Kalçada Çatlak Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Kalçada Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Çatlak

Kalça kemiği çatlakları, genellikle üst uyluk kısmında oluşan çeşitli kırıklar veya çatlaklar olarak karşımıza çıkar. Kalça kırıkları, kendi aralarında sınıflandırıldığında en sık karşılaşılan çatlak tipi, uyluk kemiğinin boyun çatlaklarıdır. İkinci kırılma tipi, trokanter bölgesinin kırılmasıdır. Diğer kırık türü ise patolojik kırıklardır; bu kırıklar, altta yatan başka bir nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Örneğin, kemik uru, kemik kisti, ileri derecede kemik erimesi veya başka bir yerdeki kanserin o bölgeye sıçrama yapması gibi nedenlerle normal yürürken dahi kalça kırılmaları meydana gelebilir.

Kalça kemiğindeki kırıklara her yaşta rastlanabilir. Ancak, ileri yaşlarda özellikle kadınlarda kemik erimesine bağlı olarak kemikler daha zayıftır. Bu nedenle, ileri yaştaki bireyler düşme gibi travmalar yaşadıklarında, gerek kemiklerinin daha zayıf olması gerekse hareket kapasitesinin azalması nedeniyle düşmelerde kalça kırıkları daha kolay olur.

Kalça Çatlağının Belirtileri Nelerdir?

Kalça kırıldığı zaman kişi çok şiddetli bir ağrı hisseder ve kırılan kalça ile yürüyemez. Hasta kırıldığı anda kırılan yerde kalır ve bacağını hiç oynatamaz. Sırt üstü yatıldığında kalça kırıklı bir bacakta ayak dış tarafa doğru dönerek yere yapışır. Kalçanın kırıldığını hastanın kendisi bile anlayabilir. Ancak, bazı durumlarda kalça kırıldığı halde, kısmen kırık veya çatlak denilecek durumlar da olur. Bu tür kırılmalarda hastalar başkalarının yardımıyla ağrılı bir şekilde birkaç adım yürüyebilir. Böyle bir durumda bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına görünmek gerekir. Çünkü kalçada çok fazla ağrı ile birkaç adım atmak, kalçanın kırılmadığı anlamına gelmez.

Kalça Çatlaklarının Nasıl Teşhis Edilir?

Kalça kırıklarının tanısında, kişi düştüyse öncelikle muayenede hastanın bacağının pozisyonundan kalçada kırık ya da çatlak olduğu genelde anlaşılır. Hastanın bacağını hafifçe oynatması ile ağrısı çok şiddetlenirse bunun bir kırık olduğu anlaşılır. Bunun dışında, hastaya röntgen tetkiki yapılır ve röntgende kırığın tipi ve yeri görülür. Bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemi ile kırık tipiyle birlikte interpoze olmuş dokular ve eklem içi serbest fragmanlar daha net görülebilir.

Çocuklardaki bu tür kırıklarda, eğer kırık ayrılmamışsa bu kırık alçıya alınarak tedavi edilebilir ve iyileşme süresi 4 ile 6 hafta arasındadır. Ancak, yaşın ilerlemesi sonucu ameliyat dışındaki tedaviler ile kırığı iyileştirmek zordur. Günümüzde yaşlı hastalarda alçı tedavisi dünyanın hiçbir yerinde fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Kalça kırıklarında alçı, göğüs kafesinin altından ayak parmaklarına kadar olan bölgeye yapılır. Bu alçının, hasta tarafından taşınması uygun değildir. Özellikle yaz aylarında bu şekilde yapılmış olan bir alçı tedavisi başka sorunları da ortaya çıkarabilir. Bu nedenle, günümüzde kalça kırıklarında alçı tedavisi yapılmamaktadır.

Kalça Çatlaklarının Tedavi Yöntemleri

Kalça kırıklarında iyileşme süreci, uygulanan tedavi yöntemine göre değişir. Tedavi plak ve vidalar kullanılarak ve hastanın kemiği korunarak yapılırsa kırık kaynayıncaya kadar hastanın kalçanın üzerine basıp dolaşması, ilk başlarda mümkün değildir. Ancak, hasta koltuk değnekleri veya yürüteç kullanarak ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilir. İkinci yöntem olan protez tedavisinde ise iyileşme süreci daha hızlıdır. Bazı hastalar, ameliyat öncesi 3 gün ya da 2 hafta arasında ameliyata hazırlanmalıdır. İyileşebilecek kırıklar bu şekilde tedavi edilirken, iyileşmeyecek olan kırıklar genellikle ameliyat ile tedavi edilir. İyileşecek olan kırıklar 6 ile 8 hafta boyunca hareketsiz olarak bırakılır.

Kalça Çatlaklarının Önlenmesi

Kalça çatlaklarının önlenmesi için alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır:

  • Kalsiyum ve D vitamini alımını artırmak
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Evde ve çevrede düşme riskini azaltacak düzenlemeler yapmak
  • Görme ve duyma sorunlarını tedavi ettirmek
  • Yeterli ve dengeli beslenmek
  • Sigara ve alkol kullanımını azaltmak veya bırakmak

Bu önlemler, kalça çatlaklarının oluşma riskini azaltmada önemli rol oynar ve genel kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalça Tutulması Tedavisi

Kalça Tutulması Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Silikonu Ameliyatı

Kalça Silikonu Ameliyatı

Gelişimsel Kalça Displazisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gelişimsel Kalça Displazisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalçadan İğne Nasıl Yapılır?

Kalçadan İğne Nasıl Yapılır?

Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi