Kalça Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kalça Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Üstü Ağrısı

Kalça üstü ağrısı, toplumda sıkça görülen ve çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen ağrılardır. Kalça üstü ağrısının tam olarak nerede hissedildiğinin belirlenmesi, ağrının kaynağı hakkında bilgi verebilir. Kalça bölgesindeki ağrılar, kalça ekleminin kendine ait hastalıklara bağlı olabileceği gibi, kalça çevresindeki kas ve yumuşak doku patolojilerine de bağlı olabilir. Ayrıca, kalça üstü ağrısı bel veya diz eklemi bölgesinden kaynaklanabilir.

Kalça eklemi, top-çukur eklem yapısında olup vücudun en büyük eklemi olarak yer alır. Kalça eklemini kullanırken, yani yürürken ya da koşarken, kıkırdak yastıkçıklar kemiğin yuva içinde sürtünmesine engel olur. Ancak yaşla veya aşırı kullanımla kıkırdak yapısı hasar görebilir, bu da kas veya tendon gibi yumuşak dokularda zarara yol açabilir. Ayrıca, kemik erimesi olanlarda herhangi bir yaralanmaya bağlı olarak kalça kemiğinde kırık veya çatlaklar oluşabilir.

Kalça Üstü Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

  • Romatizmal hastalıklar: İltihaplı veya kireçlenmeye bağlı eklem hastalıkları kalçaları tutarak burada ağrı ve hareket kısıtlılığı yaratabilir.
  • Yaşlılarda kemikte kırılganlığın arttığı durumlarda düşme sonrası kalça kırıkları görülebilir.
  • Kemik ve kasları birbirine bağlayan kalın yapılar, aşırı kullanım veya travma sonucu kalça üstü ağrıya neden olabilir.
  • Kaslarda zorlanma ya da travma sonucunda kalça üstü ağrısı ve spazm görülebilir.
  • Kalça kemiğinin kendisine bağlı ya da metastazlar şeklinde tutulma da kalça üstü ağrısına yol açabilir.
  • Kalça kemiğinde kan akımının bozulmasına bağlı olarak kemik hücrelerinin ölümü sonucu kalça üstü ağrıları görülebilir.
  • Kalça eklemi ya da çevresindeki yumuşak dokuların enfeksiyon kapması da kalça üstü ağrılara ve buna ek olarak ateş, beyaz küre sayısında artış gibi sorunlara sebep olabilir.
  • Doğuştan olan kalça çıkığı, kalçada yapısal bozukluklarda ileride kalça üstü ağrılarına sebep olabilir.
  • Kalça eklemine yakın damar veya sinirlerin zarar görmesi veya vasküler patolojilere bağlı hematomlar kalça üstü ağrıya yol açabilir.

Kalça Üstü Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalça üstü ağrısının sebebi belirlendikten sonra, teşhise uygun tedaviler uygulanır. Kalça üstü ağrısı olan bir hastanın Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanına başvurması gerekir. Akut durumlarda, kalçaya yüklenen yükü azaltmak için kısa süreli istirahat önerilebilir. Hasta kilolu ise kilo vermesi gereklidir. Kireçlenme durumunda ağrı kesiciler, steroid olmayan ilaçlar ve kas spazmında kas gevşetici kullanmak uygundur. Kalça üstü ağrılarında teşhise göre lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yöntemlerinden yararlanılabilir. Baston, yürüteç gibi yardımcı cihazlar ekleme yüklenen yükü azaltmada ve dengeyi sağlamada kullanılabilir. Yapılan egzersizler sadece tedavi edici değil, aynı zamanda ağrının sıklığını da azaltır. Yumuşak doku, yani kas veya sinire kortizon veya lokal anestetik enjeksiyonlar uygulanabilir. Kalça eklemi çok aşırı yıpranmış ve ağrı şikayeti bu yöntemlerle önlenemeyen hastalarda ameliyat gerekebilir. Yine doğumsal patolojilerde cerrahi müdahale gerekebilir. Yaşanan ağrılarda, ağrının asıl kaynağı bulunup tedavi ona uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

tahir önsal

16 Mayıs 2024 Perşembe

sol kalça üzerinde şiddetli ağrı var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Tahir Önsal,

Sol kalça üzerinde yaşadığınız şiddetli ağrı gerçekten rahatsız edici olabilir. Bu tür bir ağrının birçok farklı nedeni olabilir, örneğin kas gerilmeleri, sinir sıkışmaları veya eklem problemleri gibi. İlk adım olarak bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir. Özellikle bu ağrı günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa veya zamanla şiddetleniyorsa, gecikmeden bir doktordan randevu almanızı tavsiye ederim. Ağrı kesiciler veya sıcak-soğuk kompresler gibi geçici çözümler uygulayabilirsiniz ama profesyonel bir değerlendirme yapılması en doğrusu olacaktır. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Lebabe

Meydana Tahir Bey, bu ağrılar birçok zaman soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkan ve insanlarda ciddi ağrılara neden olan durumdur. Eğer soğuk algınlığından olmadığına eminseniz son zamanlarda ağır malzeme kaldırıp kaldırmadığınıza emin olun. Bu ağrılar için ağrı kesici kremler kullanabilirsiniz. Sorun düzelmez ise bir ortopedi ya da sinir cerrahına görünün.

soru

yıldız genç

15 Nisan 2024 Pazartesi

sağ klça üstünde genelde öksürükle ortaya çıkan bir acı şeklinde ağrım var bunun nedeni ne olabilir acaba?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili yıldız genç,

Bu tür bir ağrının birçok farklı nedeni olabilir. Öksürükle birlikte ortaya çıkan acı ve ağrı, bazen kas gerilmesi veya göğüs kısmındaki kasların zorlanmasından kaynaklanabilir. Ancak, bu tür belirtiler bazen daha ciddi durumların habercisi de olabilir. Örneğin, solunum yolları ile ilgili bir enfeksiyon, zatürre veya plevra iltihabı gibi durumlar da bu tür ağrılara sebep olabilir.

Kesin ve doğru bir teşhis için bir sağlık profesyoneline danışmanızı şiddetle tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Sevgiler,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Kalça Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kayması Belirtileri ve Tedavisi