Kalça Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
06 Temmuz 2024

Kalça Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalça Çıkığı Ameliyatı

Kalça çıkığı, yetişkinlerde ciddi bacak kısalığına sebep olabilen bir durumdur. Tek taraflı kalça çıkığı 6-7 cm'ye kadar bacak kısalığına neden olabilirken, çift taraflı kalça çıkığı boy kısalığına yol açabilir. Bu duruma sahip bireylerde genellikle topallayarak yürüme problemi gözlemlenir. Tedavi edilmezse hastanın belinde, kalçasında ve dizlerinde kireçlenme ve beraberinde ağrı ortaya çıkabilir. Kalça çıkığı ameliyatı sayesinde hastaların uzun süre topallama sorunu ortadan kaldırılabilir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Hastanın detaylı muayenesi sonucunda, bacak boyları ölçülür. Uygulanabilecek tedavi seçenekleri ve bu tedavilerin olası sonuçları hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Ameliyat gerekmeyen durumlarda ayakkabı takviyesi ve bacak boyu uzatma yöntemleri kullanılabilir. Bu yöntemlerden sonuç alınmadığında, kişiye özel protez hazırlanarak kalça çıkığı ameliyatı yapılması kararlaştırılır. Ameliyat kararı alındığında, hasta bir gün önceden anestezi tetkiki, muayene ve gerekli diğer incelemeler yapılır.

Kalça Çıkığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat, genel ya da spinal anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. İlk aşamada yumuşak doku olarak bilinen kaslar, tendonlar, kapsül ve bağ dokuları gevşetilir. Bu işlem, kalçanın normal yerinde olmasını sağlamak ve hareket kısıtlılığını düzeltmek için önemlidir. Kalça eklemi olması gereken yerine hazırlanır ve kalça kemiği implanta yerleştirilir. Eklemin diğer uyluk kemiği karşılığı da hazırlanıp, implant yerleştirilir. Böylece kalça ekleminin iki parçası da hazırlanmış olur. Önceden ölçümü yapılan bacak boyu da ayarlanır. Ayarlamalar yapıldıktan sonra kalça eklemi yerine konur ve kontrol edilir. Sorun yaşanmadığı takdirde, kesilen dokular estetik şekilde dikilir. Son olarak hastaya ağrı pompası takılarak ameliyattan kaynaklanan ağrılar engellenir.

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyattan sonraki gün genellikle hastaya konulan drenler ve sonda çıkarılır. Hastanın hareket edebilmesi ve ihtiyaçlarını görebilmesi için nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgilendirme yapılır. Ayrıca, yürüteçle yürümesi teşvik edilir. Hastalar hastanedeyken fizik tedaviye başlanır. Bu uygulama, adaleleri güçlendirmek ve eklem hareketlerini düzenlemek amacıyla yapılır. Hastalar genellikle 5 gün sonra ambulansla evlerine gönderilir ve evde fizyoterapist eşliğinde tedaviye devam edilir. 40-60 gün süreyle hastalar yürüteçle ve kanadyen destekleri yardımı ile aşamalı olarak yürütülür. 1 ay sonra hastanın kontrole gitmesi gerekir. Muayenede tetkikler yapılır ve röntgen çekilir. 2 ay sonra hastanın durumu uygun olursa hafif işlerde çalışabilir.

Ekstra Bilgiler

Kalça çıkığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci bireyden bireye farklılık gösterebilir. Bu süreçte aşağıdaki başlıklara dikkat edilmesi önemlidir:

  • Ameliyat sonrası düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarına katılmak
  • Ameliyat sonrası verilen egzersizleri düzenli olarak yapmak
  • Belli bir süre boyunca ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak
  • Beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerine dikkat etmek

Kalça çıkığı ameliyatı, uzman bir ekip tarafından gerçekleştirildiğinde başarılı sonuçlar alınabilir. Ancak, ameliyat sonrası bakım ve rehabilitasyon süreci de en az ameliyat kadar önemlidir. Hastaların bu süreçte doktorlarının önerilerine harfiyen uymaları ve fizik tedavi programlarını aksatmamaları gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Kalça Ultrasonu

Bebeklerde Kalça Ultrasonu

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Dikleştirme Hareketleri

Kalça Dikleştirme Hareketleri

Kalçada Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Sıkılaştırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kalça Sıkılaştırma Nedir ve Nasıl Yapılır?