Kalça Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
07 Temmuz 2024

Kalça Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Kemiği Ameliyatı

İlerleyen teknoloji ile kalça kemiği ameliyatları günümüzde oldukça kolay bir hale gelmiştir. Kalça kemiği, vücudumuzda en büyük ekleme sahip olan bölgedir. Hemen hemen her hareketimizde kalça kemiği etkilenir. Bu nedenle kalça kemiği ameliyatından sonra hastaların kendilerine çok özen göstermesi ve bu süreci en kolay şekilde atlatabilmek için yardım alması gerekmektedir.

Kalça Kemiği Ameliyatları

Total Eklem Protezi Ameliyatı:

Günümüzde en yaygın şekilde yapılan ameliyat türüdür. Kalça kemiği ameliyatları, diz ameliyatlarından sonra en sık görülen ameliyat türlerindendir. Kalça kemiğinin değiştirilmesi, kalça eklemlerinde onarılması imkânsız hasarların meydana gelmesi sonucu tercih edilen bir ameliyattır.

Kalça Yüzeyi Değiştirme:

Yaş olarak genç kişiler için total eklem protezi ameliyatı pek düşünülmez. Kemik yaşı daha genç olduğu için hastaların kendilerini toparlama süreci daha çabuk olacaktır. Bu ameliyatta, hasar görmüş uyluk kemiğinin baş bölümü yeniden şekillendirilir ve metal bir kaplama ile tutturulur.

Artroskopi:

Bu ameliyat türü diğer yöntemlere göre oldukça farklıdır. Küçük bir kamera ve aletlerin deride açılmış olan küçük kesiklere yerleştirilmesi ile yapılan bir ameliyat türüdür. Uzun yıllardır diz ameliyatları için kullanılan bu yöntem, günümüzde kalça ameliyatlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Kalça Kemiği Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

  • Yaklaşık 6 hafta süre ile destek için bacakların arasına yastık koyarak yatılmalıdır.
  • Alçak sandalye ve tabureye oturulmamalıdır.
  • Kesinlikle otururken ve yatarken bacak bacak üstüne atılmamalı ve vücudu zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Ameliyat olan bacağın üzerine kesinlikle ağırlık verilmemeli ve koltuk değneği yardımıyla adım atılmalıdır.
  • Ayakkabı giyerken uzun saplı çekecek kullanılmalı ya da yardım istenmelidir. Yerden bir şey almak için kesinlikle eğilmemek gerekir.

Kalça kemiği ameliyatı geçiren hastalar yalnız bırakılmamalı ve tedavi süresince yanlarında daima bir yardımcının olması gerekmektedir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Kalça kemiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci, hastanın ameliyat öncesi genel sağlık durumu, ameliyatın türü ve hastanın ameliyat sonrası uyumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu süreçte hastaların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarına düzenli olarak katılmak, kas ve eklem fonksiyonlarının geri kazanılmasına yardımcı olur.
  • Doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak ve kontrolleri aksatmamak gereklidir.
  • Ameliyat sonrası dönemde kilo kontrolüne dikkat edilmelidir. Aşırı kilo, eklemlere ekstra yük bindirerek iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.
  • Sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır. Bu maddeler, iyileşme sürecini yavaşlatabilir ve komplikasyon riskini artırabilir.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, özellikle protein ve vitamin açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Kalça kemiği ameliyatı geçiren hastaların doktorları ve fizyoterapistleri ile düzenli iletişimde olmaları, iyileşme sürecinin daha sağlıklı ve hızlı ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ongar

30 Mayıs 2024 Perşembe

Kalça kemiğimin üzerine düştüm ve uzun zamandır bunun ağrısını yaşıyorum. Harekeketlerim de kısıtlama yaşamaya başlayınca doktora gitme gereği duydum ancak doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Kalça kemiği ameliyatı olduktan sonra eski sağlığıma dönebilir miyim ve bu ameliyatın bana zararı olabilir mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Şafakgün

Merhabalar. Kalça kemiği vücudun ana kaidesidir. Kalçanın sağlıklı olmadığı zaman bütün vücut fonksiyonlarını yitirmiş gibi olur. Bu yüzden kalça ağrılarında ortopedi uzmanına gidilir ve gerekli gördüğünde ameliyat gerektirip gerektirmediğini hastaya söyler. İkincisi ameliyattan sonra insanın eski sağlığına kavuşmasında hiçbir engel yoktur. Yeter ki egzersizleri düzenli yapmalı ve biraz dikkat etmelidir.

2. Cevap
cevap

Zambak

Merhaba. İlerleyen teknoloji sayesinde kalça kemiği ameliyatları da günümüzde artık çok kolay bir hale gelmiştir. Kalça kemiği vücut içerisinde en büyük işleve sahiptir. Nerdeyse her hareketimizde kalça kemiği etkilenir. Bu yüzden kalça kemiği ameliyatından sonra kendine çok özen göstermeli ve bu sıkıntılı süreci en kolay atlatabilmek için yardım alman gerekir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Protez Ameliyatı ve Komplikasyonları

Kalça Protez Ameliyatı ve Komplikasyonları

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi