Bel Fıtığı Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Bel Fıtığı Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı ve Kalça Ağrısı

Bel fıtığı ve kalça ağrısı, birçok kişinin yaşadığı yaygın bir sağlık sorunudur. Bu ağrıların temel nedeni genellikle omurgayı etkileyen romatizmal hastalıklardır ve bu tür rahatsızlıklar çoğu zaman bel fıtığı ile sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda erken teşhisle fizik tedavi uygulanması önerilir. Bu hastalık, her cinsiyet ve yaş grubunda görülebilir, ancak erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha sık rastlanır. Bel fıtığı ve kalça ağrıları, bireyin hem ruhsal hem de sosyal yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bu rahatsızlık genellikle 24-26 yaş grubundaki erkeklerde başlar. Bel fıtığı kalça ağrısı için uzman doktorlar genellikle bol dinlenme ve yürüyüş önerirler. Ancak uzun süreli dinlenme sonrasında bel tutulmasına dikkat edilmelidir. Belde hissedilen ağrı, kalçada da tek taraflı veya iki taraflı ağrıya yol açabilir ve bu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu tür ağrılar için ilaç tedavisi ve fizik tedavi genellikle birlikte uygulanır. Fizik tedavinin amacı, fıtık bölgesini gevşetmek ve yumuşatmak, ardından sıcak tutarak ağrının azalmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra doktorun önerdiği ilaçlar ve kremler de kullanılarak ağrı dindirilmeye çalışılır.

Bel Fıtığı Kalça Ağrısı İçin Yapılması Gerekenler

  • Sıcak kompres uygulamaları, kalça veya bel ağrısının azalmasına ve kalçada oluşan sertliğin giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Bu tür rahatsız edici ağrılar için zarar vermeden hafif egzersizler yapılabilir.
  • Yattığınız yatak kesinlikle yumuşak olmalı ve rahatsız etmeyecek kadar sert olmamalıdır.
  • Uzun süre kalça üstünde oturulmamalı ve ara ara diz üstüne dik bir biçimde oturulmalıdır.
  • Yastık yüksekliği, boyun boşluğunu dolduracak şekilde olmalıdır.

Bel fıtığı genellikle romatizmal bir ağrı olarak bilinir. Bu hastalık, bel fıtığı ile karşı karşıya kalan bireylerde dizden kalçaya kadar ağrıya neden olabilir. Bu rahatsızlığa sahip bir kişi kesinlikle ağır kaldırmamalıdır; aksi takdirde fıtıktaki iltihap yayılabilir ve vücutta kalçaya kadar inen sancılar hissedilir. Hasta kişiler genellikle belden kalçaya doğru inen bu tür ağrılardan şikayet ederler. Özellikle bel fıtığında bu ağrılar, ağır kaldırma ve öksürük gibi durumlarla tanımlanır. Çoğu zaman yakı ve ağrı kesiciler kullanılarak giderilmeye çalışılan, ancak geçmeyen bu ağrılar, sağlık problemlerinin ilk habercisi olabilir.

Belde fıtıklaşma, çekirdeğin dış tarafa çıkması durumunda belde ve kalçada yaygın, rahatsızlık veren keskin bir ağrıya yol açar. Bu durumda hasta kişiler daha çok kalça ağrısından şikayet ederler. Belden başlayarak kuyruk sokumu ile kalçalara kadar inen bu ağrılar oldukça rahatsız edicidir. Özellikle dizle kalça ve ayaklardaki eklem bozuklukları, omurgaların günlük aktivitelerine göre normal duruşunu engelleyebilir ve bu da bel fıtığı kalça ağrısına yol açar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Fatma

06 Mayıs 2024 Pazartesi

17 yaşındayım spor yapıyorum belimdeki agriyla doktora gittim ve doktorum fıtık başlangıcı olduğunu bu yasta normal olduğunu söyledi ilac verdi gecmezse tekrar gel dedi ben atletizmle ugrasiyorum bu spor beni engellermi acaba?????

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Hazize

Sizin yaşınızda ki kişilerde genellikle fıtık oluyor siz birde sporla uğraşıyorsunuz fıtık ciddi bir rahatsızlık spor hayatınızı etkileye bilir. Genel cerrahi doktoruna giderseniz gerekli ultrason ve tetkiklerle size ilk önce ilaçla geçirmeye ağrılarınızı dindirmeye çalışır doktor. Sonra da ameliyat olabilirsiniz. Ameliyattan sonra da 3 ay spor ve ağır işler yapamazsın

2. Cevap
cevap

Seyran

Fıtık başlangıcı başlangıçta ağrı şeklinde kendini belli eder ağrı kesici ve kas gevşeticiler ile rahatlama sağlanır. Uzun süre ayakta kaldığın zaman bel ağrısı oluşacaktır. Bunun için belini güçlendirecek basit evde ve heryerden yapabileceğin fizik tedavi hareketlerini öğrenip uygulayarak üstesinden gelip sporuna kaldığın yerden devam edebilirsin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Yağları Nasıl Eritilir?

Kalça Yağları Nasıl Eritilir?

Kalça Protez Ameliyatı ve Komplikasyonları

Kalça Protez Ameliyatı ve Komplikasyonları

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalça Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?