Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça kemiği kırığı, günümüzde oldukça yaygın olarak meydana gelen ve çok ciddi sorunlara neden olan bir durumdur. İnsanlar, yapıları nedeniyle genellikle düşme durumlarında ya da farklı kazalarda ilk olarak kalçadan darbe alırlar. Bu durumlarda kalça kemikleri, çok büyük hasar alabilir. Kalça kemiği kırıkları, özellikle ileri yaşlarda daha sık görülür ve bu durumun en büyük nedenlerinden biri, yaşlı bireylerde kemik yoğunluğunun azalmasıdır. Durum böyle olunca, meydana gelen kazalar nedeniyle kalça kemiği kırığı ortaya çıkar.

Kalça Kemiği Kırığının Belirtileri

Kalça kemiği kırıkları, insanlarda doğrudan hareketin kısıtlanmasına neden olur. Özellikle kırığın kalçada olması nedeniyle kişinin yatma şekli çok önemlidir. Kalçasında kırık olan kişiler, tedavi süreci boyunca doğru bir şekilde oturamaz. Bu durumda kişinin kalça kemiği tam olarak kaynayana kadar oturması çok sakıncalıdır. Kalça kemiği kırığının belirtileri arasında:

  • Şiddetli kalça ağrısı
  • Hareket kısıtlılığı
  • Yürüyememe
  • Kalçada şişlik ve morarma
Kalça Kemiği Kırığının Nedenleri

Kalça kemiği kırıkları, daha çok evde düşme sonucu meydana gelen kırıklar, buzlu zeminde düşme sorunları, trafik kazaları gibi problemlerden dolayı ortaya çıkar. Bu durum, kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülen bir problemdir. Çünkü kadınlarda bulunan kemik yapısı, vücudun tüm bölgesinde erkeklere göre çok daha hassas ve ince bir yapıdadır. Bu durumun yanı sıra kalça kemiği kırığı, çocuklarda da şakalaşma ya da benzer durumlardan dolayı çok görülür. Çocuklarda da kemik yapısının güçsüz olması durumunda bu gibi kalça kemiği kırıkları meydana gelir.

Kalça Kemiği Kırığının Tedavisi

Kalça kemiği kırıklarında bazı hastalarda kırığın şiddetine bağlı olarak çeşitli tedaviler gerekir. Bu tedaviler yapılmadığında ise çok büyük doku zarar görmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Öncelikle kalçadaki kemik kırığı bir çivi yardımı ile tıbbi olarak tespit edilir. Daha sonra ise kalça protezi ile tedaviler yapılır. Bu sorun, ileri yaşlardaki hastalarda kemik kalitesinin daha düşük olması nedeniyle tedaviler çok büyük etkiler yapar. Bu durumun yanı sıra bazı insanlarda da kalça kemiği kırığı sorununu gidermek için platin uygulaması yapılır. Bu uygulama birçok kişide olumlu sonuçlara neden olsa bile bazı insanlarda sorunun düzelmesi için yeterli olmayabilir.

Kalça Kemiği Kırığından Korunma Yolları

Kalça kemiği kırığı riskini azaltmak için alınabilecek önlemler şunlardır:

  • Evde ve işyerinde kaymayı önleyici malzemeler kullanmak
  • Egzersiz yaparak kas ve kemik gücünü artırmak
  • D vitamini ve kalsiyum takviyeleri almak
  • Yaşlı bireyler için yürüteç veya baston kullanımı
  • Kontrolsüz ilaç kullanmaktan kaçınmak

Kalça kemiği kırıkları, özellikle yaşlı bireylerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, düşme ve kazalardan korunmak için gerekli önlemleri almak büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Şeyma

30 Mayıs 2024 Perşembe

Kalça kemiği kırığı ne kadar sürede kaynar? Ben geçen hafta merdivenden düştüm ve tedavim devam ediyor. Bol istirahat verdiler ama çok sıkıldım artık. Daha çabuk iyileşmesinin bir yolu var mı? Artık rahatça ayağa kalkmak, gezmek istiyorum. 17 yaşındayım okula gidemiyorum bundan dolayı eğitimimde aksıyor.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba ޞeyma,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Kalça kemiği kırıkları genellikle yaşa, kırığın tipine ve tedavi yöntemine göre değişiklik göstermekle birlikte, genelde 6 ila 12 hafta arasında kaynar. Genç yaşta olman iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyebilir.

Daha çabuk iyileşmek için doktorunun verdİği talimatlara harfiyen uymak çok önemlidir. Beslenmene dikkat etmek, yeterli protein ve kalsiyum almak, ayrıca doktorunun önerdiği hafif egzersizleri yapmak da iyileşme sürecini hızlandırabilir. Ancak bu konuda mutlaka doktoruna danışmalısın.

Eğitim konusuna gelirsek, okula gidemediğin süreçte online dersler veya öğretmenlerinden destek alarak eğitimine devam etmeye çalışabilirsin. Sabırlı olman ve iyileşme sürecini aceleye getirmemen senin için en iyisi olacak.

Tekrar geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığına kavuşursun.

2. Cevap
cevap

Nabiye

Kalça kemiği kırıkları yaşlı insanlarda daha fazla görülmektedir. Ancak gençlerde genelikle kalça kırıkları düşme ve çarpma sonucunda oluşmaktadır. Genç insanlardaki kırıklar yaşlı insanlara göre daha hızlı iyileşir. Kırıkların iyileşmesinde daha hızlı sonuç alabilmek için özellikle kelle paça ve kemikli etlerin tüketilmesi gerekir. Bazı kırıklardaki iyileşme süresi 6 aya kadar uzayabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Dikleştirme Hareketleri

Kalça Dikleştirme Hareketleri

Kalça Büyütme Hareketleri Nelerdir?

Kalça Büyütme Hareketleri Nelerdir?

Bebeklerde Kalça Gelişim Geriliği

Bebeklerde Kalça Gelişim Geriliği

Kalça Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası