Kalça Kemiği Türleri ve Özellikleri
12 Temmuz 2024

Kalça Kemiği Türleri ve Özellikleri

Kalça Kemiği

Kalça kemiği, insan ve hayvan vücudunda bulunan ve kalçanın yan ve ön kısımlarını oluşturan kemiklere verilen addır. Kalça kemikleri, omurganın bitişinde bulunur ve omurganın sağrı adı verilen bölgesindeki omurlarla birleşerek leğen kemiğini oluşturur. Kalça kemiği, kalça, oturga ve çatı kemiklerinin bir araya gelmesi ile oluşur. Kalça kemiği yassı kemikler grubunda yer alır ve kendi yapısı içinde üç grupta incelenir ve adlandırılır. Bunlar; ilium, iskium ve pubis kemikleridir. Bu kemikler on beş yaşına kadar kıkırdak doku olarak birbirine bağlıdır ancak on beş yaşından sonra sertleşerek kemik yapıya sahip olurlar.

İlium, kalça kemiğinin üst kısmını oluşturan yassı kemiktir. İskium, kavis şeklinde bulunan kalça kemiğinin alt arka kısmını oluşturan kemiktir. Pubis ise kavis biçimlidir ve kalçanın ön alt kısmını oluşturur.

Kalça Kemiği Görevleri

 • Omurga ile bacaklar arasında köprü görevi kurmak.
 • Omurgadan gelen hareket istemlerini bacaklara iletmek.
 • İçinde barındırdığı organları korumak.
 • Oturma, çömelme ve kalkma gibi hareketleri sağlamak.
 • Üreme sistemine ait organları korumak.

Kalça kemiğinde kireçlenme (osteartroz), artrit, doğumsal bozukluklar, kalça kemiği çıkıntısı, metabolik kemik hastalıkları ve yumuşak doku hastalıkları gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu hastalıkların birçoğu cerrahi müdahale gerektirse de fizik tedavi veya buz masajı gibi yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu hastalıklardan birkaçını şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz)
  Yaşlanma ile ortaya çıkan bu hastalık, elli beş yaş üstü kişilerin yaklaşık %5'inde görülür. İlk belirtisi akut ağrılardır. Günlük hayatı oldukça etkileyen bir hastalıktır. Koltuk değneği veya baston kullanmayı gerektirebilir çünkü bunlar kalça kemiğinin yükünü azaltarak ağrıyı hafifletir. Genellikle cerrahi müdahale yapılır. Hastalarda ayakta durma, çömelme ve diz çökme gibi olağan hareketler şiddetli ağrılara neden olur. Ağrılar kalça kemiğinin yanı sıra bacaklara ve kasıklara da vurabilir.
 • Bursit
  Kalça kemiği ve eklemlerinde bulunan ve kalçada sürtünmeyi azaltan bursa adı verilen içi su dolu keseciklerde meydana gelen iltihaplanmadır. Şiddetli ağrılara neden olur. Ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı tedavi için yeterlidir.
 • Artritler
  Kalça kemiğinde meydana gelen romatizmal hastalıklardır. İltihaplanma ve kireçlenmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Hastada hareket etmekte güçlük ve tutukluk vardır. Ağrı kesici ile yaşanan şiddetli ağrılar dindirilebilir.
 • Kalça Kırığı
  Yaşlılık ile insan vücudunda bulunan kemiklerde kırılganlık özelliği artmaktadır. Düşme sonucu kalça kemiğinde kırıklar meydana gelebilir. Uzun süreli dinlenme ve fizik tedavi gerekebilir.
 • Tendinit
  Kalça kemik ve kaslarını birbirine bağlayan tendonlarda meydana gelen hastalıklardır.
 • Kanser
  Kalça kemiğinde ortaya çıkan ödem ve şiddetli ağrılar ile kendini gösterir. Kalça kemiği kanseri teşhisi zor bir hastalıktır ve kemik kırılmasını kolaylaştırır. Genellikle cerrahi müdahale gerekir.
 • Doğumsal Bozukluklar
  Doğuştan kalça kemiği çıkığı ve yapısal kemik deformeleridir. Şiddetli ağrıya neden olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Serpil

20 Nisan 2024 Cumartesi

Kızımın uzun süredir sol kalça kemiği ağırlıyor nedeni ne okabilir13 yaşinda

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Serpil Hanım,

Kızınızın sol kalça kemiğindeki ağrının nedeni çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Ergenlik döneminde büyüme ağrıları yaygın olabilir, ancak bu tür bir ağrı kemik, eklem veya kas sorunlarının belirtisi de olabilir. Ağrının şiddeti, süresi ve diğer belirtiler (şişlik, kızarıklık, hareket kısıtlılığı gibi) dikkate alınarak bir ortopedi uzmanına başvurmanız önemlidir. Doktor gerekli gördüğü takdirde röntgen veya MR gibi görüntüleme tekniklerine başvurarak teşhis koyabilir ve uygun tedavi yöntemini belirleyebilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Azimet

Kalça kemiğine bir darbe aldıysa kırılmış olabilir. Hastanede röntgen çektirmeli siniz. Bunun yanı sıra kemikte iltihaplanma olabilir. Mutlaka en kısa zamanda doktora gitmelisiniz başka sebebide olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Dikleştirme Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Dikleştirme Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Displazisi Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Displazisi Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalçadan İğne Nasıl Yapılır?

Kalçadan İğne Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Kalça Ultrasonu

Bebeklerde Kalça Ultrasonu

Güncel

Kalçada Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalça İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça İltihabı Belirtileri ve Tedavisi