Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalça Kemiği Ağrısı, Kalça kemiği ağrıları hamilelik boyunca bebeğin anne rahmine verdiği baskı ile hamile kadının kalça kemiği şikâyetleri başlar. Kalça kemiği ağrıları nedeni ile anne adayı çok zor bir duruma girer. Ancak doğumdan sonra rahim içindeki baskıda kaybolacağından anne adayındaki kalça kemiğini ağrısı da kendiliğinden kaybolur. Ancak kalça kemiği ağrısına neden olan birçok faktör daha vardır. Bu nedenle anne adayının kalça kemiğindeki ağrı bazı dayanılmaz bir hal alır.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Relaksin Hormonu: Hamile olan anne adayı vücudunu bir yandan doğuma hazırlarken bir yandan da vücudunu doğuma hazırlamak için önemli bir miktarda relaksin hormonu salgılamaya başlar. Salgılanan bu relaksin hormonu, eklemlerin yumuşaması için, kasların gevşemesi ve yumuşaması için, kasların gevşeyip rahatlamasını sağlamaktadır. Leğen kemiği civarında oluşan bu gevşeme ile bebek doğum anı yaklaştığında bu kanala rahatlıkla girer. Böylelikle doğum gerçekleşmiş olur. Ancak bu gevşeme ile kalça eklemlerinde de bir gevşeme söz konusu olacağından yan etki olarak hamilelikte kalça ağrıları meydana gelir.

Siyatik Ağrısı: İnsan vücudunda iki tane siyatik sinir bulunmaktadır. Her iki siyatik sinir de bel bölgesinden başlayarak ayaklara doğru uzanır. Rahim bebekten dolayı büyüdükçe bu siyatik sinirlere baskı uygular. Bu nedenle kalça kemiğinde, uyrukta, popoda uyuşukluğa, ağrıya ve karıncalanmaya neden olur. Doğum yaklaştıkça bebeğin pozisyonu değişir ve bebeğin pozisyonu değiştikçe ağrıların şiddeti de değişir. Bebek doğduktan sonra bu ağrılar kendiliğinden aksi bir durum oluşmadığı sürece geçmesi beklenir.

Yuvarlak Bağ Ağrısı: Rahim içinde kasıklara ve vajinaya doğru uzanan yuvarlak bağ dokusu (Ligament) hamilelik nedeni ile bir miktar gerilmeye başlar. Bu durum kalça kemiğinde, kasıkta ve alt karın bölgesinde ağrıya neden olmaktadır. Bebeğin karın içindeki ve rahim içindeki hareketleriyle kalça kemiği ağrısı şiddetlenebilir. Ancak doğumla birlikte kendiliğinden geçer.

Geçici Osteoporoz: Geçici osteoporoz nedeni ile uyluk kemiğinin üst kısmında geçici kemik kaybının yaşanmasına neden olur. Gebeliğin dördüncü ayından itibaren ya da yedinci ayından itibaren ortaya çıkmaktadır. Nadiren görülen bu rahatsızlık her hamilelikte görülmez. Aniden ortaya çıkan kalça kemiği ağrılarıyla kendini gösterir. Ağrının şiddetlenmesi fiziksel aktivite ve yürüme ile yoğunlaşır.

Kilo Artışı ve Diğer Nedenler: Hamilelik boyunca alınan on bir kilo ya da on beş kilo normal olarak kabul edilmektedir. Ancak bu artışın fazlalaşması rahim hacminin büyümesi leğen kemiği civarında oluşan baskılara neden olmaktadır. Bu oluşan baskılar pelvik tabanında bir miktar kaymaya ve hamilelikte kalça kemiği ağrısına neden olmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Basen ve Kalça Eritme

Basen ve Kalça Eritme

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Eritme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kalça Eritme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Sıkılaştırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kalça Sıkılaştırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kalçadan İğne Nasıl Yapılır?

Kalçadan İğne Nasıl Yapılır?

Güncel

Kalça Mr Nasıl ve Ne Amaçla Yapılır?

Kalça Mr Nasıl ve Ne Amaçla Yapılır?

Güncel

Kalça Protez Ameliyatı ve Komplikasyonları

Kalça Protez Ameliyatı ve Komplikasyonları