Kalçada Kist Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kalçada Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada kist, son derece yaygın olarak görülen bir problemdir. Fakat bu durum kişilerde kalça gibi bölgelerde olduğu için insanlar bu gibi sorunlarını çekindikleri için birbirleri ile paylaşmamaktadır. Kişilerde kalça kistleri sorunu meydan geldiği zaman bu kistler çok farklı belirtiler ile insanların karşısına çıkmaktadır. Özellikle meydana gelen şişlikler nedeni ile kişi farklı şekillerde rahatsızlıklara neden olur. Kalçada oluşan kistler direk olarak kişinin meydana gelen şişliği hissetmesi ya da oturma, yatma gibi eylemlerin gerçekleştirilmesi durumlarında da sorun olur. Bu gibi durumların yanı sıra kişide görülen kalça kistinin türüne bağlı olarak, kişide çok ciddi ağrılar meydana gelecektir. Zaten günümüzde ortaya çıkan kalça kistleri sorunlarında insanlar en çok bu gibi ağrılar nedeni ile rahatsızlıklar yaşarlar. Kalçada görülen kist sorunları görülen insanlarda yapılan araştırmalarda bu kistlerin birçok zaman zararsız olduğu kanısına varılmıştır. Genellikle içerisi sıvı dolu olan bu kistler bazen de içerisi gaz dolu olacak şekilde meydana gelmektedir. Genel olarak, kalçada kist sorunları kişilerde zararsız olduğu için çok büyük tıbbi müdahaleler gerekmez. Fakat kalçada oluşan kistte büyüme ya da büyük rahatsızlıklar görülüyorsa bu durumda meydana gelmiş olan ya da gelmekte olan kistin tedavisi yapılmalıdır. Bu durumun yanı sıra kistin tedavi edilmesi kişinin isteğine bağlı olarak yapılan işlemlerdir. Yani kişi bu kistin alınmasını isterse bazı tedavi yöntemleri kullanılarak kişiden bu kistler alınır.

Kalçada kist sorunu, insanlarda çok büyük korkulara neden olmaktadır. Özellikle kalçadaki şişlik sorununun bir kist olduğunu duyan kişiler çok büyük tedirginlikler yaşamaktadır. Bu durumda aslında korkmak yerine daha çok gerekli tedavileri yaptırarak bu kistlerden kurtulabilirsiniz. Kalçada kist, kadınlara göre erkeklerde çok daha yaygın bir şekilde görülen problemdir. Genellikle ileri yaşlarda görülen bu kistler yaş olarak 45 ve 50 yaşlarda çok yaygın bir şekilde görülürler. Bu kistler nadir de olsa gençlerde de görülür. Fakat gençlerde bu gibi sorunların tedavisi çok daha kolaydır. Kimi zaman kişilerde görülen kan eksikliği sorunları, düzensiz beslenme sebebi ile bu gibi kistler oluşum gösterir. Genellikle derinin hemen altında meydana gelen sıvı birikmesi gibi bir durumdur. Kalçada kist sorunu yaşayan insanlar bazı riskler altındadır. Özellikle kemiklerin güçsüzleşmesi ve bunun yanı sıra kişilerde kemik kırılmaları gibi sorunlar görülebilir. Bunun için eğer sizlerde de bu gibi bir durum var ise kesinlikle zaman kaybetmeden kalçada bulunan bu kist için gerekli kontrolleri yaptırın. Aksi durumlarda çok büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum doktor kontrolü altında olduğu aman kimi zaman cerrahi operasyonlara gerek duyulmadan çok daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Kalçada kist sorunlarında kişilerde çok şiddetli ağrılar meydana gelmez. Fakat ara ara meydana gelen sancılar kişide küçükte olsa rahatsızlıklara neden olabilir. Bazen kalçada kist ile meydana gelen iltihaplanma sorunları çok şiddetli ağrılara neden olarak şişliğin daha da artmasına neden olabilir. Bu iltihap son derece büyüyeceği için son derece dikkatli olmak ve gerekli olan müdahalelerin yapılması gerekir. Genellikle doktorlar bu gibi sorunlar için iltihapların kurutulması amacı ile antibiyotik tedavileri uygulanır. Bu tedaviler sonrasında ise kişilerdeki kistler alınmalıdır. Aksi durumda iltihaplanma durumları tekrar meydana gelecektir. Kist eğer kişilerde büyüme göstererek çok büyük belirtilere de neden olabilir. Özellikle kusma sorunları, karın ağrısı, yüksek ateş gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum nedeni ile sorunlar artacağı için tedaviler şarttır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Emine taz

02 Haziran 2024 Pazar

Sag baldirda sola oranla buyume var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Feride Türk

İyi günler, Sağ kalça me incelemesinde; Kesitler dahilinde, sol adneksiyal lojda, 25x25 mm boyutunda ince cidarlı kist izlenmektedir. Yorumunuzu alabilir miyim

2. Cevap
cevap

Yağan

Hayırlı günler Emine Hanım eğer sağ baldınız sol baldırınıza oranla daha fazla hiç beklenmedik büyüme gerçekleşiyorsa Muhakkak bir sağlık sorununuz vardır. Bu da bacağınızda bir kist belirtisi ya da oluşumu gerçekleşmiştir. Bunu öğrenmeniz için kısa bir zaman içerisinde hastaneye giderek bu sorunun neyden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Mr Nasıl ve Ne Amaçla Yapılır?

Kalça Mr Nasıl ve Ne Amaçla Yapılır?

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri