Kalça Anatomisi Türleri ve Özellikleri
07 Temmuz 2024

Kalça Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kalça Anatomisi

Kalça anatomisi, karmaşık ve işlevsel bir yapıya sahip olan top-yuva eklemi olarak bilinir. Bu eklem, leğen kemiğindeki yuvayla uyluk kemiğinin başı arasındaki uyum sayesinde mükemmel bir mekanik ve sabitlik sağlar. Omuz ekleminde olduğu gibi, kalçada da labrum adı verilen halka şeklindeki esnek kıkırdak yapı, yuvanın kemik sınırlarını çevrelemektedir. Vücuttaki diğer eklemlerden farklı olarak, kalçanın sabitliğini sağlayan temel etken bağlar değil, eklemin kendisidir. Aynı zamanda kasların verdiği gücün dengeli dağılımı ve kalın eklem kapsülü, bu sabitliğe destek olur.

Kalça eklemi, uyluk kemiğinin leğen kemiğiyle birleşim yerinde bulunur. Kalça ağrısı, her yaşta farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Genellikle kaba etlerde hissedilen bu ağrı, aslında kasık ve uyluğun ön tarafında, dizlerde de hissedilebilir.

Kalçanın Üstlendiği Görevler

Kalça eklemi, gövdeden kalçaya gönderilen aşağı ve yukarı kuvvetleri dengeleyebilme özelliğine sahip olan tek eklemdir. Kasların ve diğer etkenlerin desteği ile vücudun ağırlığını dengeli bir şekilde dağıtır. Yürüme sırasında vücut ağırlığı iki kalça eklemi arasında eşit şekilde dağıtılır. Bu eklem, vücut yükünü eşit dağıtmanın dışında alt karın boşluğu ile pelvis bölgesinde bulunan organları koruma görevi de üstlenir.

Kalçanın Anatomik Yapısı

Top-yuva eklemi olan kalça eklemi, femurun başı ve asetabulum ile oluşturulur. Vücutta bulunan en güçlü eklemlerden biridir. Eklem içini döşeyen fibrokartilajenöz yapıya sahip olan glenoid labrum, eklemi destekler. Asetabular boşluğun ortasında sinovya ile sınırlı olan yağ yastığı bulunur. Kalça eklemi kapsülü, kalın fibröz yapıda olup, asetabulum, labrum ve transvers ligamana yapışıktır. Kapsülün içi de sinovyal membran ile döşelidir.

Kalça eklemi çevresinde çeşitli bursalar bulunur. Bunlardan en önemlilerinden biri olan trokanterik bursa, gluteal kasların yapışma yerindedir. İskiogluteal bursa ise iskiyal tuberositas üstünde yer alır ve gluteus maksimus kasının kemik çıkıntıda hareketini kolaylaştırır.

Kalça Ekleminin Hareketleri

Kalça ekleminin yaptığı hareketler güçlü kasların desteğiyle sağlanır. Normalde kalça hareket açıklığı pozisyona göre farklılık gösterir. Diz eklemi fleksiyon halindeyken, kalça eklemi 115-125 derece kadar fleksiyon yapabilir. Diz eklemi ekstansiyon halindeyken, sadece 90 derece fleksiyon yapar. Kalça eklemi ayrıca 45 derece abduksiyon, 115-125 derece ekstansiyon, 30-45 derece iç rotasyon, 20-30 derece adduksiyon ve 30-45 derece dış rotasyon hareketleri yapar.

Kalça Ekleminin İnnervasyonu ve Kan Dolaşımı

Kalça ekleminin innervasyonunu obturator ve femoral sinirler sağlar. Eklemdeki kan dolaşımı ise medial ve lateral arterlerden kaynaklanan retinaküler arterler tarafından sağlanır.

Sonuç

Kalça anatomisi, karmaşık ve işlevsel yapısıyla insan vücudunun hareket kabiliyetini ve stabilitesini sağlayan önemli bir eklemdir. Kalçanın sağlığını korumak için düzenli egzersiz yapmak ve doğru postür tekniklerini uygulamak büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göbek ve Kalça Eritme Hareketleri Nelerdir?

Göbek ve Kalça Eritme Hareketleri Nelerdir?

Güncel

Kalçadan İğne Nasıl Yapılır?

Kalçadan İğne Nasıl Yapılır?

Güncel

Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi