Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi


Sağ Kalça Ağrısı, Kalça ağrıları sık görülen ve farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen ağrılardır. Ağrının tam olarak nerede olduğunun tespit edilmesi ağrının kaynağı konusunda bir ip ucu olabilir. Kalça bölgesindeki ağrılar kalça eklemine ait hastalıklara bağlı olabileceği gibi kalça etrafındaki kas, tendon gibi yumuşak doku olaylarına da bağlı olabilir. Kimi zaman kalça dışında bel ya da diz eklemi bölgelerinden diğer bölgelere geçen ağrılar da kalçada hissedilebilir.

Kalça eklemi vücudun en büyük eklemidir. Bu eklemi kullanırken yani yürürken ya da koşarken kıkırdak kemiğin yuva içinde sürtünmesini engeller. Yaşı ilerleyen kişilerde veya eklemlerin aşırı kullanımıyla kıkırdak dokusu zarar görebilir bu da beraberinde kas ya da tendon gibi dokulara zarar verebilir. Özellikle kemik erimesi olan kişilerde büyük veya küçük yaralanmalardan dolayı kalça kemiğinde kırık veya çatlaklar meydana gelebilir. Bütün bunlar kalçada ağrıya neden olabilir.

Kalça bölgesinde ağrıya neden olan en sık olaylar
  • Romatizma hastalıkları, İltihaplı veya kireçlenmeye bağlı eklem hastalıkları kalçaları tutarak bu bölgede ağrı ve hareketlerde kısıtlılık yaratabilir.
  • Kalça kırıkları, özellikle yaşlı insanlarda kemikte kırılganlığın arttığı durumlarda düşme, çarpma sonrasında kalça kırıkları gelişebilir. Kalça ağrısı ile hareket kısıtlılığı da görülür.
  • Kas ve tendonları koruyan içi sıvı dolu olan yastıkçıkların zorlanması ya da aşırı kullanımı sonucu hasar meydana gelebilir ve kalça ağrısına yol açabilir. Ağrı özellikle merdiven inip çıkarken belirginleşir.
  • Kemik ve kasları birbirine bağlayan tendonlarda, fazla kullanma sonucu veya travma sonucu hasar oluşabilir. Bu da kalçada ağrı ile sonuçlanır.
  • Kaslarda zorlanma, travma sonucu ağrı ve spazmın meydana gelmesi.
  • Kanser türleri, kalça kemiğine ait veya metastazlar şeklindeki tutulum da kalça ağrısına neden olur. Ağrı özelikle geceleri belirginleşir ya da kırıklara neden olabilir.
  • Kalça kemiğinde kan akımının bozulması sebebiyle kemik hücrelerindeki ölüm sonucu kalça ağrıları oluşabilir. Doğuştan kalça çıkığı, uzun süreli kortizon kullanmak gibi farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bu durum da kalçada ağrı yapar.
  • Enfeksiyonlar, kalça eklemi veya etrafındaki yumuşak dokuların enfeksiyon kapması ve beraberinde ateş, beyaz küre sayısında artma olabilir.
Kalça ağrısının nasıl teşhis edilir?

Kalça ağrısı, sık görülen bir şikâyettir ve tanıyı koymak ise zordur. Bunun sebebi hastalar tarafından farklı şeylerin kalça ağrısı olarak belirtilmesidir. Bundan dolayı kalça ağrısı olan hastayı değerlendiren hekim öncelikle fizik muayene bulguları ile ağrının fiziksel kaynağını bulmalı sonrasında ağrıdan sorumlu durumu teşhis etmelidir. Ağrıyı arttıran veya azaltan faktörlerin sorgulanması gerekir. Kasık ağrısı veya kalçada hareketlerinde kısıtlılık olan, uzamış steroid tedavisi öyküsü olan hastada femur başı avasküler nekrozu akla gelmesi gereken bir hastalıktır. Özellikle kadınlarda geceleri artış gösteren pelvik kuşak ağrısı ise intrapelvik hastalıkları getirmelidir.

Kalça ağrısının tedavisi nasıl yapılır?

Sağ kalça ağrısının sebebi bulunduktan sonra tanıya uygun olan tedaviler yapılır. Kalça ağrısı olan hastaların bir Fizik Tedavi, Rehabilitasyon uzmanına başvurması gerekir. Hasta kilolu ise öncelikle kilo vermesi sağlanmalıdır. Kireçlenme durumlarında ağrı kesiciler, steroid olmayan ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Kalça ağrılarında lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yöntemlerinden faydalanılır. Baston gibi yardımcı aletler ekleme binen yükü azaltmak için ve dengeyi sağlamak için kullanılabilir. Egzersiz hareketler en az fizik tedavi ve ilaç tedavisi kadar etkilidir. Egzersizler sadece tedavi edici değil aynı zamanda ağrının meydana gelme sıklığını da azaltır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gül

02 Haziran 2024 Pazar

Doğuştan kalça çıkıklığından ameliyat olmuşum 2yaşındayken.27yaşındaufak tefek ağrılarım oldu pek önemsemedim çünkü küçüklüğümdeki ameliyatımı unutmuştum.28yaşında bayabi şiddetli ağrılarım oldu kalçamın içinde sanki bir iğne batırıyolar gibiydi.kalçamda biraz kaymış gibi hissettim ve dr.gittim kireçlenmiş çok hor kullanmışsın yaşında küçükmüş çok gençsin bu rahatsızlığa yakalanmışsın dedi ameliyat olmalısın ve 2.ameliyatta sakatlık riskin var dedi ilaçlar ıstırahatler önerdi.ogün bugündür hiç ilsç kullanmadan devam ettim şimdi 34yaşındayım artık hastalığıma çare arıyorjm ama ameliyat olmak istemiyorum.bana yardımcı olun .

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Gül Hanım,

Geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Anladığım kadaryla, yaşadığınız durum oldukça zorlayıcı ve rahatsız edici. Ameliyat olmaktan endişe duymanız doğal, ancak bazen cerrahi müdahale uzun vadede yaşam kalitenizi arttırabilir. Bununla birlikte, cerrahi olmayan tedavi yöntemlerini de değerlendirebilirsiniz. Fizyoterapi, uygun egzersiz programları ve alternatif tıp yöntemleri (akupunktur, kiropraktik vb.) bazı kişiler için faydalı olabilir. Ayrıca, farklı uzmanlıklardan ikinci bir görüş almak da durumu daha iyi anlamanızı sağlayabilir. Size en uygun tedavi yöntemini bulmanız dileğiyle, sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Fatmanur

Öncelikle geçmiş olsun bende de kalça çıkıklığı var ameliyat olmuşum ama benim ağrılarım daha erken yaşta başladı önerebileceğim bir tedavi yok ama Ankara hacettepede alpaslan bey var ona muayene olun derim doktor çok önemli

soru

cemil sarıalioğlu

02 Haziran 2024 Pazar

trafik kazası sonucu vucudumun değişik yerlerinde ağrılarım var yalnız şiddetli şekilde sol kalcam ve bacaklarımda ağrılar mevcut otururken çekmiş olduğum ağrı şiddetli ne yapmalıyım teşekkürler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Cemil Sarıalioğlu, yaşadığınız ağrılar oldukça rahatsız edici görünüyor. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Bu tür ağrılar ciddi olabilir ve ihmal edilmemesi gerekir. Kesinlikle bir sağlık profesyoneline başvurmanız çok önemlidir. Bir ortopedi uzmanı veya fizik tedavi uzmanından randevu alarak muayene olmanız, gerekli tetkiklerin yapılması ve doğru tedavi yöntemlerinin belirlenmesi açısından faydalı olacaktır. Ayrıca, ağrılarınızı hafifletmek amacıyla doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilir ve dinlenmeye özen gösterebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Ali Can

Doktorunuza sikayetlerinizden bahsedip ona gore tetkiklerinizi yaptirip gereken tedaviyi belirlemeniz gerekir. Buradan direk bir bilgi almaniz sakincali olabilir. Trafik kazalarinda dikkat edilmesi gereken unsurlar vardir. Agrilar baska seylerin belirtisi olabilir. Ezbere care aramaniz sagliginiz acisindan tehlikelidir. trafik kazalarindan sonra yasanan agrilar yuzeysel olabilecegi gibi ciddi kemik ve organ sorunlarida olabilir.

3. Cevap
cevap

Kayhan

Kaslarınızı aşırı derecede zorlayacak hareketlerden kaçınmanız gerekiyor. Yürürken gerekirse baston ve benzeri araçlar kullanmaktan çekinmemelisiniz. Ayrıca oturduğunuz sırada kalça ağrısı yaşıyorsanız eğer mutlaka uzman bir hekime başvurarak fizik tedavi işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Aksi haldi ilerleyen süreçlerde yaşadığınız sorun daha da tehlikeli bir hale dönüşebilir. Geçmiş olsun.

soru

Sevda kahraman

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Oglum on iki yasinda sag kalcada sürekli ağrıları var uyku uyuyamiyor agrida agliyor neden ve hangi doktora gitmemiz gerek

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Sevda kahraman,

Oğlunuzun yaşadığı ağrılar oldukça rahatsız edici görünüyor. Bu tür ağrılar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Öncelikle bir çocuk ortopedi uzmanına başvurmanız faydalı olacaktır. Ortopedi uzmanı kemik, eklem ve kaslarla ilgili sorunları değerlendirebilir ve gerekli tetkikleri yapabilir. Eğer ortopedik bir sorun tespit edilmezse, bir çocuk nöroloji uzmanına da danışabilirsiniz. Oğlunuzun sağlığı için vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Sökmener

Sağ kalça da meydana gelen ağrıma kalça bölgesine alınan bir darbe sonucu ortaya çıkabilir. Bu durumda fizik tedavi doktoruna gidilerek tedavi olunur. Ancak kalça ağrısı kas hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, sinir ve damar hastalıkları gibi ciddi hastalıkların habercisi olarak ortaya çıktı ise önce durumun ortaya çıkma sebebi öğrenilir ve tedavi edilir

soru

Mustafa

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Ayağa kalktığımda kalçamda Ağrı oluyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mustafa Bey,

Ayağa kalktığınızda kalçanızda ağrı hissetmeniz birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Uzun süre oturmak, yanlış oturma pozisyonu, kas gerginliği veya daha ciddi bir ortopedik sorun bu ağrıya neden olabilir. Uzman bir doktora başvurarak bu şikayetinizi detaylıca anlatmanızı ve gerekli tetkikleri yaptırmanızı öneririm. Ayrıca, günlük hayatta daha dikkatli oturup kalkmak ve düzenli egzersiz yapmak da ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Sinan

Merhaba, kalça ağrıları genellikle yanlış oturma pozisyonlarından ya da daha çok daha önceden kişinin düşmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ağrının tam olarak nedenini bilmiyorsanız ve bu durum size rahatsızlık veriyor ise bir ortopedi uzmanına giderek destek alabilirsiniz.

3. Cevap
cevap

İltifat

Merhaba. Kalça ağrılarını tetikleyecek bir çok faktör vardır. Bunların başında fark edilmeden yaşanan kalça kırıklarıdır. Özellikle yaşlı insanlarda kemikte kırılganlığın arttığı zamanlarda düşme yada çarpma sonrasında kalça ağrıları. oluşabilir. Bununla birlikte kalça ağrısı ile birlikte hareket kısıtlılığı da yaşamış olur. Kaslarda zorlanma ağrıların meydana gelmesi aynı şekilde kalça ağrısını tetikleyebilir.

soru

Fatma

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba benim sag kalçsmda yürürken acıma oluyor kalçami fitıkmi bilemiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Fatma Hanım,

Sağ kalçanızdaki ağrı yürürken sizi rahatsız ediyor olabilir ve bu durumun birçok nedeni olabilir. Kalça ağrısının sebebi fıtık olabileceği gibi, kas zorlanması, artrit, bursit veya başka ortopedik sorunlar da olabilir. Kesin tanı koymak için bir ortopedi uzmanına başvurmanızı tavsiye ederim. Uzman, gerekli muayene ve görüntüleme teknikleri ile doğru teşhisi koyarak, size uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Kantara

Merhaba fatma hanım sağ kalçada yürürken açı duymanızın birçok sebebi olabilir. Ters hareket yapmış olabilirsiniz. Küçük bir yere çarpmış olup fark etmemiş olabilirsiniz. Sağ kalçada sıvı eksikliği de olabilir. Kireçlenme olmaması için çok dikkatli olmanız gerekir. Kalça fıtığı çok nadir görülmektedir. Ağrınız artmadan kısa zaman içerisinde doktorunuza giderek tedavi olmalısınız.

soru

Mevsim

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhabalar
Sag kalcam aylardir cok agriyor. Ve bacaklarim cok cabuk ugusmaya basladi. Doktorlar bisey bulamiyorlar. Özellikle geceleri ve uzun süre ayni pozisyonda durunca agriyor.
Belimden dolayi olabilcegini söylefiler ama ordada bisey cikmadi. Lütfen birisi bana yardim etsin.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mevsim,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Anlattıklarına göre ağrın ve uyuşma problemin oldukça can sıkıcı olabilir. Bazen bu tür ağrılar ve uyuşmaların sebebi kaslarda veya sinirlerde olabilir. Örneğin, siyatik sinir sıkışması bu tür belirtilere yol açabilir. Fizyoterapist veya ortopedi uzmanına danışarak detaylı bir muayene olman faydalı olabilir. Ayrıca, postürünü düzeltmeye yönelik egzersizler yapmak ve ergonomik bir oturma düzeni sağlamak da ağrılarını hafifletebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Huri

Sağ kalça ağrısı romatizmal da olabilir. Eğer romatizmalsa doktor size ona göre ilaç yazar ve ilaçlarınızı kullanarakk geçirebilirsiniz. Yada çok fazla aynı pozisyonda oturmak dan yata yatmaktanda olabilir. gerekli fiziksel hareketleri doktorunuza danışarak yaparsanız belki buda faydalı olabilir. çok fazla hareketsi kalmaktan kaçının sizi fazla zorlamayacak şekilde hareketler yaparak iyileşebilirsiniz.

soru

Yeliz

10 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba hocam, uzun zamandır sağ kalçamda yanma hissi ile başlayan ağrılar olmaktadır.Bu özellikle geceleri ciddi şekilde artmaya başladı.Bacaklarıma, dizlerime kadar ağrı yayılmakta, sizce durum nedir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Yeliz hanım,

Sağ kalça ve bacaklara yayılan ağrılarınızın sebebi birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bel fıtığı, siyatik sinir sıkışması, kalça eklemi problemleri ya da kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları gibi durumlar bu tür ağrılara yol açabilir. Özellikle geceleri artan ağrılar, kas gerginliği veya sinir sıkışmasına işaret edebilir. Kesin bir teşhis ve uygun tedavi için bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Begüm /

İlerleyen bir durumdan bahsetmişsiniz. Fıtık olma ihtimali var. Öncelikle yatağınızın çok yumuşak ya da sert olmamasını sağlayın. Gün içinde ağır fiziksel aktiviteler yapmaktan uzak durun. Ilık su ile bölgeye masaj yapmak kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Şikayetleriniz devam ederse bir doktorla görüşün. Geçmiş olsun.

soru

Ahmet ğüvendioğlu

03 Mayıs 2024 Cuma

Sag kalçama çivi çakılıyor gibi yürümemı etkiliyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ahmet Güvendioğlu, yaşadığınız rahatsızlık gerçekten can sıkıcı olabilir. Bu tür bir ağrı çoğu zaman kas, sinir veya eklem problemlerinden kaynaklanabilir. Bir ortopedi uzmanına veya fizik tedavi uzmanına başvurarak detaylı bir muayene yaptırmanızı öneririm. Doğru tanı ve tedavi ile bu rahatsızlığın üstesinden gelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Vedat

Ahmet Bey, kalçada oluşan ağrılar, genellikle insanlarda sinirsel ağrılardan kaynaklanmaktadır. Bu gibi ani ağrılar kas ağrılarından çok, sinirlerin baskı görmesinden kaynaklı olabilir. Eğer yürüdüğünüzde bu ağrı artıyorsa kesinlikle uzman bir doktora giderek muayene olmanızda fayda vardır.

soru

yasin

29 Nisan 2024 Pazartesi

sol kalçamda ağrı var hocam yürürken artıyor yürüyemeyecek kadar oluyor yardımcı olurmusunuz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Yasin,

Sol kalça ağrınız yürürken artıyor ve yürüyemeyecek kadar şiddetli hale geliyorsa, bu durum ciddi olabilir. İlk olarak, ağrının nedenini belirlemek için bir ortopedi uzmanına başvurmanız önemlidir. Muayene ve gerekli tetkiklerden sonra, doktorunuz doğru teşhisi koyarak uygun tedavi yöntemini önerecektir. Kendi kendinize ağrıyı hafifletmek için dinlenmek, ağrı kesici ilaçlar kullanmak ve sıcak veya soğuk kompres uygulamak geçici rahatlama sağlayabilir. Ancak, profesyonel bir sağlık hizmeti almanız en güvenli ve etkili yoldur. Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

2. Cevap
cevap

mehmet

Yasin bey sol kalça ağrısı şayet yürürken ciddi ağrılara neden olmakta ise bir iç hastalık veya darbe sonrası oluşmuş olabilir. Ağrılarınızın azalmasını sağlamak amacıyla bir kısım tetkik ve tahlillerin yapılması gerekir. Çekilen MR ve Röntgen sonuçları sonrası tedavi yöntemi belirlenir. Tedavilere uymanız halinde kısa süre içinde sağlığınıza kavuşursunuz.

soru

Nevin

26 Nisan 2024 Cuma

Sag kalçamda kasıga vuran ağrı var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Geçmiş olsun, bu tür ağrılar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bir ortopedi uzmanına veya bir fizyoterapiste başvurmanızı tavsiye ederim. Doktorunuz gerekli görürse röntgen veya MR gibi tetkikler isteyebilir. Bu arada, dinlenmek ve ağrı kesici ilaçlar kullanmak rahatlamanıza yardımcı olabilir.

soru

Zeynep

25 Nisan 2024 Perşembe

Benim sağ kalcam çıkık ve belimde uyuşma sık sık oluyor beni rahatsız ediyor lütfen cevap istiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Zeynep Hanım,

Sağ kalçanızda çıkık ve belinizde uyuşma yaşıyor olmanız çok rahatsız edici olabilir. Bu tür problemler genellikle bir ortopedi uzmanı veya fizyoterapist tarafından değerlendirilmelidir. Size en kısa zamanda bir sağlık profesyoneline başvurmanızı öneririm. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak size uygun tedavi yöntemlerini belirleyecektir. Geçmiş olsun.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Agah

Sağ kalça ağrısının sebebi bulunduktan sonra tanıya uygun olan tedaviler yapılır. Kalça ağrısı olan hastaların bir Fizik Tedavi, Rehabilitasyon uzmanına başvurması gerekir. Hasta kilolu ise öncelikle kilo vermesi sağlanmalıdır. Kireçlenme durumlarında ağrı kesiciler, steroid olmayan ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Kalça ağrılarında lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yöntemlerinden de faydalanılır.

3. Cevap
cevap

Berkin

Merhaba zeynep hanım. Sağ kalça ağrısının sebebini öğrendikten sonra sonra tanıya uygun olan tedaviler yapılır. Kalça ağrısı olan hastaların bir fizik tedavi, rehabilitasyon uzmanına başvurması gerekir. Kiloluysanız öncelikle kilo vermelisiniz. Kireçlenme durumlarında ağrı kesiciler, steroid olmayan ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Kalça ağrılarında lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yöntemlerinden faydalanılır.

soru

Zühdü Demiröz Yaşım 77

24 Nisan 2024 Çarşamba

Sağ kalçamda uzun zamandır bir ağrı var.Fazlada rahatsız etmiyor Amma bazen rahatsız edici oluyor.Oturduğum yerden kalkarken Şiddetli bir ağrı yürürken ağrı Kalça kemiğimle belimarası elimle kontrol ediyorum kasdan geliyormuşgibi...Sıcak Tutarsam ağrı azalıyor.Kuşak veya korse kullanırsam çok azalıyor amma geçmiyor.Teşekkürler...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, yaşadığınız ağrı kas kaynaklı olabilir. Ancak, ağrınızın nedenini ve doğru tedavi yöntemlerini belirlemek için bir doktora başvurmanız önemlidir. Sıcak tutmanın ve korse kullanmanın ağrınızı hafifletmesi, kas spazmı veya kas gerilmesi gibi durumlara işaret edebilir. Ayrıca, fizik tedavi de fayda sağlayabilir. Doktorunuz size uygun yönlendirmelerde bulunacaktır. Geçmiş olsun!

soru

mesut

21 Nisan 2024 Pazar

sağ kalçamda ayak ucuna inen şiddetli ağrı,üşüme ve karıncalanma var yatmam yürümemde acı çekiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mesut, yaşadığın bu belirtiler oldukça rahatsız edici görünüyor. Bu tür şikayetler genellikle siyatik sinir sıkışması ya da disk hernisi (bel fıtığı) gibi durumlarla ilişkilendirilebilir. Kesin bir tanı ve uygun tedavi için bir ortopedi ya da nöroloji uzmanına başvurmanı öneririm. Doktorun yönlendirmeleri doğrultusunda gerekirse fizik tedavi ya da ilaç tedavisi uygulanabilir. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Özgebay

Merhaba Mesut bey, kalçanızdan ayak ucunuza inen, ağrı, üşüme, yürümede zorluklar ve karıncalanma gibi belirtiler bel fıtığı belirtisidir. Bunun için beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olmanız ve mr filmi çekildikten sonda fıtığınız hakkında nasıl bir tedavi uygulanmasına doktorunuz karar verecektir. Geçmiş olsun.

soru

gönül

19 Nisan 2024 Cuma

sag kalcamda sabahlari cok agrı oluyor hic hareket edemiyorum cok kötü batıyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Gönül, yaşadığınız ağrı gerçekten rahatsız edici görünüyor. Bu tür ağrılar genellikle kas veya eklem sorunlarından kaynaklanabilir. Bir fizyoterapist veya ortopedi uzmanı ile görüşüp, durumu detaylı bir şekilde anlatmanız en doğrusu olacaktır. Bu süreçte, ağrıyı hafifletmek için sıcak su torbası kullanmayı veya hafif germe egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Okboğa

Merhaba Gönül Hanım, bu gibi ağrılar genellikle kalçaya daha önce alınmış olan travmalardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle eğer daha önce bir travma almışsanız kesinlikle doktora giderek röntgen çektirin. Eğer böyle bir durum olmamış ise soğuk almış olup olmadığınıza bakabilirsiniz.

3. Cevap
cevap

Sağman

Geçmiş olsun kalça ağrımasının birden fazla nede vardır vardır ilk olarak romatizma olabilir diye biliriz kas yırtılmaları yada orada oluşan ödemler. Kemik kırılması kemik çıkması diyebiliriz kalça tendomlarında bozulmalar meydana gelsiyse böyle ağrılar ortaya çıkabilir siz bu ağrıyı dikkate alın çünkü ağrı varsa vücut sizi uyarıyordur ve accilen doktora görünün

soru

Özge

18 Nisan 2024 Perşembe

Sag kalcamda agri var yurudukce agri artiyor vede belime vuruyor agrisi acaba neden yardimci olursaniz sevinirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, sag kalçanızdaki ağrının birçok nedeni olabilir. Bu durum kas-iskelet sistemi problemlerinden kaynaklanabileceği gibi, sinir sıkışması veya bel fıtığı gibi durumlarla da ilişkili olabilir. Kesin teşhis için bir ortopedi uzmanına veya fizyoterapiste başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

soru

hatice umde

17 Nisan 2024 Çarşamba

Sag kalçam önce kitlenip sonra sizi veardindan agri başlar bu sadece kol çantasi kaldirdigim zamanda is yaptigim zamanda oluyo

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hatice Umde,

Bahsettiğiniz belirtiler oldukça rahatsız edici görünüyor. Kalçanızda yaşadığınız kilitlenme ve ardından gelen ağrı, günlük yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Bu tür şikayetler, kas-iskelet sistemiyle ilgili olabilir ve bir ortopedist veya fizyoterapist tarafından değerlendirilmesi gerekebilir. Ayrıca, taşıma şeklinizi ve yaptığınız hareketleri gözden geçirmenizde fayda var. Daha ergonomik yöntemlerle hareket etmeye çalışmak ağrılarınızı hafifletebilir. Geçmiş olsun ve en kısa sürede bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederim.

2. Cevap
cevap

Ecevit

Kas ve tendonlarda ani hareketler, uzun süreli ayakta bekleme ya da ağır kaldırma gibi durumlardan ötürü sağ kalçanızda ağrı hissedebilirsiniz. Bu durumu tetikleyen birçok etken bulunmaktadır. Daha öncesinde herhangi bir ameliyat geçirip geçirmediğiniz de önemli bur husustur. Bu bakımdan yaşanan sorunun neden kaynaklandığını araştırmak için uzman bir doktora danışmalısınız.

soru

Ayşe

14 Nisan 2024 Pazar

Merhaba benim sağ kalçama sanki bıçak saplanıyor yürürken olunca olduğum yerde kalıyorum bel fıtığı olabilir mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ayşe Hanım,

Yaşadığınız belirtiler bel fıtığının belirtileriyle uyumlu olabilir, ancak kesin bir teşhis koymak için bir uzmana görünmüş olmanız önemlidir. Bel fıtığı, omurlar arasındaki disklerin yerinden çıkması ya da zarar görmesi sonucu sinirlerin baskılanmasıyla oluşur ve bu da kalça bölgesinde ağrılara sebep olabilir. Doktorunuz gerekli muayene ve görüntüleme yöntemleri ile doğru teşhisi koyup uygun tedavi yöntemini önerecektir. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

İdil

Merhaba, bu gibi ağrılar birçok zaman geçicidir. Bel fıtığı ağrıları daha çok bel ve bacaklarda ortaya çıkmaktadır. Anca bazen zorlamaya bağlı ağrılar da kalça üzerinde görülebilmektedir. Bu durum için birinci günü geçen ağrılarda doktora gitmenizde çok büyük önem vardır.

soru

fikret

12 Nisan 2024 Cuma

her iki kalcamda agri ve catlak var amaliyat olmam gerekiyormus dogrumu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Fikret, agri ve çatlaktan bahsediyorsun ve ameliyat önerildiğini söylüyorsun. Böyle bir durumda, birden fazla uzmana danışmak her zaman iyi bir fikirdir. Ortopedi uzmanları, MR ve röntgen gibi tetkiklerle durumu daha net değerlendirebilirler. Ameliyat zorunlu mu, yoksa alternatif tedavi yöntemleri var mı, bunları öğrenmek için doktorundan detaylı bilgi almanı öneririm. Sağlığın söz konusu olduğunda, en doğru kararı verebilmek için yeterli bilgiye sahip olman önemli. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Seyyâl

Merhaba Fikret Bey, kalçada oluşan ağrı zaten çatlak nedeni ile oluştuğu için kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Ancak genellikle çatlak sorunları için herhangi bir ameliyata gerek duyulmamaktadır. Eğer çatlak iyileşmiyorsa bu durumda ameliyat gerekli olacaktır ve gerekirse platin işlemleri yapılacaktır.

soru

Yunus

07 Nisan 2024 Pazar

Sıcak lokal yapılır diyor doktor bana buz tedavisi verdi günde 4,5 kere yap dedi nasıl olucak şimdi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Yunus,

Doktorun sana buz tedavisi önerdiyse, bu genellikle inflamasyonu ve şişliği azaltmak için yapılır. Sıcak tedavi ise genellikle kas gevşemesi ve kan akışını artırmak için kullanılır. Doktorun tavsiyesine uyman en doğrusu olacaktır. Bu yüzden günde 4-5 kere 20 dakika boyunca buz uygulaması yapabilirsin. Buzu doğrudan cildine temas ettirmemeye dikkat et, bir havluya sararak uygulaman daha iyi olur. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Semaî

Merhaba yunus bey doktorunuz lokal derken bölgesel yani sadece ağrıyan bölgenizi kast etmiş. İster marketten satın alacağınız bir buz torbasını kullanın ister buzluktaki buzları bir tülbente sarın kullanın bunu ağrıyan bölgenize 10 dk gezdirerek tutun masaj yapar gibi. Bu şekilde ağrınız zamanla azalacaktır geçmiş olsun

3. Cevap
cevap

Hâzime

Merhaba Yunus bey ağrısı olan bölgeye buzu günde 4 5 kere 10 dakika üzerinde bekletebilirsiniz sizi biraz rahatlatacaktır.

soru

İsmihan

06 Nisan 2024 Cumartesi

Sağkalça arkakısım bele yakın bölge sanki elinin altına bir tümseklik hissediyorum,tam ağrılı yerde

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

İsmihan, bu tür bir durum rahatsız edici olabilir. Belirttiğiniz bölgede bir tümseklik ve ağrı hissetmeniz, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Kas gerginliği, fıtık veya başka bir sağlık sorunu olabilir. En iyisi bir sağlık profesyoneline danışarak detaylı bir muayene yaptırmanızdır. Bu şekilde doğru teşhis ve tedavi yöntemine ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Cihanefruz

Merhaba. Büyük ihtimalle kalacağınız kırılmış olabilir o tümseklik de ondan kaynaklanıyor. Kalça kırıkları, özellikle yaşlı insanlarda kemikte kırılganlığın arttığı durumlarda düşme, çarpma sonrasında kalça kırıkları gelişebilir. Kalça ağrısı ile  birlikte hareket kısıtlılığı da görülür. Kaslarda zorlanma, travma sonucu ağrı ve spazmın meydana gelmesi. İltihaplanma ya da kireçlenmeden de kaynaklanabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalça Silikonu Ameliyatı

Kalça Silikonu Ameliyatı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Eritme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kalça Eritme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kalçada Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Kist Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Şişlik Belirtileri ve Tedavisi