Kalça Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Kalça Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kırığı

Kalça kırığı, günümüzde her yaştan insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Genellikle kalça bölgesine alınan travmalar nedeniyle ortaya çıkan bu kırıklar, insanlarda görüldüğünde uzun süreler boyunca ciddi rahatsızlıklar yaşatmaktadır. Özellikle yapılmak istenen hareketlerde zorluk durumları, aylarca kalça kırığı olan kişide görülür.

Kalça bölgesi kolay kolay alçıya alınabilecek bir bölge olmadığı için daha çok bacaklardan itibaren alçı uygulaması yapılmaktadır. Bu nedenle kişi aylarca yatalak bile kalabilir. Bu durum tamamen kalçanın hangi bölgeden ve ne kadar şiddette kırıldığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kalça kırıklarında insanlar yürümekte, oturmakta, koşmakta ve eğilip kalkmakta büyük sorunlar yaşarlar. Bu durum daha çok kış aylarında ciddi anlamda artar. Ülkemizde kış aylarında artan yağışlar, zeminin kayganlaşmasına neden olduğu için düşme vakaları ve buna bağlı kalça kırığı vakaları aşırı bir şekilde artar.

Kalça Kırığı Belirtileri Nelerdir?

  • Kalça kırığı olan insanlarda genellikle kalçanın kırılmasına neden olacak bazı etkenler olmuştur. Bunlardan en önemlisi, sert bir zemine kişinin hızlı bir şekilde düşmesi ya da kişinin egzersiz yaparken çok yanlış bir hareket yapmasıdır. Eğer böyle bir durum sonrasında hareket edemeyecek kadar bir ağrı var ise kırık olma ihtimali yüksektir.
  • Düşme sırasında kalçada kırılma sesinin duyulması da kalçada kırık olduğu anlamına gelebilmektedir. Bunu net anlamak için hastanede tıbbi görüntüleme cihazları ile muayeneler yapılmalıdır.
  • Kişi hareket edemez ve ciddi anlamda ağrılar olur. Kalça bölgesinde kırılan kemik dokulara batacağı için ciddi bir batma hissedilir.
  • Bazı kırıklarda kişi kırılan bölgeden sonrasını oynatamaz ve kısa bir süre içerisinde bölgede morarma görülür. Bu oldukça tehlikelidir ve acil tedavi gerekir. Çünkü kırılan parça dolaşımı zorlaştırıyor olabilir.

Kalça Kırığı Oluştuğunda Neler Yapılmalıdır?

Düşme sırasında herhangi bir kırılma sesi duyduysanız ve kişinin kalça ya da bacak gibi bölgesinde kırık belli oluyorsa öncelikle kişi güvende değilse güvenli bir alana almanız gerekmektedir. Bu işlemi mümkün oldukça kişinin kalça bölgesini oynatmadan yapmalısınız. Daha sonra 112'yi arayarak bu konu için destek isteyin. 112 acil ekipleri gelene kadar kişi kesinlikle bulunduğu pozisyonu bozmamalıdır. Bu sırada eğer herhangi bir bölgede kanama var ise temiz bir bez ile tampon uygulaması yapabilirsiniz.

Kalça Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırık Şiddeti Düşük İse

Kalça kırığı tedavileri genellikle kalça kırığının şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Eğer şiddeti düşük bir kalça kırığı söz konusu ise öncelikle doktorlar kemik pozisyonunu tespit eder. Pozisyonda bir değişiklik yok ve sadece kırık var ise bu durumda herhangi bir ameliyata gerek olmadan bölgede alçı yapılarak bölgenin hareket etmesi tamamen engellenir. Bu şekilde yaklaşık 6 ay içerisinde iyileşme görülür. Bu süreçte bol bol ağrı kesici ilaçlar ve merhemler ile kişi tedavi edilir.

Kırık Şiddeti Yüksek İse

Kırık şiddetinin yüksek olması durumunda eğer kemik pozisyonunda da değişiklik var ise kişi ameliyata alınır ve kemik açık ameliyatla düzeltilir. Eğer bölgede zedelenmiş dokular var ise bu dokular onarılır. Eğer bölge ameliyat ile açılmış ise genellikle kalça kırığı için platin takılır. Platin ile kırılan iki kemik birleştirilir ve bu şekilde hızlı kaynama sağlanır. Eğer gerekir ise platin iyileşme sonrasında tekrar ameliyat ile çıkarılır. Ameliyat sonrasında sargı ya da alçı gerekli olabilir. İyileşme süreci yine 6 ay kadar sürecektir. Bu gibi durumlarda enfeksiyon kapılmaması için iyi bir bakım gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Basen ve Kalça Eritme

Basen ve Kalça Eritme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Displazisi Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Displazisi Belirtileri ve Tedavisi

Fitness Kalça Hareketleri

Fitness Kalça Hareketleri

Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi