Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Doğuştan Kalça Çıkığı

Doğuştan kalça çıkığı, uyluk kemiğinin üst ucunun kalça ekleminin kapsülünden dışarı çıkması durumudur. Bebeklerde görülen bu durumun erken fark edilip tedavi edilmesi son derece önemlidir. Doğuştan kalça çıkığı, kız bebeklerde erkeklerden daha sık görülmektedir. Her 800 yeni doğan bebekten birinde bu durum ortaya çıkmaktadır. Genetik faktörler, hormonal veya çevresel nedenler bu duruma sebep olabilir; ancak kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ailesinde veya yakın akrabalarında kalça çıkığı olan bebeklerde bu durumun görülme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, aile hikayesi mutlaka doktora bildirilmelidir. Özellikle ters doğan bebeklerde ve anne karnında gebeliğin sonuna kadar başı yukarıda kalan bebeklerde kalça çıkığı riski artmaktadır. Ayrıca, kundak yapılan bebeklerde ve bebeği ayaklarından tutarak baş aşağı sallama gibi zararlı uygulamalar yapılan bebeklerde kalça çıkığı görülme olasılığı yüksektir. Bu tür hareketler son derece tehlikelidir ve yapılmamalıdır.

Kalça Çıkığının Belirtileri ve Tanısı

Doğuştan kalça çıkığı, bazı bebeklerde kalça ekleminde belirgin çıkık olarak ortaya çıkabilir. Kalça ekleminde çıkığa yol açan bazı sorunlar olabilir. Makat gelişi ile doğan bebeklerde de kalça çıkığı riski artmaktadır. Kalça çıkığını veya kalçada başka sorunları anlamak bazen mümkün olmayabilir. Ancak, doktorlar bebeklerin kontrol muayenesinde kalça çıkığı olup olmadığını belirleyebilirler. Bebeklerde kalça çıkığı ultrason ile anlaşılabilir. Bebekler dört aylıktan büyükse röntgen filmi çekilerek de fark edilebilir.

Kalça Çıkığının Tedavisi

Kalça çıkığı erken dönemde anlaşılıp tedavi edilmezse sakatlığa yol açabilir. Kız bebeklerde erkeklere göre 6 kat daha sık görülmektedir. Kalça çıkığı riski olan bebekler doğar doğmaz hemen ortopedist tarafından muayene edilmelidir. Kalça çıkığının nedenleri arasında rahim içinde amniyon sıvısının az olması, rahim içinde bebeğin duruş bozukluğu ve ailede bağ gevşekliği gibi faktörler bulunmaktadır. Bu durumların önlenmesi mümkün olmayabilir.

Çocuklarda kalça çıkığı olup olmadığını anlamak için yürüyüş yaşından önce çocuğun her iki kalçasının yanlara doğru tam açılmaması, bacaklardan birinin kısa olması gibi belirtiler gözlemlenebilir. Çocukların bacaklarındaki et kıvrımı denilen çizgilerin simetrik olmaması da kalça çıkığının göstergesi olabilir. Kalça çıkığı tek taraflı olabileceği gibi iki taraflı da olabilir. Tek taraflı çıkıklarda topallama, iki taraflı çıkıklarda ise paytak yürüyüş şeklinde belirtiler görülebilir. Kalça çıkığı olan anne ve babaların çocuklarında risk daha yüksek olur. Kalça çıkığı olan çocuklarda bir yaşından önce tedavi çok başarılı olmaktadır. Kalça çıkığının tedavisini geciktirmemek çok önemlidir.

Doğuştan Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalça çıkığının büyük bir kısmı "Pavlik bandajı" ile tedavi edilebilir. Bu bandaj, bebeğin dizlerini birbirinden ayırarak karnına doğru çekilmesini sağlar. Pavlik bandajı ile tedavi edilen bebekler her hafta doktor tarafından muayene edilmelidir. Uyluk kemiğinin kalça eklemi içerisine yerleşip yerleşmediği kontrol edilir ve yerleşmişse bu bandaj gece gündüz iki-üç ay kadar kullanılır. Ancak, Pavlik bandajı her bebekte yeterli olmayabilir. Bu durumda bebeklere alçı uygulaması yapılır. Bacakların askıya alınması da gerekli olabilir. Bazen kalça çıkığının tedavisi için ameliyat da gerekebilir.

Kundak yasaklanması tedaviye yardımcı olur. İlk altı ayda Pavlik bandajı veya Frejka yastığı uygulanır. Bu bandajlar çocuğu rahatsız etmez. Altı aylıktan sonraki bebeklerde anestezi altında kalça yerine oturtulup alçı uygulaması yapılır. Daha büyük çocuklarda kemik ameliyatları da gerekebilir. Yaş ilerledikçe kalça çıkığı ağırlaşacağı için operasyonların büyüklüğü artar. On yaşından büyük çocuklarda yapılan ameliyatlar genellikle başarılı olur. Bu gibi durumlarda kalça eklemi dondurulması veya kalça protezi ameliyatları yapılır. Altı yaşındaki çocuklarda da başarılı ameliyatlar gerçekleştirilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Merve

09 Mayıs 2024 Perşembe

Bayadır kalça kemiğinin orda bi kemik çıkıklığı var ama 1 haftadır hafif acısı var ama orda çıkan kemik ceviz büyüklüğünde ne olabilir acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merve Hanım, bu tür bir durum için en doğru tavsiye bir ortopedi doktoruna görünmektir. Kalça bölgesinde hissedilen kemik çıkıntısı ve hafif ağrı, farklı sebeplerden kaynaklanabilir ve kesin tanı koymak için bir uzmana başvurmanız önemlidir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Kibariye

Merhaba Merve Hanım sonradan kemik oluşumu insanlarda oldukça zordur ancak kemik gibi sert olan bazı kitleler size kemik oluşumu gibi gelebilir. Bu durumlar da sizin için tehlikeli olabileceği için kesinlikle uzman bir doktora giderek bu şişliği inceletmeniz gerekmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni