Kalça Silikonu Ameliyatı
20 Haziran 2024

Kalça Silikonu Ameliyatı

Kalça Silikonu Nedir?

Kalça çevresi, insan vücudunda spor veya diyet ile zor şekil değiştiren bir bölgedir. Kalçalarında genişleme, yükselme ve şekillenme isteyen hastalar için birden fazla kalça silikonu seçeneği bulunmaktadır. Kullanılacak olan doğru kalça silikonu, hasta isteklerine ve genel vücut hatlarına göre belirlenmektedir. Kalça silikonları, sıvı ile dolu meme silikonlarından farklı olarak daha yumuşak katı silikonlardır. Genellikle sağlık durumu iyi olan her hasta, ameliyat için uygun adaylar arasında yer almaktadır.

Ameliyat ve İyileşme Süreci

Ameliyat ve iyileşme süreci, kuyruk sokumu üstünden yapılacak birer kesi ile her iki kalçaya silikonların yerleştirilmesi ile başlar. En iyi estetik görünüm için mümkün olan en doğal sonuç gözetilir. Kalçalar, yürüme, oturma ve benzeri durumlarda ihtiyaç duyulan bölgelerdir, bu nedenle hastalar ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde diğer birçok kozmetik ameliyata kıyasla daha fazla acı hissedebilir. Ağrı kesiciler, bir hafta kadar acıyı dindirmek için kullanılabilir. Daha sonrasında hasta, daha rahat bir şekilde hareket edebilecektir.

Genellikle çok az şişlik ve morluk meydana gelir, böylece ameliyat sonucunda kısa süre sonra belirgin hale gelir. Çoğunlukla bir ay sonrasında tüm fiziksel aktivitelere geri dönülebilir. Ameliyatın enfeksiyon, kanama, sinir ve kas dokularında hasar, kayma ve asimetri gibi olasılıkları bulunmaktadır. Hasta genel anestezi altında iken kalça iç bölgesinde 5 ve 8 santim arasında genişlikte bir kesi açılır. Bu kesi içinden kalça kası yükseltilir ve silikonun yerleştirilebileceği kadar genişlikte bir cep açılır. Bu cebe silikon konulur ve aynı işlem diğer kalça için de tekrarlanır.

İşlem sonucunda her iki bölgede simetri ve doğal bir görünüm için dikkatli bir şekilde incelenir. Kendiliğinden açılan dikişlerle kesiler kapatılır ve bandajlar konulur. Hasta, iki saat kadar devam eden ameliyatın ardından bir saat kadar dinlenmesinin ardından evine gidebilir. Hasta ilk birkaç gün fazla rahat olmayacaktır. Bu zaman zarfında hastanın yanında duracak birisinin bulunması oldukça önemlidir. Hastanın ameliyat sonucunda yeni bir şekle uyum sağlaması ve vücudunun bir parçası gibi hissetmesi 6 ya da 7 ay kadar sürebilir.

Ameliyat Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat olmaya karar verilmesinin ardından doğru doktoru seçmek oldukça önemlidir. Her cerrah bu ameliyatı yapamaz ve oldukça az sayıda doktor bu ameliyatı sık bir şekilde yapmaktadır. Kalça büyütme ameliyatının zorluğu, kalça çevresinin gün boyunca oturma, yürüme, koşma ve benzeri aktiviteler esnasında yoğun stres altında kalmasıdır. Silikonların günde kaç kere tüm vücut ağırlığına dayanmak zorunda kaldığını düşünmek, konunun önemini anlamaya yardımcı olacaktır. Kalça silikonlarında kayma, yer değiştirme olasılığı diğer silikon ameliyatlarına kıyasla daha fazladır.

Ameliyat Sonrası Beklentiler

Diğer önemli bir konuda ameliyat sonucunda neler beklendiğidir. Kalça silikonları, katı silikondur ve çoğu durumda vücuda konulmadan önce cerrah tarafından biçimlendirilmelidir. Doktorun sanatsal yeteneği oldukça önem kazanmaktadır. En önemli konulardan biri de enfeksiyon riskidir. Kalça çevresinde enfeksiyon riski, vücudun diğer bölgelerine kıyasla daha yüksektir. Doktorunuzun tecrübesi ciddi önem kazanmaktadır çünkü enfeksiyon durumunda silikonların acil bir operasyonla çıkarılması gerekebilir ve bunun sonucunda uzun süre ciddi ağrılar yaşamanız söz konusu olabilir. Tekrar yapılan ameliyatlar, biçim bozuklukları, yara izleri ve diğer komplikasyonlara sebep olabilir.

Özetle

Kalça silikonu ameliyatı, estetik ve sağlık açısından dikkatle planlanması gereken bir süreçtir. Ameliyat öncesi doğru doktorun seçilmesi, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve olası komplikasyonlar hakkında bilgi sahibi olunması, başarılı bir sonuç için oldukça önemlidir. Bu süreçte doktorunuzun önerilerini dikkatle takip etmek, iyileşme sürecini hızlandıracak ve istenilen sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bilan

22 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba kalça silikonu yaparken doktor seçimi önemli midir, yoksa rastgele bir doktora danışıp yapmak olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Nurveren

Kesinlikle rasgele bir seçim yapmanız tavsiye edilmemektedir. Bu durumlarda sağlığınız için ve istediğiniz görünüme ulaşmak için mutlaka tavsiye üzerine doktor seçiminizi yapmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda oldukça olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Şive

Merhaba, estetik ameliyatlarında doktor seçimi çok önemlidir. Çünkü işini iyi yapan doktorlar bu ameliyatlar sonrasında istenilen görüntüyü çok rahat bir şekilde verebilmektedir. Hekimin tecrübesiz olması size birçok konuda olumsuz etkiler yapacaktır. Bu nedenle tanıdığınız ya da bildiğiniz bir doktor seçmenizde fayda vardır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalça Dikleştirme Hareketleri

Kalça Dikleştirme Hareketleri

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi