmalı ve fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanından da destek alınmalıdır. Aşırı kilo durumu söz konusu ise hemen kilo verilmeli ve kalçaya yük bindirilmesi engellenmelidir. İlk etapta ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler ile tedavi yoluna gidilmektedir. Doktor tanısına göre lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yapılabilmektedir. Fizik tedavide en az ilaç tedavisi kadar faydalı olmaktadır. Yumuşak doku, kas, sinir ve tendon patolojilerinde kortizon uygulanabilmektedir. Kalça eklemlerindeki aşırı yıpranmanın oluşturduğu ağrılarda cerrahi yöntem tercih edilebilmektedir.   

            


  ]]>
  Kalça Üstü Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/kalca-ustu-agrisi.html Wed, 07 Nov 2018 00:26:21 +0000 Kalça Üstü Ağrısı, toplumda çok fazla görülen ve değişik sebeplere bağlı gelişebilen ağrılardır. Kalça üstü ağrısının tam olarak nerede olduğunun bilinmesi ağrının kaynağı hakkında yardımcı olacaktır. Ka Kalça Üstü Ağrısı, toplumda çok fazla görülen ve değişik sebeplere bağlı gelişebilen ağrılardır. Kalça üstü ağrısının tam olarak nerede olduğunun bilinmesi ağrının kaynağı hakkında yardımcı olacaktır. Kalça bölgesindeki ağrılar kalça ekleminin kendine ait hastalıklara bağlı olacağı gibi kalça etrafındaki kas yani yumuşak doku patolojilerine de bağlı olabilir. Kalça üstü ağrısı kalça dışında bel veya diz eklemi bölgesinden kaynaklı ağrılarda olabilir. Kalça eklemi top çukur eklem yapısında olup, vücudun en büyük eklemi olarak yer alır. Kalça eklemini kullanırken yani yürürken yada koşarken kıkırdak yastıkçıklar kemiğin yuva içinde sürtünmesine engel olur. Fakat yaşla yada aşırı kullanmayla kıkırdak yapı hasara uğrayabilir,  buda  kas veya tendon gibi yumuşak dokular da zarara sebep olur. Ayrıca kemik erimesi olanlarda herhangi bir yaralanmaya bağlı olarak kalça kemiğinde kırık veya çatlaklar oluşabilir. 

  Kalça Üstü Ağrısı Sebepleri
  • Romatizmal hastalıklar İltihaplı veya kireçlenmeye bağlı eklem hastalıkları kalçaları tutarak burada ağrı ve hareket kısıtlılığı yaratabilir.
  • Özellikle yaşlılarda kemikte kırılganlığın arttığı durumlarda düşme sonrası kalça kırıkları görülebilir.
  • Kemik ve kasları birbirine bağlayan kalın yapılar da aşırı kullanım sonucu veya travma ile  kalça üstü ağrı görülebilir.
  • Kaslarda zorlanma yada travma sonucunda kalça üstü ağrısı ve spazm görülebilir.
  • Kalça kemiğinin kendisine bağlı yada metastazlar şeklinde tutulma da kalça üstü ağrısına yol açar. 
  • Kalça kemiğinde kan akımının bozulmasına bağlı olarak kemik hücrelerinin ölümü sonucu kalça üstü ağrıları görülebilir.
  • Kalça eklemi yada çevresindeki yumuşak dokuların enfeksiyon kapması da kalça üstü ağrılara ve buna ek olarak ateş, beyaz küre sayısında artma gibi sorunlara sebep olabilir.
  • Doğuştan olan kalça çıkığı, kalçada yapısal bozukluklarda ilerde kalça üstü ağrılarına sebep olabilir.
  • Kalça eklemine yakın olan damar veya sinirlerin zarar görmesinde veya vasküler patolojilere bağlı hematomlar kalça üstü ağrıya yol açabilir.
  Kalça Üstü Ağrısı Tedavisi

  Kalça üstü ağrısının sebebi bulunduktan sonra teşhise uygun tedaviler uygulanır. Kalça üstü ağrısı olan bir hastanın Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanına başvurması gerekir. Akut durumlarda kalçaya yüklenen yükü aza indirmek için kısa süreli istirahat verilebilir. Hasta kilolu ise kilo vermesi gereklidir. Kireçlenme durumunda ağrı kesiciler, steroid olmayan ilaçlar, kas spazmında kas gevşetici kullanmakta uygundur. Kalça üstü ağrılarında teşhise göre lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yöntemlerinden yararlanılabilir. Baston yürüteç gibi yardımcı cihazlar ekleme yüklenen yükü azaltmada ve dengeyi sağlamakta kullanılabilir. Yapılan egzersizler sadece tedavi edici değil ayrıca ağrının sıklığını da azaltır. Yumuşak doku yani kas veya sinire kortizon veya lokal anestetik enjeksiyonlar uygulanabilir. Kalça eklemi çok aşırı yıpranmış ve ağrı şikayeti bu yöntemlerle önlenemeyen hastalarda, ameliyat yapılması gerekebilir. Yine doğumsal patolojilerde cerrahi müdahale gerektirebilir. Yaşanan ağrılarda ağrının asıl kaynağı bulunup tedavi ona uygun bir şekilde yapılmalıdır.
  ]]>
  Kalça Küçültme https://www.kalca.gen.tr/kalca-kucultme.html Wed, 07 Nov 2018 08:16:05 +0000 Kalça küçültme, kalça eritme en fazla kadınlar için problem arzetmektedir. Bu problemle mücadele etmek için farklı yöntemler yapılsa da kalça istenilen seviyeye gelemiyor. Bölgesel bir yağlanma sorunu olan kaça büyüklüğ Kalça küçültme, kalça eritme en fazla kadınlar için problem arzetmektedir. Bu problemle mücadele etmek için farklı yöntemler yapılsa da kalça istenilen seviyeye gelemiyor. Bölgesel bir yağlanma sorunu olan kaça büyüklüğünün, yapılan diyetler olmasına rağmen çözüme kavuşturulamıyor. Bundan ötürü, bu diyetler uygulanırken aynı zamanda kalça eritme işleminin başarıyla yapılabilmesi için düzenli olarak egzersizlerin devamlı ve düzenli şekilde yapılmasıyla mümkündür. Kalça kısmında olan yağların eriyerek, istenilen boyuta bir kalçaya sahip olmak için her gün düzenli şekilde ve devamlı yapılması gerekir. Hem yapılacak olan egzersizler sayesinde vücut formda kalabilir, basen ve kalça kısımlarındaki yağları eritme işlemi de düzenli şekilde sağlanmış olacaktır. Kalça küçültmek için farklı şekilde egzersizler mevcuttur. Bunları aşağıdaki yazımızda anlatmaya çalışacağız. 

  Kalça küçültme doğal yöntemler

  • Kalça küçültme egzersizleri arasında ilk yapılması gereken şey egzersizi her gün düzenli olarak yapmak ve akabinde yürüyüşü de ihmal etmemek gerekir. Yürümenin günlük olarak düzenli şekilde yapılması halinde fayda sağlar ve takdirde kısa bir zaman içerisinde etkisini gösterecektir.
  • Jimnastik hareketleri kalça küçültme de oldukça etkisini gösterebilen bir egzersiz türüdür.
  • Bir başka kalça küçültme egzersizi olarak sıklıkla tavsiye edilen bisiklet sürmek, bir basen ile kalça bölümlerinde son derece büyük bir faydası olan bisiklet sürmek, istenilen bölgeyi küçültme ve eritme adına neredeyse en etkili egzersiz denilebilir.
  • Çember çevirme hareketi, kalçayı büyük oranda küçültür. Kalça küçültmek için önerilen en iyi yöntemlerden bir tanesidir.
  • Basen ve kalçalarda fazladan bulunan yağları yakmak için bir diğer etkili yöntem, ağırlık egzersizleri sürekli çalışmaktır. Ağırlık kaldırarak yapılan bacak hareketleri, hızlı bir şekilde kalori yapmakta fayda sağlar. Bu egzersiz yağlanmayı önleme ile beraber yağları da büyük miktarda yakmaktadır. Örnek olarak birkaç hareketin yapılış şekli şöyledir: Eller başın altında kalacak şekilde yan yatıp üst kısımda kalan bacak, bükülmeden yukarı kaldırılır daha sonra yavaş bir şekilde indirilir. Bu hareket 3 set şeklinde olmak üzere yaklaşık olarak 10 defa tekrarlanması gerekir. Akabinde diğer tarafa yatıp diğer bacağı da aynı hareketi uygulaması gerekir. Bu hareket sayesinde basen ve kalça kısmında son derece etkili bir şekilde yağ yakımı gerçekleşir ve kalçanın da küçülmesi gözle görülebilir.
  • Bir diğer kalça küçültme yöntemi ise emekleme pozisyonu da yapılan bir hareket türüdür. Bir bacak dizi üzerinde yerde otururken diğer bacak dik konumda olacak şekilde yukarı aşağı kaldırılıp indirilir. Bu harekette yine 3 set şeklinde 10 defa tekrarlanması faydalı olacaktır.

  ]]>
  Sol Kalça Kemiği Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/sol-kalca-kemigi-agrisi.html Thu, 08 Nov 2018 01:22:25 +0000 Sol kalça kemiği ağrısı, Bu ağrılar kalça eklemindeki bir rahatsızlıktan kaynaklanabileceği gibi, tendon gibi yumuşak olan dokularda meydana gelebilecek sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Bel yada diz eklemlerinden de kaynaklana Sol kalça kemiği ağrısı, Bu ağrılar kalça eklemindeki bir rahatsızlıktan kaynaklanabileceği gibi, tendon gibi yumuşak olan dokularda meydana gelebilecek sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Bel yada diz eklemlerinden de kaynaklanabilen ağrılar kalçada hissedilebilir. Kalça eklemi vücudun da en büyük olan eklemidir. Sol kalça kemiği ağrısı, yürürken veya koşarken kıkırdak yapı kemiğin yuva içerisinde sürtünmesini engellemektedir. Sol kalça kemiği ağrısı, yaşla veya fazla olarak kullanıma bağlı bu kıkırdak yapıda hasar oluşabilmektedir. Bu durumla birlikte kas veya tendon zarar görebilmektedir. Sol kalça kemiği ağrısı, özellikle kemik erimesi olan kişilerde ve yaralanmalara bağlı olarak kalça kemiğinde kırık yada çatlaklar oluşabilir. Bu durumlar ise kalçada ağrıya sebep olabilir. 

  Sol kalça kemiği ağrısı sebepleri şunlardır,
  • Romatizmaya bağlı olarak kireçlenmeye bağlı eklem hastalıkları
  • Kalçadaki kırıklar
  • Tendonları koruyan sıvının da zorlanması veya aşırı kullanılması sonucu meydana gelebilen ağrılar
  • Kaslarda zorlanma yada darbeye bağlı olan ağrılar
  • Kalça kemiğinde meydana gelebilen kanser
  • Kalça kemiğindeki kan akımındaki bozulmaya bağlı olarak kemik hücrelerinde de ölüm
  • Kalça eklemi yada çevresindeki dokularda meydana gelebilen iltihaplanmalar
  • Doğuştan olan kalça çıkığı veya doğuştan kalçada olan yapısal olan bozukluklar
  • Kalça eklemine yakın geçen damar veya sinirlerde bozukluklar
  Sol kalça kemiği ağrısı, neden kaynaklandığının belirlenmesi için ultrason, tomografi ve nörolojik muayene de yapılabilmelidir. Sol kalça kemik ağrısı, nedeni bulunduktan sonra da gerekli olan tedaviye başlanabilir. Kişinin fizik tedavi uzmanına başvurması ve ağrıdan kurtulması için gerekir. Sol kalça kemik ağrısı, hastalarına da istirahat önerilmektedir. Hasta aşırı kiloluysa kilo vermesi önerilir. Bunun için diyet önerilir. Kireçlenmelerde ise ağrı kesici olan ilaçlar ve kas sıkışması da varsa kas gevşetici ilaçlar verilebilir. Hastaya sıcak uygulanarak rahatlanması da sağlanmaktadır. Egzersizlerle ise ağrıları azaltılabilmektedir. Egzersizler sadece tedavi edici değil aynı zamanda ağrının meydana gelebilme sıklığını azaltabilir. Sol kalça kemik ağrısı, bacaklar yapısı gereği olarak karmaşık oldukları için ağrının tam olarak da hangi bölgede olduğu yada neden kaynaklandığı çok iyi olarak bilinememektedir.
  ]]>
  Kalça Eklemi İltihabı https://www.kalca.gen.tr/kalca-eklemi-iltihabi.html Thu, 08 Nov 2018 11:16:48 +0000 Kalça Eklemi İltihabı, kalça kemiği ile bel kemiğinin arasında kalan eklem kısımındaki meydana gelen iltihaplanma şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ayrıca kalça eklemi iltihabı kronik olarak gelişen romatizmatik bir Kalça Eklemi İltihabı, kalça kemiği ile bel kemiğinin arasında kalan eklem kısımındaki meydana gelen iltihaplanma şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ayrıca kalça eklemi iltihabı kronik olarak gelişen romatizmatik bir ağrı olarak tanımlanmaktadır. Eklem kemiği iltihaplanması çoğunlukla iki kemiğin iltihaptan kaynaklı olarak birleşmesi ve tek bir kemik halini alması ile oluşmaktadır. Kalça kemiği iltihabı ilk olarak kişinin bel bölgesinde hareket işlevini eksikliğine sebep olmaktadır. Kalça kemiği iltihabı tıp alanında nadir olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Ancak bu rahatsızlık genellikle genç olan erkeklerde daha çok görülürken, aynı zamanda hayat kalitesini de büyük oranda düşürmektedir. Kalça eklemi iltihabından kaynaklı olarak meydana gelen ağrıların şiddetleri her insanda farklı şekilde görülmektedir. Kalça kemiği iltihabı rahatsızlığı kişinin bütün omurga hareketini yapmasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle kişi sabah uyandığında bel kısmında ortaya çıkan tutukluk ya da bel ağrısı olarak görülmektedir. Kalça eklemi iltihabı ilk başlarda kişide hafif şekilde ağrı ile başlasa da ilerleyen rahatsızlıklardan birisidir. Ancak kalça kısmındaki oluşan kireçlenme rahatsızlığından mutlaka kalça eklemi iltihabını ayırmak şarttır. 

  Kalça Kemiği İltihabı Belirtileri, kişinin belinde yavaştan başlayan bir bel ağrısı ile başlayarak devamında şiddetlenmesine yol açar. Ayrıca kalça ekleminde sertlikler oluşmaktadır. Eğer zamanında tedavisi yapılmayan kalça eklemi iltihabı ilerlediği zaman omurga ile birleşerek kaynaşır. Sonuç olarak bu durum tek bir kemik oluşumuna sebep olmaktadır. Kalça eklemi iltihabı omurga ile birleşerek tek bir kemik halini aldıktan sonra hem göğüs hem de kol hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur. Kalça eklemi iltihabının belirtisi genellikle kişi sabahları kalktığında veya uzanarak bir süre hiç hareket etmeden kaldığında bel kısmında ağrı ve hareket kısıtlığı oluşmaktadır. Eğer kişi kalça eklemi iltihabı rahatsızlığı ile ortaya çıkan sertleşmeyi egzersiz yaparak hafifletebilir. Kalça eklemi iltihabında kişinin bel kısmındaki ağrı omurgadan yukarıya doğru ilerler ve sonuç olarak direk yoğunluğunu boyun bölgesine yöneltir. 

  Kalça Eklemi İltihabı Sebepleri Nelerdir İnanların nadirde olsa karşılaştığı kalça eklemi iltihabının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak kalça kemiği iltihabı rahatsızlığının sebebi olarak kalıtsal etmenlerin büyük bir rol üstlendiği gösterilmektedir. Kalça kemiği iltihabı rahatsızlığında ön görülen kalıtsal etmenlerin büyük bir kısmı "HLA-B27" adındaki genetik yapının neden olan yapıdır. Ayrıca kişide bu kalıtımsal yapının mevcut olması kalça kemiği iltihabının riskini arttırmaktadır. Ancak bu rahatsızlık yine de tek başına meydana gelmez. Ortaya çıkan bu etmenlerin dışında bazı etmenlerin de rol üstlenmesi gerekmektedir. Çoğunlukla çevresel faktörler, bağırsaklarda mevcut olan bazı mikrop ve hastalıklar kalça kemiği iltihabına neden olan diğer etmenler arasında bulunmaktadır. 
  ]]>
  Kalça Eritme Diyeti https://www.kalca.gen.tr/kalca-eritme-diyeti.html Thu, 08 Nov 2018 21:07:19 +0000 Kalça eritme diyeti; Kalçalarınızı sevmiyor musunuz, büyük olduğunu mu düşünüyorsunuz. Bu sebepten dolayı bir sürü kadının derdi olan kalça sorununu ortadan kaldıran kalça eritme diyetini araştırdık. Yapacağını Kalça eritme diyeti; Kalçalarınızı sevmiyor musunuz, büyük olduğunu mu düşünüyorsunuz. Bu sebepten dolayı bir sürü kadının derdi olan kalça sorununu ortadan kaldıran kalça eritme diyetini araştırdık. Yapacağınız 6 haftalık diyet ile basen ve kalça kısmınızdaki fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Vitrinlere bakarken hoşunuza giden dar pantolonların üzerinizde çok rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Bu diyetin amacı hatalı tüketilen gıdalar ve hareketsizlikten kaynaklı olarak alınan yağların vücudun alt kesimlerinde toplanmış olan yağlardan kurtulmak amaçlanmıştır. Bu diyette kolaylıkla bulunup tüketebileceğiniz gıdalar bulunmaktadır. Ayrıca oldukça maliyet düşük bir diyettir. Diyette ilk önce etkilediği kısım kalça, basen ve bacaklar. Özellikle diz kapağı ve kalça kısmında fazla kilo problemi bulunan kişilerde 6 hafta boyunca uygulanan bu diyetle çözüme kavuşabilirler. Bu diyet kayısı ve badem müshili olarak bilinmektedir.

  Kalça eritme diyeti müshil

  Kalça eritme diyetinde yapılacak olan müshilin tadı oldukça güzeldir. İçerisinde kurutulmuş meyveler, badem ve tahıllar bulunmaktadır. Bu gıdalar vücudunuz için oldukça yararlıdır. Özellikle bu gıdaların hepsi bir araya geldiğinde kalça kısmınızdaki yağlarınızı daha çabuk eritip, forma girmenizi kolaylaştırıyor.

  Malzemeler ve hazırlanışı
  • Yulaf parça başına 2 fincan 
  • Kırılmış fındık 2 fincan
  • Buğday 1 fincan
  • Kuru üzüm çekirdeksiz 1 fincan
  • Ay çiçek tohumu 1 fincan
  • Badem 1 fincan
  • Kuru kayısı 1 fincan
  Malzemeleri güzelce karıştırın. Karışımı blenderdan geçirin. Yapmış olduğunuz karışımı 12 porsiyon olacak şekilde eşit parçalara bölünüz. Bu karışımın her porsiyonda bir bardak yağsız süt ekleyerek yiyeceksiniz. Ayrıca üzerine yarım dilim olarak muzda ekleyerek tüketebilirsiniz.

  Haftalık diyet programı

  Kahvaltı: Porsiyon olarak ayrılmış olduğunuz müsliyi, yağsız bir fincan süt ve yarım muzu ekleyerek yiyebilirsiniz.
  Saat 11:00 : Bir adet elma.
  Öğle: Tekrardan bir porsiyon müsli, bir fincan süt ve yarım muz.
  Öğlenden sonra: Bir avuç kuru üzüm yiyebilirsiniz.
  Başlıca öğün: Temel gıdalar ile meyve tüketin. 
  Yatmadan önce: Bir adet portakal.
  Meyveler: Kayısı, elma, mango, iki kurutulmuş erik.

  Kalça eritme diyetinde ana öğünler

  Pazartesi: Yeşil salata, bir tutam olarak göğüs ızgara veya tavuk kanat ve bir meyve tüketin.
  Salı: Domates, iki adet yumurtalı omlet ve havuç ile tüketilmesi gereklidir.
  Çarşamba: Bir adet meyve ve bir fincan ebadında spagetti ana yemek olarak tüketebilirsiniz.
  Perşembe: Haşlanmış havuç ile beraber ince dilimlenmiş olarak haşlanmış tavuk göğüsünü servis yapınız. Ek olarak yanına haşlanmış brokolide ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir adet meyve tüketebilirsiniz.
  Cuma: Katı pişmiş olarak bir adet yumurta, ton balığı ve yeşil salata ve bir adet meyve.
  Cumartesi: Mısırla beraber yeşil salata, bir adet haşlanmış hindi göğüsü ve bir adet meyve.
  Pazar: Brokolili havuçlu salata, 3 dilim rosto  biftek, iki tane haşlanmış patates ve bir adet meyve.

  Kalça eritme diyetini uyguladığınızda 6 hafta sonra beğenmediğiniz kalçanızın, basen ve bacaklarınız formda olduğu göreceksiniz.
  ]]>
  Bel Fıtığı Kalça Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/bel-fitigi-kalca-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 12:38:24 +0000 Bel Fıtığı Kalça Ağrısı, hemen her kişinin yaşayarak şikayetçi olduğu bir rahatsızlık türüdür. Bu ağrıların ana nedeni ise genellikle omurgayı etkilemekte olan romatizmal bir hastalık olmak ile beraber bu rahatsızlık Bel Fıtığı Kalça Ağrısı, hemen her kişinin yaşayarak şikayetçi olduğu bir rahatsızlık türüdür. Bu ağrıların ana nedeni ise genellikle omurgayı etkilemekte olan romatizmal bir hastalık olmak ile beraber bu rahatsızlık çoğu kezde bel fıtığı ile sonuçlanır. Bu rahatsızlığa çoğu kezde erken teşhis koyarak fizik tedavi ile tedaviye gidilmesi tavsiye edilir. Bu hastalık genellikle her cins ve her yaşta olmakla beraber bayanlara göre erkeklerde üç kat daha fazla olur. Böyle bir durum kişinin ruhsal durumunun yanı sıra sosyal yaşantısını da olumsuz yönden etkiler. Bu rahatsızlığın genelde 24-26 yaş grubunda olan erkeklerde başlaması görülür. Bel fıtığı kalça ağrısı, için genellikle alanında uzman doktorlar bol dinlenme ve yürüyüş tavsiye ederler. Ancak uzun bir dinlenme sonrasında bel tutulmasına dikkat edilmesi gerekir. Belde hissedilir bir ağrı olduğu zaman kalçada da bazen bir tarafta bazende her tarafta ağrı olması sık rastlanılan oldukça rahatsız edici bir durumdur. Böyle bir durumda bel kalça ağrısı için ilaç tedavisi ve fizik tedavisi aynı anda uygulanmaktadır. Fizik tedavisinin amacı fıtık bulunan yeri gevşek ve yumuşak bir hale getirdikten sonra sıcak tutarak ağrının azalmasını sağlamaktır. Tabi kide bunun yanı sıra doktorun önermiş olduğu ilaçları ve kremleri de kullanarak bu tip ağrıları çok azda olsa dindirmektir. 

  Bel Fıtığı Kalça Ağrısı İçin Yapılması Gereken Şeyler
  • Sıcak kompres uygulamaları ise kalça yada bel ağrısının azalmasına ve kalçada oluşan sertliğin giderilmesinde oldukça etkili olur. 
  • Bu tip rahatsız edici ağrılar için çok zarar vermeden hafif, hafif egzersizler yapabilirsiniz.
  • Yattığınız yatak kesinlikle yumuşak olmalı ve aynı zamanda da rahatsız etmeyecek kadar sert olmaması gerekir.
  • Çok uzun zaman kalça üstünde oturulmamalı ve ara, ara diz üstüne dik bir biçimde oturulması gerekir.
  • Yastık yüksekliği ise boyun boşluğunu dolduracak kadar olması gerekir.
  Bel fıtığı genellikle romatizmal bir ağrı olarak bilinmektedir. Çoğu kezde bel fıtığı ile karşı karşıya gelen bu hastalık dizden kalçaya kadar ağrı yapar. Bu hastalığa sahip olan bir kişi kesinlikle ağır kaldırmamalıdır. Aksi takdirde fıtıktaki iltihap dağılarak vücutta kalçaya dek inen sancılar hissedilir. Hasta kişiler genellikle belden kalçaya doğru inen bu tip ağrılardan şikayetçi olmaktadırlar. Özellikle bel fıtığında olan bu ağrılar ağrı kaldırma ve öksürük gibi olaylarla tanımlanır. Çoğu zamanda yakı ve ağrı kesiciler kullanılarak giderilmeye çalışılan ancak geçmeyen bu ağrılar sağlık problemlerinin ilk habercisi olabilir. Belde fıtıklaşma eğer çekirdekten dış tarafa çıkarsa belde ve kalçada yayılan oldukça rahatsızlık veren keskin bir ağrı hissedilir. Böyle bir durumda hasta kişiler daha çok kalça ağrısından şikayetçi olurlar. Belden başlayarak kuyruk sokumu ile kalçalara dek inen oldukça rahatsız edici ağrıların sebebi olur. Özellikle de dizle kalça ayaklardaki eklem bozuklukları omurgaların gündelik aktivite durumuna göre normal duruşunu engeller. Bel fıtığı kalça ağrısına yol açar.

  ]]>
  Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası https://www.kalca.gen.tr/kalca-protezi-ameliyati-sonrasi.html Fri, 09 Nov 2018 16:32:52 +0000 Kalça protez ameliyatı sonrası, 30 yıl gibi bir zamandır kalça ameliyatı üzerinde büyük başarı sağlanmaktadır. Artrit ve kalça ağrısı gibi nedenlerden dolayı bir yıl içerisinde milyonlarca kalça protez ameli Kalça protez ameliyatı sonrası, 30 yıl gibi bir zamandır kalça ameliyatı üzerinde büyük başarı sağlanmaktadır. Artrit ve kalça ağrısı gibi nedenlerden dolayı bir yıl içerisinde milyonlarca kalça protez ameliyatı gerçekleştirilmektedir. İnsanlar ameliyat sayesinde hem ağrılarından kurtulabilmekte hem de hareket kabiliyetlerine bir daha kavuşabilmektedirler. Tıpta teknolojik olanakların her gün gelişmesi sayesinde yapılan ameliyatlar daha başarılı sonuçlanıyor. Kalça protezi ameliyatı sonrası hasta için komplikasyon gelişme olasılığı çok düşüktür. Kalça enfeksiyonu oluşma ihtimali %1 gibi çok düşük bir oranındadır. İnme ve kalp krizi gibi komplikasyonların gelişme olasılığı ise çok daha zayıftır. Hastaların kronik hastalıkları varsa kalça protez ameliyatında komplikasyon gelişme olasılığı daha   da yüksektir.

  Tıpta uygulanan en küçük cerrahi işlemin faydası olduğu gibi bazı riskleri de olmaktadır. Cerrahiden sonra ortaya çıkabilecek sonuçlar tamamen kişinin sağlık durumu ile ilgilidir. Ameliyat sonrası toparlanmak da yine kişinin iradesi ile ilgili olarak farklı zamanlara yayılabilir. Kalça protez ameliyatın ne kadar sürede tamamlanacağı bazı faktörlere bağlı olarak değişebilir. Doktor ameliyat hakkında hastayı yeteri kadar bilgilendirerek ameliyata o şekilde başlamak durumundadır.

  Kalça Protezi Ameliyatı sonrası komplikasyonları

  Aşağıda sıralayacağım tepki ve komplikasyonlar ameliyat anında veya ameliyattan sonra ortaya çıkabilir.

  Kan Pıhtısı: Bacak damarlarında meydana gelen kan pıhtısı kalça protezi ameliyatında görülebilecek komplikasyonlar arasında yer almaktadır. Doktor bu durumu kontrol etmek için önleyici tedbirler almalıdır. Bu gibi olasılıklarda düzenli olarak bacakların yukarıya doğru kaldırılması, bacakları geliştirecek egzersizler, varis çorapları, kan inceltici ilaçlar ve hafif tempoda yürüyüşler doktor tarafından önerilebilir durumlardır.

  İmplant Çıkığı Ve Bacak Uzunluğu Farkı: Kalça protez ameliyatlarında en bilindik komplikasyonlardan biri implantın çıkması, gevşemesi, veya bacak uzunluğundaki ufak farklılıklardır. Doktor yine hastasını bu tür olasılıklar ile alakalı olarak bilgilendirmelidir.

  Enfeksiyon: Kalça protezi ameliyatında da her cerrahide görülebilecek komplikasyonlardan birisidir. Yapılan bir araştırmaya göre iki yıl boyunca uygulanan cerrahilerde sadece %1.0 enfeksiyon görülmüştür. Oluşan enfeksiyon eğer operasyondan belli bir müddet sonra gelişmişse bu durum idrar yolu, diş operasyonu, cilt ya da tırnak enfeksiyonları sırasında kana karışan bakteriler nedeniyle oluşum gösterebilmektedir. Çok sık rastlanmasa da bu tür bir enfeksiyon iyileşme süresini uzatabilir. Diş ile ilgili operasyon geçirecek olan hastalar doktor ile görüşerek operasyondan önce antibiyotik tedavisine başlayarak oluşabilecek riski en aza indirebilirler. Aynı durum diğer operasyonlar içinde geçerlidir.

  Osteoliz: Vücut kalça protezine tepki verip, protezin yanındaki kemiklerde kırılma yaşanabilir.

  İmplant Kırığı: Kalça protezi ameliyatı sonrasında implant kırığı yaşandığı gözlemlenmiştir. Bunun nedenleri ise;

  • İmplantlarda kırık riskini en aza indirmek için doktorun vereceği tıbbi tavsiyeler dikkate alınmalı ve gereksiz fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır.
  Kalça Protezi Ameliyatı Nedeniyle Gelişebilecek Diğer Riskler
  • Fazla kilo
  • Fiziksel olarak aşırı aktif hastalar
  • İmplanta ait parçalar doğru yerleştirilemez ise protez yerinden oynayabilir.
  • Kalça takılan protezin belli bir süre sonra yenilenmesi veya çıkarılması gerekebilir.
  • Çok nadir durumlarda hastada metal alerjisi gibi reaksiyonlar görülebilir.


  ]]>
  Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/hamilelikte-kalca-kemigi-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 20:23:54 +0000 Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı, Kalça kemiği ağrıları hamilelik boyunca bebeğin anne rahmine verdiği baskı ile hamile kadının kalça kemiği şikayetleri başlar. Kalça kemiği ağrıları nedeni ile anne adayı çok zor bir Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı, Kalça kemiği ağrıları hamilelik boyunca bebeğin anne rahmine verdiği baskı ile hamile kadının kalça kemiği şikayetleri başlar. Kalça kemiği ağrıları nedeni ile anne adayı çok zor bir duruma girer. Ancak doğumdan sonra rahim içindeki baskıda kaybolacağından anne adayında ki kalça kemiğini ağrısı da kendiliğinden kaybolur. Ancak kalça kemiği ağrısına neden olan bir çok faktör daha vardır. Bu nedenle anne adayının kalça kemiğindeki ağrı bazı dayanılmaz bir hal alır. 

  Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur

  Relaksin Hormonu: Hamile olan anne adayı vücudunu bir yandan doğuma hazırlarken bir yandan da vücudunu doğuma hazırlamak için önemli bir miktarda relaksin hormonu salgılamaya başlar. Salgılanan bu relaksin hormonu, eklemlerin yumuşaması için, kasların gevşemesi ve yumuşaması için, kasların gevşeyip rahatlamasını sağlamaktadır. Leğen kemiği civarında oluşan bu gevşeme ile bebek doğum anı yaklaştığında bu kanala rahatlıkla girer. Böylelikle doğum gerçekleşmiş olur. Ancak bu gevşeme ile kalça eklemlerinde de bir gevşeme söz konusu olacağından yan etki olarak hamilelikte kalça ağrıları meydana gelir. 

  Siyatik Ağrısı: İnsan vücudunda iki tane siyatik sinir bulunmaktadır. Her iki siyatik sinir de bel bölgesinden başlayarak ayaklara doğru uzanır. Rahim bebekten dolayı büyüdükçe bu siyatik sinirlere baskı uygular. Bu nedenle kalça kemiğinde, uyrukta, popoda uyuşukluğa, ağrıya ve karıncalanmaya neden olur. Doğum yaklaştıkça bebeğin pozisyonu değişir ve bebeğin pozisyonu değiştikçe ağrıların şiddeti de değişir. Bebek doğduktan sonra bu ağrılar kendiliğinden aksi bir durum oluşmadığı sürece geçmesi beklenir. 

  Yuvarlak Bağ Ağrısı: Rahim içinde kasıklara ve vajinaya doğru uzanan yuvarlak bağ dokusu (ligament) hamilelik nedeni ile bir miktar gerilmeye başlar. Bu durum kalça kemiğinde, kasıkta ve alt karın bölgesinde ağrıya neden olmaktadır. Bebeğin karın içindeki ve rahim içindeki hareketleriyle kalça kemiği ağrısı şiddetlenebilir. Ancak doğumla birlikte kendiliğinden geçer. 

  Geçici Osteoporoz: Geçici osteoporoz nedeni ile uyluk kemiğinin üst kısmında geçici kemik kaybının yaşanmasına neden olur. Gebeliğin dördüncü ayından itibaren yada yedinci ayından itibaren ortaya çıkmaktadır. Nadiren görülen bu rahatsızlık her hamilelikte görülmez. Aniden ortaya çıkan kalça kemiği ağrılarıyla kendini gösterir. Ağrının şiddetlenmesi fiziksel aktivite ve yürüme ile birlikte yoğunlaşır. 

  Kilo Artışı Ve Diğer Nedenler: Hamilelik boyunca alınan on bir kilo yada on beş kilo normal olarak kabul edilmektedir. Ancak bu artışın fazlalaşması rahim hacminin büyümesi leğen kemiği civarında oluşan baskılara neden olmaktadır. Bu oluşan baskılar pelvik tabanında bir miktar kaymaya ve hamilelikte kalça kemiği ağrısına neden olmaktadır. 
  ]]>
  Kalça Zayıflatma https://www.kalca.gen.tr/kalca-zayiflatma.html Sat, 10 Nov 2018 03:04:37 +0000 Kalça Zayıflatma: Kalça ve basende oluşan yağlar ve kilolar çoğu bayanların en büyük derdi olmaktadır. Kalça kilolarını zayıflatmak ne kadar zor olsa da imkansız değildir. Yapılan bir diyetle beraber egzersizlerle yağ Kalça Zayıflatma: Kalça ve basende oluşan yağlar ve kilolar çoğu bayanların en büyük derdi olmaktadır. Kalça kilolarını zayıflatmak ne kadar zor olsa da imkansız değildir. Yapılan bir diyetle beraber egzersizlerle yağ yakmak daha sağlıklı ve etkili olacaktır. Kalça hareketleri hiçbir alete ihtiyaç duymadan evde yapılacak egzersizlerdir. Haftada 3-4 gün hızlı, tempolu bir yürüyüş ve evde 10 dakika kalça hareketini bir ay devam edildiğinde bir ay sonra aradaki fark görülecektir. Kalça zayıflatmak bayanlar için çok önemli bir sorun olduğu kadar erkekler içinde sorun haline gelmektedir. Kalça yağlarından kurtulmak için beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Bu nedenle kalçada oluşan kilolardan kurtulmak için kilo verme yolları hakkında bilgi edinilmelidir.

  Kalça Zayıflatma İçin Beslenme: Vücutta oluşan fala yağları eritmek için en etkili yöntem Karbonhidratları sınırlandırmak ve sebzelere, suya, proteine ağırlı vermek gerekir. Öğün sayısını artırmak yerine öğünleri azaltmak yağların yakılmasını hızlandıracaktır. Vücuttaki yağların yakılması için insülin hormonu salgısını azaltmak gerekir. Bunu sağlamak için en iyi yöntem ise daha az ve şekersiz yiyecekler tüketilmelidir. Gün içinde 2 litre su tüketilmeli, içilen suyun içine 5 damla limon suyu damlatmak yağların erimesi için iyi bir ortam hazırlayacaktır.

  Kalça zayıflatma Hareketleri: Kalça kilolarından kurtulmak için birçok egzersiz hareketleri ve programı olduğu iddia edilse de bunlar düzenli olarak yapıldığı halde bir türlü fazla kilolardan kurtulamayanların sayısı oldukça çoktur. Bunun nedeni ise yanlış beslenmek, yanlış diyet, yanlış egzersizler yapmaktır.

  • Kalça hareketlerine yapmaya başlamadan bir saat önce hiçbir şey yenmemelidir.
  • Gün içerisinde 2,5 litre su tüketilmeli, çok tok veya aç kalınmamalıdır.
  • Yapılacak egzersizle beraber sağlıklı bir diyet listesi uygulanmalıdır.
  • Kalça zayıflatma hareketine başlarken eller belde sağ ayak yere paralel olacak şekilde açın ve 3’e kadar sayın ve ayağınızı değiştirin. Aynı şekilde diğer ayakla da yapın bunu her iki ayakla 15 defa tekrarlayın.
  • Eller yine belde sol ayağın üzerine durarak sağ bacağı yukarı kaldırın ve bu şekilde 3 defa zıplayın diğer ayağa geçin. Bu hareketi her iki ayakla 15 defa yapın.
  • Sırt üzerine uzanın bir ayağın tabanı yere gelecek şekilde içeri çekin diğer ayağı karşıya uzatın duvara dayayın. Bu şekilde kalçanızı yukarıya kaldırın ve bu şekilde 1-2 saniye tutun diğer bacağa geçin aynı hareketi tekrarlayın.
  • Ayağınızı havaya kaldırın havada bir daire çizin ve indirin diğer ayağı da aynı şekilde yapın, bu hareketi 15 defa tekrarlayın.
  • Yere çömelin dizler ve ellerinizin üzerinde durun karşıya bakar şekilde sağ bacağı yere paralel bir şekilde yukarı kaldırın bu şekilde 2 saniye tutup indirin. Diğer bacağı da aynı şekilde yapın bu hareketi 10 defa tekrarlayın.

  Bu hareketler ve düzgün bir diyet programı ile kalçalarınızdaki fazla kilolardan kurtulabilir kalçanızı zayıflatabilirsiniz.

  ]]>
  Kalça Kemiği Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/kalca-kemigi-agrisi.html Sat, 10 Nov 2018 12:42:36 +0000 Kalça Kemiği Ağrısı, Kalça kemiği kalçanın ön ve yan kısımlarını oluşturan diğer adı "koksa kemiği" olan kemiklerdir.  Kalça ağrıları özellikle bayanlarda olmak üzere pek çok kişinin en fazla ağrı ya Kalça Kemiği Ağrısı, Kalça kemiği kalçanın ön ve yan kısımlarını oluşturan diğer adı "koksa kemiği" olan kemiklerdir.  Kalça ağrıları özellikle bayanlarda olmak üzere pek çok kişinin en fazla ağrı yaşadığı bölgelerden biridir. Kalça ağrısının yerinin tam olarak bilinmesi teşhis ve tedavide çok önemlidir. Çünkü ağrılar kalça eklemi ile alakalı olabileceği gibi tendon gibi yumuşak dokularda ki sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Ayrıca bazen bel ve dizlerdeki ağrılarda kalçaya vurabilmektedir. İnsan vücudundaki en büyük eklem kalça eklemidir. Yürüme ve koşma gibi aktivitelerde kalça kemiğinde bulunan kıkırdak yastıkçıklar, kemiğin yuva içinde sürtünmesini engeller ancak zaman için yaşa ve yıpranmaya bağlı olarak kıkırdak yapının hasarlanması ve tendonların, yumuşak dokuların zarar görmesi gerçekleşmektedir. Ayrıca kemik erimesi, kırık, çatlak gibi durumlarda kalça kemiğinde ağrıya neden olabilmektedir. 

  Kalça kemiği ağrısı nedenleri nelerdir

  Kalça eklemi bir fermuarın başına benzeyen ve asetalabulumdan oluşan çok eksenli top ile sokete benzeyen bir eklemdir. Fermuarın boyu ile fermuar şaftı arasındaki açı, 125-140 derece arasındadır. Bu açısının azalmasına koksa varum, artmasına ise koksa valgum denir. Asetabulum ilium, iskium ve pubis kemiğinin birleşimlerinden oluşmaktadır. Böylece fermuar başı yerleşir. At nalı şekline benzer. Asetabulum derinde olup bu derinlik eklemin iç stabilitesini artıran bir unsurdur. Asetabulumun kenarları kıkırdak doku ile güçlendirilmiş yapıdadır. Derine yerleşmiş olan eklem yüzleri ve güçlü bağlar kalça ekleminin stabilitesine olumlu katkıda bulunurlar.

  • Romatizmal hastalıklar, kireçlenme ve iltihaba bağlı eklem rahatsızlıkları
  • Yaşlılıkla birlikte kemik kırılganlığının artması, özellikle yaşlılarda görülen kalça kırıkları
  • Kas ve tendonları koruma görevi yapan içi sıvı dolu yastıkçıkların hasar görmesi. Bu tür kalça ağrıları özellikle merdiven inip çıkma sırasında daha belirgindir.
  • Kemik ve kasları birbirine bağlamakta olan tendonlarda fazla kullanım ve zorlama ile oluşan travma
  • Kasların zorlanması ve travma nedeniyle ağrı ve spazmların meydana gelmesi 
  • Çeşitli kanser türleri nedeni ile kalça kemiğinde meydana gelen metastazlar
  • Kalça kemiğindeki kan akımının düzgün olmaması ve bozulması nedeni ile kemik hücrelerdeki ölüm
  • Doğuştan olan kalça çıkığı
  • Uzun süre kortizon içeren ilaç kullanımı
  • Çeşitli enfeksiyonlar
  • Kalça kemiğine yakın yerlerdeki damar ve sinirlerdeki bozukluklar veya vasküler patolojilere bağlı hematomlar 
  • Yansımadan kaynaklı ağrılar, bel ve diz dışında pelvik bölge organlarının patolojileri 
  • Kalça ekleminin yada kalça eklemi etrafındaki yumuşak dokuların enfeksiyon kapması gibi etkenlerle kalça kemiği ağrıları oluşmaktadır.

  Kalça kemiği ağrısı nasıl teşhis edilir  

  Kalça kemiği ağrısına neden olan etkenin belirlenmesi için ultrason, tomografi ve nörolojik muayene yapılması gerekir.Burada öncelikli olan durum hastanın öyküsü ve fizik muayene bulgularıdır. Ağrının kaynağı bulunarak ağrıdan sorumlu patofizyolojik durum teşhis edilir. Ağrıyı artıran yada azaltan nedenler sorgulanır. Bazı kalça ağrıları yürümekle artarken, dinlenince azalabilmektedir. Geceleri şiddetlenen aktivite ile azalan ağrılarda ise inflamutuvar nedenler akla gelir. Yan yatış pozisyonunda ağrıda artış olursa trokanterik bursit, oturunca artan ağrı ise iskiogluteal bursiti düşündüren ağrılardır. Kasık ağrısı yada kalçada hareket kısıtlılığı olan uzamış steroid tedavi öyküsü olan hastalarda ise femur başı avasküler nerozu akla gelir. Geceleri artan kadınlarda ki pelvik kuşak ağrısı ise intrapelvik patolojilerden dolayı oluşan kalça ağrısını düşündürür.

  Kalça kemiği ağrısı tedavisi

  Kalça ağrısını meydana getiren neden bulunduktan sonra uygun tedaviye başlanır. Kalça ağrısı yaşayan bir hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına başvurması gerekir. Kalçaya binen yükü ve zorlanmayı azaltmak se]]> Hamilelikte Sol Kalça Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/hamilelikte-sol-kalca-agrisi.html Sun, 11 Nov 2018 12:13:33 +0000 Hamilelikte Sol Kalça Ağrısı, Anne adaylarının hamilelik dönemleri boyunca en sık karşı karşıya kalmak zorunda oldukları rahatsızlıklardan biri sol kalça ağrısıdır. Her anne adayı hamilelik dönemleri boyunca bu rahatsız Hamilelikte Sol Kalça Ağrısı, Anne adaylarının hamilelik dönemleri boyunca en sık karşı karşıya kalmak zorunda oldukları rahatsızlıklardan biri sol kalça ağrısıdır. Her anne adayı hamilelik dönemleri boyunca bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalır. Özellikle gebeliğin dördüncü ayından itibaren kalça ağrıları başlamaya başlar ve hatta bu ağrılar sürekli hale gelerek bazen çekilmez duruma gelebilir. Gebelikte oluşan bu kalça ağrılarının sebebi vücudun kendini yavaş yavaş gebeliğe hazırlamasından kaynaklanır. Bu nedenle kalça ağrısı bebeğin karın içinde en yakın olduğu yerde yani sol kalça tarafında meydana gelir. Kalça ağrılarının geçmesi için, doğumu beklemek gerekir. Çünkü bebeğin ağırlığı nedeniyle sol kalça tarafında baskı oluşur. Bu ağrılar doğumdan sonra kendiliğinden geçer.


  Hamilelikte Sol Kalça Ağrısı Neden Olur 

  Hamilelik boyunca bebeğin gelişimi ile birlikte anne adayının vücudunda zaman zaman bazı değişimler olur. Anne adayını hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkileyen bu değişimler hamilelik süresince değişim gösterir. Bu değişimlerden biri vücuttaki bağ dokuları hem yumuşamasını hemde rahatlamasını sağlayan bir tür hormonlar vücut içinde giderek artar. Bu nedenle pelvis bölgesinde bulunan kemikler ve eklemler arasında bulunan bağ dokuları kendiliğinden esnemeye başlar. Bu kemikler esneyerek bu şekilde doğumun daha kolay olmasını ve bebeğin daha sağlıklı ve rahat ve kolay bir doğum ile dünyaya gelmesini sağlayarak bu şekilde kemiğin daha da esnek ve elastik bir yapıya sahip olmasını sağlar. Bu nedenle anne adayının oturuşunda ve yatış pozisyonu ile ilgili bir takım kalça ve bel ağrıları olmaya başlar. Bebek anne karnında sol tarafa daha yatkın olduğundan dolayı anne adayının doğum önce sol kalça ağrıları doğum yaklaşmaya yakın giderek artar. 

  Hamilelikte Sol Kalça Ağrısı, Doğum sürecinin yaklaşması ile birlikte sol kalça ağrılarına anne adayının rahimde oluşan ağrıları da bu ağrıya eklenmesi ile birlikte ağrılar giderek artar. Hamilelikte sol kalça ağrısının nedenlerinden biri de kalça bölgesinde uygulanan siyatik bir baskı neticesinde de ağrı oluşur. Anne adayında siyatik olan iki sinir, bel bölgesinde ayak kısmına doğru uzanmaktadır. Anne adayının rahmin iç hacmi genişledikçe bu bölgelere de doğal olarak bu sinirler baskı yaparak sol kalça ağrılarına ve diğer ağrılara sebep olmaktadır. Bu siyatik baskılara ilk tepkiyi veren kalça ağrılarıdır. Sol kalça da sancı, karıncalanma ve uyuşmaya neden olur. Doğum zamanı yaklaştıkça anne karnında ki bebeğinde duruş pozisyonları değişir. Bebeğin rahim içinde yapacağı bu pozisyon değişikliği sol kalça ağrısını arttırır. Hamilelik boyunca oluşan bu sol kalça ağrılarının bir diğer sebebi de bağ sancısıdır. Gebeliğin 3-6. ayında meydana gelen bağ sancıları sol kalçada ve zaman zaman kasıkta sancılara neden olmaktadır. 


  ]]>
  Kalça Küçültme Diyeti https://www.kalca.gen.tr/kalca-kucultme-diyeti.html Mon, 12 Nov 2018 10:59:30 +0000 Kalça küçültme diyeti, Biz türk kadınlarının vücutlarındaki en büyük problemlerden bir tanesi şüphesiz ki kalçalarının fazla büyük olmasıdır. Gerçekten büyük kalça görüntü açısından pekte güzel durmamaktadır. Kalça küçültme diyeti, Biz türk kadınlarının vücutlarındaki en büyük problemlerden bir tanesi şüphesiz ki kalçalarının fazla büyük olmasıdır. Gerçekten büyük kalça görüntü açısından pekte güzel durmamaktadır. Biz kadınlar da böyle bir durumda kendimize olan bütün güvenimizi kaybeder ve hatta bu durum ilerledikçe evden çıkmaz istemez bazen aynaya bile bakmak içimizden gelmeyebilir. Büyük kalçaya sahip olan kadınlar kendilerine kıyafet bulma konusunda da zorluk çekebilirler. Çünkü üst bedenine göre bulduğu kıyafet kalçasından dolayı alt bedeni olmayabilir. Özellikle de pantolon giyildiği zaman büyük kalçalar daha da kötü bir görüntüye sebep olur. Ama artık büyük kalçalar kimsenin korkulu rüyası olmayacak. Çünkü sizlere vereceğim bir diyet tarifi ile büyük kalçalarınızdan kurtulabilirsiniz. Ancak sadece diyet yapmak çok etkili olmayabilir. Diyet ile beraber egzersiz yapmak daha etkili olur. O zaman şimdi gelelim bu güzel diyetin tarifine. Şimdiden kolay gelsin. 

  Kalça küçültme diyeti için gerekli malzemeler 
  • 2 fincan yulaf tanesi
  • 2  fincan fındık 
  • 1 fincan buğday tanesi
  • 1  fincan kuru üzüm 
  • 1 fincan ayçiçek tohumu
  • 1 fincan badem
  • 1 fincan kuru kayısı
  Diyet malzemelerini ilk olarak hepsini kuru kayısı hariç rondonun içerisine koyun ve hepsini rondodan geçirin. Tam anlamı ile ezildikten sonra bir kasenin içine alın. Daha sonra kuru kayısıyı da ince ince doğrayıp ezilen malzemenin içine ekleyin. Bu karışımı 12 porsiyon olacak şekilde eşit miktarda paylaştırın. Bu karışımı 5-6 hafta boyunca yapıp tüketin. Bu karışımdan günden iki defa olmak şartıyla bir su bardağı sütün içerisine ayırdığınız porsiyondan koyun ve tüketin. Ara öğünlerde mutlaka bir elma veya başka bir meyve ile destekleyin. Ancak akşamları bu karışımı değil ana yemek yemeyi tercih edin. Çünkü hep bu karışımı yemek sağlığınız açısından pek iyi olmayabilir. Ancak ana yemekten kastım bol beyaz et bol salata ve yeşillik tüketmeye özen gösterin. 6 haftanın sonunda vücudunuzdaki değişimi fark edeceksiniz. Kalça küçültme diyeti işe yarayacak.
  ]]>
  Kalça Kayması https://www.kalca.gen.tr/kalca-kaymasi.html Mon, 12 Nov 2018 18:12:54 +0000 Kalça kayması, kalça kısmında bulunan femur kemik yapısının başındaki epifizin kısmının kayması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık çok nadir görülen bir kemik rahatsızlığıdır. Genel görülme or Kalça kayması, kalça kısmında bulunan femur kemik yapısının başındaki epifizin kısmının kayması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık çok nadir görülen bir kemik rahatsızlığıdır. Genel görülme oranı 100 bin kişide 8 kişi civarındadır. Yapılan araştırmalara göre bu hastalığın siyahi ırklarda görülme olasılığı daha fazladır. 

  Kalça Kaymasının Ortaya Çıkması

  Kalça kayması, küçük yaşlarda kendisini tam olarak göstermemektedir. En net olarak 10-15 yaşları aralığında tespiti daha kolaydır. Çünkü bu yaş aralığında hastalığın ilerleme hızı artmaktadır. Bu hastalığın bulunduğu kişilerde obezite ile birlikte risk daha da artmaktadır. Ayrıca aşırı kilo kaymayı hızlandırarak, hastalığın ilerlemesine neden olur. Kalça kayması ile ilgili ilk belirtiler kalça bölgesindeki şiddetli ağrılarla ortaya çıkmaktadır. Bu ağrıyla birlikte yürümede aksama ve ayağın dışa dönmesi gibi diğer sorunlar da baş göstermektedir. Kalça kayması, fiziksel muayene ile kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Ancak net bilgiler röntgen sonuçları ile ortaya çıkmaktadır. Kalça kayması, muayeneye göre üç farklı şekilde sınıflandırılır. 30 dereceden küçükse hafif kayma olarak, 30-60 derece arasında ise orta dereceli kayma, 60 derecelik bir kayma varsa ileri düzeyde kayma olarak ifade edilir. Tedavi yöntemleri bu derecelere göre uygulanır.

  Kalça Kaymasının Tedavi Edilmesi

  Kalça kayması, cerrahi müdahale ile düzeltilebilecek bir rahatsızlıktır. Kayma oluşan bölge cerrahi müdahale ile femur başındaki kısım yerine oturtulur ve bir vida ile sabitleme yapılır. Bu işlem sırasında röntgenle kontrol yapılır ve bu şekilde tedavi uygulanır. Kalça kayması ilgili tedavi yöntemleri 30 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu süre zarfında yapılan operasyonlarda büyük başarılar elde edilmiştir. Kalça kayması tedavi edilmediğinde kalça kısmındaki kıkırdak yapı aşınarak deforme olur ve kalıcı hasara yol açar. Bu yüzden hasta ömür boyu fiziksel olarak sorun yaşar. Kalça kaymasının çocuklarda erken tanıyla hafif düzeyde tedavi edilmesi son derece önemlidir. Bu şekilde olumlu sonuç alma ihtimali daha yüksektir. Çocuklara uygulanan cerrahi müdahale sonrası iyileşme süresi de son derece kısadır. Maksimum 6 hafta içerisinde hasta normal şekilde yürüyebilecek hale gelir. Kalça kayması ameliyatı sonrası önemli olan kalça kısmının tam anlamıyla iyileşmesi için fazla aşırı hareketler yapılmamasıdır.
  ]]>
  Kalça Çatlağı https://www.kalca.gen.tr/kalca-catlagi.html Tue, 13 Nov 2018 03:22:59 +0000 Kalça Çatlağı; Öncelikle çatlak,kemiğin kırılmasını tamamlayamadan yani ikiye bölünmeden yarım kalmış halidir. Kırık dan ayıran özelliği ise ilk darp anında, yani kemik yeni catlamış iken şişlik ve ağrını
  Kalça Çatlağı; Öncelikle çatlak,kemiğin kırılmasını tamamlayamadan yani ikiye bölünmeden yarım kalmış halidir. Kırık dan ayıran özelliği ise ilk darp anında, yani kemik yeni catlamış iken şişlik ve ağrının az olmasıdır.İlerleyen saatlerde ağrı giderek artarak dayanılmaz bir hal alır ve hasta doktora gitme ihtiyacı hisseder.Çatlak tespit edilmesi için röntgen çekilerek teşhis edilir.Çatlayan kemik alçıya alınır ve tedavi süresi boyunca alçıda kalır.Çatlağın iyileşme süresi yaşa göre değişiklik gösterir.

  Kalça çatlağının belirtileri;
  • Kalçanın çevresinde şişme, sertlik ve morarmalar.
  • Hastanın çatlak olan bölgenin üzerine ağırlık verememesi.
  • Aniden düşme veya kaza sonucu harekette kısıtlanma ve hareket edememe.
  • Kalça ve çevresinde şiddetli ağrı çatlağın belirtilerindendir.
  Çatlağın tedavisinde etkili olan faktörler;
  Çatlakta yaşın faktörü büyüktür. Özellikle yaşlanmaya bağlı oluşan kemik erimesi, kemiğin kaynamasında gecikme gösterir.Aşırı dozda ilaç kullanımı,denge bozukluklarına ve görme kaybına sebep olduğu için düşme olasılıklarını arttırarak çatlak ve kırıklarda etkisi vardır.  

  Kalça Çatlağı
  Kalça çatlağının komplikasyonları;
  • Uzun süre yatağa bağlı olarak yaşandığı için idrar yolu enfeksiyonları,
  • Zatürre diğer bir adıyla pnömoni,
  • Yatmaya bağlı yara izleridir.
  • Çatlağın iyileşme süresine bağlı olarak ,uzun süre yatan hastalarda damar tıkanıklığı yani derin ven trambozu görülmektedir.
  • En tehlikeli komplikasyonu ise vücutta oluşan pıhtıların beyin ve akciğer gibi organlara emboli atılması durumunda hastanın geri dönüşü olmayan sorunlara  neden olarak ölümle bile sonuçlanabilir.
  Kalça çatlağının tedavisi;
  • Bifosfonat grubu ilaçlar çatlak tedavisinde endikedir.
  • Ameliyat ve sonrasında gerek duyulursa fiziksel tedavi yapılır.
  • Rehabilitasyon ile hasta eski hayatına döndürmeye çalışarak ve fiziksel hem de psikolojik olarak güçlendirilir.
  • Besinlerle vücudun vitamin ihtiyacı karşılanarak,gıda takviyesi ile kemiğin kuvvetlenerek iyileşmesi sağlanır. 
  • Cerrahi tedavi uygulama yapıldı ise damar tıkanıklarını önlemek amacıyla kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaktadır.
  ]]>
  Kalça Fıtığı https://www.kalca.gen.tr/kalca-fitigi.html Tue, 13 Nov 2018 10:28:54 +0000 Kalça fıtığı omurgayı etkileyen romatizman bir hastalık olduğu için bel fıtığı ile karıştırılabiliyor. Ağrılı seyreden bu hastalığın tanısı bazen oldukça geç konulabiliyor. Bel fıtığı ile aynı belirtile Kalça fıtığı omurgayı etkileyen romatizman bir hastalık olduğu için bel fıtığı ile karıştırılabiliyor. Ağrılı seyreden bu hastalığın tanısı bazen oldukça geç konulabiliyor. Bel fıtığı ile aynı belirtileri gösteren kalça fıtığı olan kişilerin %30'una bel fıtığı tanısı da konulabiliyor. Bu hastalığın tedavi edilmesinde erken tanı konulması oldukça önemlidir. Kısa sürede ilerleyerek kişinin ağrı çekmesine neden olan kalça fıtığında yeterli düzeyde tedavi uygulanması önemlidir. Belde az rastlanan ağrılar genellikle kalça bölgesinde daha şiddetli görülmektedir. Yaş ayrımı yapılmadan herkeste görülebilen bu hastalık genellikle erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla rastlanılmaktadır. Hastalık ortalama olarak 24-26 yaşlarında başlamaktadır. Kalça fıtığında bel fıtığının tersi bir şekilde hasta dinlendikçe ağrıların şiddetlendiği gözlenmiştir. Sabahları uyandıktan sonra ya da dinlendikten sonra bel bölgesinde bir saatten uzun süren tutulmalar varsa ve hareket edildiğinde ağrılar azalıyorsa kalça fıtığı olma olasılığı vardır. Böyle durumlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına mutlaka gidilmelidir. Vücut pozisyonunun ve eklem hareketliliğinin korunmasını amaçlayan tedavi sonucunda ağrılarda azalmaktadır. İlaç tedavisinin yanı sıra eş zamanlı olarak fizik tedavi ve egzersizlerde birlikte uygulandığında hastalık daha hızlı bir şekilde tedavi edilmektedir. 

  Kalça Fıtığı
  Omurga hareketlerinin korunmasını amaçlamak için kişinin sürekli ve düzenli olarak egzersiz yapması gereklidir. Klasik ilaçların yanı sıra günümüzde geliştirilen yeni biyolojik ilaçlarda kullanılmaktadır. İltihap mekanizmasını baskılayan ağrı kesiciler geçmişten beri kullanılan klasik ilaçlar arasında yer almaktadır. Ağrı kesici bu ilaçlar sayesinde hasta sabahları daha rahat ve ağrısız bir şekilde uyanmaktadır. Kişinin rahat hareket etmesini engelleyen kalça fıtığının tedavisinde egzersiz oldukça önemli bir yere sahiptir. Hastalığın ilerlemesini engelleyen spor ve hareketlerin yapılması ve düzenli olarak yürüyüş yapılmasına özen gösterilmelidir. Hastalığın tedavisinde uyulması gereken başlıca kurallardan biri hareketlerin solunum egzersiziyle birlikte yapılmasıdır. Nefes alış ve verişlerinin düzenli olarak yapılması akciğer kapasitesinin arttırılması için önemlidir. Yatak orta sertlikte olmalı ve yastık boyu boyun boşluğunu dolduracak şekilde seçilmelidir. Kalçadaki ağrı ve sertliğin azaltılmasında farklı ısı yöntemleri de kullanılabilir. Korse kullanmak sanıldığının aksine omurgaların hareketsiz kalmasına yol açacağı için tavsiye edilmemektedir. Sigara ve alkol kullanılmamalı, sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Vücut sürekli aynı pozisyonda kalmamalıdır, sık sık hareket ettirilmeli ve dik durulmalıdır. Yatarken bacakları karına doğru çekerek ve yan şekilde yatılması ağrıları arttırabilir. Bu nedenle günde yarım saat kadar yüzükoyun veya sırt üstü yatılması tavsiye edilmektedir.
  ]]>
  Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.kalca.gen.tr/kalca-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 13 Nov 2018 11:34:38 +0000 Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir, kısa zaman önce düştünüz ve şimdi kalçanız çok ağrıyor, yattığınızda bacağınızı uzatamıyor ve kaldıramıyorsunuz. esasında bacak kemiğinin en tepesi olan kalça kemiği ha Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir, kısa zaman önce düştünüz ve şimdi kalçanız çok ağrıyor, yattığınızda bacağınızı uzatamıyor ve kaldıramıyorsunuz. esasında bacak kemiğinin en tepesi olan kalça kemiği hafif bir düşmeyle dahi rahatlıkla kırılır. Yaşlılar ve osteoporozu olanlar büyük risk altındadır. Kalçanız da yürüdükten veya uzun zaman ayakta kaldıktan ardından şiddetlenen bir ağrı var. Kalça vücudun ağırlığını taşıyan ana eklemlerden biridir. Kilonuz ne kadar artarsa, kalça ağrınız da o kadar şiddetlenir. Kalça eklemi bölümünde ağrı ve hassaslık var. Bacağa veya dize vurabiliyor ve gece üstüne yattığınızda çoğalıyor. Bu durum, kalçanın kemikli bölümüne yastıklık yapan ve hareketin neden olduğu sürtünmeyi azaltan içi sıvı dolu keselerin iltihap tutması sonucudur. Kalça Ağrısının Öteki Sebepleri de şunlardır; Osteoartrit, ağrı, bilhassa arkaya vuran ağrı, aseptik nekroz, tendon iltihabı, romatizmal artrit, yapısal sorun, ankilozan spondilit, polimyaljik romatizma, dolaşım problemi.
  Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir
  Kalçada üç büyük kas grubu vardır. Bacağın alt bölümünde kuadriseps adı verilen 4 tane kas gurubu bacağın düzeltilmesi ve uzamasına destekçi olabilir. Kalçanın arka bölümünde ise harmstring kasları vardır ve 3 kastan ortaya çıkar. Bu kaslar bacağın arkaya doğru doğru getirilmesini ve esnetilmesini sağlar. Kalçanın iç bölümünde yer alan kaslar ise kalçanın yaklaştırılması ve dışa taraf uzaklaştırılması olanağı sağlar. Yoğun egzersiz yapılması, belirli bir zaman benzer pozisyonda oturulması veya kaslarınızın kondüsyon eksikliği sebebi ile kalça kaslarınızda ağrılar oluşabilir ve bu ağrılar sizin yürümekte zorluk yaşamanıza  sebep olabilir. Kalçanız da yaşanan bu ağrılar özel teknikler yardımıyla rahatlıkla giderilebilir. 

  Kalça Ağrısının Tedavisi İçin Kendiniz Ne Yapabilirsiniz
  • Kalça ağrınızı artırıcı faaliyetlerden uzak durun. Ağrı, vücudunuzun temposunu azaltmanız gerektiğini size anlatma şeklidir. Masajı ihmal etmeyin. Egzersiz yapmayı tümden bırakmanız gerekmez, ama yalnızca germeye dayanan ve ağır kaldırmayı içeren hareketler yapın.
  • Gün içinde 3-4 defa kalça bölgesine 20 dakikalık ıslak sıcak bez koyun. Sıcak suya batırılmış ve sıkılmış havlu koyduktan ardından ısıyı muhafaza etmesi için üstüne bir de kuru havlu koyun.
  • Kese iltihabı söz konusuysa, hekim buz öneri edebilir. Reçetesiz satılan ağrı kesici bir merhem uygulayabilirsiniz. (Dikkat edin mentollü bir merhem kullanırken sıcak bez koymayın, ciddi yanıklara yol açabilir).
  • Kalçanın eklem bölgesine masaj uygulayın.
  • Sert bir şiltede uyuyun, arka üstü yatmayı seçim edin. Kalçanın üstüne yatmayın. Dizleriniz altına veya sırtınızın alt bölümüne yastık koymayın.
  • Egzersiz yapın, ama aşırıya kaçarsanız kalçada sorun olabilmektedir. Kalça ağrınız yeni başlamışsa, yüzmek, bisiklete binmek veya yürümek benzeri hafif egzersizler yapın. Yürüyüş için çok hafif ve ayağı dengeleyen bir ayakkabı alın.
  • Kilo verin. Kalça ağrınız aşırı kilodan olmasa dahi, biraz fazla kilonuz varsa, kilolardan kurtulmak kalçadaki baskıyı ve ağrıyı azaltır.
  • Etkilenen bölgeye bir buz paketi koymak çoğu vaziyette etkili olabilir. Buz paketinin kalçanızı da kalmasını sağlayabilmek için bir beze sararak bölge yerleştirmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Her 2- 3 saatte bir 10- 15 dakika buz paketini kalça üstünde bulundurun.
  • Etkilenen bölgeye masaj yapabilirsiniz. Ellerinizle dizden kalçaya doğru yapılacak olan bir masaj kalçanızdaki ağrının giderilmesine destekçi olabilmektedir. Bununla Birlikte bu masaj kasların rahatlamasına yardımcı olur. Masaj yapılırken bacağın bir tarafından öbür tarafına dairesel hareketler uygulanması etkili bir masaj yoludur. Şayet kaslarınızda bir düğüm hissediyorsanız, bu bölgeye baş parmağınızı yerleştirin ve düğüm gidene kadar nazik bir biçimde ovalayın. 
  • Topuklarınızın altına bir yastık koyarak]]> Kalça https://www.kalca.gen.tr/kalca.html Tue, 13 Nov 2018 18:24:17 +0000 Kalça, top yuva eklemdir. Uyluk kemiği başıyla leğen kemiğindeki yuvanın arasında olan uyumu, sabitliği ve mekaniği mükemmel bir eklemdir. Aynı omuz ekleminde benzeyen tarzda yalnız kalçada daha dar olan ve labrum denile Kalça, top yuva eklemdir. Uyluk kemiği başıyla leğen kemiğindeki yuvanın arasında olan uyumu, sabitliği ve mekaniği mükemmel bir eklemdir. Aynı omuz ekleminde benzeyen tarzda yalnız kalçada daha dar olan ve labrum denilen halka biçiminde esnek kıkırdak bu yuvanın sınırını çevreler. Vücuttaki diğer eklemlerin aksine sabitlikte ana unsur bağlar değil, kalça ekleminin kendisidir. Eklemi üzerine kas güçlerinin dengeli şekilde dağılımı, kalın eklem kapsülü ile kapsül üstündeki bağlarda sabitliğe destek olur.

   Kalça
   Uyluk kemiği ile leğen kemiğinin birleşim yerindeki oynak yeri kalça eklemidir. İnsanlarda kalça ağrısı en fazla rastlanan sorunlar arasındadır. Nedenleri farklı olan kalça ağrısı her yaştan kişiyi etkileyebilir. Ağrı genellikle hastalar tarafından kabalarda oluşan ağrı şeklinde ifade edilir. Ancak kalça eklemindeki ağrı kasık ve uyluğun ön tarafında, dizlerde bile hissedilebilir.

   Her yaş grubundaki yaralanma, darbe, hastalık gibi etkenler farklı şekillerde olur. Kalça eklemi ise, gövdenin kendine gönderdiği aşağı ve yukarı kuvvetleri dengeleme özelliğine sahip olan vücuttaki tek eklemdir. Ayrıca omurga ile birlikte vücudun ağırlığının dağıtılmasında da kalça ekleminin katkısı vardır. Yürüme sırasında vücut ağırlığı iki kalça eklemi arasında eşit şekilde dağıtılır. Kalça gövdeyle alt ekstremite arasındaki yüklerin dağıtımı görevinin yanında, alt karın boşluğuyla pelviste olan organların korunmasında da etkili bir görev üstlenir.

   Top yuva eklemi olan kalça, femurun başıyla asetabulum ile oluşturulur. Vücuttaki en güçlü eklemlerden biridir. Eklem içini döşeyen fibrokartilajenöz yapıda olan glenoid labrum ekleme destek olur. Asetebılar boşluğun alt orta bölümünde sınırlanmış yağ yastığı vardır. Kalça eklemindeki kapsülde kalın fibröz yapıda olur. Eklem kapsülü asetabulum, labrum ile transvers ligamana yapışık haldedir. Kapsülün iç yüzeyi de sinovyal membran döşelidir.

   Kalça ekleminin çevresinde çeşitli bursalar bulunur. İçlerinde en önemli olanları ise, trokanterik bursa, ilipektienal ya da iliopsoas bursa ile iskiogluteal bursadır. Gluteal kasların yapışma yerindeki trokanterik bursa, 3 bursadan meydana gelmiştir. İskiogluteal bursa iskial tuberesitas üzerindedir. Gluteus maksimus kasının kemiğin üstünde daha rahat hareket etmesine yardımcı olur.

   Kalça hareketleri oldukça güçlü kaslar tarafından sağlanmaktadır. Kalça hareket açıklığı normalde pozisyona göre farklılık gösterir. Diz eklemi fleksiyonda olduğunda kalça eklemi sadece 115-125 dereceye kadar fleksiyon yapar. Diz eklemi ekstansiyon halinde olduğunda ise, 90 derecelik fleksiyon yapar. Kalça ekleminin innervasyonu obturator ve femoral sinirler tarafından sağlanmaktadır. Kan dolaşımını ise, retinaküler arterler tarafından sağlanır.
   ]]>
   Kalçada Çıkan Sivilce https://www.kalca.gen.tr/kalcada-cikan-sivilce.html Wed, 14 Nov 2018 13:34:41 +0000 Kalçada çıkan sivilce, aslında kalçanın çok fazla görünmeyen bölgelerde olması nedeni ile estetik olarak dışarıdaki insanlara sorun olmadığı bilinir. Fakat özellikle evli çiftlerde gerek sağlık açısından olsun gerek est Kalçada çıkan sivilce, aslında kalçanın çok fazla görünmeyen bölgelerde olması nedeni ile estetik olarak dışarıdaki insanlara sorun olmadığı bilinir. Fakat özellikle evli çiftlerde gerek sağlık açısından olsun gerek estetik güzellik olsun çok büyük problemlere neden olmaktadır. Bu durum nedeni ile kalçanın en üst kısmından başlayarak bacaklara doğru inen sivilcelenme sorunu kişiye oldukça rahatsızlık verir. Özellikle kadınlarda görülen bu problemin en büyük nedeni bazı kadınların bu bölgelerine de ağza ya da epilasyon gibi uygulamalar yapmasıdır. Bu durumun yanı sıra daha birçok nedeni olan bu sorun, bazen oldukça artabilir. Eğer bu gibi problemler ile karşılaşmak istemiyorsanız, sizlerde gerekli olan önlemleri almalısınız. Kalçada çıkan sivilce, genel olarak dokunulmadığı zaman ya da sıkılmadığı zaman herhangi bir ağrıya neden olmaz. Fakat bu sivilceler bazen oldukça büyüyerek kanamalara neden olabilir. Bu durumda başta kişinin iç çamaşırları olmak üzerek kıyafetlerinde kan lekeleri oluşmaya başlar. Bu durum ise kişide son derece büyük rahatsızlıklara neden olur. Bu durumun yanı sıra kalçada çıkan sivilce, oturma yada en küçük darbelerde bile, sivilceye baskı olması nedeni ile çok şiddetli bir şekilde birkaç dakika ağrır. Bu nedenle özellikle sürekli olarak oturarak iş hayatı geçen kişiler çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar var ise kesinlikle gerekli olan önlemleri alarak sivilcelerin oluşumunu önlemelisiniz.

   İnsanlarda vücudun birçok bölgesinde olduğu gibi kalçada da etkisini gösterebilir. Sivilce sorunu aslında kişiden kişiye bazı bölgelerde etkili olur. Örneğin bir kişide yüz bölgesinde yoğun olan sivilce, başka bir kişide sırt bölgesinde görülebilir. Aynen bunun gibi bazı insanlardaki sivilce sorunu da kalçasında ve bacaklarının yan taraflarında ortaya çıkar. Meydana geldiğinde en az yüzdeki kadar rahatsızlıklara neden olan sivilceler zamanla büyüyerek kişilerde yaşam kalitesinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Bu nedenle insanlar kalçada çıkan sivilcelerin ortadan kalkması için birçok uğraş verirler ve bunun üstüne kozmetik ürünlere de birçok para harcarlar. Fakat kişi her ne kadar bu gibi işlemler yapsa bile kalçada çıkan sivilce ortadan kalkmaz. Aslında bunun için bazı bitkisel tedaviler ya da tıbbi işlemler yapılması sivilce sorununun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Fakat belirtme isterim ki yapılacak olan işlemler büyük bir özenle ve sürekli olarak yapılmalıdır. Aksi durumda kalçada çıkan sivilceler bu tedavilerden etkilenmezler. 

   Kalçada Çıkan Sivilce
   Kalçada sivilce neden çıkar

   Bu sorunun aslında birçok cevabı bulunur. Bunlardan biri;
   • Kalçada oluşan sivilcelerin en büyük nedenlerinden biri tabi ki kıyafet seçimidir. Çünkü kıyafetlerin yapıldığı kumaşlar ser ve kalitesiz kumaşlar olduğu zamana kişinin kalçasında gözeneklerin tıkanmasına ve buna bağlı olarak sivilcelerin meydana gelmesine neden olur. 
   • Bu durumun bir diğer nedeni ise vücutta bulunan sebum maddesinin aşırı bir şekilde artış göstermesidir. Bu madde genelikle hormonlara bağlı olarak arttığı için ergenlik döneminde meydana gelen ani hormon artışları bu soruna neden olabilir.
   • Ölü derilerin gözenekleri tıkaması bu durumda çok büyük etkiler yapar. Bu durumun önlenmesi için daha sık duş alabilirsiniz.
   • Dar kıyafet giymemeye özen göstererek sivilcelerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için son derece dikkatli olmalısınız. Çünkü kalçada çıkan sivilce, en çok bu nedenden dolayı oluşmaktadır. 
   Önlemek için: Bu sorunun engellenmesi için yapılacak en büyük şey peeling uygulamalarıdır. bunun için özel kuruluşlarda belli bir miktarda para ödeyerek bu sorunları çözebilirsiniz. Bu durumun yanı sıra bitkisel tedaviler yaparak evlerinizde bile bu sorunu çözebilirsiniz. Son olarak belirtmek isterim ki duş jelinizi ve  şampuanınızı sivilc]]> Kalça İltihabı https://www.kalca.gen.tr/kalca-iltihabi.html Wed, 14 Nov 2018 16:03:02 +0000 Kalça iltihabı, bel kemiğiyle kalça kemiği arasındaki eklem kısmının iltihaplanmasını ifade eden, kronik romatizma tik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta iltihaplanma sonucu iki kemik birleşerek tek bir kemik halini al Kalça iltihabı, bel kemiğiyle kalça kemiği arasındaki eklem kısmının iltihaplanmasını ifade eden, kronik romatizma tik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta iltihaplanma sonucu iki kemik birleşerek tek bir kemik halini alır. Başta bel bölgesinde olmak üzere hareket eksikliğine neden olur. Çok sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlık değildir. Fakat  çoğunlukla genç erkeklerde görülür ve hayat kalitesini fazlası ile düşürür. Ağrı  Şiddeti kişiden kişiye fazlası ile  değişmektedir. Çok ilerleyen durumlarda omurga hareketi bütünü ile kısıtlanabilir. Ama sadece bel ağrısı ya da sabah uyanınca bel kısmında tutukluk şeklinde de ağrı görülür. Her ne kadar hafif seyreden rahatsızlıkta olsa, ilerleyici bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı kireçlenmeden ayırma işlemi yapmak gerekir. Kireçlenme olayı omurganın aşınması sonucunda  oluşur ve yaşlıların rahatsızlığıdır. Bazı kemik iltihabı, gençlerde çok sık görülür ve kemiklerin kaynaşması ile ilgili bir hastalıktır. Kemik iltihabı, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla yaşanan romatizmal bir rahatsızlıktır. Bu durum bazen Çocuklarda da meydana gelebilir. Genelde 18 yaşından sonra başlar ama belirtiler hemen ortaya çıkmayabilir. 45-50 yaşından sonra ise nadiren görülür. Kalça iltihabı, erkeklerde sıklıkla omurga ve leğen kemiği kısmında, daha az oranda kalça kısmında, omuz kısmında ve göğüs kafesinde iltihaplanma oluşur. Kadınlarda ise daha az görülür, daha da hafif seyreden bir rahatsızlıktır. Genelde iltihap oluşumu leğen kemiği, kalça kemiği, el kısmında görülür. Ayrıca kadınlarda teşhis konulma süreci daha uzun olur. Omurga iltihabından kaynaklanan kalça iltihabı daha az şiddetli olur. Çocuklarda ise 8 yaşından sonra kalça ve ayak bileklerinde görülür. Bunlar içinde kalça ağrısı şiddetli olur. Ve ilerde cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Çocuklarda bel ağrısı fazla görülmez.

   Kalça İltihabı

   Kalça iltihabının sebepleri: Kalça iltihabının sebebi henüz tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Fakat kalıtsal etmenlerin bu rahatsızlıkta önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Kalça iltihabı rahatsızlıklarının  çok büyük bir kısmında HLA-B27 ismi verilen genetik bir yapı durumu vardır. Bu yapı durumunun bulunması iltihap durumu riskini arttırır. Fakat yalnız başına rahatsızlığı ortaya çıkarmaz. Bunun dışında bazı etmenlerin de olması gerekebilir. Bazı bağırsak hastalıkları mikroplar, çevresel faktörlerinde kalça iltihabına yol açtığı düşünülür.

   Kalça iltihabının belirtileri: Bu rahatsızlıkta yavaş yavaş bel ağrısı durumu artar. Kalça kısmında sertlikler meydana gelmektedir. Tedavi edilmeyen ilerlemiş iltihap durumu omurgalar ile kaynaşır ve tek bir kemik şeklini alır. Kol ve göğüs kısmının hareket etmesi zorlaşır. Ayrıca sertleşme sonucunda bu hastalar öne doğru eğik bir biçimde durur. Çok az sayıda hastada topuk ağrısı ve kalça etinde de ağrı görülür. Bir diğer belirti de sabah uyandıktan sonra ya da  bir süre hareketsiz kaldıktan sonra bel bölgesinde oluşan gelen ağrı hali ve hareket kısıtlığı oluşturur. Belirli Egzersizler yapılarak sertleşme durumu azaltılır. Ağrı ise belden yukarı kısıma  doğru ilerler ve boyun bölgesini de yoğunluk ile etkiler. Kalça iltihabı yaşayan hastalar kaburga eklemleri etkilendiğinde nefes alıp veriş halinde çok rahatsız olurlar. Kemiklerde çıkıntı oluşmasının sonucunda hareket ederken ağrı hissi ve bel bölgesinde ağrı sonucu yürürken koşarken problemler oluşur. Hastalık çok yavaş ilerlese de diğer organları bazı durumlarda etkileyebilir. Eğer belirtiler 2 aydan fazla sürüyorsa kesinlikle ortopedi uzmanına başvurulmalıdır. Bunların dışında bu rahatsızlığa özel olmayan bulgular da olur. Ateş hali, gece terlemesi ve yorgunluk hali görülür. Bel kemiği ve kalça kemiği gibi bölgelerde bağların kemiğe kaynaştığı kısımlarda iltihap oluşur. Bu yapışma kısımlarında meydana gelen aşınmalarla birlikte yeni biçimde kemikler oluşmaya başlar Bağlardaki elastik doku bir süre sonra kayb]]> Kalçada Şişlik https://www.kalca.gen.tr/kalcada-sislik.html Wed, 14 Nov 2018 18:27:06 +0000 Kalçada şişlik, Herkesin, hayatlarının bir dönemlerinde sağlık sorunları yaşayabilmektedirler. Kalça bölgesinde çıkan sorunlar nadiren görünse de, ortaya çıktığında can yakıcı olabilmektedir. Kalça da şiş Kalçada şişlik, Herkesin, hayatlarının bir dönemlerinde sağlık sorunları yaşayabilmektedirler. Kalça bölgesinde çıkan sorunlar nadiren görünse de, ortaya çıktığında can yakıcı olabilmektedir. Kalça da şişlik, nadir görülen sağlık sorunlarından birisidir. Kalça da genellikle üst kısmına doğru, yaklaşık olarak fındık büyüklüğünde şişlikler ortaya çıkarlar. Bu şişlikler şiddetli ağrılara neden olurken, bazı kişilerde hafif sancı halinde kişi hissedebilmektedir.

   Kalça da ortaya çıkan bu şişliklerin bir çok nedeni vardır. Ama en önemli ve en çok görülen nedeni ise, oturuş pozisyonundaki bozukluklardan dolayı, ortaya çıkmaktadır. İş nedeni yada başka bir durumdan dolayı, uzun süre hareket etmeden, oturan kişilerde de kalça da şişlik görülme olasılığı artmaktadır. Yan yatarak oturma gibi oturuşlar, kalçanın üst tarafında şişlik, kızarıklık ve ağrılara neden olmaktadır.

   Kalçada Şişlik

   Kalça da şişlik oluşmasının nedenleri

   • Fiziksel darbe, nedeni ile kalça bölgesinin tam üstüne darba almak, düşmek gibi olan olaylarda kalça bölgesinde şişlik ve ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle kış aylarında kaldırımların ve yolların buzlanmasına bağlı olarak düşmeler, daha çok gerçekleşmekte ve kalça kemiğine darbe alınmaktadır. Bu aylarda daha çok dikkat etmek gerekir.

   • Oturuş pozisyonu bozuklukları, uzun süre, masa başında çalışan kişilerde daha çok görülmekle birlikte, uzun araç kullanan kimselerde de, kalçada şişlik görülmektedir. Yine yanlış oturuş pozisyonunda, oturmakta ısrar eden kişilerde de kalça şişkinliği görülür.

   • Kıl dönmesi, herkeste görülebilen, kıllı olan her bölgede görülebilen, kimi zaman ağrılar neden olan bir durumdur. Daha çok yüz bölgesinde görülen kıl dönmesi, kılın içe doğru yönelmesi ve bu yönde büyümesi anlamına gelmektedir. Kalça bölgesinde de görülen kıl dönmesi, kalçada şişliğe neden olmaktadır. Kıl dönmesi kaynaklı olan kalça şişliği, şiddetli ağrılara neden olur. Uzun süre geçmeyen kalça şişkinliğin de, doktora gidilmesi gerekmektedir.
   ]]>
   Kalça Ameliyatı https://www.kalca.gen.tr/kalca-ameliyati.html Thu, 15 Nov 2018 08:15:22 +0000 Kalça ameliyatı, kalça protezlerinde 30 seneyi aşkın zamandır çok fazla kocaman başarılar elde edilmektedir. Kalça ağrısı ve artrit sorunu meydana gelen milyonlarca birey total kalça protezi yaptırarak rahata erdi ve eskiyen da Kalça ameliyatı, kalça protezlerinde 30 seneyi aşkın zamandır çok fazla kocaman başarılar elde edilmektedir. Kalça ağrısı ve artrit sorunu meydana gelen milyonlarca birey total kalça protezi yaptırarak rahata erdi ve eskiyen davranış kabiliyetine kavuştu. Bütün dünya çapında, senede 100,000 kalça protezi operasyonu gerçekleşmektedir. Ve tıpta her an yepyeni malzeme ve uygulama yöntemleri gelişmeye devam ettiğinden, sonuçlar da daha sıkı olmaya devam edecektir. Total kalça protezinin ardından komplikasyon oranı düşük olmaktadır. Kalça eklemi enfeksiyonu benzeri önemli komplikasyonlara hasta olanların tahmini % bir'inde rastlanmaktadır.1 Kalp krizi veya felç benzeri tıbbi komplikasyonlara hepten az rastlanmaktadır. Kesinlikle ki müzmin sıhhat sorunları komplikasyon rizikosunu arttırabilmektedir. 

   Her cerrahi yolun riski de yararı da vardır. Ferdi sonuçlarınız şahsi durumunuzla alakalıdır ve toparlanmanız amaçlı belirli bir vaktin geçmesi gereklidir. Kalça protezinizin ne denli süreceği çok çeşitli faktörlere bağlıdır ve her kişi özgündür. Yalnızca doktorunuz operasyonun bu yüzü ile alakalı sizinle görüşecektir. Aşağıda anlatılan bütün reaksiyon ve komplikasyonlar ameliyat esnasında veya ameliyat ardından görülebilir ve (bu vaziyetlerde operasyona devam edilmesi benzeri) tıbbi müdahaleler ve implantın çıkarılması gerekebilir. 

   İmplant çıkığı ve bacak uzunluğu farkı: Kalça protezi ameliyatına has en malum komplikasyonlar içinde implantın gevşemesi veya çıkığı ve bacak uzunluğundaki minik çeşitlilik vardır. Sıhhat ekibiniz bunları sizinle görüşebilir. 

   Kalça Ameliyatı
   Kan pıhtıları: Bacak damarlarında kan pıhtıları kalça protezi ameliyatının mümkün komplikasyonlarındandır. Cerrah önleyici bir uygulama planı çizebilir. Bu programda itinalı olarak da bacakların kaldırılması, dolaşımı hızlandırmak amaçlı hafif tempolu bacak egzersizleri, varis çorapları ve kan seyreltici ilaç yer alabilir.  

   Enfeksiyon: Enfeksiyon rastgele bir cerrahi müdahalede görülebilecek meydana gelen bir risktir. Uzak olmayan sürede yapılmış olan bir çalışmaya yönelik, önce 2 senede hasta olanların yalnızca tahmini % 1.0' ında enfeksiyona rastlanmaktadır. Enfeksiyon total kalça protezinden sonra meydana geliyorsa, bunun için çoğunlukla diş operasyonları esnasında veya idrar yöntemlerinden, ciltten veya tırnak enfeksiyonlarından kana karışan bakteriler sebep olmaktadır. Birçok rastlanılmasa da, bu gibi komplikasyonların olması tam düzelmeyi geciktirebilir.  Kalça protezini takip edilen önce 2 yıl süresince, bakteriler kana karışmasına sebep olabildiklerinden doktorunuz dişle alakalı veya cerrahi operasyonlar öncesinde önleyici antibiyotik almanızı gerekli bulabilir. Çoğunlukla yapmanız gereken olan, ortopedistinizle ve diş hekiminizle konuşup öbür operasyonlardan öncesinde önleyici özelliği olan antibiyotik almanızın gerekip gerekmediğini öğrenmek olacaktır. 
    
   Kalça protezi ameliyatlarında ne çeşit anestezi kullanılmaktadır  Total kalça protezi ameliyatları tipik veya belden uyuşturma şeklinde meydana gelen epidural anestezi ile yapılabilmektedir. 
     
   Total kalça protezi ameliyatlarında kesi çok fazla kocaman mı Daha önceleri çok fazla kocaman kesiklerle ve kocaman adale gruplarını yaralayacak şeklinde yapılmış olan operasyonlar, son zamanlarda ise daha minik kesiklerle ve kalça etrafı narin dokulara kayıp vermeyecek şeklinde yapılabilmektedir. 
     
   Total kalça protezi ameliyatları ne denli sürmektedir  Kalça protezi ameliyatları tipik olarak da tahmini 2 saat sürmektedir. 
     
   16. Operasyondan sonra hasta hastanede ne denli zaman kalır Kalça protezi operasyonu geçiren hastalar tipik durumlarına yönelik 3-7 günün ardında hastaneden taburcu edilir. 
     
   Operasyondan sonra hastanın fizik tedavi görm]]> Kalça Dikleştirme https://www.kalca.gen.tr/kalca-diklestirme.html Thu, 15 Nov 2018 08:37:59 +0000 Kalça Dikleştirme ; Tüm güzellik çabalarına rağmen küçük ve sarkık bir kalçanız olması sizin için bir dert ise, işte yapmanız gerekenler burada. Bu yöntemleri uygulayarak istediğiniz kalça yapısına kavuşabilirsiniz. Gü Kalça Dikleştirme ; Tüm güzellik çabalarına rağmen küçük ve sarkık bir kalçanız olması sizin için bir dert ise, işte yapmanız gerekenler burada. Bu yöntemleri uygulayarak istediğiniz kalça yapısına kavuşabilirsiniz. Güzel bir fiziğinizin olması; dilediğiniz kıyafetleri giyebilmenize, dışarıdan çekici ve hoş görünmenize, kendinizi daha mutlu ve öz güven içerisinde hissetmenize yardımcı olur. Kalçalarınızı dikleştirmek ve daha güzel bir görünüme sahip olmak için spor yapmalı, uzun süre hareketsizlikten kaçınmalı, doğru çamaşır seçmeli ve dengeli beslenmelisiniz. Bunun için doğru çamaşır seçme konusuna bakalım uzun süre dışarıda kalacaksanız çok sıkı çamaşırlar giymek yerine sizin içinde rahat olacağınız tam bedeninize uygun olan ve mümkünse sağlıklı ürünler tercih edin. Örneğin sentetik ya da tül kumaşlar yerine pamuklu çamaşır en ideal olanıdır. Bu giydiğiniz pantolonlar için de geçerlidir. Son zamanlarda düşük bel modasının yerine yüksek bele bırakması tam bir avantajdır. Çünkü düşük bel giysiler sizin vücut şeklinizi ne yazık ki bozar. Kıyafetlerin seçiminde kararlarınızı vücudunuzu olumsuz etkilemeyecek şekilde seçtikten sonra yemek yeme ve tüm beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Dengeli ve düzenli beslenme konusunda ise her kişinin kendi diyet listesi olmalı bunu bir uzmandan alabilirsiniz. En güzel diyeti hekiminiz ve siz oluşturabilirsiniz. 

   Spor için ise, kalçayı çalıştırmak yeterli değildir. Kalça dikleştirici egzersizler yapmanız gerekmektedir. Dik bir duruş alınız ve vücudu düz bir şekilde kalça kısmını sıkarak bekleyin. Ardından sağ bacağınızı bükmeden geriye doğru kaldırın.Bunu her bacakta beşer kez olmak üzere, toplam 10 set uygulayınız. 
   daha sonra kendinize bir merdiven basamağı yüksekliğinde bir çalışma basamağı temin edin ve her gün bu basamakta tempolu bir şekilde vücut dik bacaklar dizden hafif esnek bir şekilde çalışın. Bu çalışma esnasında aşırı yoğun olmanın faydalı olmayacağını bilmelisiniz. Ne çok kısa ne de çok uzun olmamalıdır. Yaklaşık 20 dakika ile 30 dakika arası idealdir. 

   Kalça Dikleştirme
   Bunun dışında duvara yaslanarak bacakları düzden büküp doksan derecelik açıyla çömelme hareketi yapın. Kollar serbest kalabilir. Tam oturma pozisyonunu almanız kalçanın sıkılaşmasını engeller ve dik olmasını engeller. Tüm bunların yanında  ol su tüketmeli, duş sırasında ya da duş sonrasında masaj uygulayarak kalçanızın daha güzel görünmesini de sağlayabilirsiniz. Cilt sağlığında ve tüm kilo dengeleme sırasında su tüketmenin ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. 
   ]]> Sol Kalça Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/sol-kalca-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 00:51:41 +0000 Sol Kalça Ağrısı, toplumumuzda çok sık görülmektedir. Bunun farklı nedenleri olabilir. İlk olarak kalça ağrısının tam olarak nerede olduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu ağrılar, kalça eklemindeki bir rahatsı Sol Kalça Ağrısı, toplumumuzda çok sık görülmektedir. Bunun farklı nedenleri olabilir. İlk olarak kalça ağrısının tam olarak nerede olduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu ağrılar, kalça eklemindeki bir rahatsızlıktan kaynaklanabileceği gibi, tendon gibi yumuşak dokularda meydana gelen sorunlardan da kaynaklanabilir. Bel ve diz eklemlerinden kaynaklanan ağrılar da kalçada hissedilebilir. 
   Kalça eklemi vücudun en büyük eklemidir. Yürürken ya da koşarken kıkırdak yapı kemiğin yuva içinde sürtünmesini engeller. Ancak yaşla ya da fazla kullanıma bağlı olarak bu kıkırdak yapıda hasar oluşabilir. Bununla birlikte kas ve tendon zarar görebilir. Özellikle kemik erimesi olanlarda, yaralanmalara bağlı olarak kalça kemiğinde kırık veya çatlaklar oluşabilir. Bunlar kalçada ağrıya sebep olur. 

   Sol Kalça Ağrısı
   Kalçadaki ağrıların sebepleri şunlardır:
   • Romatizmaya bağlı, kireçlenmeye bağlı eklem hastalıkları 
   • Kalça kırıkları
   • Tendonları koruyan sıvının zorlanması ya da aşırı kullanılması sonucu meydana gelen ağrılar
   • Kaslarda zorlanma veya darbeye bağlı ağrılar
   • Kalça kemiğinde meydana gelen kanser
   • Kalça kemiğindeki kan akımındaki bozulmaya bağlı olarak kemik hücrelerinde ölüm 
   • Kalça eklemi veya çevresindeki dokularda meydana gelen iltihaplanmalar
   • Doğuştan kalça çıkığı ya da doğuştan kalçada olan yapısal bozukluklar
   • Kalça eklemine yakın geçen damar ve sinirlerde bozukluklar
   Kalça ağrısının neden kaynaklandığının belirlenmesi için, ultrason, tomografi, nörolojik muayene yapılmalıdır. Kalça ağrısının nedeni bulunduktan sonra, gerekli tedaviye başlanmalıdır. Kalça ağrısı çeken birinin fizik tedavi uzmanına başvurması ağrıdan kurtulması için gereklidir. 
   Hastaya istirahat önerilebilir. Hasta aşırı kilolu ise, kilo vermesi sağlanmalıdır. Bunun için de diyet önerilmelidir. Kireçlenmelerde ağrı kesici ilaçlar, kas sıkışması varsa da kas gevşetici ilaçlar verilmelidir. Hastaya sıcak uygulanarak rahatlaması sağlanır. Egzersizlerle de ağrıları azaltılabilir. 

   ]]> Bebeklerde Kalça Çıkıklığı https://www.kalca.gen.tr/bebeklerde-kalca-cikikligi.html Sat, 17 Nov 2018 00:50:50 +0000 Bebeklerde kalça çıkıklığı, uyluk kemiğinin baş bölümünün olması gereken yuvadan çıkması sonucunda oluşur. Avrupa'ya oranla Türkiye' de bebeklerde kalça çıkığına rastlama oranı, daha fazladır. Erken teşhis her Bebeklerde kalça çıkıklığı, uyluk kemiğinin baş bölümünün olması gereken yuvadan çıkması sonucunda oluşur. Avrupa'ya oranla Türkiye' de bebeklerde kalça çıkığına rastlama oranı, daha fazladır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi, kalça çıkığı tedavisinde de oldukça önemlidir. İlk altı aylık dönemde teşhis edilirse, ameliyatsız basit bandajlarla tedavisi mümkün olabilir. Bu durumda anne ve babaların, bilinçli olmaları şarttır. Bebeklerde oluşan kalça çıkığını siz evde fark edemezsiniz. Bunu anlamanın yolu, ultrason çekimidir. Bu sebeple, bebeklerin düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemeli, mutlaka yapılmalıdır.

   Bebeklerde kalça çıkığı, tedavi edilmezse yada, tedavide fazla gecikilirse, kalıcı ve ciddi sakatlıklar meydana gelebilir. Çocukların altını değiştirirken gözlemlenebilen, bacaklarının iki tarafa aynı şekilde açılabilmesi, bacak boylarındaki farklılıklar kalça çıkığı belirtileri arasındadır. Yürümeye başlayan çocuklarda ise, paytak yürüme, yürürken sendeleme yada geç yürüme kalça çıkığı belirtilerindendir. Bebeklerde kalça çıkığının Türkiye'de, Avrupa'ya oranla daha fazla rastlanmasının en önemli sebebi, kundaklamadır. İnsanlar bebeklerin kundaklanması konusunda gittikçe bilinçlense de, maalesef hala bu uygulamayı devam ettiren kişiler mevcuttur. Dünyada bin bebekten yalnızca birinde kalça çıkığına rastlanırken, Türkiye'de ise bin bebekten 15 inde kalça çıkığına rastlanıyor. Ayrıca , kundaklamanın dışında da bazı risk faktörleri vardır. İlk doğum, erken doğum, ilk kız çocuk bu risk faktörlerinden bazılarıdır. Ayrıca genetik faktörler, anne hormonlarının kalçadaki eklemlerde gevşeklik yapması ve sezaryen doğumda bebeklerde kalça çıkığının sebepleri arasındadır.

   Bebeklerde Kalça Çıkıklığı
   Avrupa'da birçok ülkede, yeni doğan bebekte kalça çıkığı ultrasonu rutin olarak uygulanır. Bizim ülkemizde ise henüz böyle bir uygulama mevcut değildir. Bebeklerde kalça çıkığı teşhisi konduğunda, dikkat edip uygulanması gereken bazı kurallar vardır. Bebekleri kucakta taşırken, bacaklarını ayrık tutmak, ara bezi kullanmak oldukça önemlidir. Bebeklerin üzerine, ağır örtüler örtülmemelidir. Ayrıca, rahat hareket etmelerini engelleyecek dar kilotlu çorap veya dar tulum giydirilmemelidir. Bacaklarını zorlayacak hareketlerden, kaçınılmalı ve kesinlikle bebekler kundaklanmamalıdır. Doğumdan sonra 1 ay içinde kalça çıkığı fark edilip tedavisine başlanırsa, 2 ay içinde sonuç alınacaktır. 6 aydan büyük bebeklerde  veya çocuklarda ise, çocuğun yaşına göre doktorun uygun gördüğü cerrahi tedavi şekli uygulanacaktır. Çocuklarda yaş ilerledikçe tedavi şansıda azalır.
   ]]>
   Kalça Sıkılaştırma https://www.kalca.gen.tr/kalca-sikilastirma.html Sat, 17 Nov 2018 03:24:01 +0000 Kalça Sıkılaştırma, Bir kadını en güzel gösteren bölgeden birisi de kalçasıdır. Büyük ve sıkı bir kalça kadınların giydiği her kıyafeti güzel gösterecektir. Bu nedenle kalçaların yağlı ve sarkmış bir görünt Kalça Sıkılaştırma, Bir kadını en güzel gösteren bölgeden birisi de kalçasıdır. Büyük ve sıkı bir kalça kadınların giydiği her kıyafeti güzel gösterecektir. Bu nedenle kalçaların yağlı ve sarkmış bir görüntüsü olsun istemezsiniz. Kalça sıkılaştırma oldukça zor ve zaman isteyen bir uğraştır.Bunun için kararlılık, istikrar ve sabırlı olmak çok önemlidir. Karar almış olmanız bu konuda başarılı olacağınız anlamına gelmez kalça sıkılaştırma için uzun zaman ayırıp, gereken özeni göstereceğinizden emin olmalı, aldığınız kararın kısa bir dönemi değil neredeyse tüm hayatınızı kapsayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Kalça sıkılaştırma kalça güzel bir şekil alsa dahi  sizler egzersiz ve beslenme konusunda yine dikkatli olmalısınız.

   Öncelikle sağlıklı beslenmeli yeterli ve dengeli beslenmeye alışmalısınız. Hayatınızdan kola, cips, bol yağlı, bol tuzlu, baharatlı yiyecekleri çıkarmalı bunlar yerine bolca sebze, protein yemelisiniz. Elbette diğer yiyecekleri de tüketmelisiniz. Fakat her şeyden yeteri kadar yemeli ve mümkün oldukça et ürünlerini yağlı değil de haşlama olarak tercih etmelisiniz. Ayrıca öğün atlayarak kendinizi aç bırakmak yerine porsiyonları küçültmelisiniz. En önemli şey ise su içme alışkanlığıdır. Su sizin hem enerjinizi yerine getirecek hem de daha güzel bir görünüme kavuşmanıza imkan sağlayacaktır. 

   Kalça Sıkılaştırma
   Daha sonra spor yapmak en önemli Vücut sıkılaştırma yoludur. Spora ise öncelikle yürüyüşle başlayabilirsiniz. Özellikle tepeye doğru çıkmak ve yokuş yukarı yürümek kalça bölümünün çalışmasına neden olur. Bu sayede kilo verebilirsiniz. Aynı zamanda açık havada yürüyüş yapmak ve bol oksijen almak güne zinde başlamanıza destek olur. Hem vücudunuz sıkılaşır ve kalçanız daha dik bir görünüm alır. 

   İkinci önemli nokta ise, merdiven kullanmaktır. Merdivenlerde kalçaların çalışmasına ve daha sıkı olmasına, kalçanın toparlanmasına destek sağlar. 
   Gelelim egzersizlere. Egzersizler sizin kalça sıkılaştırma amacınıza hizmet eden en güzel yoldur. Yere, spor yapmak için kullanacağınız bir battaniye, polar ya da bir çarşaf serin. Ellerinizin iç kısmı yere bakacak şekilde avuç içlerinden yere sabitleyin. Ardından dizlerinizi de bükerek yere dik bir şekilde koyun vücudunuz doksan derecelik bir şekil alacaktır. Tıpkı emekleyen bir bebek gibi olacak. Burada baş karşıya bakacak bel dik ve bacaklar tam doksan derece olacak. Ardından sol bacağınızı dümdüz olacak şekilde geriye doğru gerin. İyice gerin ve kalçanızı sıkın. İçinizden ona kadar sayın ve geri eski pozisyonu alın. Tekrar aynı işlemi sağ bacakla da uygulayın ve bunu her sabah on beş dakika kadar yapın. Sonrasında ayağa kalkın ve yürüyüşe çıkın. 
   Ayakta dik durun göğüs ileri baş yukarı olsun. Bacağınızı geriye doğru kaldırın ve gerin, gerin, gerin. Her kaldırmada en az 10 saniye zorlayarak daha gergin olmasına çabalayın. Kalçayı sıkın. Bu hareketlerin her birini diğer bacakta da aynı pozisyonda deneyin. 

   Spor yapmak çok önemlidir. En az spor kadar önemli olan uyu asla unutmayın. Bu egzersizlere başlamadan önce rahat kıyafetler giyin. Çok aşırı dar ya da çok çok bol giysiler vücut şeklinizi bozar. Aynı zamanda vücut tipinize uygun kıyafetler tercih edin. Yanlış kıyafet seçimi ne yazık ki vücudumuzu olduğundan kötü gösterir. Modayı takip etme hırsıyla kendinizi gülünç duruma düşürmek yerine, en uygun kıyafeti seçerek vücudunuzun güzel yanlarını vurgulayın. Unutmayın daha sıkı bir kalça emek, sabır ve süreklilik ister. 
   ]]>
   Kalçada Kist https://www.kalca.gen.tr/kalcada-kist.html Sat, 17 Nov 2018 16:12:47 +0000 Kalçada kist, son derece yaygın olarak görülen bir problemdir. Fakat bu durum kişilerde kalça gibi bölgelerde olduğu için insanlar bu gibi sorunlarını çekindikleri için birbirleri ile paylaşmamaktadır. Kişilerde kalça kistleri Kalçada kist, son derece yaygın olarak görülen bir problemdir. Fakat bu durum kişilerde kalça gibi bölgelerde olduğu için insanlar bu gibi sorunlarını çekindikleri için birbirleri ile paylaşmamaktadır. Kişilerde kalça kistleri sorunu meydan geldiği zaman bu kistler çok farklı belirtiler ile insanların karşısına çıkmaktadır. Özellikle meydana gelen şişlikler nedeni ile kişi farklı şekillerde rahatsızlıklara neden olur. Kalçada oluşan kistler direk olarak kişinin meydana gelen şişliği hissetmesi ya da oturma, yatma gibi eylemlerin gerçekleştirilmesi durumlarında da sorun olur. Bu gibi durumların yanı sıra kişide görülen kalça kistinin türüne bağlı olarak, kişide çok ciddi ağrılar meydana gelecektir. Zaten günümüzde ortaya çıkan kalça kistleri sorunlarında insanlar en çok bu gibi ağrılar nedeni ile rahatsızlıklar yaşarlar. Kalçada görülen kist sorunları görülen insanlarda yapılan araştırmalarda bu kistlerin birçok zaman zararsız olduğu kanısına varılmıştır. Genellikle içerisi sıvı dolu olan bu kistler bazen de içerisi gaz dolu olacak şekilde meydana gelmektedir. Genel olarak, kalçada kist sorunları kişilerde zararsız olduğu için çok büyük tıbbi müdahaleler gerekmez. Fakat kalçada oluşan kistte büyüme yada büyük rahatsızlıklar görülüyorsa bu durumda meydana gelmiş olan ya da gelmekte olan kistin tedavisi yapılmalıdır. Bu durumun yanı sıra kistin tedavi edilmesi kişinin isteğine bağlı olarak yapılan işlemlerdir. Yani kişi bu kistin alınmasını isterse bazı tedavi yöntemleri kullanılarak kişiden bu kistler alınır. 

   Kalçada kist sorunu, insanlarda çok büyük korkulara neden olmaktadır. Özellikle kalçadaki şişlik sorununun bir kist olduğunu duyan kişiler çok büyük tedirginlikler yaşamaktadır. Bu durumda aslında korkmak yerine daha çok gerekli tedavileri yaptırarak bu kistlerden kurtulabilirsiniz. Kalçada kist, kadınlara göre erkeklerde çok daha yaygın bir şekilde görülen problemdir. Genellikle ileri yaşlarda görülen bu kistler yaş olarak 45 ve 50 yaşlarda çok yaygın bir şekilde görülürler. Bu kistler nadir de olsa gençlerde de görülür. Fakat gençlerde bu gibi sorunların tedavisi çok daha kolaydır. Kimi zaman kişilerde görülen kan eksikliği sorunları, düzensiz beslenme sebebi ile bu gibi kistler oluşum gösterir. Genellikle derinin hemen altında meydana gelen sıvı birikmesi gibi bir durumdur. Kalçada kist sorunu yaşayan insanlar bazı riskler altındadır. Özellikle kemiklerin güçsüzleşmesi ve bunun yanı sıra kişilerde kemik kırılmaları gibi sorunlar görülebilir. Bunun için eğer sizlerde de bu gibi bir durum var ise kesinlikle zaman kaybetmeden kalçada bulunan bu kist için gerekli kontrolleri yaptırın. Aksi durumlarda çok büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum doktor kontrolü altında olduğu aman kimi zaman cerrahi operasyonlara gerek duyulmadan çok daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. 

   Kalçada Kist
   Kalçada kist sorunlarında kişilerde çok şiddetli ağrılar meydana gelmez. Fakat ara ara meydana gelen sancılar kişide küçükte olsa rahatsızlıklara neden olabilir. Bazen kalçada kist ile birlikte meydana gelen iltihaplanma sorunları çok şiddetli ağrılara neden olarak şişliğin daha  da artmasına neden olabilir. Bu iltihap son derece büyüyeceği için son derece dikkatli olmak ve gerekli olan müdahalelerin yapılması gerekir. Genellikle doktorlar bu gibi sorunlar için iltihapların kurutulması amacı ile antibiyotik tedavileri uygulanır. Bu tedaviler sonrasında ise kişilerdeki kistler alınmalıdır. Aksi durumda iltihaplanma durumları tekrar meydana gelecektir. Kist eğer kişilerde büyüme göstererek çok büyük belirtilere de neden olabilir. Özellikle kusma sorunları, karın ağrısı, yüksek ateş gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum nedeni ile sorunlar artacağı için tedaviler şarttır. 
   ]]>
   Kalçada Ödem https://www.kalca.gen.tr/kalcada-odem.html Sat, 17 Nov 2018 22:04:03 +0000 Kalçada ödem, Özellikle kadınlarda görülen bir problemdir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu gibi sorunlar genellikle kişilerde görülen dolaşım bozuklukları ya da sağlıksız beslenme gibi sorunlardan dolayı meydana ge Kalçada ödem, Özellikle kadınlarda görülen bir problemdir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu gibi sorunlar genellikle kişilerde görülen dolaşım bozuklukları ya da sağlıksız beslenme gibi sorunlardan dolayı meydana gelse bile bu durum kesinlikle gerekli muayenelerden geçmesi gerekir. Çünkü günümüzde bu gibi problemlerin önemsenmeyip, ileri zamanlarda çok daha büyük problemlere neden olduğu görülmüştür. Bu gibi örneklere bakıldığı zaman kalçada oluşan en küçük ödemlerin bile detaylı bir muayeneden geçirilerek sonunun neden meydana geldiği anlaşılmalıdır. Kalçada ödem sorunu en çok kalçada bulunan ve kaça kemikleri arasında giren femur kemiğinde meydana gelen sorunlardan dolayı ortaya çıkar. Halk dilinde uyluk kemiği olarak bilinen bu kemikteki sorunlar genellikle belirti olarak bu gibi ödem sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu durum bazen femur kemiğinin eridiğinin belirtisi olabilir. Femur kemiğinin erimesi ise bazen kişilerde kalıcı sakatlık gibi olumsuzlukları ortaya çıkarabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu hastalık kişilerde ileri zamanlarda görülür. Bu durumun en büyük nedeni ise kalçada ödem probleminin kemiklerin güçsüzleşmesi ile de oluştuğudur. Kişinin yaşı ilerledikçe kemiklerinde güçsüzlük meydana gelir. Bu durumda kişinin kalçası başta olmak üzere vücudunun birçok bölgesinde bu gibi durumlar meydana gelebilir. 

   Kalçada ödem problemi eğer kişilerde dolaşım problemlerinden dolayı meydana geliyorsa aslında bu durum geçici bir durumdur ve tedavisi oldukça kolaydır. Bu nedenle yapılan muayeneler sonucunda sorunun dolaşımdan kaynaklandığı kanısına varılır ise bu durum kişi için çok iyi bir durumdur. Günümüzde birçok insan kalçada ödem sorununu çok fazla önemsemez. Bu nedenle meydana gelen ödem problemini ortaya çıkaran nedenle oldukça artarak uyluk kemiğinde küçülme, erime, şekil bozukluğu gibi çok daha büyük sorunlara neden olur. Bu gibi sorunlar ile uğraşmamak için kesinlikle uzman bir doktor tarafından testler yapılmalıdır. Kalçada ödem sorunu olan kişilerde görülen belirtiler genellikle kişiden kişiye değişse bile en büyük belirti şişliktir. Bu belirti tam olarak sabittir. Yani her kalçada ödem sorunu olan kişide şişlik mutlaka görülür. Ama bu şişliğin derecesi tam olarak belli değildir. Eğer kişilerdeki şişlik çok artmış ise oturma sırasında ya da eğilme sırasında kalçada ağrı meydana gelebilir. Fakat bu ağrının şiddeti çokta büyük değildir. 

   Kalçada Ödem
   Nedenleri:
   • Enfeksiyon: Net olarak tespit edilememiş olsa bile aslında kişilerin kalça eklemlerinde meydana gelen enfeksiyonel sorunlar bu gibi kalçada ödem sorununa neden olur. Bu durum nedeni ile kişilerde ödem sorunu var ise bu durum kişilerin son zamanlarda kalçalarına bir darbe aldığının belirtisi olabilir. Eğer kalçada ödem sorununun nedeni enfeksiyon ise bu durum tıbbi olarak çok daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılır. 
   • Kalça çıkıkları: Doğumda meydana gelen kalça çıkıkları nadirde olsa kişilerde meydana gelmektedir. Meydana gelen kalça çıkıklarında insanların kalçasında anormal bir sıvı artışı meydana gelir. Bu durum genellikle yapılan ilaç tedavileri ile ortadan kaldırılır.
   • Hormonlar: Özellikle kadınlarda adet dönemlerinde meydana gelen ve hamilelikte meydana gelen hormon artışları çok ciddi bir şekilde kalçada sıvı birikmesi sorunlarına neden olur. 
   Tedavisi:
   Bu sonun tedavisi aslında kalçada ödem sorununun neden olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Ama genel olarak bu gibi kalça ödemlerinde kişilerde ilaç tedavileri uygulanır. Bu şekilde bir süre uygulanana ilaç tedavisi kişilerde etkisini gösterir ise tedaviye devam edilir. Fakat sorun artmaya devam eder ise kişilerde ameliyat şarttır. Bu ameliyatlar ise genellikle bölgesel anestezi altında yapılan orta dereceli operasyonlardır.
   ]]>
   Kalçada Çatlak https://www.kalca.gen.tr/kalcada-catlak.html Sun, 18 Nov 2018 21:35:15 +0000 Kalçada Çatlak; Kalça kemiği çatlaklarında akla ilk olarak üst uyluk kısmında oluşan çeşitli kırıklar ya da çatlaklar gelmelidir. Kalça kırıkları, kendi aralarında sınıflandırıldığı zaman en sık karşılaşılan ç Kalçada Çatlak; Kalça kemiği çatlaklarında akla ilk olarak üst uyluk kısmında oluşan çeşitli kırıklar ya da çatlaklar gelmelidir. Kalça kırıkları, kendi aralarında sınıflandırıldığı zaman en sık karşılaşılan çatlak tipi, uyluk kemiğinin boyun çatlaklarıdır. İkinci kırılma tipi, trokanter bölgesinin kırılmasıdır. Diğer kırık türü ise patolojik kırıklar yani, altta yatan herhangi başka bir nedene bağlı kırıklardır. Mesela, kemik uru, kemik kisti, ileri derecede kemik erimesi ya da başka bir yerdeki kanserin o bölgeye sıçrama yapması gibi nedenlerden dolayı normal yürürken dahi kalça kırılmaları meydana gelebilir.

   Kalça kemiğindeki kırıklara her yaşta rastlanabilir. Fakat, ilerlemiş yaşlarda özellikle bayanlarda kemik erimesine bağlı olarak kemikler daha zayıftır ve ileri yaşlardaki kişiler düşme gibi travmalar yaşadıkları zaman gerek kemikleri daha zayıf olduğu için, gerekse hareket kapasitesi daha azaldığı için düşmelerde kalça kırıkları daha kolay olur.

   Kalça Çatlağının Belirtileri Nelerdir,

   Yere düşüldüğü zaman eğer kalça kırılır ise kişi o anda çok şiddetli bir ağrı hisseder ve kırılan kalça ile yürüyemez. Hasta kırıldığı anda kırılan yerde kalır ve bacağını hiç bir şekilde oynatamaz. Sırt üstü yatıldığı zaman kalça kırıklı bir bacakta ayak dış tarafa doğru dönerek yere yapışır. Kalçanın kırıldığını hastanın kendisi bile anlayabilir. Fakat bazı durumlarda kalça kırıldığı halde, kısmen kırık veya çatlak denilecek durumlar da olur. Bu şekildeki kırılmalarda hastalar başkalarının biraz yardımı ile ağrılı bir şekilde bir kaç adım yürüyebilir. Böyle bir durumda bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına görünmek gerekir. Çünkü kalçada çok fazla ağrı ile bir kaç adım atmak kalçanın kırılmadığı anlamına gelmez. 

   Kalça Çatlaklarının Teşhisi,

   Kalça kırıklarının tanısında, kişi düşmüş ise öncelikle muayenede hastanın bacağının pozisyonundan kalçada kırık ya da çatlak olduğu genelde anlaşılır. Hastanın bacağını hafifçe oynatması ile ağrısı çok şiddetlenir ise bunun bir kırık olduğu anlaşılır. Bunun dışında, hastaya röntgen tetkiki yapılır ve röntgende kırığın tipi ve yeri görülür. Bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemi ile kırık tipiyle birlikte interpoze olmuş dokular eklem içi serbest fragmanlar daha net görülebilir.

   Kalçada Çatlak

   Çocuklardaki bu tür kırıklarda, eğer kırık ayrılmamış ise bu kırık alçıya alınarak tedavi edilebilir ve iyileşme süresi 4 ile 6 hafta arasındadır. Fakat yaşın ilerlemesi sonucu ameliyat dışındaki tedaviler ile kırığı iyileştirmek zordur. Günümüzde yaşlı hastalarda alçı tedavisi dünyanın hiçbir yerinde fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Kalça kırıklarında alçı göğüs kafesinin altından ayak parmaklarına kadar olan bölgeye alçı yapılır. Bu alçının, hasta tarafından taşınması uygun değildir. Özellikle yaz aylarında bu şekilde yapılmış olan bir alçı tedavisi başka sorunları da ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı artık günümüzde kalça kırıklarında alçı tedavisi yapılmamaktadır. 

   Kalça kırıklarında iyileşme süreci yapılan tedaviye göre değişir. Tedavi plak ve vidalar kullanılarak ve hastanın kemiği korunarak yapılırsa kırık kaynayıncaya kadar hastanın kalçanın üzerine basıp dolaşması, ilk başlarda mümkün değildir. Fakat, hasta koltuk değnekleri veya yürüteç kullanarak ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilir. İkinci yöntem olan protez tedavisinde ise iyileşme süreci daha hızlıdır.  Bazı hastalar, ameliyat öncesi 3 gün ya da 2 hafta arasında ameliyata hazırlanması gerekir. İyileşebilecek kırıklar bu şekilde tedavi edilirken, iyileşmeyecek olan kırıklar genellikle ameliyat ile edilir. İyileşecek olan kırıklar 6 ile 8 hafta boyunca hareketsiz olarak bırakılır.

   ]]>
   Kalça Displazisi https://www.kalca.gen.tr/kalca-displazisi.html Mon, 19 Nov 2018 14:16:13 +0000 Kalça Displazisi, Displazi, tıp dilinde bir organ veya bir dokunun kötü gelişimi anlamındadır. Kalça displazisi, daha çok doğumda görülen bir olaydır. Kalça ekleminin doğuştan kötü gelişimidir. Burada genel olarak ka Kalça Displazisi, Displazi, tıp dilinde bir organ veya bir dokunun kötü gelişimi anlamındadır. Kalça displazisi, daha çok doğumda görülen bir olaydır. Kalça ekleminin doğuştan kötü gelişimidir. Burada genel olarak kalça ekleminde çıkık söz konusudur. Önlenebilir topallıkların en sık nedenidir. Bu yüzden bebekken saptanması çok önemlidir.

   Kalça displazisi riskleri nelerdir
   • Aile öyküsü
   • İlk doğum
   • Kız cinsiyet
   • Makat geliş
   • Kilolu bebek
   • Oligohidroamniyoz
   • Doğumsal travma
   • Konjenital hastalıklar
   Kalça displazisi nasıl farkedilir
   • Yenidoğanda: Ortoloni ve Barlow testleri. Ortolonide, baş parmaklar ile bebeğin dizleri iç taraftan kavranır. İkinci ve üçüncü parmaklarla trochantor majörlerden tutulur. Bebeğin bacakları dışa doğru açılır. Zorlanma varsa test pozitiftir.
   • Süt çocuğunda: Klisic çizgisi, pili asimetrisi, galeazzi bulgusu, abduksiyon kısıtlılığı ve teleskop bulgusu ile bakılır. Klisic çizgisi, trochantor major ve spina iliaca anterior superiodan geçen çizgi göbeği göstermelidir. Göbeğin aşağısını gösteriyorsa displazi vardır. Pili asimetrisi, bebeğin bacağındaki katlantıların iki tarafta da aynı hizada olması gerekir. Ancak iki taraflı kalça displazisinde bu simetri korunmuştur. Galeazzi bulgusu, iki uyluk boyunun birbirinden farklı olmasıdır. Burada da pili asimetrisinde olduğu gibi displazi iki taraflı ise  uyluk boyları simetriktir. Abduksiyon kısıtlılığı, bebeğin bacaklarını yanlara doğru açmaya çalıştığımızda direnç ve ağrı vardır. Teleskop bulgusu, bebeğin eklemleri olduğundan çok daha gevşektir.
   • Yürüyen çocukta: Trendelenburg veya ördekvari yürüyüş vardır. Trendelenburgda, hastanın üzerine bastığı bacağın karşısındaki kalça yer çekimine yenik düşerek aşağı doğru kayar. Ördekvari yürüyüşte ise bu sorun çift taraflıdır.
   Kalça Displazisi
   Kalça displazisi nasıl tedavi edilir

   Kalça displazisi, ilk altı ayda yakalanırsa pavlik bandaj ile tedavi edilir. Pavlik bandaj başarılı olmazsa, genel anestezi altında kapalı redüksiyon denenir. Daha sonra pelvipedal alçıya alınır. Bebek 6-18 arası getirilirse direkt olarak genel anestezi altında kapalı redüksiyona alınır. Bundan sonra da pelvipedal alçı yapılır. On sekiz aydan sonra geldiyse birçok ameliyat işin içine girer.
   ]]>
   Erkek Kalça Eritme https://www.kalca.gen.tr/erkek-kalca-eritme.html Mon, 19 Nov 2018 19:42:54 +0000 Erkek kalça eritme, aslında kadınlarda olduğu kadar çok büyük önem taşımasa bile birçok kişi için bu durum son derece gereklidir. Özellikle beli ince olan fakat kalçası yağlı olan erkekler için bu işlem oldukça önem taş Erkek kalça eritme, aslında kadınlarda olduğu kadar çok büyük önem taşımasa bile birçok kişi için bu durum son derece gereklidir. Özellikle beli ince olan fakat kalçası yağlı olan erkekler için bu işlem oldukça önem taşır. Aslında kadınlarda yapılan kalça eritme hareketleri ile erkeklerde yapılan kalça egzersizlerinin çok büyük farklılıkları yoktur. Yani eğer sizlerde kalça eritme işlemini gerçekleştirmek isterseniz, kadınların yaptıkları hareketleri evlerinizde yapabilirsiniz. Erkek kalça eritme için aslında ilk yapmanız gereken bir spor salonuna gitmektir. Çünkü spor salonunda gerekli olan birçok spor ekipmanı vardır.  Eğer spor salonuna gidecek vaktiniz yok ise bu durumda yapılacak daha birçok şey vardır. Bunun için birazdan söyleyeceğimiz hareketleri evlerinizde boş zamanlarınızda her gün mutlaka yaparak kalçalarınızı eritebilirsiniz. Yapılan bu hareketler hem kişinin vücut sağlığı üzerinde hem de kalçalarında yağların eritilmesinde çok büyük etkiler yapacaktır. Bu hareketler zamanla kalçada kas oluşumunu arttıracak ve buna bağlı olarak kişilerdeki bağların güçlenmesini sağlayacaktır. Bağların güçlenmesi ise yaşlılıkta bile kişinin bacaklarının sağlam olacağının işaretidir. Bu nedenle sizlerde sağlık açısından ve kalça eritme amaçlı birazdan bahsedeceğimiz egzersizleri günlük olarak tekrarlayın. Bu durumun yanında belirtmek isterim ki erkek kalça eritme işlemlerinin yanı sıra günlük olarak bol bol yürümeniz çok büyük faydalar sağlayacaktır. Bu faydaları ikinci ayınızda hissedeceksiniz. 

   Erkek Kalça Eritme
   1. Hareketler içerisinde kalça yağları üzerinde çok büyük etkisi olan bu hareket için öncelikle yere yumuşak bir örtü serin. Bu işlemi halı üzerinde de yapabilirsiniz. Öncelikle emekleme pozisyonunu alın. Daha sonra başınız karşıya bakacak şekilde kafanızı düz tutun. Bu pozisyon alındıktan sonra bacağınızdan bir tanesini kalçanızdan kaldırarak iyice açın ve sonra tekrar diz kapağınız yere gelecek şekilde eski pozisyonunuzu alın. Bu işlemde bacağınızı iyice açın. Her iki bacak içinde günde en az 15 defa yapılması gereken bu hareket erkek kalça eritme hareketleri arasında önemli rol oynar.
   Not: Diz kapaklarında rahatsızlık olan insanların bu hareketi yapması sakıncalıdır. 

   2. Bu harekette ise yapılması gereken ilk işlem öncelikle düz ve sert bir zemine sırt üstü uzanın. Daha sonra ise dizinizi kırarak karnınıza doğru iki elinizi bağ yaparak çekin. İyice çekin ve tekrar bırakın. Bu hareketi en az 20 kez her iki bacağınız için yapın. Eğer bu hareketleri yaparken zorluklar yaşıyorsanız setler halinde aynı hareketleri ara vererek yapabilirsiniz. 

   3. Bir diğer hareket ise daha çok kadınların yaptıkları bir harekettir. Bunun için yan bir şekilde sert zemine uzanın ve kolunuz ile yerden başınıza destek alın. Diğer kolunuz ise yanınızda olsun. Şimdi yavaş yavaş bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve tekrar indirin. Bu hareket yine her iki bacak içinde en az 15 defa yapılmalıdır. Bu şekilde yaptığınız hareket ile kalça eritme işlemini en verimli bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

   4. Bu hareketi için tekrar sırt üstü yatarak başınızı yere koyun. Daha sonra ise kalçanızdan 90 derece açı alarak bacaklarınızı kaldırın. Aynen bisiklet sürer gibi bu hareketleri hızlı bir şekilde yapın. bu hareket gün içerisinde bol bol yapılarak birçok kişide fayda gösterir. Bu hareketi, dinlene dinlene yapabilirsiniz. 

   5. Son hareketimiz ise ayakta yapılmalıdır. Öncelikle etrafınızın boş olması gerekir. Bu hareket erkek kalça eritme ve diz sağlığı üzerinde çok etkilidir. Öncelikle dik durun ve kollarınızı yanlara doğru 90 derece açı ile açın. Şimdi çömelin ve dik bir şekilde geri ayağa kalkın. Bu işlemi yapabildiğiniz kadar bol bol yapın. 
   ]]>
   Gebelikte Kalça Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/gebelikte-kalca-agrisi.html Tue, 20 Nov 2018 17:34:42 +0000 Gebelikte Kalça Ağrısı; Gebelik, kadının vücuduna ekstradan yük binmesidir. Daha çok genel bir kilo artışı olur. Gebelikte yük daha çok karın bölgesinde olduğu için gebenin omurga şekli de buna göre bir hal alır. Gebelikt Gebelikte Kalça Ağrısı; Gebelik, kadının vücuduna ekstradan yük binmesidir. Daha çok genel bir kilo artışı olur. Gebelikte yük daha çok karın bölgesinde olduğu için gebenin omurga şekli de buna göre bir hal alır. Gebelikte lomber lordoz artışı meydana gelir. Yani omurga bel bölgesinde öne doğru açılanır. Bu artış bir yere kadar fizyolojiktir. Yani normaldir. Ağrı yapmaz. Ağrı; gebenin çok zayıf olmasına, gebeliğin çoğul olmasına, annenin omurga ile ilgili bir patolojiye sahip olmasına ( bel fıtığı, bel kayması, tümör, abse, ankilozan spondilit ve benzeri gibi ) bağlı olabilir. Özellikle gebelikte, sayılmış olan omurga patolojilerinin gebeliğe bağlı olduğu düşünülerek atlanılmaması gerekmektedir. Gebeliğe bağlı kalça ağrıları, ayrıntılı olarak incelenmelidir. İncelenirken, hastanın öyküsü çok iyi bir şekilde dinlenmelidir. Şikayetlerin, gebelikten önce mi yoksa gebelik esnasında mı oluştuğu ayrıntılı bir şekilde sorgulanmalıdır.

   Gebelikte Kalça Ağrısı
   Şikayetler, gebelikten önce başladıysa ve gebelikle beraber arttıysa daha çok omurgaya bağlı primer patolojilerden şüphe edilir. Eğer sadece gebelik esnasında oluştuysa gebeliğe sekonder bir ağrı düşünülür. Ancak primer omurga patolojileri de akılda tutulmalıdır.

   Gebe, kalçasında ağrı hissettiği zaman en kısa sürede doktoruna başvurmalıdır. Doktora danışmadan ağrı kesici, kas gevşetici ve diğer ilaçları kullanmamalıdır. Radyasyon içeren tetkiklerden uzak durmalıdır. Doktor, hasta tanısına göre tedavi planı uygular.
   ]]>
   Bacak Ve Kalça Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/bacak-ve-kalca-agrisi.html Wed, 21 Nov 2018 17:14:40 +0000 Bacak ve kalça ağrısı, gün geçtikçe insanlar arasında çok daha fazla sorun haline gelen bir durum olmaya başlamıştır. Görülme sıklığı sürekli olarak artış gösteren bu gibi sorunlara, müdahale edilmediğinde insanlar ço Bacak ve kalça ağrısı, gün geçtikçe insanlar arasında çok daha fazla sorun haline gelen bir durum olmaya başlamıştır. Görülme sıklığı sürekli olarak artış gösteren bu gibi sorunlara, müdahale edilmediğinde insanlar çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Genellikle ilk olarak kişilerde kalça bölgesinde hissedilen bu gibi ağrılar, çok kısa bir süre sonra kişinin bacaklarına doğru ilerler. Bu süreç içerisinde ağrı hem yayılır hem de artış gösterir. Artan ağrılar zaman geçtikçe kişinin hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur Bu durumlar ise genellikle kişilerin eğitim hayatlarında ya da çalışma hayatlarında çok büyük problemlere neden olmaktadır. Eğer sizlerde de en küçük bacak ve kalça ağrısı var ise bu durum daha da ilerlemeden önce bu ağrıların neden dolayı olduğunu doktorunuza giderek öğrenin. Çünkü bu gibi durumlar kimi zaman sadece kalçada ya da sadece bacakta görülürken, çok kısa bir süre sonra diğer bölgelere de geçebilir. Bu durumda sorun ilerlediği için cerrahi müdahalelere maruz kalacak kadar çok sorun yaşayabilirsiniz. Genellikle kalçadan başlayarak bacağa doğru inen bu ağrılar, insanların dış ortamdan etkilenmeleri nedeni ile ortaya çıkar. Kadınlarda ev işleri, erkeklerde ise çalışma hayatı bu durum üzerinde çok büyük etkiler yapar.

   Bacak ve kalça ağrısı, çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen ve kimi zaman çok büyük tehlikeleri beraberinde getiren ağrılar olduğu için bu gibi durumlara, doktor muayenesinden geçmeden önce herhangi bir teşhis konulamaz. Kişide büyük tedavilere geçilmeden sorun ortadan kaldırılmış olur. Bacak ve kalça ağrıları genellikle kişilerin çok ağır yükler kaldırmaları nedeni ile oluşur. Aslında bu durumda ağrı direk olarak zorlanan kaslarda ve bağlarda oluşur. Eğer kişideki sorun, ağırlık kaldırıldığı için meydana geliyorsa bu durumda bel kayması, el fıtığı ya da eklem zedelenmesi gibi riskler olduğu için detaylı bir tıbbi müdahale şarttır. Bu durumun yanı sıra önemle belirtmek isterim ki bacak ve kalça ağrısı ile birlikte bacaklarda ya da ayaklarda herhangi bir uyuşma hissi ya da hissizlik gibi bir durum var ise bu durumda sorunun çok daha büyük olduğu anlaşılabilir. Çünkü bu uyuşma sorunlarının çok büyük çoğunluğu kişilerde sinirlerin zedelenmiş olduğunun göstergesidir. Bu nedenle gerekli önlemleri almanız, sizleri çok büyük sorunlardan kurtaracaktır. 

   Bacak Ve Kalça Ağrısı
   Bacak ve kalça ağrısı neden olur
   • Diyabet hastalığı bu gibi durumların oluşmasında çok büyük etkiler yapmaktadır. Çünkü bu gibi hastalıklarda kişinin eklem bölgelerinde çok büyük ağrılar hissedilir. Bu eklem bölgelerinden biri olan kalça üzerinde görülen ağrılar daha çok bacaklara yayılır ve burada etkisini gösterir.
   • İnsanların yaptıkları işler sırasında yine kalça eklemlerini zorlamaları ile bu bölgelerde uzun süreli ağrılar meydana gelir. Burada meydana gelen sorun eğer kasları da etkiler ise bu durum insanlarda kalça ağrısının yanı sıra bel ağrısı da görülür. 
   • Sinir hasarları ile oluşan durumlar nedeni ile bacak ve kalça ağrısı çok yaygın bir şekilde görülür. Vücudun tüm bölgesinde görülen sinirlerin kalça bölgesinden geçerek bacaklara ulaştığı bilinir. Sinir açısından çok yoğun olan kalça ve bacak bölgelerine alınan hasarlar direk olarak sinirleri etkiler ve kişide uzun süreli ağrılar meydana gelir.
   • Kas ağrıları ise genellikle bir önceki gün kişinin çok fazla egzersiz yapması ya da ağır egzersizler yapması bu soruna neden olur. 
   • Aşırı zorlanma ya da aşırı çalışma da bu gibi durumlarda çok büyük bir etkendir. Bu gibi durumlara dikkat  etmeniz ağrıların ortaya çıkmasını engelleyecektir. 
   ]]>
   Kalça Kemiği https://www.kalca.gen.tr/kalca-kemigi.html Thu, 22 Nov 2018 07:23:04 +0000 Kalça Kemiği, İnsan ve hayvan vücudunda bulunan, kalçanın yan ve ön kısımlarını oluşturan kemiklere verilen addır. Kalça kemikleri omurganın bitişinde bulunur ve omurganın sağrı adı verilen bölgesindeki omurlar ile birle Kalça Kemiği, İnsan ve hayvan vücudunda bulunan, kalçanın yan ve ön kısımlarını oluşturan kemiklere verilen addır. Kalça kemikleri omurganın bitişinde bulunur ve omurganın sağrı adı verilen bölgesindeki omurlar ile birleşerek leğen kemiği adı verilen kemiği oluşturur. Kalça kemiği kalça, oturga ve çatı kemiklerinin biraraya gelmesi ile oluşur. Kalça kemiği yassı kemikler grubunda yer alır ve kendi yapısı içinde üç grupta incelenir ve adlandırılır. Bunlar; ilium, iskium ve pubis kemikleridir. Bu kemikler onbeş yaşına kadar kıkırdak doku olarak birbirine bağlıdır ancak onbeş yaşından sonra sertleşerek kemik yapıya sahip olurlar. İlium kalç kemiğinin üst kısımını oluşturan yassı kemiktir. İskium is kavis şeklinde bulunan kalça kemiğinin alt arka kısmını oluşturan kemiktir. Pubis ise kavis biçimlidir ve kalçanın ön alt kısımını oluşturur. 

   Kalça Kemiği Görevleri:
   • Omurga ile bacaklar arasında köprü görevi kurmak.
   • Omurgadan gelen hareket istemlerini bacaklara iletmek.
   • İçinde barındırdığı organları korumak.
   • Oturma, çömelme ve kalkma gibi hareketleri sağlamak.
   • Üreme sistemine ait içinde bulunan orgarları korumak.
   Kalça Kemiği
   Kalça kemiğinde kireçlenme(osteoartroz), artrit, doğumsal bozukluklar ve kalça kemiği çıkıntısı, metabolik kemik hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları gibi hastalıklar görülebilir. Bu hastalıkların birçoğu cerrahi müdahale gerektirse de fizik tedavi veya buz masajı gibi yollar ile tedavisi mümkündür. Bu hastalıklardan birkaçını şu şekilde açıklayabiliriz.
   • Kalça kemiği kireçlenmesi(koksartroz),  yaşlanma ile ortaya çıkan bu hastalık elli beş yaş üstü kişilerin yaklaşık %5' inde görülür. İlk belirtisi akut ağrılardır. Günlük hayatı oldukça etkileyen bir hastalıktır. Koltuk değneği veya baston kullanmayı gerektirebilir çünkü bunlar kalça kemiğinin yükünü azaltarak ağrıyı hafifletir. Genellikle cerrahi müdahale yapılır. Hastalarda ayakta durma, çömelme ve diz çökme gibi olağan hareketler şiddetli ağrılara neden olur. Ağrılr kalça kemiğinin yanı sıra bacaklara ve kasıklara vurabilir.
   • Bursit, kalça kemiği ve eklemlerinde bulunan ve kalça da sürtünmeyi azaltan burs adı verilen içi su dolu keseciklerde meydana gelen iltihaplanmadır. Şiddetli ağrılara neden olur. Ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı tedavi için yeterlidir.
   • Artritler, kalça kemiğinde meydana gelen romatizmal hastalıklardır. İltihaplanma ve kireçlenmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Hastada hareket etmekte güçlük ve tutukluk vardır. Ağrı kesici ile yaşanan şiddetli ağrılar dindirilebilir.
   • Kalça kırığı, yaşlılık ile birlikte insan vücudunda bulunan kemiklerde kırılganlık özelliği artmaktadır. Düşme sonucu kalça kemiğinde kırıklar meydana gelebilir. Uzun süreli dinlenme ve fizik tedavi gerekebilir.
   • Tendinit, kalça kemik ve kaslarını birbirine bağlayan tendonlarda meydana gelen hastalıklardır.
   • Kanser, kalça kemiğinde ortaya çıkan ödem ve şiddetli ağrılar ile kendini gösterir. Kalça kemiği kanseri teşhisi zor bir hastalıktır ve kemik kırılmasını kolaylaştırır. Genellikle cerrahi müdahale gerekir.
   • Doğumsal bozukluklar, doğuştan kalça kemiği çıkığı ve yapısal kemik deformeleridir. Şiddetli ağrıya neden olur.
   ]]>
   Kalçada Sinir Sıkışması https://www.kalca.gen.tr/kalcada-sinir-sikismasi.html Fri, 23 Nov 2018 03:10:29 +0000 Kalçada sinir sıkışması, bu bölgeden geçen siyatik sinirinden kaynaklanır. Belde beş kemik, bu kemiklerin altında kuyruk sokumu kemiği vardır. Bu kuyruk sokumu kemiği ile kemik arasından geçen, kalçanın ortasından to Kalçada sinir sıkışması, bu bölgeden geçen siyatik sinirinden kaynaklanır. Belde beş kemik, bu kemiklerin altında kuyruk sokumu kemiği vardır. Bu kuyruk sokumu kemiği ile kemik arasından geçen, kalçanın ortasından topuğa kadar uzanan sinir siyatik sinirdir. Bu sinirde meydana gelen sıkışma ise siyatik olarak tanımlanır. Kalçada sinir sıkışması denilen sorun da siyatik sinirinin bir sebepten dolayı sıkışmasıdır. Sıkışma farklı derecelerde meydana gelebilir.

   Kalçada Sinir Sıkışması
   Kalçada sinir sıkışmasının nedenleri farklıdır. Sinir sıkışması olduğunda, bunun seviyesine göre, kalçada, bacakta ya da kalçadan topuğa kadar inen ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma gibi etkiler hissedilir. Bel fıtığından kaynaklanan sinir sıkışmasında yani beldeki son kemikle kuyruk sokumu kemiği arasında sinir sıkışırsa, kalçadan başlayan bacaktan topuğa kadar uzanan ağrı ve uyuşma hissedilir. Kalçanın ortasında priformis kas sendromu denen durumda ağrı kalçanın etrafında olur. Kalça hareketi ile hissedilen ağrı şiddetlenir. Kalçada sinir sıkışmasıyla oluşan ağrı bele kadar uzanabilir. Fakat en fazla alt belde, kalçadan topuğa kadar uzanan ağrıyla ve uyuşma ile kendini gösterir.

   Sinir sıkışması sonucunda oluşan ağrılar kalça etrafında olan başka ağrılarla karıştırılabilir. Daha çok belden kalçaya doğru ağrı yapan bel kayması, bel eğriliği gibi sorunlarda bu karışıklık olabilir. Ayrıca kalça kireçlenmesi, kalça tendinitlerde meydana gelen diğer sinir sıkışmaları da siyatik ağrısıyla karışabilir.

   Kalçada sinir sıkışması teşhisi

   Bu rahatsızlığın teşhisinde hastanın tarif ettiği ağrının önemi büyüktür. Ağrı kalçadan başlayarak, topuğa kadar uzanıyorsa, karıncalanma ve uyuşma hissediyorsa, teşhis daha kolay olur. Bu arada kasların durumu da değerlendirilmelidir. Kalçada sinir sıkışması olduğunda, bu siyatik sinirden beslenen kaslardaki güçsüzlük te dikkat çekicidir. Ayrıca aşil refleksi denilen bazı reflekslerde de azalma olur. Bu nedenle hastanın bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekir. Kesin tanı için, hastaya BT ve MR gibi tetkiklerinde yapılması gerekir.

   Kalçada sinir sıkışması en fazla kimleri etkiler

   Bu sorun kadın ve erkeklerde eşit derecede etkili olabilir. Kadınlarda sadece gebelikten sonra fazla kilo alınması nedeniyle bel mekanizmasındaki öne kayma sonucunda daha fazla etkili olabilir. Genç yaştaki kişilerde ise, ağır kaldırma, beli dengesizce kullanma gibi durumlarda, yaşlı kişilerde ise, eklem kireçlenmesi, dejeneratif olaylar sonucunda kalçada sinir sıkışması olabilir. Bu her yaştan kişinin risk altında olduğunu söylememize yeter.

   Kalçada sinir sıkışması tedavisi

   Sinir sıkışması yeni olduysa, sadece ağrı yakınması varsa, henüz kas güçsüzlüğü olmadıysa, hastaya ilaç tedavisi yapılır. B vitamini ilaçları, ağrı kesiciler, antienflamatuvar ilaçlar hastadaki ağrı ve ödemi geçirmezse, fizik tedavi uygulanır. Kas güçsüzlüğü oluşursa, özel cihazlarla kas gücü arttırılabilir. Bunlar kalçada sinir sıkışması sorununu tedavi edecektir.

   ]]>
   Total Kalça Protezi https://www.kalca.gen.tr/total-kalca-protezi.html Fri, 23 Nov 2018 23:05:24 +0000 Total Kalça ProteziKalça, vücudumuzun alt yarısı ile üst yarısını bağlayan bir oluşumdur. Kalça, kalça eklemi ve etrafındaki kemiklerden oluşur. Kalça eklemi, vücudun üst yarısının bütün ağırlığ Total Kalça Protezi
   Kalça, vücudumuzun alt yarısı ile üst yarısını bağlayan bir oluşumdur. Kalça, kalça eklemi ve etrafındaki kemiklerden oluşur. Kalça eklemi, vücudun üst yarısının bütün ağırlığını taşımakla görevlidir. Bu yüzden hasarlanmaya çok açıktır ve tedavisi de bir o kadar acildir.
   Total Kalça Protezi
   Kalça eklemi, femur ve acetabulumdan oluşmaktadır. Femur başı, halk arasında uyluk kemiği başı olarak adlandırılır. Acetabulum ise halk arasında leğen kemiği olarak adlandırılan kemiğin bir bölgesidir. Acetabulum ve femur başı birbiri ile büyük bir uyum içindedir. Bu uyum bozulduğu zaman sorunlar başlar. Bu uyumu bozan şeyler yaşlılarda kireçlenme, gençlerde ise travmadır. Bu iki durumun da tedavisi farklıdır. Total kalça protezi,  daha çok yaşlıların tedavisinde kullanılmakta olan bir yöntemdir.

   Yaşlılarda kireçlenmeye bağlı eklemin yapısı bozulmaya başlar. Femur başı ve acetabulum birbirine uyumsuz bir hal alır. Bu durumun sonucunda kalça eklemi yükü dengeli taşıyamaz. Çok şiddetli ağrılar meydana gelir ve hastanın yaşam kalitesini oldukça etkiler. Doktorlar birçok durumu göz önünde bulundurarak ameliyat kararı alırlar. Bu durumlar; hastanın yaşam süresi, hastanın mesleği, hastanın genel durumu ve benzeri gibi şeylerdir.

   Total kalça protezinin yararları; hastayı ağrıdan kurtarır, daha rahat hareket etmesini sağlar, vücudun yükünü taşıyabilir. Yararlarının yanında dezavantajları da vardır. Sonuç olarak vücuda yabancı olan bir madde girmiştir ve bunun belirli bir ömrü vardır. On yıl kadar dayanabilir. Hastalar genelde yaşlıdır ve bu yüzden ameliyat risk taşır. Ayrıca her ameliyatta olan enfeksiyon riski de burada bulunmaktadır. Ancak kemik ve eklemlerdeki enfeksiyonların iyileşmesi oldukça güçtür. Ameliyattan sonra hastalar uzun süre şişlikten ve ağrıdan şikayetçidirler. Zamanla bu şikayetler azalma gösterir.
   ]]>
   Kalça Silikonu https://www.kalca.gen.tr/kalca-silikonu.html Sat, 24 Nov 2018 05:47:39 +0000 Kalça Silikonu; Kalça çevresi insan vücudunda spor ile veya diyet ile zor şekil değiştiren bir çevredir. Kalça çevrelerinde genişleme, yükselme ve biçimlenme isteyen hastalar için birden fazla kalça silikonu seçene Kalça Silikonu; Kalça çevresi insan vücudunda spor ile veya diyet ile zor şekil değiştiren bir çevredir. Kalça çevrelerinde genişleme, yükselme ve biçimlenme isteyen hastalar için birden fazla kalça silikonu seçeneği yer almaktadır. Kullanılacak olan doğru kalça silikonu hasta isteklerine ve genel vücut hatlarına göre belirlenmektedir. Kalça silikonları sıvı ile dolu olan meme silikonlarından değişik olarak fazla yumuşak katı silikon. Çoğunlukla sağlık durumu iyi olan her hasta ameliyat için uygun olan kişilerdir.

   Kalça Silikonu

   Ameliyat ve iyileşme zamanı, kuyruk sokumu üstünden yapılacak olan birer kesi ile her iki kalçaya silikonlar konulur ve en iyi estetik görünüm için mümkün olan en doğal netice gözetilir. Kalçalar yürüme, oturma ve benzeri olan durumlarda ihtiyaç duyulan çevreler olduğundan dolayı hastalar ameliyat bitiminde, iyileşme zamanında öbür bir çok kozmetik ameliyata nazaran daha çok acı hissedebilir. Ağrı kesiciler bir hafta kadar acıyı dindirmek için kullanılabilir. Daha sonrasında hasta daha rahat bir biçimde hareket edebilecektir.

   Genellikle çok az şişlik ve morluk meydana gelir, böylece ameliyat neticesinde kısa zaman sonrasında gözükebilir. Çoğunlukla bir ay sonrasında bütün fiziksel aktivitelere geri dönülebilir. Ameliyatın enfeksiyon, kanama, sinir ve kas dokularında hasar, kayma ve asimetri gibi olasılıklar yer almaktadır. Hasta genel anestezide bulunurken kalça iç bölümünde 5 ve 8 santim arası genişlikte bir kesi açılır. Bu kesi içinden kalça kası yükseltilir ve silikonun yerleştirilebileceği kadar genişlikte olan bir cep açılır. Bu cebe silikon konulur ve aynı olay öbür kalça için de tekrarlanır. 

   İşlem neticesinde her iki bölge de simetriler ve doğal bir görünüm için dikkatli bir şekilde incelenir. Kendiliğinden açılan dikişlerle kesiler kapatılır ve bandajlar konulur. Hasta iki saat kadar devam eden ameliyat ile beraber bir saat kadar dinlenmesinin ardından evine gidebilir. Hasta ilk bir kaç gün fazla rahat olmayacaktır. Bu zaman zarfında hastanın yanında duracak birisinin bulunması oldukça önemlidir. Hastanın ameliyat neticesinde yeni bir şekle uyum sağlaması ve vücudunun bir parçası gibi hissetmesi 6 yada 7 ay kadar sürebilir.

   Ameliyat öncesi öğrenilmesi gerekenler ise, ameliyat olmaya karar verilmesinin ardından doğru olan doktoru seçmek oldukça önemlidir. Her cerrah bu ameliyatı yapamaz ve oldukça az doktor bu ameliyatı sık bir şekilde yapmaktadır. Kalça büyütme ameliyatının zorluğu, kalça çevresi bütün gün boyunca oturma, yürüme, koşma ve benzeri aktiviteler esnasında yoğun stres altında kalmaktadır. Silikonların günde kaç kere bütün vücut ağırlığına dayanmak zorunda kaldığını düşünmek konunun önemini anlamaya oldukça yardımcı olacaktır. Kalça silikonların da kayma, yer değiştirme olasılığı öbür bütün silikon ameliyatlarına nazaran daha çoktur.

   Diğer önemli olan bir mevzuda da ameliyat neticesinde neler beklendiğidir. Kalça silikonları söylendiği gibi katı silikon dur ve çoğu olayda vücuda konulmadan önce cerrah tarafından biçimlendirilmelidir. Doktorun sanatsal yeteneği oldukça önem kazanmaktadır. Belki de en önemli mevzularda birisi de enfeksiyon riskidir. Kalça çevresinde enfeksiyon riski vücudun öbür çevrelerine nazaran daha yüksektir. Doktorunuzun tecrübesi ciddi önem kazanmaktadır çünkü enfeksiyon durumunda silikonların acil bir operasyonla çıkarılması gerekebilir ve bunun neticesinde uzun zaman ciddi olan ağrılar yaşamanız söz konusu olabilir. Tekrar yapılan ameliyatlar biçim bozuklukları, yara izleri ve öbür komplikasyonlara sebep olabilir.

   ]]>
   Sağ Kalça Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/sag-kalca-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 12:07:31 +0000 Sağ Kalça Ağrısı, Kalça ağrıları sık görülen ve farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen ağrılardır. Ağrının tam olarak nerede olduğunun tespit edilmesi ağrının kaynağı konusunda bir
   Sağ Kalça Ağrısı, Kalça ağrıları sık görülen ve farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen ağrılardır. Ağrının tam olarak nerede olduğunun tespit edilmesi ağrının kaynağı konusunda bir ip ucu olabilir. Kalça bölgesindeki ağrılar kalça eklemine ait hastalıklara bağlı olabileceği gibi kalça etrafındaki kas, tendon  gibi yumuşak doku olaylarına da bağlı olabilir. Kimi zaman kalça dışında bel ya da diz eklemi bölgelerinden diğer bölgelere geçen ağrılar da kalçada hissedilebilir.

   Kalça eklemi vücudun en büyük eklemidir. Bu eklemi kullanırken yani yürürken ya da koşarken kıkırdak kemiğin yuva içinde sürtünmesini engeller. Yaşı ilerleyen kişilerde veya eklemlerin aşırı kullanımıyla kıkırdak dokusu zarar görebilir bu da beraberinde kas ya da tendon gibi dokulara zarar verebilir. Özellikle kemik erimesi olan kişilerde büyük veya küçük yaralanmalardan dolayı kalça kemiğinde kırık veya çatlaklar meydana gelebilir. Bütün bunlar kalçada ağrıya neden olabilir.

   Sağ Kalça Ağrısı
   Kalça bölgesinde ağrıya neden olan en sık olaylar,
   •  Romatizma hastalıkları, İltihaplı veya kireçlenmeye bağlı eklem hastalıkları kalçaları tutarak bu bölgede ağrı ve hareketlerde kısıtlılık yaratabilir. 
   •  Kalça kırıkları, özellikle yaşlı insanlarda kemikte kırılganlığın arttığı durumlarda düşme, çarpma sonrasında kalça kırıkları gelişebilir. Kalça ağrısı ile  birlikte hareket kısıtlılığı da görülür.
   •  Kas ve tendonları koruyan içi sıvı dolu olan yastıkçıkların zorlanması ya da aşırı kullanımı sonucu hasar meydana gelebilir ve kalça ağrısına yol açabilir. Ağrı özellikle merdiven inip çıkarken belirginleşir.
   •  Kemik ve kasları birbirine bağlayan tendonlarda, fazla kullanma sonucu veya travma sonucu hasar oluşabilir. Bu da kalçada ağrı ile sonuçlanır.
   •  Kaslarda zorlanma, travma sonucu ağrı ve spazmın meydana gelmesi.
   •  Kanser türleri, kalça kemiğine ait veya metastazlar şeklinde ki tutulum da kalça ağrısına neden olur. Ağrı özelikle geceleri belirginleşir ya da kırıklara neden olabilir.
   •  Kalça kemiğinde kan akımının bozulması sebebiyle kemik hücrelerindeki ölüm sonucu kalça ağrıları oluşabilir. Doğuştan kalça çıkığı, uzun süreli kortizon kullanmak gibi farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bu durum da kalçada ağrı yapar.
   •  Enfeksiyonlar, kalça eklemi veya etrafındaki yumuşak dokuların enfeksiyon kapması ve beraberinde ateş, beyaz küre sayısında artma olabilir. 
   Kalça ağrısının teşhisi;

   Kalça ağrısı, sık görülen bir şikayettir ve tanıyı koymak ise zordur. Bunun sebebi hastalar tarafından farklı şeylerin kalça ağrısı olarak belirtilmesidir. Bundan dolayı kalça ağrısı olan hastayı değerlendiren hekim öncelikle fizik muayene bulguları ile ağrının fiziksel kaynağını bulmalı sonrasında ağrıdan sorumlu durumu teşhis etmelidir. Ağrıyı arttıran veya azaltan faktörlerin sorgulanması gerekir. Kasık ağrısı veya kalçada hareketlerinde kısıtlılık olan, uzamış steroid tedavisi öyküsü olan hastada femur başı avasküler nekrozu akla gelmesi gereken bir hastalıktır. Özellikle kadınlarda geceleri artış gösteren pelvik kuşak ağrısı ise intrapelvik hastalıkları getirmelidir.

   Kalça ağrısının tedavisi;

   Sağ kalça ağrısının sebebi bulunduktan sonra tanıya uygun olan tedaviler yapılır. Kalça ağrısı olan hastaların bir Fizik Tedavi, Rehabilitasyon uzmanına başvurması gerekir. Hasta kilolu ise öncelikle kilo vermesi sağlanmalıdır. Kireçlenme durumlarında ağrı kesiciler, steroid olmayan ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Kalça ağrılarında lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yöntemlerinden faydalanılır. Baston gibi yardımcı aletler ekleme binen yükü azaltmak için ve dengeyi sağlamak için kullanılabilir. Egzersiz hareketler en az fizik tedavi ve ilaç tedavisi kadar etkilidir. Egzersizler sadece tedavi edici değil aynı zamanda ağrının meydana gelme sıklığını da azaltır. .
   ]]> Kalça Çıkığı https://www.kalca.gen.tr/kalca-cikigi.html Sun, 25 Nov 2018 03:40:23 +0000 Kalça çıkığı, kalça ekleminin stabilitesinin bozulmasıdır. Kalça eklemi, acetabulum ve femur başından meydana gelmektedir. Femur başı, halk arasında uyluk kemiği başı olarak adlandırılır. Acetabulum ise halk Kalça çıkığı, kalça ekleminin stabilitesinin bozulmasıdır. Kalça eklemi, acetabulum ve femur başından meydana gelmektedir. Femur başı, halk arasında uyluk kemiği başı olarak adlandırılır. Acetabulum ise halk arasında leğen kemiği olarak adlandırılan kemiğin bir bölgesidir. Acetabulum, adeta bir oyuk gibidir ve femur başı buraya oturur. Kalça çıkıkları, doğuştan olabileceği gibi travmaya bağlı olarak da oluşabilir.

   Kalça Çıkığı
   Kalça çıkıkları hangi durumlarda olur
   • Genetik geçiş ile
   • Doğum sırasında bebeğin ayak kısmından gelmesi
   • Doğum sırasında bebeğin makat kısmından gelmesi
   • Travmaya bağlı
   Kalça çıkıklarında neler yapılır
   Travmaya bağlı kalça çıkıklarında, hasta büyük bir travma almış olmalıdır. Çünkü kalça kolay kolay çıkabilen bir eklem değildir. Genelde kişinin bacak bacak üstüne atmış şekilde otururken önden darbe alması ile oluşur. Tedavide ilk olarak kapalı redüksiyon denenir. Bu en fazla iki kez denenmelidir. İlk ikisi başarılı olmadıysa hasta ameliyata alınmalıdır.

   Doğuştan kalça çıkığına yaklaşım çok farklıdır. Genelde bu çıkıkların nedeni; gelişimsel kalça displazisidir. Gelişimsel kalça displazisi, ilk altı ayda yakalanırsa pavlik bandaj ile tedavi edilir. İlk altı aydan sonra geldiyse, genel anestezi altında kapalı redüksiyon denenebilir. On sekizinci aydan sonra geldiyse artık ameliyat gereklidir.
   ]]>
   Kalça Protez Ameliyatı https://www.kalca.gen.tr/kalca-protez-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 18:37:04 +0000 Kalça protez ameliyatı, 30 yılı aşkın bir zamandır kalça ameliyatı üzerinde büyük başarı sağlanmaktadır. Artrit ve kalça ağrısı gibi nedenlerden dolayı yıl içinde milyonlarca kalça protez ameliyat Kalça protez ameliyatı, 30 yılı aşkın bir zamandır kalça ameliyatı üzerinde büyük başarı sağlanmaktadır. Artrit ve kalça ağrısı gibi nedenlerden dolayı yıl içinde milyonlarca kalça protez ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Hastalar ameliyat sayesinde hem ağrılarından kurtulabilmekte hem de hareket kabiliyetlerine tekrar kavuşabilmektedir. Tıpta teknolojik olanakların her geçen gün gelişmesi sayesinde yapılan ameliyatlar daha başarılı sonuçlanmaktadır. Kalça protez ameliyatı sonrası hasta için komplikasyon gelişme olasılığı oldukça düşüktür. Kalça enfeksiyonu oluşma ihtimali %1 oranındadır. Kalp krizi ve inme gibi komplikasyonların gelişme olasılığı ise daha zayıftır. Hastanın kronik hastalıkları varsa kalça protez ameliyatında komplikasyon gelişme olasılığı daha yüksektir.

   Kalça Protez Ameliyatı

   Tıpta uygulanan en ufak cerrahi işlemin faydası olduğu gibi bazı riskleri de vardır. Cerrahiden sonra ortaya çıkabilecek sonuçlar tamamen kişinin sağlık durumu ile alakalıdır. Ameliyattan sonra toparlanmak da yine kişinin iradesi ile alakalı olarak farklı zamanlara yayılabilir. Kalça protez ameliyatın ne kadar sürede tamamlanacağı bazı faktörlere bağlı olarak değişir. Doktor ameliyat hakkında hastayı yeteri kadar bilgilendirerek ameliyata o şekilde başlar.

   Kalça Protezi Ameliyatı Komplikasyonları

   Aşağıda sıralayacağımız tepki ve komplikasyonlar ameliyat anında ya da ameliyattan sonra ortaya çıkabilir.

   Kan Pıhtısı: Bacak damarlarında meydana gelen kan pıhtıları kalça protezi ameliyatında görülebilecek komplikasyonlar arasında yer alır. Doktor bu durumu kontrol etmek için önleyici tedbirler alabilir. Bu gibi olasılıklarda düzenli olarak bacakların yukarı doğru kaldırılması, varis çorapları, bacakları geliştirecek egzersizler, kan inceltici ilaçlar ve hafif tempoda yürüyüşler doktor tarafından önerilebilir.

   İmplant Çıkığı Ve Bacak Uzunluğu Farkı: Kalça protez ameliyatlarında en bilindik komplikasyonlardan biri implantın gevşemesi, çıkması ya da bacak uzunluğundaki ufak farklılıklardır. Doktor yine hastasını bu tür olasılıklar ile alakalı olarak bilgilendirir.

   Enfeksiyon: Kalça protezi ameliyatında da her cerrahide görülebilecek komplikasyonlardan biri de enfeksiyondur. Yapılan bir araştırmaya göre iki yıl boyunca uygulanan cerrahilerde sadece %1.0 enfeksiyon görülmektedir. Oluşan enfeksiyon eğer operasyondan belli bir süre sonra gelişmişse bu durum diş operasyonu, idrar yolu, cilt ya da tırnak enfeksiyonları sırasında kana karışan bakteriler nedeniyle oluşum göstermektedir.Çok sık rastlanmasa da bu tür bir enfeksiyon iyileşme sürecini uzatabilir. Diş ile alakalı operasyon geçirecek olan kişiler doktor ile görüşerek operasyondan önce antibiyotik tedavisine başlayarak oluşabilecek riski en aza indirebilir. Aynı şey diğer operasyonlar için de geçerlidir.

   Osteoliz: Vücut kalça protezine tepki vererek, protezin yakınındaki kemiklerde kırılma yaşanabilir.

   İmplant Kırığı: Kalça protezi ameliyatı sonrasında implant kırığı yaşandığı gözlemlenmiştir. Bunun nedenleri ise;

   • Fazla kilo
   • Fiziksel olarak aşırı aktif hastalar
   • İmplantlarda kırık riskini en aza indirmek için doktorun vereceği tıbbi tavsiyeler dikkate alınmalı ve gereksiz fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır.
   • Kalça Protezi Ameliyatı Nedeniyle Gelişebilecek Diğer Riskler
   • Kalça takılan protezin belli bir süre sonra yenilenmesi ya da çıkarılması gerekebilir.
   • Çok nadir durumlarda hastada metal alerjisi gibi reaksiyonlar görülebilir.
   • İmlanta ait parçalar doğru konumlanmazsa protez yerinden oynayabilir.

   Kalça Protezi Ameliyatı İçin Hangi Durumlar Uygun Değildir

   • Geçirilmiş bir enfeksiyon hikayesi varsa
   • Yeteri kadar kemik yoksa ya da bulunan kemikler kalçayı destekleyecek kadar kuvvetli değilse
   • Kal]]> Kalça Kemiği Kırığı https://www.kalca.gen.tr/kalca-kemigi-kirigi.html Mon, 26 Nov 2018 01:46:25 +0000 Kalça kemiği kırığı, günümüzde de oldukça yaygın olarak meydana gelen ve çok ciddi sorunlara neden olan bir durumdur. İnsanlar yapıları nedeni ile genellikle düşme durumlarında ya da daha farklı kazalarda ilk olarak Kalça kemiği kırığı, günümüzde de oldukça yaygın olarak meydana gelen ve çok ciddi sorunlara neden olan bir durumdur. İnsanlar yapıları nedeni ile genellikle düşme durumlarında ya da daha farklı kazalarda ilk olarak kalçadan darbe alırlar. Bu durumlarda kalça kemikleri, çok büyük hasar alabilir. Kalça kemiği kırıkları, en çok eski zamanlarda görülmüştür. Aslında bu durumun en büyük nedeni, eski zamanlarda iş gücünün daha çok insan eline dayanmasıdır. Durum böyle olunca, meydana gelen iş kazaları nedeni ile insanlarda kalça kemiği kırığı ortaya çıkar. Kalça kemiği kırıkları insanlarda direk olarak hareketin kısıtlanmasına neden olur. Özellikle kırığın kalçada olması nedeni ile kişinin yatma şekli çok önemlidir. Çünkü kalçasında kırık olan kişiler tedavi süreci boyunca doğru bir şekilde oturamaz. Bu durumda kişinin kalça kemiği tam olarak kaynayana kadar oturması çok sakıncalıdır. Tedavi süreci ise kırığa bağlı olarak değişse de genel olarak altı ay kadar sürer. Yani kişi çok uzun süreler boyunca oturma eylemini gerçekleştiremez. Kalça kemiği kırıkları aslında, farklı kemikler üzerinde görülür. Bu kemiklerin çok önemli kemikler olmasına bağlı olarak meydana gelen en küçük kemiklerde bile sorun oldukça büyüyebilir. Bu nedenle meydana gelen kalça kemiği kırığı sorunlarında kesinlikle kişinin hareket edilmemesi gerekir. Aksi durumda kişinin kalça bölgesinde meydana gelen bu sorun çok daha farklı doku yaralanmasına neden olabilir. 

    Kalça Kemiği Kırığı
    Top bir eklem şeklinde olan kalça kemiği; uyluk kemiği, femur başı olmak üzere iki farklı kemik türünden oluşur. İnsanlarda meydana gelen kazalar ya da darbeler nedeni ile ilk olarak bu kemikler etkilenir. Bu kemiklerden herhangi birinin kırık olacak şekilde hasar görmesi durumunda direk olarak kalça kemiği kırığı olarak değerlendirilir. Tıbbi olarak kalça kemiği kırığı başta olmak üzere eklem bölgelerinde meydana gelen sorunlar son derece zor tedavi yöntemleri ile tedavi edilir. Tedavisi böylesine zor olan kemiklerin üzerinde yapılan iyileştirme çalışmaları da bir o kadar uzun zaman alır. Bu nedenle kalça kemiği kırığı sorunu olan insanların çok uzun süreler istirahat etmelidir. Kalça kemiği kırığı, daha çok evde düşme sonucu meydana gelen kırıklar, buzlu zeminde düşme sorunları, trafik kazaları olmak üzere bu gibi problemlerden dolayı meydana gelen sorunlardır. Bu durum kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülen bir problemdir. Çünkü kadınlarda bulunan kemik yapısı vücudun tüm bölgesinde erkeklere göre çok daha hassas ve ince bir yapıdadır. Bu durumun yanı sıra kalça kemiği kırığı çocuklarda da şakalaşma ya da benzer durumlardan dolayı çok görülür. Aslında bu sorunun kadınlar kadar çocuklarda da çok fazla görülmesinin nedeni aynıdır. Yani çocuklarda da kemik yapısının güçsüz olması durumunda bu gibi kalça kemiği kırıkları meydana gelir.

    Tedavisi:

    Kalça kemiği kırıklarında bazı hastalarda kırığın şiddetine bağlı olarak bazı tedaviler gerekir. Bu tedaviler yapılmadığında ise çok büyük doku zarar görmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Öncelikle kalçadaki kemik kırığı bir çivi yardımı ile tıbbi olarak tespit edilir. Daha sonra ise kalça protezi ile tedaviler yapılır. Bu sorun geç hastalarda kemik kalitesinin çok daha iyi olması nedeni ile tedaviler çok büyük etkiler yapar. Bu durumun yanı sıra bazı insanlarda da kalça kemiği kırığı sorununun giderilmesi için kişide platin uygulaması ile sorunlar giderilmeye çalışılır. Bu uygulama birçok kişide olumlu sonuçlara neden olsa bile bazı insanlarda sorunun düzelmesi için çok bir fayda sağlamaz. 
    ]]>
    Kalça Yağları Nasıl Eritilir https://www.kalca.gen.tr/kalca-yaglari-nasil-eritilir.html Mon, 26 Nov 2018 13:01:21 +0000 Kalça Yağları Nasıl Eritilir, Kalça yağlarını eritmek,  en zor ve uzun zaman isteyen bir uğraştır. Pek çok kadın kalça kısmının büyük olmasından ve basenlerden dolayı giyemedikleri kıyafetlerden, vücudunun şe Kalça Yağları Nasıl Eritilir, Kalça yağlarını eritmek,  en zor ve uzun zaman isteyen bir uğraştır. Pek çok kadın kalça kısmının büyük olmasından ve basenlerden dolayı giyemedikleri kıyafetlerden, vücudunun şeklinin kötü görünümünden rahatsız olmaktadır. Bu nedenle bu yazımızda sizlere kalça yağlarının nasıl eritildiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamaya çalışacağınız. Bunun için ilk adım karardır. Karar almış olmanız bu konuda başarılı olacağınız anlamına gelmez kalça yağlarınızdan kurtulmak için uzun zaman ayırıp, gereken özeni göstereceğinizden emin olmalı, aldığınız kararın kısa bir dönemi değil neredeyse tüm hayatınızı kapsayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Kalça yağları eridikten sonra bile sizler egzersiz ve beslenme konusunda yine dikkatli olmalısınız. Kararınız kesin ise şimdi neler yapmanız gerektiğine bir bakalım: 

    Kalça Yağları Nasıl Eritilir
    Öncelikle sağlıklı beslenmeli yeterli ve dengeli beslenmeye alışmalısınız. Hayatınızdan kola, cips, bol yağlı, bol tuzlu, baharatlı yiyecekleri çıkarmalı bunlar yerine bolca sebze, protein yemelisiniz. Elbette diğer yiyecekleri de tüketmelisiniz. Fakat her şeyden yeteri kadar yemeli ve mümkün oldukça et ürünlerini yağı değil de haşlama olarak tercih etmelisiniz. Ayrıca öğün atlayarak kendinizi aç bırakmak yerine porsiyonları küçültmelisiniz. En önemli şey ise su içme alışkanlığıdır. Hayatınızın her anında bir şişe su yanınızda olmalı sık sık su içmelisiniz. 

    Bunlardan sonra spor ise sizin için en önemli kilo verme yoludur. Spor salonlarına tonlarca para vermek yerine öncelikle bedeninizi iyi tanımalı, gerekirse bir doktor kontrolünden geçerek rahatsızlıklarınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Spora ise öncelikle yürüyüşle başlayabilirsiniz. Özellikle tepeye doğru çıkmak ve yokuş yukarı yürümek kalça bölümünün çalışmasına neden olur. Bu sayede kilo verebilirsiniz. Yürüyüş diğer vücut organları için de faydalıdır. aynı zamanda açık havada yürüyüş yapmak ve bol oksijen almak güne zinde başlamanıza destek olur. 

    Merdiven kullanmayı ihmal etmeyin. Her yerde asansörle kolayca gidileceği yere ulaşmak kolay gelse de siz bundan sonra merdivenleri kullanın. Böylece step dediğimiz hareketleri günlük hayatta farkında olmadan gerçekleştirmiş olursunuz. Bunun için tempolu bir şekilde çıkmak en idealidir. 

    Evde bir müzik eşliğinde ellerinizin iç kısmı yere bakacak şekilde avuç içlerinden yere sabitleyin.  Ardından dizlerinizi de bükerek yere dik bir şekilde koyun vücudunuz doksan derecelik bir şekil alacaktır. Tıpkı emekleyen bir bebek gibi olacak. Burada baş karşıya bakacak bel dik ve bacaklar tam doksan derece olacak. Ardından sol bacağınızı dümdüz olacak şekilde geriye doğru gerin. İyice gerin ve kalçanızı sıkın. İçinizden ona kadar sayın ve geri eski pozisyonu alın. Tekrar aynı işlemi sağ bacakla da uygulayın ve bunu her sabah on beş dakika kadar yapın. Sonrasında ayağa kalkın ve yürüyüşe çıkın. 

    Bu söylediklerimle günlük yaşamınızı aksatmadan bir yandan kilo verip diğer yandan da sağlığınız için faydalı bir yol seçmiş olursunuz. Oldukça basit ve masrafsız olan bu yöntemle kalçalarınızdaki yağların erimeye başladığını göreceksiniz. Azimli olun ve asla pes etmeyin. Güzel ve fit bir vücuda sahip olmak sizi motive edecektir. 
    ]]>
    Hamilelikte Kalça Ağrısı https://www.kalca.gen.tr/hamilelikte-kalca-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 03:14:29 +0000 Hamilelikte kalça ağrısı, Anne adaylarında, hamilelikte görülen çok sık görülen bir rahatsızlıklardan biridir. Her anne adayının böyle bir sorunla karşılaşma olasılığı çok yüksektir. Özellikle hamileliğin son dö Hamilelikte kalça ağrısı, Anne adaylarında, hamilelikte görülen çok sık görülen bir rahatsızlıklardan biridir. Her anne adayının böyle bir sorunla karşılaşma olasılığı çok yüksektir. Özellikle hamileliğin son dört ayında bu kalça ağrıları çok artmakta, bazen çekilmez duruma düşürmektedir. Gebelikte kalça ağrılarının anlamı, vücudunuzun kendisini doğuma hazırladığının bir göstergesi olarak görülmektedir. Bundan dolayı da hamilelikte kalça ağrıları en çok bebeğe yakın olan kalça tarafında meydana gelmektedir. Hamilelikte çok sık olarak karşılaşılan kalça ağrıları, doğumdan sonra kendiliğinden geçmektedir.

    Hamilelik boyunca, anne adayında vücudunda doğal olarak bir takım değişmeler gözükmektedir. Anne adayının hem fiziksek olarak hemde psikolojik olarak değişmeler, hamilelik süresince devam etmektedir. İşte bu değişiklerden birisi de bağ dokularını hem yumuşamasını hem de rahatlamasını sağlayan bir tür hormonlar vücutta daha da artar. Bundan dolayı da pelvis kemikleri ve eklemleriniz arasında bulunan bağlar kendisini esnetmeye başlar. Bu kemiklerin bu şekilde, doğumun daha rahat olmasını ve bebeğin kolay bir halde dünyaya gelmesini sağlayacak şekilde kemiklerin daha da elastik olması sağlanır. İşte bu nedenle de anne adayının yatış ve oturuş pozisyonu ile alakalı bir takım bel ve kalça ağrıları olmaya başlar. Bununla birlikte anne rahimdeki ağırlığında bu yüke binmesi ile birlikte ağrılar zamanla artar.

    Hamilelikte Kalça Ağrısı

    Hamilelikte kalça ağrılarının bir diğer sebebi de, kalça bölgesine uygulanan siyatik bir baskı neticesinde de ağrılar oluşmaktadır. Anne adayında iki siyatik sinir, bel kısmından ayaklara doğru uzamaktadır. Anne rahmin hacminin genişlemesi ile doğal olarak bu sinirler baskı yapmaya başlar. Bu baskı ile uyarılan ve tepki veren sinirler kalçada sancı, uyuşma ve karıncalanma hissetmeye başlarlar. Hissedilen bu sancı, ağrı, karıncalanma ve uyuşmaya tıp dilinde assiatisya adı verilmektedir. Doğum zamanı yaklaştıkça bebeğin, anne rahimdeki duruş pozisyonları da değişmeye başlamaktadır. Bebeğin rahimde yapacağı pozisyon değiştirmeleri de aynı şekilde kalça ağrılarını daha da artırıcı etki yapacaktır. Hamilelik dönemince ve hatta son zamanlarında bu tür ağrıların yani, assiatisya görülmesi çok normal durum olarak karşılanmaktadır. Ancak çok çok anormal bir durum ile karşı karşı olduğunuz zaman doktorunuza başvurmalısınız. Hamilelikte kalça ağrısına neden olan sıkıntılardan birisi de gebeliğin 3, ayında ve 6. ayında görülen bağ sancıları etki yapmaktadır. Bağ sancıları kalça da yada kasık ta keskin sancılara neden olmakta ve ani bir hareket yapıldığı zaman yada duruşunuzda ki değişiklikler ile bu ağrılar yine kendisini göstermektedir.

    ]]>
    Kalça Artroskopisi https://www.kalca.gen.tr/kalca-artroskopisi.html Tue, 27 Nov 2018 04:31:32 +0000 Kalça artroskopisi, son yıllarda önemli gelişmeler göstermiş cerrahi tedavi yöntemidir. Daha önceden beri dirsek, ayak bileği gibi farklı eklemlerde başarıyla uygulanan bu yöntem, kalça hastalıkları için yaygın şekilde kulla Kalça artroskopisi, son yıllarda önemli gelişmeler göstermiş cerrahi tedavi yöntemidir. Daha önceden beri dirsek, ayak bileği gibi farklı eklemlerde başarıyla uygulanan bu yöntem, kalça hastalıkları için yaygın şekilde kullanılmazdı. Fakat yeni cerrahi aletlerin geliştirilmesiyle, deneyimlerin artması sonucunda artroskopi sayesinde tedavi edilebilen kalça hastalıklarının olduğu belirlenmiş ve bu alanda da kullanılan bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

    Kalça artroskopisi nasıl yapılmaktadır 

    Kalça artroskopisi açılan 1,5-2 cm lik kesilerin içinden 5 mm çaplı kamerayla kalça eklemi içine girilerek görüntülenmekte, eklemle ilgili rahatsızlığın tedavisini yapmaktadır. Normalde diğer eklemlere göre kalça ekleminin daha derin bir yerde olması, kullanılan aletlerin buraya yerleştirilmesi, hareket alanının fazla olmaması gibi etkenler artroskopiyi zorlaştırmaktadır. Genel anestezi ile yapılan bu tedavide traksiyon masası denilen düzenekle kalça eklemi gerdirilmekte ve eklem boşluğu genişletilmektedir. Bu şekilde daha rahat bir çalışma yapılmaktadır. Portal denilen kesilerden kamera ve motorize aletler konur, eklem hastalığının tedavisi yapılır. 

    Önce pompayla cerrahi alana sıvı verilir ve yıkanır. Bu görüntü sağladığı gibi, buradan doku ve kan parçacıklarını uzaklaştırır. Ardından traksiyon bitirilir ve kalça ekleminin etrafı, femur baş boyun kısmındaki hastalara müdahale edilir. Bu yapılırken özel üretilmiş, sağlam uzun el aletleri, kesiciler, motorlu traşlayıcı, sıkılaştırıcı, elektrotermal kesici gibi aletler kullanılmaktadır. Ayrıca dokuların kemiğe tutturulması için dikiş kancaları da kullanılır. Skopi yardımıyla radyolojik kontroller yapılır. Yapılan cerrahi işlem yaklaşık 40 dakikayla 2 saat arasında sürebilir.

    Kalça Artroskopisi
    Yapılan ameliyattan sonra hastanın bir gece hastanede kalması gerekir. Hastalar çoğunlukla 2-3 hafta koltuk değneğinden destek alırlar. Bu süre kıkırdak yenileme yapıldıysa, 6-8 haftayı bulabilir. Hastaların bu sürede bacağına yük vermemesi gerekir. Erken dönemde fizik tedaviye başlanır. Bu operasyonun başarısı için çok önemlidir.

    Kalça artroskopisi ile tedavi edilebilen hastalıklar

    Bu hastalıkların arasında en önemlisi femoro asetabuler sıkışma hastalığıdır. Kemik yapıda doğuştan itibaren küçük değişiklikler olan, kalçada ağrıyla, kıkırdak hasarıyla başlayarak, protez gereksinimi duyulan şiddetli kireçlenmeye kadar giden bu rahatsızlık, artroskopi ile tedavi edilebilir. Yuvası aşırı derin olan kalça ekleminde ya da femur baş boyun alanının yuvarlaklığının bozulması ve tümsekleşmesi nedeniyle oluşan değişimlerin kalça ekleminde zamanla hasar yaptığı son yıllarda belirlenmiştir. Daha önceden büyük kesilerle, kalça eklemini yuvadan çıkararak yapılan operasyonlar artroskopik cerrahi ile daha kolay yapılmaktadır. Bunun dışında çeşitli kalça eklemi rahatsızlığı da bu yöntemle tedavi edilebilir. Bunların içinde eklemle ilgili enfeksiyonların boşaltılması, eklemden biyopsi alma, eklem içindeki serbest cisimlerin çıkarılması, kıkırdak yenileme gibi işlemler bulunmaktadır. Bu tedaviyle kalça eklemindeki yırtıklarda dikilebilir.

    Kalça artroskopisinin sağladığı avantajlar

    Bu tedavi yönteminin en önemli avantajı arasında, hastalıklı dokuya ulaşırken, çevrede buluna sağlıklı dokulara zarar verilmemesidir. Açık teknikle yapılan ameliyatlarda 15-20 cm lik kesiler yapılmakta, kalça eklemi yerinden çıkarılmakta, bazen kemik kesilmek zorunda kalmakta ve kemik tekrar yerine vidalanmaktadır. Bu cerrahide kemiğin yerinden çıkarılmasına gerek kalmıyor, hastalar daha az zahmet çekerek tedavi oluyorlar. Ameliyattan sonrası da iyileşme daha kısa sürede gerçekleşiyor. Kemik kesildiğinde kayma sorunu olmuyor.

    Kalça artroskopisinin dezavantajları

    Çocuklarda Kalça Çıkığı https://www.kalca.gen.tr/cocuklarda-kalca-cikigi.html Tue, 27 Nov 2018 22:56:11 +0000 Çocuklarda Kalça çıkığı, vaktinden önce teşhis edildiği zaman tedavi edilebiliyor, ancak anlaşılmasında geç kalınırsa,ileride yürüme bozukluklarına ve ciddi bir şekilde sakatlıklara neden olmaktadır. Yeni doğmuş Çocuklarda Kalça çıkığı, vaktinden önce teşhis edildiği zaman tedavi edilebiliyor, ancak anlaşılmasında geç kalınırsa,ileride yürüme bozukluklarına ve ciddi bir şekilde sakatlıklara neden olmaktadır. Yeni doğmuş çocuklar, doğumdan sonra doktor tarafından tamamen kontrol edilir. Doktorların öncelikle emin olmak niyetlerinden biri de çocuğun kalça kemiklerinin tamamen yerine oturup oturmamış olmasıdır. Kalça çıkıklığının ailede ilk doğan bebekte görülme olasılığı yüksek olmaktadır. Bunun dışında ters oluşan doğumlarda eklem yerlerine fazlalıkla baskı yapılması sebebiyle kalça çıkığı kolaylıkla oluşabiliyor . bu nedenle nedenlerinden birisi meydana gelmiş oluyor . Doğum esnasında salgılanan hormonlar, kalça kemiklerinin genişleyerek doğumun kolaylaştırılmasını sağlıyor, olması gerekenden daha az salgılanmasıysa doğumda bebeğin eklem yerlerinin sıkışması nedeni oluşmuş oluyor.                                                                                                                                                                         

    Kalça eklem bölgesinin yanları leğen kemiği tarafından tamamen sarılmıştır. Bazı çocuklarda ise eklem bölgesindeki oyuklar ,kalça kemiklerinin yerine yerleşebilmesi için fazlaca dardır. Dolayısıyla da normalin dışında bir gelişim gösterip tamamen olması gereken yerlerinin dışarısına yerleşip otururlar. Doğumdan hemen sonra çok beklenmeden hekim bebeğin bacaklarını her yönde oynatıp hareket ettirerek ,eklem yerlerinin olumlu yada olumsuz oluşunu tam olarak yerine oturup oturmadığını kontrol eder. Bu nedenle bu metod Barlow testi olarak adlandırılır. İçe doğru basan ayak ,bir bacağın yürürken aksaması ,kalça bölgesindeki derinin gerilmesi kalça çıkıklığının belirtileri arasındadır. Ancak yeni doğmuş sevimli diyebileceğimiz bir çocuğun kemiklerinin tamamen yerine oturmasını beklenmeden ve aksatıp geciktirmeden, 6 ay gibi bir süre sonrasında yapılacak olan ultrasonla,eklemlerin yerine tam olarak oturup oturmadığı anlaşılabilmektedir.
    Çocuklarda Kalça Çıkığı
    Geç olmaması durumunda önlem alınması mümkündür. Erken farkına varılan kalça çıkığı oldukça kolay tedavi edilebilmektedir. Bunun nedeni doğum sonrası ilk aylarda eklem yerinin tam yerine oturmayışı ve oynak olmasıdır. Çocuk ayakta durmaya ve hatta yürümeye başladıktan sonra kalça çıkıklığı varsa ne yazık ki kemikler yanlış kaynamaya ve öylece büyümeye başlarlar. Bu daha sonraları yürürken içe doğru basmaya ve aksamaya neden olur. Tedavide çoğunlukla uygulanan yöntem, sargı şeklidir. Çocuğun ayaklarından itibaren kalça kısmı özel bandajlarla sıkıca sarılır, bu arada ayakları ayrılarak tıpkı bir kurbağa pozisyonu verilir. Bu bandaj daima sabittir ve çocuğun altını değiştirirken çıkarmaya gerek yoktur. Genelde 3 ay boyunca uygulanır. Eğer çocuğun kalçasında iki taraflı çıkık varsa ve çocuk 6 aydan büyükse mecburen alçıya alınır. Bu konuda endişe verici olay, alçıya almanın çocuğun kas gelişimini engelleyeceğinden pek tercih edilmediğini, ancak tedaviye geç kalınmışsa alçının gerekli olduğunu. Çocuk ilk doğduğu zaman doktor tarafından kontrol edilir, daha sonraki aylarda da ultrasonla kalça testleri yapılır, ultrason kullanmamızın sebebi ise çocuğa röntgen ışınlarıyla zarar vermemek olacaktır. Çocuktaki anormallik geç farkedilirse tek çözüm yolu ameliyattır denebilir. Ameliyatlarda, kalça eklemindeki yumuşak dokuları normal pozisyonlarına getirilir. İleri zamanki çıkıklarda kemiklerdeki açısal bozukluklar giderilebilmektedir.

    ]]>
    Kalça Eklemi https://www.kalca.gen.tr/kalca-eklemi.html Wed, 28 Nov 2018 11:31:59 +0000 Kalça eklemi, tıp dilinde articulatio coxae olarak adlandırılır. Bu eklem femur başı ile kalça kemiğinin acetabulumu arasındadır. Femur, üst bacak kemiğidir. Acetabulum ise kalça kemiğinde bulunur ve femur başının oturdu Kalça eklemi, tıp dilinde articulatio coxae olarak adlandırılır. Bu eklem femur başı ile kalça kemiğinin acetabulumu arasındadır. Femur, üst bacak kemiğidir. Acetabulum ise kalça kemiğinde bulunur ve femur başının oturduğu çukur bir yapıdır.

    Kalça eklemi çok sağlam bir yapıdır. Çıkıkları ve acetabulum ile femur başı kırıkları ağır travmalarda görülür. Ancak yaşlılarda kemik erimesine bağlı kendiliğinden bile kırılabilir. Halk arasında kalça eklemi yaşlılarda oluşan acetabulum ve femur başı kırıkları ile ünlüdür. Bu yapılar kırıldığı zaman çok tehlikelidir. Kırıldıkları zaman kalça eklemini olumsuz yönde etkilerler. 

    Acetabulum ve femur başı kırıklarında neler gözlenir
    • Kırık olan taraftaki bacağın boyu kısalır.
    • Kırık olan taraftaki bacak dışa doğru döner.
    • Kırık olan taraftaki bacakta damar ve sinir basılarına bağlı nabız ve his kaybı olabilir.
    Kalça Eklemi
    Acetabulum ve femur başı kırıkları neden çok tehlikelidir
    • Yaşlılarda: Bu yapılar çok önemli sinir ve damarlarla komşuluk içindedir. Damar etkilendiği zaman dolaşım bozulur. Sinir etkilendiği zaman felç durumuna kadar gidebilir. Yaşlılarda ayrıca yatağa bağımlı kalmak ek risk faktörüdür. Yaşlılıkta yatağa bağımlılık demek ölüme yaklaşmak demektir. Sürekli yatmaya bağlı bası yaraları oluşur, bası yaralarından dolayı hasta enfeksiyon kapar, dolaşım sistem olumsuz yönde etkilenir, yağ embolisi riski olur. Bu yüzden kalça eklemini etkileyen kırıklarda protez takılarak yaşlı hasta bir an önce ayağa kaldırılmak istenir.
    • Gençlerde: Damar ve sinir etkilenimleri yönünden yaşlılarla aynı riski taşırlar. Ancak yaşlılardaki gibi proteze gerek kalmadan plak vida ile tedavileri yapılabilir. 
    Kalça eklemi çıkıkları genelde hasta oturur pozisyondayken bacak bacak üstüne attığı zaman karşıdan gelen darbelerle olur. Genelde bu arabanın ön tarafında oturan kişiler kaza geçirdiğinde olur. Kalça eklemi yüzde doksan oranında arka tarafa doğru çıkar. Arka tarafta çok önemli sinir ve damarlar bulunur. Bunlara bası yapar. Kaslarımız kansızlığa ancak altı saat dayanabilir. Kalça çıkığı olan bir insanın ilk olarak bacak bölgesindeki nabızlar kontrol edilmelidir. Acilen ortopedi bölümü bulunan bir hastaneye yönlendirilmelidir. 
    ]]>
    Kalça Küçültme Hareketleri https://www.kalca.gen.tr/kalca-kucultme-hareketleri.html Wed, 28 Nov 2018 20:16:11 +0000 Kalça küçültme hareketleri, Kalça küçültme ve eritme, bilhassa bayanların en çok tatbik ettiği egzersizlerden biridir. Bayanların en çok kafasına takıp ve şikayetçi olduğu konuların başında kalça büyüklüğü gelir. Ka Kalça küçültme hareketleri, Kalça küçültme ve eritme, bilhassa bayanların en çok tatbik ettiği egzersizlerden biridir. Bayanların en çok kafasına takıp ve şikayetçi olduğu konuların başında kalça büyüklüğü gelir. Kadınlarda bölgesel yağlanma yaşandığı yerlerden biriside basen bölgesidir. Kalça ve basen bölgelerindeki yağları eritmek için yapılan diyetler, yanında egzersiz yapmadan tek başına işe yaramaz. İşte bu nedenle diyetle birlikte egzersizlerinde yapılması gerekmektedir. Kalça bölgesinde biriken fazla olan yağ ve kiloları vücuttan atmak için kalça küçültme hareketleri yapılarak, sıkıntılara sebep olan büyük kalçalardan kurtulabilirsiniz. Eğer günlük olarak bu kalça küçültme hareketleri yapılarak, aldığımız günlük kalorinin fazla olan kısımı atılarak, basen ve kalça bölgesinde fazla yağ birikimine engel olunacaktır.

    Kalça küçültme hareketlerine geçmeden önce, bu hareketlerin birkaç önemli olan püf noktalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalça küçültme hareketleri yapıldığında bunun yanında, bol yürüyüş yapmak, kalça küçültmek için çok faydası olacaktır. Günlük olarak, sadece günlük 30 dakikalık normal tempoda yapılacak olan yürüyüşler, yaklaşık 2 ay gibi bir süre sonunda kalçalarınızda küçültme sağlayacak ve amacınıza kolay bir şekilde kavuşacaksınız. Yürüyüş yapmak için en uygun zaman ise, vaktiniz de uygunsa sabah kahvaltıdan önce yürüyüş yapılmalıdır. Bunun yanında sık bisiklete binmekte, direk kalça bölgesine etkisini gösterecek, kalça ve basen bölgesinde yağ birikimini önler ve ayrıca bacak kaslarını da çalışarak sıklaştırıcı etki yapar. Kalça küçültme hareketlerinin yanında jimnastik yapmak, örneğin belde çember çevirme gibi hem eğleneceksiniz hemde çalışacaksınız. Ağırlık kaldırma gibi hareketler de fazla biriken yağları vücuttan atar. Bu şekilde çok fazla kalori yakımı sağlanacak ve istenmeyen kilolardan kurtulunacaktır. Ancak hamilelik şüphesi olan veya ağır kaldırma da sorun yaşayabilecek kişiler bunu yapmamaları tavsiye edilir.

    Kalça Küçültme Hareketleri

    Kalça küçültme hareketlerine bakıldığı zaman ise, etkili olan başlıca  dört ayrı egzersiz vardır. Bu egzersizler düzenli bir şekilde yapıldığı zaman kısa süre de kalça küçültme konusunda amacınıza ulaşırsınız.

    • İlk kalça küçültme hareketimiz elinizi başımızın altında olacak şekilde yan yatıp ve üstte kalan bacağınızı kırmadan yukarı kaldırıp yavaş bir halde indirin. Bu hareketi 4 set ve 10 defa tekrarlayıp, daha sonra diğer bacağınızı da aynı şekilde uygulayın. Kalça bölgesini sıkı bir hale getiren hareket, yağ yıkımına da çok etkili olacaktır. Zaman geçtikçe bu hareketin set ve tekrar sayısını artırabilirsiniz. Bu hareketi yaparken, derin nefes alıp vermeyi de ihmal etmeyin.
    • Kalça eritme hareketlerinden diğeri de, emekleme gibi pozisyonda yapılacak olan harekettir. Emekleme pozisyonu alıp, dizinizin yerde iken, diğer bacağımızı kırmadan dik bir şekilde yukarı kaldırıp indirme şeklinde yapın. 4 set ve 10 tekrar sayısında yapınız. Düzenli bir şekilde nefes alıp vermeyi de ihmal etmeyin.
    • Bir diğer hareketimizde yine emekleme pozisyonu alıp, sırtınız ve omuzlarınızın yere yakın olacak şekilde durun. Bu harekette bacağınızı 90 derece olacak şekilde yukarı kaldırıp ve indirin. Bu hareket, kalça bölgemizi çalıştırıp, sıkı bir basene sahip olmaya yardımcı olacaktır. 4 set ve 10 tekrar sayısı, şeklinde olmalıdır. 
    • Son hareketimizde, bacaklarımız 1 metre kadar açıp bir yere dayanarak, ayakta dik durun. Diğer bacağınızı da, adım atacak gibi öne çıkarıp, ellerinizi belinizde sabitleyin. Arkada olan bacağımızı 90 derece bükerek, dizinizi yere koymadan bükün ve tekrar doğrulun. Kalçaları ve bacakları sıkılaştıran bu hareketi, 4 set ve 10 tekrar sayısına dikkat edilmeli.

    Kalça küçültme hareketleri doğru bir şekilde uygulandığında kısa zamanda çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yapılacak bu hareketlerin yanında sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile daha hızlı bir şekilde istenile]]> Kalça Estetiği https://www.kalca.gen.tr/kalca-estetigi.html Thu, 29 Nov 2018 19:03:32 +0000 Kalça estetiği, kalça göğüslerin ardından kadın olgusunu belirleyici bir yapıdır. Bu yüzden kadınların önemli bir bölümün kalçaların görünümünü önemser. Hatta göğüslerden daha fazla buna dikkat ederler. Çünkü gö Kalça estetiği, kalça göğüslerin ardından kadın olgusunu belirleyici bir yapıdır. Bu yüzden kadınların önemli bir bölümün kalçaların görünümünü önemser. Hatta göğüslerden daha fazla buna dikkat ederler. Çünkü göğüsleri istedikleri sutyenlerle formda gösterme şansları bulunmaktadır. Ancak kalça için böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Kalça estetiği için genellikle siyah ırkta görülen Brezilya kalçası adı verilen form ön plandadır. Bir kadına güzel kalçayı tarif etmesini isterseniz, genellikle tarifleri bu yönde olur. Loş bir ışıkta bile, güzel formdaki bir kalça kendini gösterebilir. Kalça çatalının, belin kavisinin uyumlu olacak şekilde olması, üçgen bir bölgenin olması, her iki tarafta gamze denilen görüntünün olması, basenden kalça kubbesine doğru giden dar geçişin belirgin olması, kalça kubbesinin üstü dışa çıkık olması, gibi detaylar kalçayı çekici hale getirir.


    Kalça estetiği sırasında istenen formun yakalanması için farklı yollar kullanılabilir. Kalçada yağ dokusunda, cilt yapısında ya da yerçekiminden kaynaklanan sorunlar bulunabilir. Bunlara uygun şekilde işlemler yapılır. Eğer kalçada yağ dağılımı düzensiz ise, liposakşın denilen yöntemle basık kalması gereken yerlerden fazlalık yağlar alınarak, çıkık olması gereken yerlere enjekte edilebilir. Fakat herkeste böyle fazla yağ olmaz. Bu durumda kalça protezleri kullanılabilir. Bunlar aynı meme protezlerine benzer. Sadece onlardan sertlik ve şekil bakımından ayrılır. Kalçada arada kesi yapılarak protez yerleştiği için, dışarıdan kesi izi görünmez. Kalça estetiği operasyonları kalçasının görünümünden memnun olmayan herkese yapılabilir. Özellikle kalçasının büyük olması, küçük olması ya da geniş olması kişileri bu operasyonlara yöneltir.

    Kalça Estetiği
    Kalça estetiği operasyonları

    Liposhaping: Kalça estetiği yağ dağılımının doğru şekilde sağlanmasıyla yapılabilir. Yağ dengesinin olması gerektiği gibi değiştirilmesi halinde kalçanın ideal şekli sağlanır ve daha yukarıda durması mümkün olur. Bunun için fazla olan yerlerden alınan yağlar, eksik yerlere enjekte edilmelidir. Basen, bel, poponun alt kısmından yağ alınabilir. Özel işlemlerden geçirilerek yoğunlaştırılan yağlar poponun üst kısmından verilir. Bu işlem belin çukurlaşmasına, basenlerin daralmasına neden olur. Poponun üst tarafı dolun hale gelir, hatlar yuvarlaklaşır ve yüksek durur. Lokal anestezi ile uygulanan bu kalça estetiği bir saatte tamamlanır.

    Popo protezi: Poposu basık olan ve başka alanlarda yeterince yağ bulunmayan kişilerde silikondan popo protezi kullanılabilir.  Kalça için tasarlanmış olan protezler kas içine de yerleştirilebilir. Böylece sorunlar daha az yaşanır.

    Popo germe: Fazla kilolarını veren kişilerin bacaklarında cilt sarkması, kalçasında da aşağı doğru sarkma olur. Bunun için bollaşan cilt karnın gerilmesiyle çıkarılır. Bu işleme kuşak lipektomi denmektedir. Bu operasyon sonrasında çamaşırın içinde kalacak şekilde bir iz olur. Ancak bacakların cildi ile kalçalarda gerginlik elde edilir. Kalçanın altında bolluk olursa, alt tarafta iz kalacak şekilde fazlalık deri çıkarılabilir.

    Dikiş askıları: Cildi ince olan, poposu küçük olan kişilerdeki ufak sarkmalar için dikiş askıları kullanılabilir. Bu işlemde özel dikişler kullanılmaktadır. 2 seans halinde yapılan uygulamada, seanslar arasında 3 ay bulunur. İlk seansta yerleştirilen dikişler dokularla bütünleşir. Askılama işlemi ikinci seansta olur. Ancak etkisi fazla olmadığından, askılama kısa süreli etkili olmaktadır.

    Dolgu uygulamaları: Poposu basık, yağ enjeksiyonu yapılması için yeteri kadar dokusu olmayan, popo protezi istemeyenlere de, kalça estetiğinde hyalüronik asit dolgusu yapılabilir. Ancak sadece 1 yıl kadar etkili olur.

    Kalça estetiği operasyonlarından önce yapılması gerekenler
    Kalça Kireçlenmesi https://www.kalca.gen.tr/kalca-kireclenmesi.html Thu, 29 Nov 2018 20:24:31 +0000 Kalça kireçlenmesi, aslında tıbbi adı ile "Koksartros" olarak anılmaktadır. Halk dilinde kalça kireçlenmesi olarak bilinen bu sorun kişilerde çok büyük sorunlara neden olarak insanların yaşam kalitesini son derece düşürmekted Kalça kireçlenmesi, aslında tıbbi adı ile "Koksartros" olarak anılmaktadır. Halk dilinde kalça kireçlenmesi olarak bilinen bu sorun kişilerde çok büyük sorunlara neden olarak insanların yaşam kalitesini son derece düşürmektedir. Günümüzde insanlarda rastlanan kalça ağrılarının nedeni tabi ki kalça kireçlenmesi problemidir. Genellikle vücudun diz kapağı, kol bileği, parmaklar gibi eklem bölgelerinde görülen kireçlenme ile mantığı aynı olan kireçlenme sorunu kalça ekleminde de çok yaygın olarak görülmektedir. Fakat insanlar kalçada meydana gelen bu ağrıyı direk olarak kas ağrıları ile karıştırmaktadır. Genellikle orta yaşın üzerinde olan kişilerde karşılaşılan bu problem zamanla büyüyerek sorun haline geleceği için gerekli muayeneler ve tedavilerin yapılması gerekmektedir. Kalçada, kireçlenme nedeni ile meydana gelen şiddetli ağrılar kişinin yürürken topallamasına ve yürüyüş bozuklukları yaşamasına neden olmaktadır. Bu durum ise özellikle kişinin psikolojik olarak olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Hastalığın tedavisi yapılmadığı sürece hastadaki bu sorun artacak ve dokulara zarar vermeye başlayacaktır. Çünkü bölgede meydana gelen kireçlenme durumu, eklemlerin aşınmasına ve yapısının bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle tedavi edilmeyen kalça kireçlenmesi hastalığı hızlı bir şekilde artış göstererek sizleri çok zor durumlara sokabilir. Eğer sizlerde bu gibi sorunlardan şüphe duyuyorsanız kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz. 

    Kişide meydana gelen kalça kireçlenmesi kız erkek herkeste görülen bir durumdur. Yani bu durumun cinsiyet farkı bulunmamaktadır. Fakat erkeklerin günlük olarak yaptıkları işler ve çalışma hayatı nedeni ile bu hastalıktan etkilenme durumları oldukça azdır. Bu nedenle kalça kireçlenmesi durumu kadınlarda çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Görülen kalça kireçlenmesi sorununda kişi bacağını kalçasından itibaren kısalmış hissetmektedir. İşte ağrıdan sonra görülen en büyük belirti budur. Bu durumlarda kişi kalçası kireçlendiği için merdiven inerken ya da yürürken kısaymış gibi hissedecektir ve yürüyüş bozukluklarını istemeden bile olsa yaşayacaktır. Bu belirtiye bakarak birçok kişi kalça kireçlenmesi probleminin olduğunu anlayabilir. Kalçada kireçlenme, tedavi edilmez ise zamanla diğer kalçaya da zarar vermeye başlayacaktır. Bu durumda kişinin diğer kalçası da yavaş yavaş zarar görmeye başlayacak ve kişideki kireçlenme sorunu zaman geçtikçe farklı sorunlara neden olacaktır. Bu sorun eklem problemi olduğu için tedavisi geciktirildiğinde çok büyük sorunlara neden olmaktadır. bu nedenle sizlerde tedavilerinizi kesinlikle geciktirmeden tam zamanında yaptırmaya özen göstermelisiniz. 

    Kalça Kireçlenmesi
    Kalça kireçlenmesinde tedavi

    Bu sorunun tedavisi tabi ki hastalığı tanı yapıldıktan sonra yapılmaktadır. Öncelikle basit tıbbi görüntüleme cihazı olan röntgen ile kişinin kalça röntgeni çekilir ve kişinin kalçasındaki kireç teşhis edilir. Daha sonra ise kişinin ağrıları aşırı değil ise tıbbi uygulamalar ile bu sorun giderilmeye çalışılır. Özellikle kalçanın sağlam tarafında baston uygulaması yapılır. Bu sırada özellikle kişinin kilo vermesi gerekmektedir. Tabi ki bu durum normal kilo sınırlarının üzerinde olan insanlar için geçerlidir. Kalça kireçlenmesi sorununda kişi fizik tedavi görmek zorundadır. bu tedavi yöntemleri birçok kişinin kireçlenme gibi durumlarını yaklaşık olarak bir ay kadar bir sürede tamamen ortadan kaldırmaktadır. Fakat eğer kişide doku zedelenmesi var ise bu durumda tedavilerin süresi oldukça uzayacaktır. Unutmayın ki yapılacak tedavilerin başarısı tamamen hastalığın teşhis süresine bağlıdır. Geç teşhis yapılan hastalıkların önlenmesi son derece zordur. Fakat hastalık erken teşhis edilmiş ise bu durumda sorunlar çok kolay bir şekilde, belki de diğer tıbbi tedavilere ihtiyaç duyulmadan çözülmektedir. 
    ]]>
    Kalça Kırığı https://www.kalca.gen.tr/kalca-kirigi.html Fri, 30 Nov 2018 17:19:24 +0000 Kalça kırığı, günümüzde her yaştan insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Genellikle kalça bölgesine alınan travmalar nedeni ile ortaya çıkan bu kırıklar, insanlarda görüldüğü zaman çok uzun süreler boyunca ciddi Kalça kırığı, günümüzde her yaştan insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Genellikle kalça bölgesine alınan travmalar nedeni ile ortaya çıkan bu kırıklar, insanlarda görüldüğü zaman çok uzun süreler boyunca ciddi rahatsızlıklar yaşatmaktadır. Özellikle yapılmak istenen hareketlerde zorluk durumlar aylarca kalça kırığı olan kişide görülür. 

    Kalça bölgesi kolay kolay alçıya alınabilecek bir bölge olmadığı için daha çok bacaklardan itibaren alçı uygulaması yapılmaktadır. Bu nedenle kişi aylarca yatalak bile kalabilir. Bu durum tamamen kalçanın hangi bölgeden ne kadar şiddette kırıldığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kalça kırıklarında insanlar yürümekte, oturmakta, koşmakta ve eğilip kalkmakta büyük sorunlar yaşarlar. Bu durum daha çok kış aylarında ciddi anlamda artar. Ülkemizde kış aylarında artan yağışlar, zeminin kayganlaşmasına neden olduğu için düşme vakaları ve buna bağlı kalça kırığı vakaları aşırı bir şekilde artar. 

    Kalça Kırığı Belirtileri
    • Kalça kırığı olan insanlarda genellikle kalçanın kırılmasına neden olacak bazı etkenler olmuştur. Bunlardan en önemlisi sert bir zemine kişinin hızlı bir şekilde düşmesi ya da kişinin egzersiz yaparken çok yanlış bir hareket yapması gibi. Eğer böyle bir durum sonrasında hareket edemeyecek kadar bir ağrı var ise kırık olma ihtimali yüksektir. 
    • Düşme sırasında kalçada kırılma sesinin duyulması da kalçada kırık olduğu anlamına gelebilmektedir. Bunu net anlamak için hastanede tıbbi görüntüleme cihazları ile muayeneler yapılmalıdır. 
    • Kişi hareket edemez ve ciddi anlamda ağrılar olur. Kalça bölgesinde kırılan kemik dokulara batacağı için ciddi bir batma hissedilir. 
    • Bazı kırıklarda kişi kırılan bölgeden sonrasını oynatamaz ve kısa bir süre içerisinde bölgede morarma görülür. Bu oldukça tehlikelidir ve acil tedavi gerekir. Çünkü kırılan parça dolaşımı zorlaştırıyor olabilir. 
    Kalça Kırığı Oluştuğunda Neler Yapılmalıdır
    Düşme sırasında herhangi bir kırılma sesi duyduysanız ve kişinin kalça ya da bacak gibi bölgesinde kırık belli oluyorsa öncelikle kişi güvende değilse güvenli bir alana almanız gerekmektedir. Bu işlemi mümkün oldukça kişinin kalça bölgesini oynatmadan yapmalısınız. Daha sonra 112'i arayarak bu konu için destek isteyin. 112 acil ekipleri gelene kadar kişi kesinlikle bulunduğu pozisyonu bozmamalıdır. Bu sırada eğer herhangi bir bölgede kanama var ise temiz bir bez ile tampon uygulaması yapabilirsiniz. 

    Kalça Kırığı Tedavisi
    Kırık şiddeti düşük ise;Kalça kırığı tedavileri genellikle kalça kırığının şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Eğer şiddeti düşük bir kalça kırığı söz konusu ise öncelikle doktorlar kemik pozisyonunu tespit eder. Pozisyonda bir değişiklik yok ve sadece kırık var ise bu durumda herhangi bir ameliyata gerek olmadan bölgede alçılama yapılarak bölgenin hareket etmesi tamamen engellenir. Bu şekilde yaklaşık 6 ay içerisinde iyileşme görülür. Bu süreçte bol bol ağrı kesici ilaçlar ve merhemler ile kişi tedavi edilir. 

    Kırık şiddeti yüksek ise; Kırık şiddetinin yüksek olması durumunda eğer kemik pozisyonunda da değişiklik var ise kişi ameliyata alınır ve kemik açık ameliyatla düzeltilir. Eğer bölgede zedelenmiş dokular var ise bu dokular onarılır. Eğer bölge ameliyat ile açılmış ise genellikle kalça kırığı için platin takılır. Platin ile kırılan iki kemik birleştirilir ve bu şekilde hızlı kaynama sağlanır. Eğer gerekir ise platin iyileşme sonrasında tekrar ameliyat ile çıkarılır. Ameliyat sonrasında sargı ya da alçı gerekli olabilir. İyileşme süreci yine 6 ay kadar sürecektir. Bu gibi durumlarda enfeksiyon kapılmaması için iyi bir bakım gerekir. 
    ]]>
    Kalçadan İğne Nasıl Yapılır https://www.kalca.gen.tr/kalcadan-igne-nasil-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 16:24:37 +0000 Kalçadan iğne nasıl yapılır, kalçadan iğne kas içine yani intramüsküler enjeksiyon tekniği kullanılarak yapılır. Bu şekilde yapılacak enjeksiyonda verilecek olan ilaç miktarı kasın özelliğine göre farklılık gösterir. F Kalçadan iğne nasıl yapılır, kalçadan iğne kas içine yani intramüsküler enjeksiyon tekniği kullanılarak yapılır. Bu şekilde yapılacak enjeksiyonda verilecek olan ilaç miktarı kasın özelliğine göre farklılık gösterir. Fakat bu miktarın 5 ml den fazla olmaması gerekir. Enjeksiyon sırasında kullanılacak iğnenin uzunluğu da, hastanın  yaşına ve vücut yapısına göre tespit edilmelidir. Genellikle kalçadan iğne yapılması için, 20-22 numaralı iğneler seçilmektedir. Kas içine yapılacak enjeksiyon sırasında enjektöre ilaç çekilirken içinde 0,2-0,3 ml kadar hava boşluğu kalmalıdır. Bu sayede kasın içine zerk edilen ilacın iğnede kalması önlenir.

    Kalçadan iğne yapmak için gereken araç gereçler
    • İlaç kartı
    • Kirli torbası
    • Steril iğne ve enjektör
    • Alkollü pamuk
    • İlaç
    Kalçadan iğne nasıl yapılır

    Önce uygulama yerinin tespit edilmesi için, hasta yüz üstü şekilde yatırılır. Bu pozisyonda ayakları içe bakmalıdır. Daha sonra hastanın bir kalçasını hayal ederek kare şeklinde dörde bölün. Ardından sağ üst bölümdeki kare yeniden dörde bölünür. Enjeksiyon bu bölgeye yapılacaktır. İğne direkt olarak kas içine yapılacağından, çok dikkatli olunması gerekir.

    Doktorun verdiği ilaç kontrol edilerek, tedavi tepsisinin içine konur. Hastalara doğru ilaç kullanılmalı, doğru doz ve doğru hastaya enjeksiyon yapılmalıdır. Ardından eller yıkanarak temizlenir. 

    İlaç hastanın ilaç kartında belirtildiği doza uygun şekilde enjektöre çekilir. Bu esnada hasta iğne yapılacak pozisyonda olduğundan, iğnenin yapılacağı bölgede nodül, şişlik, kızarıklık, hassasiyet değerlendirmesi yapılır.

    Kalçadan İğne Nasıl Yapılır
    Daha sonra iğnenin yapılacağı yer alkollü pamukla içten dışarıya doğru friksiyon hareketleriyle temizlenir. Yapılan enjektörün ucundaki iğnede bulunan steril başlık çıkarılır. Diğer elle cilt bastırılır ve iyice gerdirilir. Bu sırada hastanın derin nefes alması sağlanır. İğne enjektörü baş ve işaret parmağıyla tutulur. 90 derecelik açıyla tutularak, hızlı bir şekilde iğnenin yapılacağı kalça bölgesine batırılır.

    İğne kas içine yeterince sokulunca, cildi gerdiren el serbest bırakılır ve aynı elle enjektörün altı tutulur. Öbür elle enjektörün pistonunu geri çekerek, içine kan gelip gelmediği kontrol edilir. Eğer kan geldiği görülürse, hemen iğne dışarıya çıkarılır. İlaç ve enjektör yenisiyle değiştirilerek, yeniden iğne yapılması gerekir. Bu şekilde kan gelmesi iğnenin damara geldiğini gösterir. Bu şekilde kesinlikle ilaç uygulanmaz.

    Eğer enjektöre kan gelmiyorsa, enjektörün pistonu ileri itilerek yavaşça ilaç kasın içine verilir. İlacın bitmesiyle iğnede hızlı bir şekilde dışarıya çekilir. Kalçada iğne yapılan bölge alkollü pamukla hafif bastırılır ve masaj yapılır. Bu sayede ilacın emilimi kolaylaşmış olur. Bu sırada iğnenin kapağını tekrar kapatarak, herhangi bir yere kazara batması engellenir. Hastaya rahat olacağı bir pozisyon verilerek, kullanılan enjektör uygun şekilde imha edilir. Eller yeniden yıkanarak, hasta 15-30 dakika kadar mutlaka kontrol altında tutulur.
    ]]>
    Yaşlılarda Kalça Kırığı https://www.kalca.gen.tr/yaslilarda-kalca-kirigi.html Sun, 02 Dec 2018 01:22:30 +0000 Yaşlılarda Kalça Kırığı, Kalça kemiği, tıp dilinde coxae olarak adlandırılır. Kalça kemiği, üç bölümden oluşur:İschiumİliumPubisKalça kemiği, halk ara Yaşlılarda Kalça Kırığı, Kalça kemiği, tıp dilinde coxae olarak adlandırılır. Kalça kemiği, üç bölümden oluşur:
   • İschium
   • İlium
   • Pubis

   • Kalça kemiği, halk arasında leğen kemiği olarak da adlandırılır. Bu kemik çatının içinde mesane, rektum ve kadıda rahim bulunur. Ayrıca bu kemik omurga kemiklerinin sacrum bölümü ile komşudur. Yani önemli organlar, damarlar ve sinirler ile komşudur.

  Kalça kemiği vücudumuzda en çok kanlanan kemiklerden birisidir. Kalça kemiği kırıklarında üç litreye yakın kan kaybetme riski vardır. Hasta kan kaybından hayatını bile kaybedebilir. Kalça kemiği kırıkları gençlerde daha çok ağır travmalar ile kırılırken yaşlılarda kemik erimesine bağlı çok kolay bir şekilde kırılabilir.

  Yaşlılarda kalça kırığının ne gibi tehlikeleri vardır
  • Kan kaybına bağlı hipovolemi. Organların kansız kalması ve organ yetmezliği.
  • Yağ embolisi atma riski. Yağ embolisi akciğerlere kadar gidebilir. Hastanın solunumu zorlaşır. Hızlı solur ancak derinliği azalmıştır. Bir süre sonra ölüme kadar gidebilir.
  • Yatağa bağlı kalma yüzünden bası yaraları. Oluşan yaralarda enfeksiyon kapma riski. Oluşan yaralardan sıvı kaybetme riski.
  • Yatağa bağımlı kalma yüzünden dolaşımın yavaşlaması ve kalp problemlerinin daha da artması.
  Yaşlılarda Kalça KırığıYaşlılarda kalça kırıklarında neler yapılmalıdır
  • Tedavisi ameliyat ile olmalıdır.
  • Ameliyatta protez takılmalıdır.
  • Hasta olabildiğince erken ayağa kaldırılmalıdır.
  • Bası yarası oluşmaması için önlemler alınmalıdır.
  Bası yarası oluşmaması için neler yapılmalıdır
  • Hastanın pozisyonu en az iki saatte bir değiştirilmelidir.
  • Hastanın cildi günlük kontrol edilmelidir.
  • Hastanın çarşafları yüzde yüz pamuk olmalıdır.
  • Hastanın çarşafı kırışık olmamalıdır.
  • Hastanın yatağı havalı yatak olmalıdır.
  • Hastanın cildi ıslak kalmamalıdır. Kurulanmalıdır.
  • Hastanın bezi varsa bu da sık sık değiştirilmelidir. 
  Yaşlılarda kalça kırığı toplum için çok önemli bir konudur. Toplum nüfusu giderek yaşlanmaktadır. Yaşlı nüfusun artmasına bağlı bu sorunla ileride daha fazla karşılaşma durumu mevcut olacaktır. Bu yüzden yaşlılarda kalça kırığı hakkında daha fazla duyarlanılmalı ve daha fazla bilgi sahibi olunmalıdır.
  ]]>
  Kalça Protezi https://www.kalca.gen.tr/kalca-protezi.html Sun, 02 Dec 2018 20:20:48 +0000 Kalça protezi, Kalça eklemi ileri seviyede kötü olmuş olan hastalarda, hasar görmüş olan eklemin yapay bir eklem ile değiştirilmesi ameliyatıdır. Kalça protez kobalt krom yada titanyumdan yapılan ana parçalar ile bunların ekle Kalça protezi, Kalça eklemi ileri seviyede kötü olmuş olan hastalarda, hasar görmüş olan eklemin yapay bir eklem ile değiştirilmesi ameliyatıdır. Kalça protez kobalt krom yada titanyumdan yapılan ana parçalar ile bunların eklemleştiği yerde plastik, metal yada seramik ara parçalardan meydana gelir. Kalça protezi kemiğe iki biçimde tutturulabilir. Kemik kalitesi fazla iyi bulunmayan ileri ki yaştaki insanlarda, protez kemik çimentosu ismi verilen bir dolgu maddesi aracılığı ile kemiğe tespit edilir. 

  Bu cins protezlere çimentolu kalça protezi ismi verilir. Kemik kalitesi iyi bulunan daha genç olan hastalarda ise, üstü gözenekli olan bir madde ile kaplanmış olan protezler, kemiğin içerisine fazla sıkı bir biçimde yerleştirilir ve daha sonrasında vücudun kemiği, protezin üstünde bulunan gözeneklerin içerisine giderek tespiti sağlar. Bu cins protezlere çimentosuz kalça protezi ismi verilir. Total kalça protezinin uygun olduğu kişiler. Kalça eklemi artrit, kalça çıkığı, kırık veya damarlanma bozukluğuna bağlı olarak ileri safhada hasar görmüş olan insanlarda, öbür tedavi yolları ile netice alınamazsa kalça protezi yapılır.

  Günlük olan hayat aktivitelerinin önüne geçen hiddetli ağrı, hareket kısıtlılığı ve kısalık olaylarında kalça protezi en iyi tedavi olasılığıdır. Hastanın 60 yaşının üstünde olması tercih edilir. Fakat gerekli olduğu olaylarda daha genç hastalarda da yapılabilir. Kalça protezlerinde ki son gelişmeler, kalça protezinin şematik görünümü, 1960 senesinde ilk kez yapılan protezlerde, seneler içerisinde materyel, teknoloji ve cerrahi tekniklerde büyük gelişmeler meydana gelmiştir. Önceleri yalnızca metal ve plastik ara yüzden meydana gelen protezlere, günümüzde metal, metal ve metal seramik ara yüzler ilave edilmiştir. Bu yeni maddelerin aşınma özellikleri daha üstündür ve plastik arayüzlü protezlere göre daha uzun zaman dayanmaları beklenir. Bu sayede daha genç olan hastalarda da yapılma durumu meydana gelmektedir.
  Kalça Protezi
  Erken kalça protezi tasarımları yalnızca kemik çimentosu ile tespiti ile mümkün olan, günümüzde ise buna çimentosuz kalça protezleri de eklenmiştir. Böylece protezin, bir dolgu maddesine gerek duymadan doğrudan kemiğe tutunması imkanı sağlanmıştır. Kalça protezinin birbiri ile eklem yapan parçalarının boyut ve geometrik yapısında yapılan tasarım farklılıkları sayesinde protezlerin yerinden çıkma olasılığı azaltılmıştır. Bu da günlük hayat aktiviteleri esnasında eski tasarımlı kalça protezlerinde yapılan bazı kısıtlamaların ortadan kalkmasını sağlamıştır.  

  Önceden çok daha büyük olan kesilerle ve büyük kas gruplarını zedeleyecek biçimde uygulanan girişimler, günümüzde daha küçük kesiler ve kalça bölgesi yumuşak dokulara özen göstererek uygulanabilmektedir. Bu da ameliyat neticesinde günlük hayat aktivitelerine dönüşü kolaylaştırmıştır. Ameliyat neticesinde ağrı kontrolünde bulunan gelişmeler sayesinde hastaneden kalma zamanları kısalmıştır. Total kalça protezi neticesinde beklenilmesi gerekenler, kalça protezi ameliyatı neticesinde, hastaların fazla büyük bir bölümünde kalça ağrıları tamamen yok olur. Yürüme merdiven inip çıkma gibi günlük hayat aktivitelerinde belirgin bir iyileşme görülür. 2 ve 3 cm arasında bulunan bacak kısalıkları giderilebilir. Protez neticesinde koşma, sıçrama gibi aktiviteleri ve ağır işleri yapmanız uygun bulunmamaktadır. Bunlar protezin erken aşınmasına sebep olacaktır.
  ]]>
  Kalça Büyütme https://www.kalca.gen.tr/kalca-buyutme.html Mon, 03 Dec 2018 17:02:58 +0000 Kalça Büyütme, kadınların birçoğu belirgin, dolgun ve şekilli kalçalara sahip olmak istemektedir. Kalçaların dolgun ve şekilli olması her ne kadar genetik yapının özelliği olsa da yapılacak bir takım uygulamalarla istenilen Kalça Büyütme, kadınların birçoğu belirgin, dolgun ve şekilli kalçalara sahip olmak istemektedir. Kalçaların dolgun ve şekilli olması her ne kadar genetik yapının özelliği olsa da yapılacak bir takım uygulamalarla istenilen büyüklükteki kalçalara sahip olabilirsiniz. Kalçanızı büyütmek istiyorsanız kalça büyütücü egzersizler ve bu egzersizlerin yanı sıra bazı yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. Kalça büyütme programlarında istenilen sonuçların elde edilmesi için egzersizlerin düzenli yapılması gerekmektedir. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz egzersiz hareketlerle istediğiniz kalçalara sahip olabilirsiniz.  Günü gününe egzersizleri aksatmadan yaparak ve tükettiğiniz besinlere dikkat ederek kalçanızı büyütebilirsiniz. Kalça büyütme için önerilen bazı egzersiz hareketler şu şekildedir; 
  Egzersiz hareketlerine başlamadan önce vücudunuzu spor için ısıtmanız gerekmektedir. Bu sayede hareketler esnasında yaşanabilecek sakatlıklarda engellenmiş olur. 
  Kalça Büyütme
  • Yarım Çömelme: Half squat aolarak da bilenen bu hareket de kalça büyütme hareketleri arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Öncelikle bacaklarınızı yere paralel olacak şekil de omuz genişliğinde açın. Daha sonra dizlerinizi 90 derece kırarak yere çömelin. Bu hareketi ortalama 15 kez 3 tur tekrar edin. Hareket esnasın da kalçanın  çalıştığını ve yandığını hissedeceksiniz. 
  • Bacak Hamlesi: Lunge hareketi olarak da bilinen bu hareketi yapmak için  bir bacağınızı öne atarak çömelin. Dizlerinizi yere değdirmemek için diğer bacağınızdan destek alın. Bacaklarınızı değiştirerek bu hareketi 3 tur halinde yapın. Hareketi her turda  10-15 kez yapın. Bu hareket kalçayı sıkılaştırdığı gibi bacak kaslarının da sıkılaşmasını sağlayacaktır. Hareket esnasında denge kurmada zorluk çeken kişiler dumbell de kullanabilir. 
  • Geri Tekme : Leg kick back hareketi olarak bu hareketi sandalyeden yardım alarak da yapabilirsiniz. Ayakta Bir bacağınızı arkaya doğru kaldırın. Bacağınızı kaldırdığınız da kalça bölgesinin çalıştığını hissedeceksiniz. Hareketi 15'er kez olmak üzere 3 set halinde yapın.  
  • Yana Yatarak Bacak Açma:  Lying hip abduction olarak da bilinen hareket için düz bir zemine yan şekilde uzanın. Denge sağlamak için üstte kalan elinizle yerden destek alabilirsiniz.Daha sonra üstteki bacağınızı kendinizi zorlamayacak şekilde yukarı doğru açın ve kapatın. Açma kapama sırasında kalçanın ve bacak kaslarının çalıştığını hissedeceksiniz. Bu hareketi sağ ve sol bacakta 15 kez 3 set tekrar edin. 
  • Yana Adım Çıkma: Lateral olarak bilinen bu hareket için step tahtası ya da alçak bir tabure kullanabilirsiniz.  Seçtiğiniz aletin üzerine tek adımla yan şekilde çıkın ve inin. Bu hareketi her iki bacak için 10 kez 3 set halinde yapın. 
  • Kalça Sıkma: Bu hareketi gün içerisinde fırsat buldukça yapabilirsiniz. Kalçanızı ve nefesinizi tutarak en az 4 saniye kadar bekleyin ve bırakın. Kalça sıkma hareketini gün içerisinde 10-15 kez tekrarlayın. 
  ]]>
  Kalça Uyuşması https://www.kalca.gen.tr/kalca-uyusmasi.html Tue, 04 Dec 2018 02:59:10 +0000 Kalça uyuşması, kişilerde görülen sinirsel hastalıklardan biridir. Sinirlerin genellikle bir yerden sıkışması ya da darbe alması nedeni ile oluşan bu durum tabi ki çok farklı hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olabilme Kalça uyuşması, kişilerde görülen sinirsel hastalıklardan biridir. Sinirlerin genellikle bir yerden sıkışması ya da darbe alması nedeni ile oluşan bu durum tabi ki çok farklı hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Sinirlerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmemesi ile oluşan kalça uyuşması oldukça yaygın olarak karşılaşılsa bile bunların birçoğu geçicidir. Fakat az görülse bile bazı insanlarda bu durum geçici değildir. Bu nedenle kalçaya alınan darbeler ya da diğer durumlar için kişiler tehlikeye düşebilir. Kalçada uyuşma bazen insanların aşırı soğuğa maruz kalmaları durumunda meydana gelmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar meydana geliyorsa eğer ortam çok soğuk ise bu durumu hava koşullarına verebilirsiniz. Kalçada ya da bel kısımlarında sıkışan sinirler kişilerde kan akışını yavaşlattığı için bu uyuşmalar meydana gelir. Bu durumda ise kişi kalçasını hissedemez ve başta uyuşukluk olmak üzere yürüme bozuklukları ve hissizlik gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Kimi zaman oturma bozuklukları nedeni ile insanlarda kalça uyuşması durumu geçici de olsa görülmektedir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey tabi ki doğru oturuş şekillerine alışmak ve bu oturuş şekillerini uygulamaktır. 

  Kalça uyuşmasının nedenleri nelerdir

  Kalça uyuşması probleminin en büyük nedenlerinden biri tabi ki daha önce de belirttiğimiz gibi sinir sıkışmasıdır. Günümüzde karşılaşılan kalça uyuşması sorunlarında genellikle kişiler kalçaya ya da kalça üzerine darbe aldıkları için kalçada uyuşukluk hissederler. Bu durumda kişide çok büyük problemler meydana gelir. Kalça uyuşması sorununda bir diğer neden ise yine birçok insanın yaşadığı bel fıtığı sorunlarıdır. Oldukça yaygın olarak görülen bel fıtığı rahatsızlıkları sinirleri sıkışmasına neden olarak kişilerde kalça ve bacak uyuşması sorunlarına neden olmaktadır. Bu durumda kişinin acilen muayene olması çok büyük sorunların önüne geçmesini sağlayacaktır.

  Kalça Uyuşması
  Yine kalça uyuşması sorununa neden olan en büyük belirtilerden biri de tabi ki dışarıdan alınan darbelere ya da kazalara bağlı olarak kalçada görülen kırıklardır. Kalça kırıkları insanlarda direk olarak bu gibi kalça uyuşması sorunlarına neden olmaktadır. Bu durumda sorun çok daha büyümeden gerekli önlemler alınmalıdır. Aksi durumlarda çok daha sorunlar karşınıza çıkacaktır.

  Kalça uyuşması tedavi edilmediğinde beraberinde birçok hastalığı getirmektedir. Bu sorun ilk olarak kişilerde eklem iltihaplarına neden olarak çok şiddetli ağrılara ve çok tehlikeli sorunlara neden olabilmektedir. Bu durumun yanı sıra bazı insanlarda kalça uyuşması önemsenmemesi nedeni ile tedavisi tıbbi olarak mümkün olmayan romatizma hastalıklarının meydana gelmesine neden olacak ve kişiyi son derece büyük problemler ile karşılaştıracaktır. Bu durumun yanı sıra kişide sinirlere baskı uygulanması nedeni ile çok şiddetli ağrılar meydana gelecektir. Bu durum ise direk olarak kişinin günlük işlerinin aksamasına, topallık probleminde ve yürüme bozukluklarına neden olacaktır. Özellikle kişinin kalçası uyuşuk olduğu için kişinin yürürken düşme ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle kalça uyuşması sırasında kişilerin tamamen durması gerekmektedir. Son olarak belirtmek isterim ki kalçada uyuşma problemi birçok zaman çok ciddi sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle sizlerde eğer bu gibi hastalıklar ile karşılaşırsanız kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli önlemleri alın ve gerekli tedavileri yaptırın. Çünkü günümüzde bu gibi sorunları önemsemeyerek şuanda kalıcı felçlik ile savaşan birçok insan bulunmaktadır. 
  ]]>
  Gelişimsel Kalça Displazisi https://www.kalca.gen.tr/gelisimsel-kalca-displazisi.html Tue, 04 Dec 2018 04:04:29 +0000 Gelişimsel kalça displazisi, bebeğin kalçasının doğuştan çıkık olması durumudur. Toplumda önlenebilir topallıkların en sık nedenidir. Gelişimsel kalça displazisi neden olabilir Gelişimsel kalça displazisi, bebeğin kalçasının doğuştan çıkık olması durumudur. Toplumda önlenebilir topallıkların en sık nedenidir. 

  Gelişimsel kalça displazisi neden olabilir
  • Mekanik yapısal faktörler: Bağ dokusu gevşekliği.
  • Mekanik çevresel faktörler: Oligohidroamnioz, makat doğum, ilk doğum, doğum sonrası pozisyon. Oligohidroamnioz, anne karnında bebeğin etrafında bulunan sıvının az olmasıdır. Bu sıvı az olduğu için bebek daha az korunur ve etrafa daha çok çarparak zarar görür. Ayrıca rahat hareket edemediği için eklemleri gelişmez.
  • Pozitif aile öyküsü: Annede gelişimsel kalça displazisi öyküsü.
  • Kundak uygulanan bebekler: Kundağa sarmak ülkemizde yaygın olarak yapılan bir gelenektir. Kişinin ileride daha düzgün bir vücuda sahip olacağı düşünülür. Halbuki tam tersi bir durum mevcuttur. Kundağa sıkıca sarılan bebeklerde gelişimsel kalça displazisi daha fazla gözlenmektedir. Yani basit bir kundaklama kişinin ileride topal olmasına yol açabilir. Yeni doğan bebekler olabildiğince sıkılmadan büyütülmelidir.
  • İlk doğan kız çocuklar: Kız çocuklar yapısı gereği gelişimsel kalça displazisine daha yatkındırlar.
  Gelişimsel kalça displazisi, bebeğin rutin muayenesinde saptanabilir ya da aile fark edip bebeği doktora getirmiş olabilir.

  Gelişimsel kalça displazisi olan bebekler nasıldır
  • Bebeğin iki bacağını da yanlara doğru açmaya çalıştığımızda dirençle karşılaşırız ve bebek acı hissettiği için ağlar.
  • Tek taraflı çıkıklarda bebeğin genital bölgesinin olduğu kısımlardaki katlantılarda asimetri vardır.
  • Tek taraflı çıkıklarda iki bacak boyu arasında fark vardır.
  Gelişimsel Kalça DisplazisiGelişimsel Kalça Displazisi Nasıl Tedavi Edilir
  • İlk 2 ayda: Geniş ara bezi kullanımı yeterli olur.
  • 3. ayda: Hala bozuk kalça gelişimi varsa pelvik bandaja geçilir.
  • 3 - 6. ayda: Hala bozuk kalça gelişimi varsa hiper abduksiyon alçısına alınır.
  • 6 - 12. ayda: Hala bozuk kalça gelişimi varsa genel anestezi altında kapalı redüksiyona alınır. Yani kalça yerine oturtulmaya çalışılır.
  • 12. ayda: Hala bozuk kalça gelişimi varsa cerrahi ile redüksiyon yapılır.
  • 12 - 18 ayda: Takip edilir.
  • 18. aydan sonra: Hala bozuk kalça gelişimi varsa osteotomi yapılır.
  Gelişimsel kalça displazisi, erken tanınması ve erken müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü kalıcı topallık çok basit yöntemler ile engellenebilir. Geç kalındığı durumda kişi çok büyük cerrahi operasyonlar geçirme durumunda kalabilir.
  ]]>
  Kalça Eritme https://www.kalca.gen.tr/kalca-eritme.html Tue, 04 Dec 2018 21:05:30 +0000 Kalça Eritme, Birçok kadının ortak sorunu olan kalça bölgesinde meydana yağlanma için bir takım çözüm önerileri bulunmaktadır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadınların çektikleri en büyük sıkıntı kalça bölgesin Kalça Eritme, Birçok kadının ortak sorunu olan kalça bölgesinde meydana yağlanma için bir takım çözüm önerileri bulunmaktadır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadınların çektikleri en büyük sıkıntı kalça bölgesindeki kilolardır. Kalça bölgesindeki kilolardan, yağlardan kurtulmak hiç de kolay değildir.  Kalça eritme için kadınlar diyet yapmakta ve egzersiz hareketleri yapmaktadır. Kalça eritme de diyet ya da egzersiz hareketleri tek başına yeterli değildir. İstenilen sonuca ulaşmak için diyet ve egzersiz hareketlerinin birlikte ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Kalça eriten egzersiz hareketlerinden bazıları şunlardır;
  Kalça Eritme
  • Egzersize başlamadan önce vücudunuzu ısıtın. Isınmamış vücutla ani hareketler yapmak bazı istenmeyen sakatlıklara neden olabilir. Isınma hareketlerini yaptıktan sonra bir sandalyenin önüne sırtüstü uzanın. Daha sonra topuklarınızı sandalyenin üzerine koyun. Denge sağlamada zorluk yaşıyorsanız kollarınızı iki yana uzatarak destek alabilirsiniz.  Vücut dengenizi sağladıktan sonra bir bacağınızı yere 90 derece olacak şekilde havaya kaldırın. Bacağınızı kaldırdıktan sonra kalça kaslarınızı sıkarak kalçanızı yavaşça yerden kaldırın.  Bu şekil de ortalama üç dört saniye bekleyin. Bekleme süresi bittikten sora yavaşça kalçanızı yere indirin. Daha sonra aynı işlemi diğer bacağınıza da yapın. Bu hareketi her bir bacağınız için 20 defa uygulamanız yeterli olacaktır. 
  • Bir diğer hareket için sandalyeyi önünüze alın ve elleriniz beliniz de olacak şekilde sol ayağınızla sandalyenin üzerine çıkın. Sağ topuğunuzu olabildiğince arkaya doğru kaldırın. Kaldırma işlemini düzenli ve sistemli bir şekilde yapın. Hareketi tamamladıktan sonra doğrulun ve aynı işlemi diğer bacağınıza uygulayın. Bu hareketi ortalama 15 defa yapmanız yeterli olacaktır. 
  • Kalça eritmede yapılacak bir diğer hareket için sandalyenin arkasına geçin ve ellerinizle sandalyeyi tutun. Ellerinizden destek alarak parmaklarınızın uçlarına kalkın.Hareketi yaparken ağırlığınız sandalyeye verin ve belinizi düz tutun. Sol ayağınızı diğer bacağınızın dizinin hizasına kaldırın ve yanaştırın.  Vücudunuzu dik tutarak sol dizinizi dışa doğru açın. Sol dizinizi açarken vücudunuz dik ve parmaklarınızın ucunda durmaya dikkat edin. Yaklaşık 12 defa yaptıktan sonra bacak değiştirin. 
  • Bir sonraki hareket için sandalyenin önüne geçin ve arkanızı dönün. Eliniz beliniz de olacak şekilde sol ayağınızı arkaya doğru kaldırın ve sandalyenin üzerine koyun. Daha sonra sağ dizinizi kırarak dik duracak bir şekilde yer çömelin. Çömelirken sağ dizinizin ayak parmaklarınızın gerisinde kalmasına dikkat edin. Yaklaşık üç dört saniye bu şekilde durduktan sonra ayağa kalkın. Daha sonra aynı işlemi diğer bacağınız için yapın. 
  • Kalça eritmek için evde yapılacak bir diğer hareket için sandalyenin önüne geçin kollarınızı yanlara salın. Kollar yere paralel olacak şekilde bacaklarınızı yere dik gelecek şekilde çömelin. Çömelme işlemini yavaş yapın fakat kalkarken biraz daha hızlı kalkın. Doğrulur doğrulmaz  kollarınızı yukarı kaldırın ve parmak uçlarınız da yükselin. Bir süre dinlendikten soran hareketi tekrarlayın. Yaklaşık 15 kez tekrarlayın. 
  • Kalça eritmek için yapılacak egzersizlerde biri de bisiklet egzersizidir. Bisiklet egzersizi kalçadaki yağların yakılması sağlar ve bacak kaslarını sıkılaştırır. Aynı zaman da jimnastik hareketleri de kalça eritmede birebir  etkili bir egzersizdir. Çember çevirerek kalçadaki yağlar eritilir ve kalçanın sıkılaşmasını sağlar.
  ]]>