Bacak Ve Kalça Ağrısı

Bacak Ve Kalça Ağrısı

Bacak ve kalça ağrısı, gün geçtikçe insanlar arasında çok daha fazla sorun haline gelen bir durum olmaya başlamıştır. Görülme sıklığı sürekli olarak artış gösteren bu gibi sorunlara, müdahale edilmediğinde insanlar çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Genellikle ilk olarak kişilerde kalça bölgesinde hissedilen bu gibi ağrılar, çok kısa bir süre sonra kişinin bacaklarına doğru ilerler. Bu süreç içerisinde ağrı hem yayılır hem de artış gösterir. Artan ağrılar zaman geçtikçe kişinin hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur Bu durumlar ise genellikle kişilerin eğitim hayatlarında ya da çalışma hayatlarında çok büyük problemlere neden olmaktadır. Eğer sizlerde de en küçük bacak ve kalça ağrısı var ise bu durum daha da ilerlemeden önce bu ağrıların neden dolayı olduğunu doktorunuza giderek öğrenin. Çünkü bu gibi durumlar kimi zaman sadece kalçada ya da sadece bacakta görülürken, çok kısa bir süre sonra diğer bölgelere de geçebilir. Bu durumda sorun ilerlediği için cerrahi müdahalelere maruz kalacak kadar çok sorun yaşayabilirsiniz. Genellikle kalçadan başlayarak bacağa doğru inen bu ağrılar, insanların dış ortamdan etkilenmeleri nedeni ile ortaya çıkar. Kadınlarda ev işleri, erkeklerde ise çalışma hayatı bu durum üzerinde çok büyük etkiler yapar.

Bacak ve kalça ağrısı, çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen ve kimi zaman çok büyük tehlikeleri beraberinde getiren ağrılar olduğu için bu gibi durumlara, doktor muayenesinden geçmeden önce herhangi bir teşhis konulamaz. Kişide büyük tedavilere geçilmeden sorun ortadan kaldırılmış olur. Bacak ve kalça ağrıları genellikle kişilerin çok ağır yükler kaldırmaları nedeni ile oluşur. Aslında bu durumda ağrı direk olarak zorlanan kaslarda ve bağlarda oluşur. Eğer kişideki sorun, ağırlık kaldırıldığı için meydana geliyorsa bu durumda bel kayması, el fıtığı ya da eklem zedelenmesi gibi riskler olduğu için detaylı bir tıbbi müdahale şarttır. Bu durumun yanı sıra önemle belirtmek isterim ki bacak ve kalça ağrısı ile birlikte bacaklarda ya da ayaklarda herhangi bir uyuşma hissi ya da hissizlik gibi bir durum var ise bu durumda sorunun çok daha büyük olduğu anlaşılabilir. Çünkü bu uyuşma sorunlarının çok büyük çoğunluğu kişilerde sinirlerin zedelenmiş olduğunun göstergesidir. Bu nedenle gerekli önlemleri almanız, sizleri çok büyük sorunlardan kurtaracaktır.

Bacak ve kalça ağrısı neden olur?
  • Diyabet hastalığı bu gibi durumların oluşmasında çok büyük etkiler yapmaktadır. Çünkü bu gibi hastalıklarda kişinin eklem bölgelerinde çok büyük ağrılar hissedilir. Bu eklem bölgelerinden biri olan kalça üzerinde görülen ağrılar daha çok bacaklara yayılır ve burada etkisini gösterir.
  • İnsanların yaptıkları işler sırasında yine kalça eklemlerini zorlamaları ile bu bölgelerde uzun süreli ağrılar meydana gelir. Burada meydana gelen sorun eğer kasları da etkiler ise bu durum insanlarda kalça ağrısının yanı sıra bel ağrısı da görülür.
  • Sinir hasarları ile oluşan durumlar nedeni ile bacak ve kalça ağrısı çok yaygın bir şekilde görülür. Vücudun tüm bölgesinde görülen sinirlerin kalça bölgesinden geçerek bacaklara ulaştığı bilinir. Sinir açısından çok yoğun olan kalça ve bacak bölgelerine alınan hasarlar direk olarak sinirleri etkiler ve kişide uzun süreli ağrılar meydana gelir.
  • Kas ağrıları ise genellikle bir önceki gün kişinin çok fazla egzersiz yapması ya da ağır egzersizler yapması bu soruna neden olur.
  • Aşırı zorlanma ya da aşırı çalışma da bu gibi durumlarda çok büyük bir etkendir. Bu gibi durumlara dikkat etmeniz ağrıların ortaya çıkmasını engelleyecektir.
Son Güncelleme : 21.11.2018 17:14:40
Bacak Ve Kalça Ağrısı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Bacak Ve Kalça Ağrısı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

25 Yorum Yapılmış "Bacak Ve Kalça Ağrısı"
Bel kalça bacak ağrısı
Serkan Aydın . 22.05.2018
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Uzun zamandır belimde agrı vardı son zamanlarda sol kalcamdan baldırıma kadar agrı var arada şiddetlenıyo hiç dr.gıtmedim sosyal guvencemde olmadığı için
Seyhan . 30.07.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Merhaba aynı durum bende de söz konusuydu ben masör buldum hallettim doktor ilaç veriyor ilaç bağımlılık yapıyor şimdi ilaç kullanmıyorum. Ağırlarim bitti bende 2 fıtık var
Levent . 25.07.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Her iki kalcadan ayaklarima inenen ağrı uyuşma hissi yanma karincalanma var 5 yildir bütün doktorlara gittim netice alamadım yardımcı olurmusunuz
Murat Alış . 14.07.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Merhaba benim sol kalçamda şiddetli ağrı buna bağlı dizden aşağı ayağıma kadar inen ağrım var yürüyemiyor oturamiyor yatamıyorum henüz bir teşhis konmadı ne yapmalıyım teşekkür ederim
Saime Bulut . 28.06.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Kalcamda çok büyük bir ağrı var bundan bir kaç gün önce dusdum acaba ne olabilir
İlknur . 14.04.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE