Kalça İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kalça İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça iltihabı, bel kemiği ile kalça kemiği arasındaki eklem kısmının iltihaplanmasını ifade eden kronik romatizmal bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta iltihaplanma sonucu iki kemik birleşerek tek bir kemik halini alabilir. Başta bel bölgesinde olmak üzere hareket eksikliğine neden olur. Çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık değildir, fakat çoğunlukla genç erkeklerde görülür ve hayat kalitesini fazlasıyla düşürür. Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Çok ilerleyen durumlarda omurga hareketi bütünüyle kısıtlanabilir. Ancak sadece bel ağrısı ya da sabah uyanınca bel kısmında tutukluk şeklinde de ağrı görülebilir. Her ne kadar hafif seyreden bir rahatsızlık olsa da ilerleyici bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı kireçlenmeden ayırmak gerekir. Kireçlenme, omurganın aşınması sonucunda oluşur ve genellikle yaşlıların rahatsızlığıdır. Kalça iltihabı, gençlerde sık görülen ve kemiklerin kaynaşması ile ilgili bir hastalıktır. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla yaşanan romatizmal bir rahatsızlıktır. Bu durum bazen çocuklarda da meydana gelebilir. Genelde 18 yaşından sonra başlar ama belirtiler hemen ortaya çıkmayabilir. 45-50 yaşından sonra ise nadiren görülür. Kalça iltihabı, erkeklerde sıklıkla omurga ve leğen kemiği kısmında, daha az oranda kalça, omuz ve göğüs kafesinde iltihaplanma oluşturur. Kadınlarda ise daha az görülür ve daha hafif seyreden bir rahatsızlıktır. Genelde iltihap oluşumu leğen kemiği, kalça kemiği ve el kısmında görülür. Ayrıca kadınlarda teşhis konulma süreci daha uzun olabilir. Omurga iltihabından kaynaklanan kalça iltihabı daha az şiddetli olur. Çocuklarda ise 8 yaşından sonra kalça ve ayak bileklerinde görülür. Bunlar arasında kalça ağrısı şiddetli olabilir ve ileride cerrahi müdahale gerekebilir. Çocuklarda bel ağrısı fazla görülmez.

Kalça İltihabının Sebepleri

Kalça iltihabının sebebi henüz tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Ancak kalıtsal etmenlerin bu rahatsızlıkta önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Kalça iltihabı rahatsızlıklarının çok büyük bir kısmında HLA-B27 ismi verilen genetik bir yapı durumu vardır. Bu yapının bulunması iltihap durumu riskini artırır, fakat yalnız başına rahatsızlığı ortaya çıkarmaz. Bunun dışında bazı etmenlerin de olması gerekebilir. Bazı bağırsak hastalıkları, mikroplar ve çevresel faktörlerin de kalça iltihabına yol açtığı düşünülür.

Kalça İltihabının Belirtileri

Bu rahatsızlıkta yavaş yavaş bel ağrısı durumu artar. Kalça kısmında sertlikler meydana gelir. Tedavi edilmeyen ilerlemiş iltihap durumu omurgalar ile kaynaşır ve tek bir kemik şeklini alır. Kol ve göğüs kısmının hareket etmesi zorlaşır. Ayrıca sertleşme sonucunda bu hastalar öne doğru eğik bir biçimde durur. Çok az sayıda hastada topuk ağrısı ve kalça etinde de ağrı görülür. Bir diğer belirti de sabah uyandıktan sonra veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra bel bölgesinde oluşan ağrı hali ve hareket kısıtlığıdır. Belirli egzersizler yapılarak sertleşme durumu azaltılabilir. Ağrı ise belden yukarı kısma doğru ilerler ve boyun bölgesini de yoğunlukla etkiler. Kalça iltihabı yaşayan hastalar, kaburga eklemleri etkilendiğinde nefes alıp verme halinde çok rahatsız olurlar. Kemiklerde çıkıntı oluşmasının sonucunda hareket ederken ağrı hissi ve bel bölgesinde ağrı sonucu yürürken ve koşarken problemler oluşur. Hastalık çok yavaş ilerlese de diğer organları bazı durumlarda etkileyebilir. Eğer belirtiler 2 aydan fazla sürüyorsa kesinlikle ortopedi uzmanına başvurulmalıdır. Bunların dışında bu rahatsızlığa özel olmayan bulgular da olabilir. Ateş hali, gece terlemesi ve yorgunluk hali görülür. Bel kemiği ve kalça kemiği gibi bölgelerde bağların kemiğe kaynaştığı kısımlarda iltihap oluşur. Bu yapışma kısımlarında meydana gelen aşınmalarla birlikte yeni biçimde kemikler oluşmaya başlar. Bağlardaki elastik doku bir süre sonra kaybolur ve yerini kemik doku alır. Bu da hareket özgürlüğünün kısıtlanmasına neden olur. Bu olay tekrarlanınca kemik oluşumu çoğalır ve artık kemikler kaynaşır. Sonuç olarak hareket kısıtlılığı oluşur. Kemiklerdeki birleşme durumundan sonra hareket kısıtlılığı geri dönüşsüz bir hale gelir. Ancak başlangıçtaki hareket kısıtlılığının nedeni ağrı ve kaslardaki sertlik olduğundan bu durum düzeltilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Serdar

30 Nisan 2024 Salı

Iltehap tedavisi agrikesici igne jel ve bir 2 tane hap ilemi yapiliyor..

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Iltehap tedavisi, enfeksiyonun türüne ve şiddetine bağlı olarak değişir. Bazen ağrı kesici ve jel yeterli olabilirken, bazen daha güçlü antibiyotikler veya ek ilaçlar gerekebilir. Doktorunuza danışarak en uygun tedavi planını belirlemelisiniz.

soru

Sevgi

28 Nisan 2024 Pazar

Sağ kasık ağrısı baldıra vuran ağrı oluşan yürütneyen sıkıntı oluyor ve baldırda şişme oluyor nedeni ne olabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Sevgi,

Sağ kasık ağrısı ve baldıra vuran ağrı, aynı zamanda şişme ile beraber olduğunda birçok farklı nedeni olabilir. Bunlar kas zorlanması, kas yırtılması, kasık fıtığı, lenf bezlerinde şişme ya da damar problemleri gibi durumlar olabilir. Bu belirtiler ciddiye alınmalı ve bir doktora başvurarak detaylı bir muayene yapılmalıdır. Doktor, gerekirse ultrason ya da diğer görüntüleme yöntemleri ile daha detaylı incelemeler yaparak kesin tanıyı koyacaktır. En kısa zamanda bir uzmana danışmanı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Beytullah

Kasık ağrıları genelde fıtıktan meydana geliyor. Kasık ağrılarına dikkat etmek lazım fıtık varsa ameliyat gerekebilir. İltihap var ise doktora gidip geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi başlar. Genel cerrahlar ilgileniyor bu tür ağrılar da. Eğer fıtık yoksa üroloji doktoruna sevk edebilir sizi. Bu tür ağrılara geçiçi olarak ağrı kesici kullanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

Hasta

24 Nisan 2024 Çarşamba

Bende de kalça iltihabı var yatamiyom ağrıyo kaşınıyo neyapmam lazim lütfen bi caařé

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hasta, kalça iltihabı gerçekten rahatsız edici bir durum olabilir. İlk olarak, bir doktora görünerek profesyonel bir değerlendirme almanız önemlidir. Doktorunuz gerekli görürse, iltihabı ve ağrıyı hafifletecek ilaçlar reçete edebilir. Ayrıca, sıcak veya soğuk kompres uygulamak, iltihabı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kaşıntı için ise, cildinizi tahriş etmeyecek, dermatolog tavsiyeli kremler kullanabilirsiniz. Dinlenmeye özen gösterin ve kalçanıza fazla baskı yapmamaya çalışın. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Mücahit

Kalça iltihabı çoğunlukla alınan bir darbe sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra eklem rahatsızlıkları sonrasında da bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Öncelikle bitkisel ürün kullanımı ve ilaç tedavileri yardımıyla sağlığınıza kavuşursunuz. Ancak kaşıntı ve ağrılar uzun süreden beri devam etmekte ise cerrahi müdahale gerçekleşebilir. Uzman hekimin belirteceği tedavi yöntemine uyulmalıdır.

3. Cevap
cevap

Müemmil

Kalça iltihabı durumunda uzunca bir süre hareketsiz kalmasından sonra (örneğin uyandıktan sonra) gelen ağrı hali ve hareket kısıtlığı oluşturur. Bazı egzersizler ağrı ve sertleşme sorununa çözüm olabilir. Bu hastalık çok yavaş ilerlese de öbür organlarıda etkileyebilir. Eğer sıkıntılar 2 aydan daha fazla sürerse mutlaka ortopedi uzmanına görünmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

soru

Pınar TAŞDELEN CANLIBAY

23 Nisan 2024 Salı

Eşimde kalça kemiği iltihabı var. Yani avasküler nekroz tedaviyle ilgili görüş rica eduyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Pınar TAŞDELEN CANLIBAY,

Eşinizin yaşadığı sağlık sorunu gerçekten zorlayıcı olabilir. Avasküler nekroz (AVN) tedavisinde birkaç farklı yaklaşım bulunmaktadır. Erken evrelerde, ağrıyı hafifletmek ve kemik hasarını yavaşlatmak için ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulanabilir. İleri evrelerde ise cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bu müdahaleler arasında kemik grefti, osteotomi veya eklem protezi gibi yöntemler yer alabilir. Eşinizin doktoruyla bu seçenekler hakkında ayrıntılı olarak konuşmanız önemlidir. Her durumda, tedavi planı bireysel ihtiyaçlara göre şekillendirilmelidir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Körnes

Merhaba. Avasküler nekroz genellikle travmaya bağlı olarak ortaya çıkar ve çok şiddetli ağrılarla kendini gösterir. Tedavi için ilaç ve ameliyat yöntemleri uygulansa da genellikle hastaların neredeyse 10u tedavi olabilir. Bu sebeple alternatif yöntemler aranır. Ozon tedavisi, akapunktur ve bazı bitkisel yöntemler hastaların belirtilerini azaltmak için kullanılır. Fizik tedavi de uygulanabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kalça Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kalçada Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Güncel

Kalça Tutulması Tedavisi

Kalça Tutulması Tedavisi

Güncel

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi