Kalça Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?
26 Haziran 2024

Kalça Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kalça Estetiği

Kalça estetiği, kadın vücudunun estetik bütünlüğünü oluşturan önemli unsurlardan biridir. Kadınların büyük bir bölümü kalçalarının görünümüne önem verirler ve hatta bu konuyu göğüslerinden daha fazla önemserler. Göğüslerin istenen formda gösterilebilmesi için uygun sütyenler kullanılabilirken, kalçalar için benzer bir uygulama yoktur. Kalça estetiği, genellikle siyah ırkta yaygın olarak görülen ve Brezilya kalçası adı verilen formun ön planda olduğu bir işlemdir. Kadınlar güzel kalçayı tarif ederken genellikle bu formu referans alırlar. Güzel formdaki bir kalça, loş ışıkta bile kendini gösterebilir. Kalça çatalının ve belin kavisinin uyumlu olması, üçgen bir bölgenin varlığı, her iki tarafta gamze denilen görüntünün olması, kalçadan kalça kubbesine doğru dar geçişin belirgin olması ve kalça kubbesinin üst kısmının dışa çıkık olması gibi detaylar kalçayı çekici hale getirir.

Kalça Estetiği Yöntemleri

Kalça estetiği sırasında istenen formun yakalanması için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Kalçada yağ dokusunda, cilt yapısında veya yerçekiminden kaynaklanan sorunlar bulunabilir. Bu sorunları gidermek amacıyla farklı işlemler yapılabilir. Eğer kalçada yağ dağılımı dengesiz ise, liposuction yöntemiyle basık kalması gereken yerlerden fazla yağlar alınarak, çıkık olması gereken yerlere enjekte edilebilir. Ancak herkesin fazla yağı bulunmayabilir. Bu durumda kalça protezleri kullanılabilir. Bu protezler, meme protezlerine benzer ancak sertlik ve şekil bakımından farklılık gösterir. Kalçada yapılan kesi sayesinde protez yerleştirildiği için, dışarıdan kesi izi görülmez. Kalça estetiği operasyonları, kalçasının görünümünden memnun olmayan herkes için uygundur. Özellikle kalçasının büyük, küçük veya geniş olmasından rahatsız olan kişiler bu operasyonlara yönelirler.

Kalça Estetiği Operasyonları

Liposhaping: Kalça estetiği, yağ dağılımının doğru şekilde sağlanmasıyla yapılabilir. Yağ dengesinin gerektiği şekilde değiştirilmesi halinde kalçanın ideal şekli sağlanır ve daha yukarıda durması mümkün olur. Bunun için fazla olan yerlerden alınan yağlar, eksik yerlere enjekte edilmelidir. Basen, bel ve poponun alt kısmından yağ alınabilir. Özel işlemlerden geçirilerek yoğunlaştırılan yağlar poponun üst kısmına verilir. Bu işlem belin çukurlaşmasına, basenlerin daralmasına neden olur. Poponun üst tarafı dolgun hale gelir, hatlar yuvarlaklaşır ve yüksek durur. Lokal anestezi ile uygulanan bu kalça estetiği bir saatte tamamlanır.

Popo Protezi: Poposu basık olan ve başka alanlarda yeterince yağ bulunmayan kişilerde silikondan popo protezi kullanılabilir. Kalça için tasarlanmış olan protezler kas içine de yerleştirilebilir. Böylece sorunlar daha az yaşanır.

Popo Germe: Fazla kilolarını veren kişilerin bacaklarında cilt sarkması, kalçalarında da aşağı doğru sarkma olur. Bunun için bollaşan cilt karnın gerilmesiyle çıkarılır. Bu işleme kuşak lipektomi denmektedir. Bu operasyon sonrasında iç çamaşırın içinde kalacak şekilde bir iz olur. Ancak bacakların cildi ile kalçalarda gerginlik elde edilir. Kalçanın altında bolluk olursa, alt tarafta iz kalacak şekilde fazlalık deri çıkarılabilir.

Dikiş Askıları: Cildi ince olan, poposu küçük olan kişilerdeki ufak sarkmalar için dikiş askıları kullanılabilir. Bu işlemde özel dikişler kullanılmaktadır. İki seans halinde yapılan uygulamada, seanslar arasında üç ay bulunur. İlk seansta yerleştirilen dikişler dokularla bütünleşir. Askılama işlemi ikinci seansta olur. Ancak etkisi fazla olmadığından, askılama kısa süreli etkilidir.

Dolgu Uygulamaları: Poposu basık, yağ enjeksiyonu için yeteri kadar dokusu olmayan ve popo protezi istemeyen kişilerde kalça estetiğinde hiyalüronik asit dolgusu kullanılabilir. Ancak bu dolgu sadece bir yıl kadar etkili olur.

Kalça Estetiği Operasyonlarından Önce Yapılması Gerekenler

Her türlü operasyonda olduğu gibi, hastaların üç hafta öncesinden sigarayı bırakması, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları bırakması gerekir. Ayrıca apranaks, vermidon gibi ağrı kesiciler içilmemeli, co enzim Q, ginseng gibi içerikler içeren multivitaminler kullanılmamalı, zayıflatan ürünler, domates çekirdeği, keten tohumu gibi bitkisel ürünler de kullanılmamalıdır.

Kalça Estetiği Operasyonlarından Sonra

Bu işlem sırasında protezler kullanılırsa, biraz ağrı hissedilebilir. Hastalar oturmada zorluk çekebilirler. Yağ enjeksiyonu yapılırsa, yine ağrı etkisi olabilir. Askılama işlemlerinde ağrı olmaz. Bölgede kuşak gibi cilt çıkarılırsa, hastalar bir gün hastanede kalabilir. Cilt altına dikiş yapıldığından, dikiş alınması gerekmez. Banyo yapmak için iki gün beklenmelidir. Protezle kalça estetiği yapılırsa, hastaların bir süre otururken özenli olması gerekir ve üç hafta kadar korse giyilmelidir. Yaklaşık altı hafta sonra hastalar her türlü hareketi yapabilir hale gelirler. Bu operasyonların sonrasında fazla komplikasyon oluşma riski yoktur. Ancak her operasyonun etkisi farklıdır. Kalıcı etki için kalça estetiğinde popo protezleri kullanılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

sevim

18 Nisan 2024 Perşembe

Merhaba. Bazen aşırı kilolu olduğumdan dolayı çevreme çıkmak istemiyorum. Belirli zamanlarda kilo vermeye başladım ama kalçam uygun profilimi bozmaktadır. Bu durumda arkadaşımın tavsiyesi üzerine kalça estetiği yaptırmaya karar verdim. Ama kalça estetiğinden sonra daha kötü olabilirim düşüncesine kapıldığım zaman olmak istemiyorum. Bu yüzden kalça estetiği yaptırdıktan sonra sorun olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevim hanım, öncelikle duygularınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Kalça estetiği yaptırmayı düşünmeden önce bu konuda uzman bir doktora danışmanızı öneririm. Operasyon sonrası iyi bir sonuç almak için doktorunuzun önerilerini dikkatle takip etmelisiniz. Her cerrahi müdahalenin riskleri olabilir, bu yüzden bu kararı verirken tüm olasılıkları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak için doğru bilgiye sahip olmak ve güvenilir bir uzmanla çalışmak en iyisi olacaktır. Her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalça Tutulması Tedavisi

Kalça Tutulması Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Kalçada Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalça Büyütme Hareketleri Nelerdir?

Kalça Büyütme Hareketleri Nelerdir?