Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
20 Haziran 2024

Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Çıkığı Nedir?

Kalça çıkığı, uyluk kemiğinin topuzunun, leğen kemiğindeki yerinden dışarı çıkması durumudur. Anne karnında bebeğin gelişiminin yetersiz olması nedeniyle çıktığında, bu duruma Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) denir. Kalça çıkığı, iltihaplanma ya da felç nedeniyle oluştuğunda patolojik kalça çıkığı, herhangi bir darbe nedeniyle oluştuğunda ise travmatik kalça çıkığı olarak adlandırılır.

Gelişim Süreci ve Kalça Çıkığı

Anne 11 haftalık hamileyken çocuk 5 cm boyundadır ve bütün organları, bu arada da kalça eklemi teşekkül etmiştir, lakin henüz olgunlaşmamıştır. Kalça gelişiminin devam ettiği zaman içerisinde; ilk 12 haftada, 18. haftada ve son haftalarda da çıkık oluşabilir. Tam olgunlaşmamış kalça doğumdan sonra da çıkabilir, ama bu durum enderdir.

Kalça Çıkığının Belirtileri

Doğuştan kalça çıkığı kız çocuklarında daha çok görülür. Çıkık, her iki kalçada olabileceği gibi, tek kalçada da olabilir. Çocuk yürümeye başladığında topallayarak ya da sallanarak yürür. Bu dönemde çıkığın aile tarafından fark edilmesi ve hekim tarafından teşhis edilmesi kolaydır, fakat gecikilmiştir. Tedavide tam iyileşme ancak çıkığın çocuk yürümeye başlamadan teşhis edilmesiyle elde edilir.

Erken Teşhisin Önemi

Erken teşhis için yeni doğan her bebeğin, özellikle ailesinde kalça çıkığı olanların, hekimlerce muayene edilmesi gerekir. Bu dönemde; hareketler sırasında kalçadan “tıktık” sesi gelmesi, tek taraflı çıkıklarda uyluğun arkasındaki kıvrımların diğer tarafla eş olmaması, bacağın kısa olması ve en önemlisi bacakların yanlara açılmasındaki kısıtlılık, çıkıktan şüphelendiren belirtilerdir. Bu dönemde kalçalar kolaylıkla yerine girer. Teşhis edilip de kalçaları yerinde tutan bir araç ile tedavi edilirse, sakat kalmadan iyileşme olacaktır.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Altıncı aydan itibaren teşhiste gecikme başlamış demektir. Kalça artık kolay yerine girmez; bu nedenle tedavi zorlaşır. İki tedavi biçimi vardır; çocuk ameliyathanede anestezi verilerek kalça yerine konulur ve radyografik yöntemle yerine konduğu görüldükten sonra alçı yapılır ya da ameliyatla kalça yerine konur ve alçılanır. Hasta üç ay alçıda tutulduğu vakit kalça yerine alışır ve çıkmaz.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Ameliyatı Sonrası Yapılacaklar
  • Alçı kesinlikle ıslatılmamalıdır.
  • Verilen ilaçlar eksiksiz kullanılmalıdır.
  • Dikişler 15 gün duracağı için hijyene azami ölçüde dikkat edilmelidir.
  • Ameliyat yerinde akıntı, kızarıklık gibi anormal bir durum olur ise mutlak hekime müracaat edilmelidir.
İleri Yaşlarda Kalça Çıkığı Tedavisi

Bir yaşından, yani çocuk yürümeye başladıktan sonra, kalçayı cerrahi müdahale olmadan yerine koymak mümkün değildir. 1,5 yaşına kadar kalça tedavi edilmeyip çıkık kalmışsa; uyluk kemiğinin üst ucu yani topuzunun biçimi bozulmuş, leğen kemiğindeki yuvası ise düzleşmiştir. Yani kalçanın çıkık oluşuna, kemiklerin biçimin bozulması da ilave olmuştur. Ameliyatla kemiklerin biçimi düzeltilmeden kalça yerine konamaz, konsa da yerinde durmaz.

6-7 yaşlarından sonra ise; kalça kemiklerinin biçimleri ileri derecede bozulmuş, yassılaşmış ve düzleşmiştir, kalça daha fazla yukarı çıkmış durumdadır. Kemiklere ameliyat yapılsa da kalçayı yerine koymak çok zordur, yerine konulabilse de hareketleri kısıtlı olacaktır. Bu nedenle bu yaştan sonra tek taraflı kalça çıkıkları, ileri yaşlarda kalça eklemini değiştirme ameliyatını teknik olarak kolaylaştırmak için tedavi edilir. Ancak iki taraflı olanlar tedavi edilmezler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Musa

05 Nisan 2024 Cuma

Benim 16 haftalik bir kizim sag kalcasi cikik oldugundan ameliyat oldu 3 ay alcida kaldi 1.5 aydirda ayakkabi tedavisi goruyor.ama sag bacagi digerinden 3cm uzun neden oldugu hakkinda bilgisi olan varmi .bu hep boylemi kalicak bi bacagi hep uzunmu olucak

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Musa Bey,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Kızınızın yaşadığı durumu anlıyorum ve endişelerinizi paylaşıyorum. Sağ bacağındaki uzunluk farkı, kalça çıkığı tedavisi sonrasında bazen görülebilen bir durumdur. Ancak bunun kalıcı olup olmayacağını belirlemek için ortopedik bir uzmanla görüşmek en doğrusu olacaktır. Uzman doktor, gerekli incelemeleri yaparak uzunluk farkının sebebini ve tedavi seçeneklerini detaylı bir şekilde açıklayabilir. Gelişim sürecinde bazı değişiklikler olabileceği için düzenli kontrol ve takip önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Kalça Ultrasonu

Bebeklerde Kalça Ultrasonu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Basen ve Kalça Eritme

Basen ve Kalça Eritme

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi