Kalça Nedir ve Görevleri Nelerdir?
09 Temmuz 2024

Kalça Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Kalça Eklemi

Kalça eklemi, top-yuva eklemi olarak adlandırılan bir yapıya sahiptir. Uyluk kemiğinin başı (femur başı) ile leğen kemiğindeki yuvanın (asetabulum) arasındaki uyum, sabitlik ve mekanik özellikler açısından mükemmel bir eklem oluşturur. Omuz eklemi ile benzeyen bu eklemde, labrum adı verilen halka biçiminde esnek kıkırdak bu yuvanın sınırını çevreler. Diğer eklemlerden farklı olarak, kalça ekleminin sabitliğinde ana unsur bağlar değil, eklemin kendisidir. Eklem üzerine kas güçlerinin dengeli dağılımı ve kalın eklem kapsülü ile bu kapsül üzerindeki bağlar da sabitliğe destek olur.

Kalça Eklemindeki Ağrılar

Kalça eklemi, uyluk kemiği ile leğen kemiğinin birleşim yerindeki oynak yerdir. İnsanlarda kalça ağrısı en fazla rastlanan sorunlar arasındadır ve nedenleri farklı olan bu ağrılar her yaştan kişiyi etkileyebilir. Ağrı genellikle hastalar tarafından kalçalarda oluşan ağrı şeklinde ifade edilir, ancak kalça eklemindeki ağrı kasık ve uyluğun ön tarafında ve hatta dizlerde bile hissedilebilir.

Kalça Ekleminin Önemi

Her yaş grubundaki yaralanma, darbe ve hastalık gibi etkenler farklı şekillerde olabilir. Kalça eklemi, vücudun alt ve üst bölümleri arasındaki kuvvetleri dengeleme özelliğine sahip tek eklemdir. Ayrıca, omurga ile vücut ağırlığının dağıtılmasında da kalça eklemi önemli bir rol oynar. Yürüme sırasında vücut ağırlığı iki kalça eklemi arasında eşit şekilde dağıtılır. Kalça, gövdeyle alt ekstremite arasındaki yüklerin dağıtımının yanı sıra, alt karın boşluğu ile pelviste bulunan organların korunmasında da etkili bir görev üstlenir.

Kalça Ekleminin Anatomisi

Top-yuva eklemi olan kalça, femurun başı ile asetabulum tarafından oluşturulur. Vücuttaki en güçlü eklemlerden biridir. Eklem içini döşeyen fibrokartilajenöz yapıda olan glenoid labrum, ekleme destek olur. Asetabular boşluğun alt orta bölümünde sınırlanmış bir yağ yastığı vardır. Kalça eklemindeki kapsül kalın fibröz yapıdadır ve eklem kapsülü asetabulum, labrum ile transvers ligamana yapışıktır. Kapsülün iç yüzeyi ise sinovyal membran ile döşelidir.

Kalça Çevresindeki Bursalar

Kalça ekleminin çevresinde çeşitli bursalar bulunur. En önemli olanları trokanterik bursa, iliopektineal veya iliopsoas bursa ve iskiogluteal bursadır. Gluteal kasların yapışma yerindeki trokanterik bursa, üç bursadan meydana gelmiştir. İsikogluteal bursa iskial tuberositas üzerindedir ve gluteus maksimus kasının kemiğin üstünde daha rahat hareket etmesine yardımcı olur.

Kalça Hareketleri

Kalça hareketleri oldukça güçlü kaslar tarafından sağlanmaktadır. Kalça hareket açıklığı normalde pozisyona göre farklılık gösterir. Diz eklemi fleksiyonda olduğunda kalça eklemi sadece 115-125 dereceye kadar fleksiyon yapar. Diz eklemi ekstansiyon halinde olduğunda ise 90 derecelik fleksiyon yapar. Kalça ekleminin innervasyonu obturator ve femoral sinirler tarafından sağlanmaktadır. Kan dolaşımı ise retinaküler arterler tarafından sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

fahriye

19 Mayıs 2024 Pazar

Sag kalcamda kalca keminde cok arim var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Fahriye Hanım,

Öncelikle geçmiş olsun. Böyle bir ağrı yaşıyorsanız bir an önce bir doktora danışmanızı tavsiye ederim. Kalçanızdaki ağrıya birçok farklı durum neden olabilir ve doğru teşhis ve tedavi için uzman bir hekimin muayenesi gereklidir. Sağlığınızı ihmal etmeyin, lütfen en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurun.

2. Cevap
cevap

Hayali

Sevgili fahriye sağlık hiç bir zaman ihmale gelmez bunu unutma. Bundan dolayı vakit geçirmeden bir doktora gitmende fayda var geçmiş olsun sevgili kardeşim

soru

Frk

11 Mayıs 2024 Cumartesi

İyigünler ben oturdugum zamanlarda kalçalarımda yanma ve dikenlenme oluyor bu agrılar genel itibari ilede oturuken oluyor ama nadiren baldırlarıma doğru bazen de kasık aralarımda aynı ağrılar oluyor yürürken veya ayakta iken ise bu şekilde olmuyo sadece his ediliyor bunun sebebi ve çözümü nedir ayrıca hem kalçadan hemde belden mr cektirdim sonucu alamadığımdan yazamıyorum yardımlarınızı ve bilgilendirmeniz için rica ediyorum iyi günler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Frk,

Belirttiğiniz belirtiler, sinir sıkışması veya omurga ile ilgili bir sorun olabileceğini düşündürüyor. Özellikle kalça ve belden MR çektirmeniz doğru bir adım. Bu tür ağrılar bazen bel fıtığı, siyatik sinir sıkışması veya piriformis sendromu gibi durumlarla ilişkili olabilir. MR sonuçlarınızı bir uzmana göstermeniz ve detaylı bir değerlendirme almanız en sağlıklısı olacaktır. Bu süreçte, otururken ergonomik bir destek kullanmak ve düzenli olarak esneme egzersizleri yapmak rahatlama sağlayabilir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Giryar

Şayet rahatsızlığınız uzun zamandan beri devam etmekte ise bir iç hastalığın habercisi olabilir. Hastalığın tam anlamıyla tanısını koymak için tahlil, tetkik, MR çekimi ve tomografi çekimi yapılmalıdır. Bu işlemler sonrasında ağrılarınıza sebep olan etmenler tespit edilecektir. Uzman hekim kontrolüne devam etmeniz halinde sağlığınıza kavuşacaksınızdır.

soru

Levent

21 Nisan 2024 Pazar

Sizin sorununuz kalça da ödem olabilir fitikla karıştırıyor aynısı bende de oldu şimdi masör tedavisi görüyorum iyi geldi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Levent, yorumun için çok teşekkür ederim. Önerini dikkate alacağım ve bir masöre danışmayı düşüneceğim. Umarım ben de senin gibi olumlu sonuçlar alabilirim. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Mecdi

Merhaba levent bey, kalça ağrınız için beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olmanız ve mr çektirmeniz gerekir. Tedaviniz için izlenecek yol mr sonucuna göre verilecektir. Durumunuza göre fizik tedavi de verilebilir. Geçmiş olsun.

soru

Vesile

06 Nisan 2024 Cumartesi

Femur kemigimde kirilma var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Çok geçmiş olsun Vesile, umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz. Dinlenmeye ve doktorunuzun tavsiyelerine uymaya özen gösterin, böylece iyileşme süreciniz daha hızlı ve sorunsuz olur.

2. Cevap
cevap

Aslısu

Femur kemiği önemli kemiktir. Kalçaya doğru olan kemiktir. Kırılması genellikle ilerleyen yaşlarda ki insanlar da meydana geliyor. İlk önce yaş ilerlediği için kemik erimeye başlıyor sonra ters bir hareket veya düşmeler de kemik kırılıyor. Fizik tedavi ve ortopedi doktorlarına görünmeniz lazım bu tür durumlarda yaş ilerlediği için tedavisi zor oluyor.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalça Silikonu Ameliyatı

Kalça Silikonu Ameliyatı

Haber Bülteni