Kalça Kası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Kalça Kası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kası Ağrısı

Kalça kası ağrısı, birçok kişinin karşı karşıya kaldığı yaygın bir rahatsızlıktır. Kalça, vücuttaki en büyük eklemlerden birine sahip olan bir bölgedir ve hemen hemen yaptığınız her harekette kullanılır. Kemikler arasında eklemi korumak amacıyla yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası bulunur. Kalça eklemi bu dayanıklı mekanizmasına rağmen, çeşitli hareketlere, gerilmelere ve fazla kilolara maruz kaldığından dolayı çok kolay bir şekilde incinebilir. Bu genelde aşınma, sakatlanma ve yıpranma sonucunda olur.

Kalça Kası Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Artrit (Kireçlenme): Kalça kası ağrısının en bilindik sebeplerinden biri kireçlenmedir. Osteoartrit (aşınma ve yıpranma artriti), kalça kasını etkileyen en yaygın kireçlenme türüdür. Osteoartrit, kalça ile uyluk kemiğinin sonunu kavrayan kıkırdağı etkiler.

Zorlanma ve Yaşlanma: Kalça eklemi çeşitli gerilmelere maruz kaldığından, eklemler içinde bulunan kıkırdak zamanla yıpranır. Bu kıkırdak, yaşlanma veya sert zeminler üzerinde uzun süre koşturma gibi baskılara maruz kaldığında eklemlere yeterli koruma sağlayamaz hale gelir. Kemiklerin birbirine sürtünmesi de eklemlerde ağrı oluşturur.

Kalça Bursiti: Bursit, kalçanın çeşitli noktalarında bulunan küçük yağlayıcı bir keseciğin iltihaplanması durumudur. İçeriği sıvı dolarak şişer ve bu iltihaplanma sonucunda ağrı oluşur. İnsan vücudunda tendon, kas ve kemiklerin yanındaki eklemlerin çevresinde kayganlaşmayı sağlayan bursa adı verilen kesecikler bulunur. Bursa'nın iltihaplanması sonucunda hareketler ağrılı hale gelir.

İltihap: Normalde eklemlerin yumuşak bir biçimde hareket etmesine yardımcı olan az miktarda bir sıvı kalça eklemine salgılanır. Ancak salgılanan bu sıvı miktarı çok fazla olursa veya herhangi bir iltihaplanma oluşursa, eklemlerde yeterli miktarda boşluk olmadığından dolayı baskının artmasına ve kalçada ağrının oluşmasına neden olur.

Osteonekroz: Kalçaya kan desteğinin hasar görmesi sonucunda meydana gelen bir durumdur. Bu durum eğer tedavi edilmezse kemik dokusu ölür ve kalça ekleminde büyük hasarlar meydana gelir.

Kalça Kırılması: Yaşlı kişiler kalça kırılmalarına karşı çok daha meyilli olurlar. Yaşlanma ile kalça kemiği de incelir ve zayıflar. Kalça kırılması özellikle düşme sonrasında ve osteoporoz hastalarında görülür.

Kalça Kası Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalça kası ağrısının tedavisi sebebine bağlı olarak üç başlık altında sınıflandırılır: egzersizler, ilaç tedavisi ve ameliyat.

İlaç Tedavisi İçin Bazı İlaçlar
  • Gut İlaçları: Gut rahatsızlığı için alınan bazı ilaçlar ürik asidin kandaki miktarını azaltır ve eklem ağrılarının, iltihapların nöbetlerini engelleyebilmek için dizayn edilmiştir. Diğer bazı ilaçlar ise ağrıları akut atakların iltihabını önlemek için üretilmiştir.
  • Steroid Olmayan İltihap Sökücü İlaçlar: Bu ilaç türleri kireçlenme ağrısını ve iltihabı hafifletici etki gösterirler. Kireçlenmenin bütün türleri ve diğer ağrılı kalça kası sorunları için bu ilaçlar kullanılır. Birçok iltihap söktürücü ilaç ağızdan alınır ancak son yıllarda yeni topikal krem çeşitleri de çıkmıştır.

Kalça Kası Ameliyatları
  • Osteotomi: Osteotomi, kalçanın zarar gören yerinin alınarak eklemin düzeltildiği bir ameliyat türüdür. Osteotomi, kalça ekleminde kireçlenme rahatsızlığı olan kişiler için oldukça uygun bir ameliyattır.
  • Artroskop: Küçük bir kamera ile aletlerin eklem üzerinde deride açılan küçük kesikler içine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Artroskopik ameliyatı uzun yıllardır diz ameliyatları için kullanılır. Son yıllarda ise kalça kası sorunları için de kullanılmaya başlanmıştır.

Kalça kası ağrısının tedavisinde erken müdahale ve doğru tanı, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Bu nedenle, herhangi bir kalça ağrısı durumunda bir uzmana başvurmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fitness Kalça Hareketleri

Fitness Kalça Hareketleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Kasları ve Görevleri

Kalça Kasları ve Görevleri

Çocuklarda Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Küçültme Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Kalça Küçültme Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Yağları Nasıl Eritilir?

Kalça Yağları Nasıl Eritilir?