Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde kalça çıkıklığı, uyluk kemiğinin baş bölümünün olması gereken yuvadan çıkması sonucunda oluşur. Avrupa'ya oranla Türkiye'de bebeklerde kalça çıkığına rastlama oranı, daha fazladır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi, kalça çıkığı tedavisinde de oldukça önemlidir. İlk altı aylık dönemde teşhis edilirse, ameliyatsız basit bandajlarla tedavisi mümkün olabilir. Bu durumda anne ve babaların, bilinçli olmaları şarttır. Bebeklerde oluşan kalça çıkığını siz evde fark edemezsiniz. Bunu anlamanın yolu, ultrason çekimidir. Bu sebeple, bebeklerin düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemeli, mutlaka yapılmalıdır.

Bebeklerde kalça çıkığı, tedavi edilmezse ya da tedavide fazla gecikilirse, kalıcı ve ciddi sakatlıklar meydana gelebilir. Çocukların altını değiştirirken gözlemlenebilen, bacaklarının iki tarafa aynı şekilde açılabilmesi, bacak boylarındaki farklılıklar kalça çıkığı belirtileri arasındadır. Yürümeye başlayan çocuklarda ise paytak yürüme, yürürken sendeleme ya da geç yürüme kalça çıkığı belirtilerindendir. Bebeklerde kalça çıkığının Türkiye'de, Avrupa'ya oranla daha fazla rastlanmasının en önemli sebebi, kundaklamadır. İnsanlar bebeklerin kundaklanması konusunda gittikçe bilinçlense de maalesef hala bu uygulamayı devam ettiren kişiler mevcuttur. Dünyada bin bebekten yalnızca birinde kalça çıkığına rastlanırken, Türkiye'de ise bin bebekten 15'inde kalça çıkığına rastlanıyor. Ayrıca, kundaklamanın dışında da bazı risk faktörleri vardır. İlk doğum, erken doğum, ilk kız çocuk bu risk faktörlerinden bazılarıdır. Ayrıca genetik faktörler, anne hormonlarının kalçadaki eklemlerde gevşeklik yapması ve sezaryen doğumda bebeklerde kalça çıkığının sebepleri arasındadır.

Avrupa'da birçok ülkede, yeni doğan bebekte kalça çıkığı ultrasonu rutin olarak uygulanır. Bizim ülkemizde ise henüz böyle bir uygulama mevcut değildir. Bebeklerde kalça çıkığı teşhisi konduğunda, dikkat edip uygulanması gereken bazı kurallar vardır. Bebekleri kucakta taşırken, bacaklarını ayrık tutmak, ara bezi kullanmak oldukça önemlidir. Bebeklerin üzerine, ağır örtüler örtülmemelidir. Ayrıca, rahat hareket etmelerini engelleyecek dar kilotlu çorap veya dar tulum giydirilmemelidir. Bacaklarını zorlayacak hareketlerden, kaçınılmalı ve kesinlikle bebekler kundaklanmamalıdır. Doğumdan sonra 1 ay içinde kalça çıkığı fark edilip tedavisine başlanırsa, 2 ay içinde sonuç alınacaktır. 6 aydan büyük bebeklerde veya çocuklarda ise çocuğun yaşına göre doktorun uygun gördüğü cerrahi tedavi şekli uygulanacaktır. Çocuklarda yaş ilerledikçe tedavi şansıda azalır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalça Tutulması Tedavisi

Kalça Tutulması Tedavisi

Editörün Seçtiği

Basen ve Kalça Eritme

Basen ve Kalça Eritme

Haber Bülteni

Güncel

Kalça Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalça Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kalça Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kalça Dikleştirme Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Dikleştirme Belirtileri ve Tedavisi