Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Kalça Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Uyuşması

Kalça uyuşması, kişilerin karşılaştığı sinirsel hastalıklardan biridir. Sinirlerin genellikle bir yerden sıkışması ya da darbe alması sonucu ortaya çıkan bu durum, farklı hastalıkların da oluşmasına zemin hazırlayabilir. Sinirlerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi ile oluşan kalça uyuşması, oldukça yaygın bir durum olmasına rağmen, genellikle geçicidir. Ancak, bazı insanlarda bu durum kalıcı olabilir ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Kalçaya alınan darbeler veya diğer durumlar, kişileri tehlikeye sokabilir. Kalçada uyuşma, bazen aşırı soğuğa maruz kalma sonucu da meydana gelebilir. Eğer siz de bu tür durumlarla karşılaşıyorsanız ve ortam çok soğuksa, bu durumu hava koşullarına bağlayabilirsiniz. Kalça veya bel kısımlarında sıkışan sinirler, kan akışını yavaşlatarak uyuşmalara neden olabilir. Bu durumda kişi, kalçasını hissedemez ve uyuşukluk, yürüme bozuklukları ve hissizlik gibi sorunlarla karşılaşabilir. Oturma bozuklukları da geçici kalça uyuşmasına neden olabilir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey, doğru oturuş şekillerine alışmak ve bu oturuş şekillerini uygulamaktır.

Kalça Uyuşması Neden Olur?

Kalça uyuşması probleminin en büyük nedenlerinden biri sinir sıkışmasıdır. Günümüzde karşılaşılan kalça uyuşması sorunlarının çoğunda, kişiler kalçaya veya kalça üzerine darbe aldıkları için uyuşukluk hissederler. Bu durum, kişide büyük problemlere yol açabilir. Kalça uyuşması sorununda bir diğer neden ise bel fıtığıdır. Oldukça yaygın olarak görülen bel fıtığı rahatsızlıkları, sinirlerin sıkışmasına neden olarak kalça ve bacak uyuşmasına yol açabilir. Bu durumda kişinin acilen muayene olması, büyük sorunların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Kalça uyuşmasına neden olan en büyük etkenlerden biri de dışarıdan alınan darbeler veya kazalar nedeniyle kalçada görülen kırıklardır. Kalça kırıkları, doğrudan bu tür uyuşma sorunlarına yol açabilir. Bu durumda sorun daha da büyümeden gerekli önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde daha büyük sorunlarla karşılaşılabilir.

Kalça Uyuşmasının Sonuçları

Kalça uyuşması tedavi edilmediğinde, beraberinde birçok hastalığı getirebilir. Bu sorun, ilk olarak eklem iltihaplarına neden olarak şiddetli ağrılara ve tehlikeli sorunlara yol açabilir. Ayrıca, kalça uyuşmasının önemsenmemesi, tedavisi tıbbi olarak mümkün olmayan romatizma hastalıklarının oluşmasına neden olabilir ve kişiyi büyük problemlerle karşılaştırabilir. Sinirlere baskı uygulanması nedeniyle şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Bu durum, kişinin günlük işlerinin aksamasına, topallık problemine ve yürüme bozukluklarına yol açabilir. Özellikle kalça uyuşuk olduğu için kişinin yürürken düşme ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle kalça uyuşması sırasında kişilerin tamamen durması gerekmektedir. Kalçada uyuşma problemi, birçok zaman ciddi sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, eğer bu tür hastalıklarla karşılaşırsanız, mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli önlemleri alın ve tedavileri yaptırın. Günümüzde bu tür sorunları önemsemeyerek kalıcı felç ile savaşan birçok insan bulunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Melda

09 Mayıs 2024 Perşembe

Kalcamin tam yan kisminda bir uyuşma var siksamda tirnagimida gecirsem hic birsey hissetmiyorum ve tam kalcamin arkasinda yıllardır olan bi şişlik var bunlar cok korkutuyor beni lutfen cevap verin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, yaşadığınız semptomlar ciddi bir duruma işaret ediyor olabilir. Uyuşma ve şişlik gibi belirtiler sinir basısı, enfeksiyon veya diğer tıbbi durumlarla ilişkili olabilir. En kısa zamanda bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

soru

Huriye Baş

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba , benim sol kalçamda uyuşma ve karıncalanma var. Tansiyon yükselmesinden sonra oldu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Huriye Baş Hanım,

Yaşadığınız belirtiler ciddiye alınması gereken durumlardır. En kısa zamanda bir sağlık profesyoneline başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Ahsen

Merhaba huriye hanım. Kalça uyuşması probleminin en büyük nedenlerinden biri sinir sıkışmasıdır. Tabii sol kalçanın uyuşmasında ve karıncalanmasında tansiyona etkisi bulunmamaktadır. Bu durumda olan rahatsızlıklar daha çok dışsal faktörlerden kaynaklanır. Tansiyon, şeker gibi hastalıklar ise daha çok stres, sıkıntı ve yenilen yiyeceklerin etkisinden oluşmaktadır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Haber Bülteni

Güncel

Kalça Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir?