Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada sinir sıkışması, bu bölgeden geçen siyatik sinirinden kaynaklanır. Belde beş kemik, bu kemiklerin altında kuyruk sokumu kemiği vardır. Bu kuyruk sokumu kemiği ile kemik arasından geçen, kalçanın ortasından topuğa kadar uzanan sinir siyatik sinirdir. Bu sinirde meydana gelen sıkışma ise siyatik olarak tanımlanır. Kalçada sinir sıkışması denilen sorun da siyatik sinirinin bir sebepten dolayı sıkışmasıdır. Sıkışma farklı derecelerde meydana gelebilir.

Kalçada sinir sıkışmasının nedenleri farklıdır. Sinir sıkışması olduğunda, bunun seviyesine göre, kalçada, bacakta ya da kalçadan topuğa kadar inen ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma gibi etkiler hissedilir. Bel fıtığından kaynaklanan sinir sıkışmasında yani beldeki son kemikle kuyruk sokumu kemiği arasında sinir sıkışırsa, kalçadan başlayan bacaktan topuğa kadar uzanan ağrı ve uyuşma hissedilir. Kalçanın ortasında priformis kas sendromu denen durumda ağrı kalçanın etrafında olur. Kalça hareketi ile hissedilen ağrı şiddetlenir. Kalçada sinir sıkışmasıyla oluşan ağrı bele kadar uzanabilir. Fakat en fazla alt belde, kalçadan topuğa kadar uzanan ağrıyla ve uyuşma ile kendini gösterir.

Sinir sıkışması sonucunda oluşan ağrılar kalça etrafında olan başka ağrılarla karıştırılabilir. Daha çok belden kalçaya doğru ağrı yapan bel kayması, bel eğriliği gibi sorunlarda bu karışıklık olabilir. Ayrıca kalça kireçlenmesi, kalça tendinitlerde meydana gelen diğer sinir sıkışmaları da siyatik ağrısıyla karışabilir.

Kalçada sinir sıkışması nasıl teşhis edilir?

Bu rahatsızlığın teşhisinde hastanın tarif ettiği ağrının önemi büyüktür. Ağrı kalçadan başlayarak, topuğa kadar uzanıyorsa, karıncalanma ve uyuşma hissediyorsa, teşhis daha kolay olur. Bu arada kasların durumu da değerlendirilmelidir. Kalçada sinir sıkışması olduğunda, bu siyatik sinirden beslenen kaslardaki güçsüzlük de dikkat çekicidir. Ayrıca aşil refleksi denilen bazı reflekslerde de azalma olur. Bu nedenle hastanın bir Uzman tarafından muayene edilmesi gerekir. Kesin tanı için, hastaya BT ve MR gibi tetkiklerinde yapılması gerekir.

Kalçada sinir sıkışması en fazla kimleri etkiler?

Bu sorun kadın ve erkeklerde eşit derecede etkili olabilir. Kadınlarda sadece gebelikten sonra fazla kilo alınması nedeniyle bel mekanizmasındaki öne kayma sonucunda daha fazla etkili olabilir. Genç yaştaki kişilerde ise ağır kaldırma, beli dengesizce kullanma gibi durumlarda, yaşlı kişilerde ise eklem kireçlenmesi, dejeneratif olaylar sonucunda kalçada sinir sıkışması olabilir. Bu her yaştan kişinin risk altında olduğunu söylememize yeter.

Kalçada sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır?

Sinir sıkışması yeni olduysa, sadece ağrı yakınması varsa, henüz kas güçsüzlüğü olmadıysa, hastaya ilaç tedavisi yapılır. B vitamini ilaçları, ağrı kesiciler, antienflamatuvar ilaçlar hastadaki ağrı ve ödemi geçirmezse, fizik tedavi uygulanır. Kas güçsüzlüğü oluşursa, özel cihazlarla kas gücü arttırılabilir. Bunlar kalçada sinir sıkışması sorununu tedavi edecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

hatice

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol kalçamin içinde agri var gecmiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hatice Hanım,

Sol kalçanızdaki ağrı için öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Bu tür ağrılar bazen kas veya eklem kaynaklı olabilir. Eğer ağrınız uzun süredir geçmiyorsa, bir ortopedi uzmanına başvurmanız faydalı olacaktır. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak, ağrının nedenini belirleyip uygun bir tedavi yöntemi önerebilir. Bu süreçte, ağrı kesiciler ya da sıcak-soğuk kompres uygulamaları geçici olarak rahatlama sağlayabilir. Ancak, kesin tanı ve tedavi için profesyonel bir yardım almanız önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Murat

Kasılmalar, kireçlenme sorunu ya da kalçada sinir sıkışması gibi durumlar aşırı derecede ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte yaşadığınız sorunun daha öncesinde aldığınız bir hasardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Öncelikle sorunun sebebini araştırmalısınız. Ardında ağrının geçmesi için çözüm bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

İsmet

15 Nisan 2024 Pazartesi

Sağ kalçamın kemiğinin tam üstünde bir ağrı var.ayağımı yere bastığım zaman acı yapıyor.bazende yolda yürürken ayağıma kadar uyuşma ve dizimden ayağıma doğru baldır kısmı kasılıyor. ayağımı her yere basmamda bu acıyı his ediyorum.ne yapmalıyım.lütfen.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İsmet Bey,

Belirttiğiniz belirtiler, bel ya da kalça bölgesindeki sinir sıkışmaları veya kas-iskelet sistemi sorunları ile ilgili olabilir. Bu tür ağrılar ve uyuşmalar ciddi bir duruma işaret edebileceğinden, bir ortopedi uzmanına veya fizik tedavi uzmanına başvurmanız önemlidir. Ayrıca, geçici rahatlama sağlamak için dinlenmeye, sıcak-soğuk kompres uygulamalarına ve hafif germe egzersizlerine başvurabilirsiniz. Ancak, kesin tanı ve tedavi için profesyonel yardım almanız şarttır. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Muhiddin

Bu durum genellikle bağ dokularla alakası olan ve bazen de kaslardan kaynaklı ağrılardır. Düzenli olarak egzersizin yanı sıra bir doktora da görünmenizde fayda vardır. Bazen beldeki ya da beyindeki sorunlar da bacaklarda ağrılara neden olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Kalça Ultrasonu

Bebeklerde Kalça Ultrasonu

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kalça Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Fitness Kalça Hareketleri

Fitness Kalça Hareketleri

Kalça Yağları Nasıl Eritilir?

Kalça Yağları Nasıl Eritilir?

Kalça Eritme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kalça Eritme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Kalça Büyütme Nasıl Yapılır?

Kalça Büyütme Nasıl Yapılır?

Güncel

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi